Jump to content

Groblje decijih dusha


Recommended Posts

  • Replies 187
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jbga kad su se u njeno vreme druzili po radnim akcijama uz pesmu i usklike "tako je!" i "ziveo!".

Sto se ne zapita sto taj isti broj mladih nije preko vikenda otislo do X destinacije u EU, na zezanje il imakar shoping turu? Mozda zato sto su im se generacije sa radnih akcija posrale u zivot?

Jebo im pas mater, i to od srca....

Fin text Voodoo, trebao si ostrije, posto ni jedno ni drugo nece nista postici...

Btw, posto rece da si skoro bio u UE, a opet vezano za tvoj text, vide li "glavnu" ulicu: banka, kladionica, banka, kladionica, banka, kladionica, kockarnica, banka, kladionica... sve sami sportisti i ekonomski biseri...

J.i.p.m, jos jedared

Link to comment
Share on other sites

Treći jahač apokalipse

M. Marković - D. Dimitrovska, 26. oktobar 2007

"Prestani da bi živeo."

Alkoholičari, narkomani i zavisnici od interneta, koji odluče da se leče, prvo što će ugledati u specijalizovanim ustanovama biće baš ova poruka. To je put koji moraju da savladaju ako žele da žive normalno. Jedni će ga potražiti,drugi će ga uspešno preći, a treći, opet, neće ni pokušati. Ili će to učiniti kada bude kasno.

Psihijatar u Savetovalištu za bolesti zavisnosti Bolnice za mentalno zdravlje u Drajzerovoj ulici u Beogradu Maja Stanković navodi da se od zavisnika - starih i novih poroka uopšte - njima najmanje za pomoć javljaju internet zavisnici.

- Informaciju da je neko zavisan od interneta dobijamo najčešće kada nam se obrate zbog drugog problema, droge ili alkohola. Kroz te zavisnosti saznajemo da je prisutna i treća, preterana zaokupljenost internetom. Jer, najčešće, ove tri zavisnosti idu zajedno i jednako su opasne.

Za razliku od alkoholizma i narkomanije, zavisnost od interneta uglavnom ne prijavljuju. Ne shvataju je ozbiljno, niti je većina, što je pogrešno, smatra bolešću. Tu je greška.

- Tanka je linija između zaokupljenosti i zavisnosti - kaže specijalni pedagog u savetovalištu "Entera" Milan Radovanović. - Mladi, recimo, jedva umeju da prepoznaju da su se promenili. Ne osete da su postali zarobljenici "čarobne kutije".

Takve promene najčešće vide njihovi najbliži. Doktorka Stanković navodi primer majke koja joj se nedavno javila dok je dežurala u bolnici. Ona je navela simptome i čudno ponašanje njenog sina koji je tek krenuo u srednju školu.

- Dečak je postao agresivan, nije poštovao nikakve dogovore, danonoćno je bio iza zatvorenih vrata u zatamnjenoj sobi. Ostavljala mu je hranu ispred vrata. Slabo je jeo. Kada je jednom ušla, ispred dečaka bila je gomila cigareta, a on je manijakalnim pogledom nešto kucao po tastaturi. Bio je potpuno opčinjen time što je radio. Dečak je u osnovnoj školi bio vukovac, ali je prekinuo školovanje, potpuno se distancirao od spoljnog sveta. Odbijao je telefonske pozive prijatelja, a majka je mislila da ga je obuzela droga. Mi smo, međutim, odmah prepoznali bolest. Znali smo kako možemo da mu pomognemo, ali se, nažalost, ta žena više nije javila.

Nema pouzdanih podataka o tome koliko ima sajber zavisnika. Barata se brojkama do 20.000. To još nije epidemija, ali je, kako navodi Maja Stanković, zavisnost, posebno kod mlađe populacije, srednjoškolaca i studenata, u ekspanziji. Zbog toga, kaže ona, treba očekivati i povećan broj zavisnika u njihovoj ustanovi.

Mladi ljudi sete se da zatraže pomoć kada ih neko podseti na to. Tako doktor Radovanović primećuje:

- Kada mediji pokrenu priču o ovom problemu, zavisnici se oslobode i potraže pomoć. Interesantno, ako javnost ćuti - ćute i oni. Ali, istovremeno sa apelima za pomoć nama stiže i gomila pretnji. Primamo sulude poruke obožavalaca interneta.

