Jump to content

Rasprava o SF literaturi...


Recommended Posts

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

izvini decko, a koji je tvoj problem...ja sam barem citao ono o cemu pricam tako da znam na sta mislim...uostalom, smatram da je knjizevnost kao i ostale umetnosti veoma subjektivna i da se kao takva ne moze podvoditi pod neke ustaljene principe i pravila...de gustibus non est disputandum...

Svakako dobar početak odgovora, da je bio uživo očekivao bih da polomiš flašu i kreneš ka meni.

Pogotovo mi se dopada to dečko, vidim svakave insinuacije tu, nijednu s pravom.

Vidim i da si opusu Majakovskog posvetio dovoljno vremena da bi svim ljudima kojima je književnost profesija pljunuo u lice.

Sad ja treba da pitam tebe "Izvini dečko, a koji je tvoj problem", ne?

Neneneneeee... niste VI shvatili!

Poenta je da se, kao prepodobni Bolkesnik, postavite iznad svega, jer vi ste videli Olimp knjizhevnosti u 20oj godini i sad je all the way downhill. Naravno, nema veze sto i vi nalazite trenutke uzhivanja u SFu, i sto se u tako opsezhan i tako stari zhanr svrstavaju neka od najboljih dela svetske knjizhevnosti - bitno je da sa svog visokog konja pljujete po svima ostalima koji chitaju iste jer zaboga, vi ste prosvetljeni, a oni su patetichni oblici zhivota i na vama je da bez osnova da predpostavljate da su videli SAMO taj patetichni SF.

Onda, kada niko zhiv ne zheli vishe da pricha sa vama na tu temu - nadjete ko neki pulp fiction villain svog Igora, aka izoblichenog blago dementiranog sidekicka da obavlja vash posao za vas jer ste ascendirali na sledeci nivo - sada ste i iznad objashnjavanja svojih genijalnih stavova masi, neka to radi neko drugi. Avaj, kao sto to uvek biva, grbavi sidekick nije uvek najsposobniji da odradi ono sto mu evil master naredjuje...

Dakle, za sve koji bi da se prepiru - definishite parametre sta trazhite u knjizhevnosti i potkrepite primerima. PA kad to bude izgledalo patetichno mi ostali cemo da vam se smejemo. Eventualno, ako ima nekog smisla u vasem ekspozeu mozda neko nadje za shodno da vam odgovori i pobije vashe visoko prefinjene argumente. Ovako, da iko vama iznosi ista, kao sa potrebom da "pravda" SF... smeshno.

i da ne zaboravimo, obavezna uvreda Bolketu svai put kada se upusti u prichu bilo gde gde ja imam shansu da postujem: Bole ti si, tradicionalno, nevidjena budala i kreten. Ovaj put tome cemo dodati da si nadmeni beskichmeni licemer i da je sramota kako ne postujesh ljude na ovom forumu. Za kraj, za malji detja koji se nalazi pogodjenim da ga prozivam, no ne pominje da to uvek debelo zasluzhi - u ovoj situaciji Bolke je tvoj nalogodavac - samim tim ti si gori od njega, sorry sto te je potkachila ovakva uvreda. Choose your enemies carefuly, choose your allies (or in this case superiors) even more so...

Odlično. :)

Da sam ja pogođen tvojim prozivkama, ne verujem da bih na iste odgovarao ili da bih još uvek čitao tvoje postove. Kada ja stavim smajli na kraju rečenice, znači da se šalim i slično, da nisam uvredu uzeo kao takvu.

Hvala što si se osvrnuo na debele zasluge, o tome sam baš i ja hteo baciti koju. Čini mi se da si generalno sitna peckanja tipa "nije svaki film sa Rikmanom uvek dobar" preozbiljno shvatio; ja sam mislio da nema potrebe da na takve prozivke koje sam zaslužio, odgovaram drugačije no u duhu u kakvom sam ja smatrao da su pisane - a to je opušten forumski "ti meni, ja tebi, ali sve sa osmehom" stil.

Ako to nije slučaj, žao mi je, neću više gušiti priče o serijama/filmovima koje volite svojim "ne volim filmove o gusarima". Jedno je imati drugačije razmišljanje, ali ako čoveku ozbiljno kažeš da ima "retardirano mišljenje", a na kraju ostaviš ;o))) ili slično, onda to baš i nije u redu. Bar da znam na čemu sam, ja obično u razgovoru ne koristim takvo obraćanje, ne ako iole poštujem sagovornika.

A što se tiče SFa, da (nevezano za Nenada) ne volim ga, niti bih gubio vreme na njega. SF je zabavna književnost, i budući da je takav mene uopšte ne zanima, bar ne mogu da mu posvetim vreme, bar ne dok se bavim ovime čime se bavim trenutno..

