Jump to content

Zeitgeist


LaG

Recommended Posts

zaista sjajno.

"Zeitgeist was created as a non-profit filmiac expression to inspire people to start looking at the world

from a more critical perspective and to understand that very often things are not what the

population at large think they are. The information in Zeitgeist was established over a year long period

of research and the current Source page on this site lists the basic sources used / referenced.

Soon, an Interactive Transcript will be online with detailed footnotes and links so exact sources

and further research can be relayed.

Now, it's important to point out that there is a tendency to simply disbelieve things that are

counter to our understanding, without the necessary research performed.

For example, some information contained in Part 1 and Part 3, specifically, is not obtained

by simple keyword searches on the Internet. You have to dig deeper. For instance,

very often people who look up "Horus" or "The Federal Reserve" on the Internet

draw their conclusions from very general or biased sources. Online encyclopedias or text book

Encyclopedias often do not contain the information contained in Zeitgeist. However, if one takes

the time to read the sources provided, they will find that what is being presented is

based on documented evidence. Any corrections, clarifications & further points regarding the film

are found on the Clarifications page.

That being said, It is my hope that people will not take what is said

in the film as the truth, but find out for themselves, for truth is not told, it is realized.

Thank You"

___________________

Gigeddy

neka osoba glupak hehe

Link to comment
Share on other sites

na momente previše paranoično, ali ima dosta zanimljivih podataka iz kojih možeš sam da izvučeš zaključke. na sajtu imaju i izvore za sve, tako da neke od tvrdnji koje iznose imaju potporu u činjenicama ili bar literaturi.

deo koji tretira monetarni sistem amerike uopšte ne konstatuje njegov uticaj na svetsku ekonomiju, ali s obzirom da je ceo film upućen pre svega amerima, to je razumljivo.

vredi pogledati, sve u svemu.

Link to comment
Share on other sites

dobro

a u srbiji i shirom sveta je 95% ljudi u fazonu da kazhe "dada, bog je to sve uradio i ja ga volim" a onda se biju, jebu tudje zhene, lazhu i kradu

a i zashto se smejemo sajentolozima ako je u pitanju samo vera i zashto je njihov bog gluplji od nasheg?

neka osoba glupak hehe

Link to comment
Share on other sites

ja ne pričam o religiji uopšte, nego o delu zeitgeist-a koji se njome bavi i koji je 2/3 nepotreban.

prelako je zajebavati religiju ako kreneš taksativno da joj pobijaš dogme koje su naučnici odavno opovrgli (inače, kada kreneš u taj razgovor sa nekim ko nije potpuni debil, on te na kraju pita kako je nastao univerzum, ti kažeš da još nismo otkrili, i on te je formalno-logički pwnovao), a tome je posvećeno 20 minuta dokumentarca. bilo je sasvim dovoljno da pokažu one sličnosti između religija i objasne ih zodijakom, nije bilo potrebe za onim BOG JE STVORIO FOSILE DINOSAURUSA LOL GLUP SAM delom. i uopšte ceo part 1 se bavi temom koja je irelevantna već 200 godina. da su se malo pozabavili npr. političkim spletkarenjem u vatikanu danas, part 1 bi još i imao neku vrednost i relevantnost. ovako je kao da ti i ja snimamo dokumentarac o ruru i onda pola sata prozivamo maru.

Link to comment
Share on other sites

pa nije bash tako ivane. to shto oni nisu nacrtali "e vezano je" ne znachi da nema veze. kao shto reche, ovo je vecinski pravljeno za americhku populaciju. veliki deo americhke populacije mozhda nije sachinjen od fanatichnih vernika kao kod nas, ali su to ljudi na koje razlichito utiche "idem u rat" od "idemo u rat u ime boga!"

kad ti nego dodje i objasni da su ti bogovi i tako to lazhi korishcene od vajkada za mass control, pa da se svaka deseta osoba zapita - postigao si neshto.

taj njihov rat jeste kao rat protiv terorizma, ali mnogo im ide na ruku i to shto je to rat izmedju dve religije. sa objashnjenjem da je religija samo eto tako neka prichica, taj konflikt odjednom i nije vishe tako dubok.

neka osoba glupak hehe

Link to comment
Share on other sites

ovaj film dosta utiche na moja gledanja i verovanja i potvrdjuje mnogo logicnih stvari

smesno je da neko uopste moze da dan danas kaze tipa "a ti si debil jer (ne)verujes u ovo/ono"

i stavljanje nekome u glavu da veruje u nesto sto ne postoji od malih nogu i slicno je kao pravljenje robota nekoga koji

ne treba da ima svoje mishljenje nego da se prilagodi svemu sto je servirano ali i ne potvrdjeno/dokazano

Link to comment
Share on other sites

i opet, ti em nisi amer em nisi zealot, pa ne kapiram zašto si se baš tim delom filma oduševio, kada si u trećem recimo čuo 95% stvari koje do tada nisi znao.

part 1 je bio potreban da se objasni uloga religije kroz istoriju, i to ne zato što ciljana publika o tome nema pojma (jer je ovo ipak za highbrow amere, pegi su i bili bob gledaju springera) već da bi se dao uvod za part 2 i 3. i onda ostaje pitanje zašto onoliko ismevanja, osim ako misliš da je kul smejati se vernicima...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

e ivane, smara ta pricha da neko smara vernike zato shto misli da je to kul.