Koliko virtuelni svetovi mogu da obuzmu, pokazuje primer nekoliko mladih, kojima je bila potrebna čak i hospitalizacija.

- Zbog fizičke krize takvog intenziteta uputili smo ih u bolnicu - kaže Radovanović. - Imali smo i slučaj jednog momka koji mesecima nije progovorio. Nije se prao. Samo ga je nužda pokretala da ode do toaleta.

Osim psihiloških problema, internet stvara i fizičku zavisnost. Recimo, ako osoba koja je uživalac tokom dana ne zadovolji dnevnu potrebu za sajber životom, javljaju se drhtavica, ubrazan rad srca. Posebno svetlost monitora, a to su dokazali naučnici u svetu, izaziva poremećaj svesti, a kod padavičara može da uzrokuje nove epileptične napade.

Ako roditelji ne primete ove simptome, sigurno je da će se crveno svetlo upaliti onda kada deca počnu slabije da uče, da izostaju iz škole, da ne daju ispite i kada iskažu povećanu agresivnost.

Dok lekari i roditelji upozoravaju na opasnost od preteranog korišćenja interneta, provajderi to negiraju: nema zavisnosti, to je izmišljena bolest. Za njih signali koje šalju korisnicima predstavljaju samo zaradu.

Nije teško sagledati: lekari nemaju računa da izmišljaju, provajderi imaju da negiraju bolest.

ODVIKAVANJE

U TERAPIJI odvikavanja od interneta najbolja je pomoć porodice. Potrebni su razumevanje, podrška i spremnost da se sa njima ide do konačnog cilja. A, to može da pruži bliska familija ili prijatelji u koje pacijent ima poverenje - kaže doktor Milan Radovanović. - Kao i kod drugih bolesti zavisnosti, bez ove podrške odvikavanje ide mnogo teže.

INTERNET

NIKO od naših sagovornika ne spori da je internet revolucionarna prekretnica u komunikaciji, da je koristan, efikasan, brz, da skraćuje put, da nudi obilje informacija i nove svetove. Ali, svi se slažu da je u prekomernim dozama sajber život opasan po zdravlje, i mentalno i fizičko. Stoga, podsećaju stručnjaci, koristimo internet, ali s merom.

izgleda da ce Kojot morati opet da gostuje u Kjlucu...

Nije teško sagledati: lekari nemaju računa da izmišljaju, provajderi imaju da negiraju bolest.

narvno da lekari imaju razloga da izmisljaju, da bi uzeli pare za odvikavanje

u mirin brah?

u mad? come at me bro!

Link to comment
Share on other sites

Aj sad nek lepo prizna ovde onaj ko je spucao .jpg arhivu i par filmitja "slobodnije" tematike ove Dijane? Te ju je pored dronfulje napravio i "krstashem" protivu informaticke ere? ;)

Jbte sta je ovoj ribi?

izgleda da ce Kojot morati opet da gostuje u Kjlucu...

A? To stvarno bilo? Jbga sindrom kostunjicavosti, nisam obavesten :(

Edited by brue
Link to comment
Share on other sites

- Informaciju da je neko zavisan od interneta dobijamo najčešće kada nam se obrate zbog drugog problema, droge ili alkohola. Kroz te zavisnosti saznajemo da je prisutna i treća, preterana zaokupljenost internetom. Jer, najčešće, ove tri zavisnosti idu zajedno i jednako su opasne.

to je to (:

hahahha

Get smart or die dumb!

Link to comment
Share on other sites

Aj sad nek lepo prizna ovde onaj ko je spucao .jpg arhivu i par filmitja "slobodnije" tematike ove Dijane? Te ju je pored dronfulje napravio i "krstashem" protivu informaticke ere? ;)

Jbte sta je ovoj ribi?

A? To stvarno bilo? Jbga sindrom kostunjicavosti, nisam obavesten :(

Vala bas . Gledim ja tog KJotA i velim ... mudar coek , sve reko divani bash kako valja , usta mu se pozlatila!