Čitao sam ja i Agatu Kristi kao klinac, i sad mi je zanimljiva kao neka vrsta nostalgije, ali to je zabavna književnost, ništa više.

No, čini se da su i ostali SF fanovi postove shvatili preozbiljno, i odmah zapalili baklje, spremni na kolektivni linč.

Sad, može mene neko nazivati i budalom, i kako hoće, ali stav da "Majakovski" nije književnost, zasnovan je samo na nerazumevanju ili nepoznavanju istog.

I poslednje, što mi je ostalo u lepom sećanju je teorija zavere, ili raskrinkavanje Boleta koji mene vodi na povocu.

Ne znam za tebe, ali bar ja sam ove rasprave shvatao relativno ozbiljno, znajući da nema šanse da bilo koja strana promeni svoj stav - samim tim nisam ovde ni video neko argumentovanje. Ja ne volim SF, Nenad ne voli SF - vi volite.

Možda je ovo pogodilo u nerv, ali, ako je već Nenad "kreten" ili šta već, a ja mali nesposobni pomagač, zašto uopšte obraćati pažnju na nas?

Ignorišite nas, mi lupamo.

Kole, ovo si podigao (možda je boje reči spustio) na nivo ličnog vređanja, koji ti je sve, samo ne primeren.

Suviše ste ozbiljno shvatili raspravu u koju se svako unese s 2 minuta razmišljanja, samo zbog svojih sklonosti.

hmmm, mora da su zbog tih fakulteta i "strucnjaka" mocarta sahranili u neobelezenom grobu, a za disa govorili da je kich pesnik...

Koliko je ovo loš argument možda je nepotrebno i govoriti, ali ajde. Da li se u svemu osvrćeš na pojedinačne negativne primere? Ne voziš kola, zato što se neko slupao prošlog meseca? Nećeš nikad alečiti jer su onu devojčicu (Anju valjda) sjebali lekari? Svaka oblast ima svoje neshvaćene, ima neopravdano zapostavljenje, ali to opet ne znači da je treba izbrisati.

Mogao bih da ilustrujem još rupa u tome, ali mislim da nema potrebe.

Edit - pasusi.

Edited by Laza
Link to comment
Share on other sites

stav da "Majakovski" nije književnost, zasnovan je samo na nerazumevanju ili nepoznavanju istog.

isto se mozhe retji za vash stav o SF-u :]

malo mi je i smeshno da neko se time bavi mzohe da kazhe to shto si rekao i poredi SF sa agatom kristi u smislu "zabavne literature" :]

Link to comment
Share on other sites

Svakako dobar početak odgovora, da je bio uživo očekivao bih da polomiš flašu i kreneš ka meni.

Pogotovo mi se dopada to dečko, vidim svakave insinuacije tu, nijednu s pravom.

Vidim i da si opusu Majakovskog posvetio dovoljno vremena da bi svim ljudima kojima je književnost profesija pljunuo u lice.

Sad ja treba da pitam tebe "Izvini dečko, a koji je tvoj problem", ne?

pa ne bas, ja treba tebe da pitam to opet...jer ti si se meni prvi obratio podrugljivim tonom u roflmao fazonu "lol nub, on ce meni da prica o knjizevnosti i majakovskom"...kako da posle takvog tvog nipodastavanja ne postavim pomenuto pitanje...ja ne tvrdim da sam nikakav strucnjak za knjizevnost, ali sam citao pesme majakovskog i znam o cemu govorim...a ti po tvom sopstvenom priznanju nisi ni citao sf i ne bi trebalo da imas pravo da pljujes po istome bez osnova...eto vidis, na kraju si okrenuo sve naopako, da ja pricam o necemu sto nisam ni procitao...mozda ce tebi knjizevnost biti profesija, ali ti to ne daje za pravo da svima solis pamet...uopste ne znam cemu ovaj ton razgovora, nisam ja tamo neki reta sa cs foruma, znamo se irl i mislim da si ok, tako da mi ovakav nacin obracanja bas ne lici na tebe...

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Edit - zaboravih Igija, vidiš, šta fali Koštunici? :) On je premijer već dva mandata. :)

yeah, but he's not kind of guy with whom you would drink beers and watch football... get it? :)

btw ako ikada zelish da imash stav o sf zanru nudim ti na koriscenje moju neveliku ali ipak lepu zbirku knjiga sf zanra.

I ne, ti nemash vec stav. Kada nemash iskustva (gledanje sf filmova nije citanje knjiga) na kojima se bazira stav, onda to nije stav nego predubedjenje.

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

jedno pitanje, citao sam davno neku knjizicu(dosta tanka) i treba mi njeno ime

radi se o nekom liku koji mora da preveze lek od la-a do nju jorka. post apokalipticni.

ajmo :)

If there's some higher power that controls my fate, i would like to meet him, shake his hand, then crack open his ribcage and tear out his heart.

