Jump to content

Upoznajte crnogorski jezik


Recommended Posts

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Znava sam dosta Srba, ali vakijeh duduka ka sta ste vi odje nidje ne sretoh.

Cega se pametan stidi, budala se ponosi. A, ne da se ponosite..

Pa, nosite se ..

ne vidjeh vise od 30 slova u pisaniju njegosevom... mora da sam slijep pored ociju...

@all: cuo sam da ubacuju i novi padez... prezervativ... dobija se na pitanje: koga s' cim???

Link to comment
Share on other sites

joj bre koje ste veverice, na čelu sa ovim dulijom! pa rekao sam vam odmah da je alt!

lik se javlja sa eunetovog adsl-a.

Ivane, ne mora da znači da nije mrčavi đetić... Pa rekao sam ti koja je najveća crnogorska kletva:

"Da Bog DA da ti dijete (đete) neviđelo Beograda!"

ne vidjeh vise od 30 slova u pisaniju njegosevom... mora da sam slijep pored ociju...

Da se razumemo... Bošnjaci = muslimanski (poturčeni) Srbi za vreme vladavine Otomanskog carstva; Kroati (Hrvati) = pokatoličeni Srbi koji su bili na Austro-Ugarskoj (Germansko-Mađarskoj) strani Save; Crnogorci = Srbi nastanjeni u krajevima koji su dobili ime po mestu koje su nastanili (večiti krivinaši skloni preuveličavanju); Srbijanci = Srbi koji su živeli i dalje žive u Srbiji; Makedonci = Srbi sa teška govornata manata [:D] (mala šala, njihovu priču ne znam. pitajte Kojota). To su istorijske činjenice. Oni mogu da se tripuju koliko hoće, oni su to što jesu - Srbi. A Šiptari (ako se neko pita) su Arnauti koji su nastali spajanjem plemena Uta i Arna, bili prognani iz Azije i nastanili taj deo gde jesu i dan današnji. Opstali zahvaljujući preuzimanju muslimanske vere i davanjem muške dece u vojnike. Ako ste makar malo pratili šta se dešavalo u poslednjih 10 godina videćete da tu tradiciju nisu prekinuli.

postoje samo dve istine na ovom svetu:

1). djape je najbolji frajer

2). zemlja je plocha

Link to comment
Share on other sites

@Oddball:

Kakvi crni Srbijanci u prici sa Bosnjacima(Muslimanima), Crnogorcima i Hrvatima. Ja koliko znam ne postoji nacinalonost "Srbijanac".

vidis da postoji... ako postoji crnogorac, onda postoji i srbijanac... i jedno i drugo su podskup skupa srbi... :p

Link to comment
Share on other sites

@ Neecola

Predmet Istorija, osnovna škola + gomila knjiga na tu temu u većim knjižarama. Ne očekujte da ćete je naći u Samizdatu.

Na ovim prostorima su Srbi ali drugačije veroispovesti. Srbi su prvo bili pagani pa tek onda su prihvatali monoteističku veru na ovaj ili onaj način (milom ili silom). Kako je Srbijom vladala jedna ekipa a Crnom Gorom druga, a kako su svi bili pravoslavci, javila se potreba za razlikovanjem u nazivu Srba iz obe vladavine da bi se znalo o kome se priča. Srbi u Srbiji su Srbijanci, a Srbi koji su živeli (i dalje žive) na krševitom tlu u crnim gorama nazvani su Crnogorcima. To zna i svaki crnogorski Srbin (tj. Crnogorac) koji drži do istorije i činjenica. Uostalom, pročitaj knjigu VUka Draškovića "Nož", ili odgledaj film. Tu je pojednostavljeno i lepo u kratkim crtama prezentovano.

postoje samo dve istine na ovom svetu:

1). djape je najbolji frajer

2). zemlja je plocha

Link to comment
Share on other sites

Nisam ja rekao da ne znam ko su Srbijanci, nego jednostavno sam hteo da ukazem na to da NACIONALNOST "Srbijanac" ne postoji. I nista vise. Za ovo ostalo se slazem sa tobom, da se razumemo. Samo me malo nervira to deljenje na Srbijance, Vojvodjane, i slicne nazive vezane za geografiju, a ne za nacionalnost.