Is the destiny of mankind controlled by some transcendental entity or law? Is it like the Hand of God hovering above? At least it is true that man has no control, even over his own will

Link to comment
Share on other sites

Bolje da se posalje Mohi da objasni, verujem da bi doticna izvrsila suicid kad bi shvatila da nema drugog izlaza. Jos malo zavrsi speeda da ubrza retoriku i davanje argumenata i to je to, sabio bi ih samo sve u 6.

ako se sad javi s spikom kako je zena u pravu cisto da bi kontrirao bitje vesanja [roflmao]

Link to comment
Share on other sites

----------

Jer, najčešće, ove tri zavisnosti idu zajedno i jednako su opasne.

----------

I eto ga to je to. Jos da predjemo na sledecu fazu veze sa gejštinom, i hitlerom i onda kao finale da Čeda koristi internet a da mu je Đinđić dao modem.

Mislim ono za metro i igraonice je smešno, ovo je već za osudu

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Poslah i ja komentar na tekst. Zaista ovo prevazilazi mere gde se moze reci da je nesto 'na mestu' - totalno je u 3lepe od istine.... naravno istina je da preterano koriscenje kompjutera ima posledice - ali sta to, u zivotu, kad se preterano koristi - nema posledice ?

Apsurdno je kako je opisala zena gejmere, covece kao da oce da ima materijal za stvaranje psiholoshkog profila gejmera. Svaki tekst na ovu temu po novina je osudjivackog karaktera i vecito gejmere stavljaju u kosh sa narkomanima, sociopatama i umnobolnim ljudima.

U principu, ima dosta beznadeznih i ekstremnih sluchajeva, ali jebote - "groblje dechjih dusha" i "polno neorijentisani"? Mozda se smorila shto je nisu registrovali kad je ushla u igraoni u fazonu: "OMG ZENSKO!!!" Preuvelichavanje, generilazicija i depresivni ton celog chlanka ftl. Imao sam trip kao da chitam o teshkim komanima...

Word.

Link to comment
Share on other sites

Brate ja bih VOLEO da sam Slavica cukteras.

ja ne bih voleo da si slavica, gotivan si mi ovako, možemo da idemo u kafanu i bacamo gej fore. da si slavica, želeo bih da te drpam zasisu, a to mi je malo bolesno jer te poznajem dugo.

Link to comment
Share on other sites

[roflmao]

[13:00] <GM`JessicaBiel> neko drzi blokce sa pikovima i banovima a neko sa kevama

[23:11] <srs[razer]Baja> ne volim da me neko gleda

[23:11] <srs[razer]Baja> dok jebem

[01:40] <@Xeo|Baja> ko da ti ja kazem pitaj mareta kako mu cale suri odbojku

[01:40] <@Xeo|Baja> i on ti kaze moj cale nema ruke

Link to comment
Share on other sites

Ona je navela simptome i čudno ponašanje njenog sina koji je tek krenuo u srednju školu.

Dečak je u osnovnoj školi bio vukovac, ali je prekinuo školovanje

Pa jebem mu mater, ko koga ovde zajebava ?

Mehaničke karakteristike dobijene ispitivanjem mašinskih delova izrađenih od nehomogenih materijala pod dejstvom statičke zatežuće sile približno odgovaraju mehaničkim karakteristikama standardne epruvete.

Link to comment
Share on other sites

to "vukovac u osnovnoj, raspad u srednjoj" je samo josh jedna od odvratnih stvari nasheg obrazovnog sistema...vecina dece koja imaju impresivne rezultate u osnovnoj idu skoro potpuno na mozak, jako malo na radne navike, organizovano uchenje n stuff...naravno sve vreme su u okruzhenju koje ih hejtuje jer su pametni...i onda ih bace u sistem koji ne neguje njihove talente i uchi ih kako da organizovano uche nego ponovo snadji se kako sam znash...mnogi zaglave misletji da mogu i srednju na "mozdane mishitje" da izguraju...takodje zbog toga sto su takva deca kakva su krenu da se ili uklapaju u okruzhenje (koje je ispod proseka) ili da bezhe totlano u neku trecu prichu a to su virtuelni svetovi...sve to je kritika i simptom problema u ovom drustvu, stvarite uslove za tu decu, a onda kreniute da lechite "zavisne od kompa"...

edit

juhuuu! nashoj vezi sada nema smetnji...mada...kad si mogao ti princa alberta i multiple nipple-rings da si stavish njegov rezon je ochigledan...shvati ga...jednakost polova...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...