smaram ih/vas i smejem im/vam se zato shto je imbecilno biti pion neke religije. vera sa tim nema veze. ne smeta meni da je neko vernik sam za sebe, to jest, da nije vernik po kroju koji mu je odredila neka sakralna ustanova koja ima dodira sa bogom kao i dzordz bush.

ono, ne verujem u te priche kako vi ne verujte u crkvu nego u boga, a pritom vam je ta ista crkva usadila u um svaku oblikovanu misao koju posedujete o bogu. i to je uradila sa iskljuchivom namerom da bolje kontrolishe, ne da bude spiritualni vodich. to je samo nusprodukt, i uspeva kod one vetjine koja ne zheli da razmishlja, koja je na nivou paora iz mrachnog doba.

uopshte ne bih ulazio u tu spiku dal ima boga ili ne. i glup mi je ceo rezon "nema dokaza pa ne verujem"... mislim, da ima dokaza onda ne bi imao u shta da verujesh. to bi bilo to. vera je tu da se drzhish za neshto apstraktno, shto se ne mozhe dokazati. ljubav, bog, itd.

ali itekako mislim da su ti koji se toliko slepo drzhe religijske dogme, pa idu dotle da veruju da je svet star 6-7 hiljada godina i slichnih nebuloza, zasluzhili da im se smejem u facu. ili da ih sazhaljevam, shto mi je nekako loshije od 2 opcije.

Link to comment
Share on other sites

Film je spakovan veoma dobro, manipulativan je mnogo, previše se podata smenjuje da nemate vremena da razmislite.Sama činjenica da je veliki broj činjenica obični bullcrap, gledao dokumentarac i svaki put kada mi je nešto sumnjivo googlao sam.
navedi par njih.cisto onako.

ne znam kako sam do sada preskakao ovaj topik,tek sad odgledah film.samo cu reci odlicno.

poslednjih par minuta,od recenice dzimija hendriksa sam bio totalno najezen:)ne secam se kad mi se to desilo u zivotu.

hvala cika lag na preporuci:)

salt wat fish fresh wat fish?

Link to comment
Share on other sites

@Ramzin

Nije frka, tu sam ja.

Krenucu od kraja. Sto se tice pojma "verovanje" on se nikako ne koristi samo da bi se "drzao za nesto apstraktno". U epistemologiji, koja je deo filozofije, a samim tim i nauke, postoji jasno definisana veza izmedju verovanja i znanja. Ovo sam naveo iskljucivo zbog toga sto nema potrebe mistifikovati pojam verovanja ili vere.

Oko institucionalizacije crkve nemam sta da kazem. Jasno je da je crkva, bilo koje religije, i profitna organizacija, grubo receno. Medjutim, kljuc je u onom "i".

Crkva, bilo koje religije, je pre svega mesto koje okuplja vernike. Samo mesto predstavlja najdirektniju vezu sa apsolutnim bicem, jer se tamo dolazi bas zbog njega. Dalje, ideja da je crkva napravljena samo zbog toga da bi kontrolisala ljude, je potpuno besmislena. To sto je religijom lako manipulisati ne znaci da je ona napravljena samo zbog toga. Moralni kodeks koji propoveda religija je uvek i svuda bio isti, on nije izmisljen od strane neke tamo crkve. Zato je zgodno uzeti nauku kao primer.

"Verujem u nauku" je jednako validna izjava kao i "Verujem u Boga". Nauka ima moralni kodeks, institucionalizovana je, samim tim profitna i manipulativna. I pored toga sto mi mozemo culno doziveti odredjeni broj stvari u nauci, ona je jednako apstraktna kao Bog. Mi mozemo samo verovati u njenu istinitost, jer cim odemo malo dublje, postoje samo pitanja, a odgovora nema.

U "deizam" ne bih ulazio. Rakao bih, iz licnog iskustva koje za raspravu nema preteranu tezinu, da su svi ljudi na planeti minimum deisti. Kada kazem minimum, mislim svi verujemo u neki oblik "vise sile" (gde visa sila predstavlja "nesto sto ima odogovor na sve i moze sve"), pa tako neko u kamen, neko u nauku, a neko u Boga.

Sto nas dovodi do ljudi koji kazu da ne veruju ni u sta. Posto iz onog gore sledi da takvi ne postoje, reci cu samo da postoje ljudi koji misle da ne veruju ni u sta. Mozda mozemo ovde diskutovati da li je "verovanje u covekovoj prirodi", ali zasto bi to radili.

Za kraj, bih se osvrnuo na prvi pasus tvog posta. Pravi hriscanin bi ti na to rekao da te razume zasto si gnevan i zaplakao bi se nad tobom od tog dana molivsi se za tebe do kraja svog zivota. On tebe shvata zbog toga sto veruje da je zivot na zemlji samo pocetak, a da posle tek pocinje ono zbog cega smo ovde. Krivo mu je sto ne mozes da prevazidjes samog sebe i place, ali ne odustaje i moli se za tebe u nadi da ce ti Bog oprostiti neznanje. Ti ne verujes u zivot posle smrti. Da li je to razlog da budes gord? Da li je to dovoljan razlog da nekog ubijes? Da li te to oslobadja odgovornosti? Naravno da ne.

Ili jos bolje, da li to znaci da ti nisi "na nivou paora iz mrachnog doba" kada tako pristupas ljudima koji veruju u nesto u sta ti ne verujes?

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...