Link to comment
Share on other sites

Zapravo po mom mishljenju oslobodjenom nacionalistichke ushtogljenosti,nebitno je kako se zovemo(Srbi,Crnogorci,Hrvati,Boshnjaci...) sve je to jednostvno isti narod koji je u isto vreme naselio ove prostore,ima identichan jezik sa svojim dijalektima i promiliskim razlikama koje su normlane svuda u svetu.

Sad shto ce neko da kaze,e to su svi Srbi,a neko durgi ne bre, to su sve Hrvati,to je vec odraz nashe tvrdoglavosti.

Imam desetku iz rane istorije Srba i chitao sam sve moguce izvore(sa sve propratnom literaturom) za koje se zna da govore o toj temi,tako da mozete da mi fafate :P ;))))

Danasha mrzanja koja postoji izmedju ovih "naroda" je chisto i iskljuchivo produkt VERE,koja je opet spadala pod sretstva ostvarivanja politchkih interesa velikih sila na ovome tlu.

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

E, lijepi moj S.Z. ...

Nijesi ti dobio deset iz istorije, prevelik je to zalogaj za tebe. Predmet Rana istorija Srba (ako ga tako zovete) je samo jedno vidjenje povijesti. I daleko od toga da si ccita sve ssto je o tome napisano, a osobito ne sve relevante izvore. Postoji visse teorija barem jednako vjerovatnijeh buducci niti jedna nema nepobitne dokaze (inacce ne bi bile teorije) o porijeklu naroda zapadnoga Balkana.

Ne misle svi da su im se preci odje doselili u drugu polovinu prvoga milenija, a od onijeh koji misle da jesu ne misle svi da je to bila jedna seoba i ne misle da je to u vrijeme seoba bio jedan narod (u danassnjemu smislu rijecci). Ka ssta ne misle svi da su nam se preci doselili iza Karpata, vecc iz najssire oblasti Pribaltika. I svi ovi jednako ka i drzzavni "mislioci" imaju zvuccne titule doktora istorijskijeh nauka raznijeh svjetskijeh Unierziteta (pa i Beogradskoga).. Tek, niko nije osporio da u potonjijeh hiljadu godina svako zzivi na svome parccetu Balkana i zzivi manje visse svoj zaseban zzivot (sem u doba raznijeh okupacija). A zaseban zzivot znacci i zasebnu kulturu, zaseban jezik i obiccaje... I stvaranje zasebne nacije, ssto je istoriccaru moj produkt nekijeh kasnijih vremena...

A, nacije su postale vazzne tek onda kad su neki svoju pocceli izdizat iznad ostalijeh negirajucc usput neke brojno manje.. A, i tvoj pristup lijepi moj S.Z. "mirisse" na staru foru: Nacije nijesu vazzne, svi smo mi jedan narod - Srbi! :) Dok je tako, bicce i nacionalizama i svakojakoga zla. Najvisse o vassemu trossku. Pa, nek je sa sreccom!

Link to comment
Share on other sites

Pretpostavicemo tvoj brat od sogora :)

Ali crnogorski aramadilo :)

Spori ti mravi kanda junace da jebe oca :)

Disclaimer : naravno svestan sam da je ovo neki super zezaros, pa ajde i ja se malo zezam :)

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Zapravo po mom mishljenju oslobodjenom nacionalistichke ushtogljenosti,nebitno je kako se zovemo(Srbi,Crnogorci,Hrvati,Boshnjaci...) sve je to jednostvno isti narod koji je u isto vreme naselio ove prostore,ima identichan jezik sa svojim dijalektima i promiliskim razlikama koje su normlane svuda u svetu.

Sad shto ce neko da kaze,e to su svi Srbi,a neko durgi ne bre, to su sve Hrvati,to je vec odraz nashe tvrdoglavosti.

Imam desetku iz rane istorije Srba i chitao sam sve moguce izvore(sa sve propratnom literaturom) za koje se zna da govore o toj temi,tako da mozete da mi fafate :P ;))))

Danasha mrzanja koja postoji izmedju ovih "naroda" je chisto i iskljuchivo produkt VERE,koja je opet spadala pod sretstva ostvarivanja politchkih interesa velikih sila na ovome tlu.

evo ja se slazem... uopste ne insistiram da su svi srbi, koliko insistiram da smo jebeni isti narod... vera jeste ono sto nas razlikuje, ali posto sam ateista to mi ne predstavlja problem... sve to me dosta podseca na neke price iz rane mladosti: iz kog si bloka???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...