Link to comment
Share on other sites

pa ne bas, ja treba tebe da pitam to opet...jer ti si se meni prvi obratio podrugljivim tonom u roflmao fazonu "lol nub, on ce meni da prica o knjizevnosti i majakovskom"...kako da posle takvog tvog nipodastavanja ne postavim pomenuto pitanje...ja ne tvrdim da sam nikakav strucnjak za knjizevnost, ali sam citao pesme majakovskog i znam o cemu govorim...a ti po tvom sopstvenom priznanju nisi ni citao sf i ne bi trebalo da imas pravo da pljujes po istome bez osnova...eto vidis, na kraju si okrenuo sve naopako, da ja pricam o necemu sto nisam ni procitao...mozda ce tebi knjizevnost biti profesija, ali ti to ne daje za pravo da svima solis pamet...uopste ne znam cemu ovaj ton razgovora, nisam ja tamo neki reta sa cs foruma, znamo se irl i mislim da si ok, tako da mi ovakav nacin obracanja bas ne lici na tebe...

Onda me ne poznaješ dobro. [:D]

Kako ne daje? :) Mislim, književni kritičari ne postaju likovi s ekonomije ili DIFa (ne mislim ništa loše o pomenutima, samo sam izvukao ovo kao primer). ;P

Okej, pretereao sam ga, ali u ovu raspravu ja uopšte nisam ušao ozbiljno, te mi je i zasmetao rush od svih vas fanova.

yeah, but he's not kind of guy with whom you would drink beers and watch football... get it? :)

btw ako ikada zelish da imash stav o sf zanru nudim ti na koriscenje moju neveliku ali ipak lepu zbirku knjiga sf zanra.

I ne, ti nemash vec stav. Kada nemash iskustva (gledanje sf filmova nije citanje knjiga) na kojima se bazira stav, onda to nije stav nego predubedjenje.

Ko je rekao da ja gledam SF filmove? :) Okej, dogovorili smo se. Kad dam uslov, dodajem tvoju finu kolekciju knjiga onome što planiram da prelistam kada budem imao vremena. I da, ja čitam samo sa papira.

Plus, ja imam veliku averziju prema žanrovima koji privlače čitalačku publiku (ne vas ovde s foruma, mislim na solidan broj ljudi koje znam uživo) upravo zbog "specijalnih karakteristika", mene SF upravo zbog toga odbija. Koliko ja znam, to je i osnovna karakteristika zabavne književnosti, u kojoj se i nađe ponekada neko vrhunsko delo, ali to nije čest slučaj.

2003780732389562146_rs.jpg

[jupi] [jupi] [jupi]

a da, josh jedan teoretichar knjizhevnosti :]

lazo, nemoj da se oganichavash na teoriju u zhivotu. kakav je to stav choveche :D

Nube, nema prakse pre teorije!1

Naravno da ne mora da se cita nesto lose da bi se znalo da je to lose. ipak, ovaj argument je apsurdan kad se radi o tolikom sirokom skupu, labavo povezanom jedino pojmom "SF"

Da ne pricam da je SF drasticno evoluirao u poslednjih 20ak godina, i da je nekad ogranicavajuca forma pocetnih naucnih fantastika (gde su ljudi ulazili u sablon pisanja tresha sa ustaljenim settingsom, koji je zapravo bio spejs verzija epske fantastike), sada prednost, jer imas slobodu koja se ne moze naci u "konzervativnijoj" knjizevnosti. kako ces je iskoristiti je na tebi.

Igrom slucaja sam skoro ponovo procitao Gogoljeve "mrtve duse", knjigu koja se smatra velikim delom svetske knjizevnosti. Knjiga je uber dosadna, glavna tema je odavno mrtva, svi likovi imaju po jednu dimenziju (jasno mi je i zasto, ali to razvlaciti na 500 strana, hajte molim vas), tempo ne postoji; jednom recju, ne postoji jedna stvar zbog koje bi iko danas citao ovo. uopste (i ovo dolazi od nekoga ko veoma voli rusku knjizevnost). Sa druge strane, postoji masa knjiga na koju mozes nalepiti SF etiketu, a koje su daleko od tresh/zabavne literature. ne ogranicavajte sebe glupim podelama i predrasudama, to je osobina zatucanih ljudi

Dalje, osecam se glupo da uopste nekome treba da objasnjavam zasto je sadrzaj>>forma. ako to ne vidite, sta da vam radim.

I generalno, ako vam je bljaaaak (gubljenje vremena, whatever) konzumacija SF-a jer je, "zabavna knjizevnost", da li se onda drzite istih kriterijuma i u filmu/muzici. znaci samo vivaldi, majakovski i kurosava. koga bre vi zajebavate :)

jos jedna stvar. molim sve ovde, da se uzdrze od nedostojnih komentara. kole, druze, ovo se pogotovo odnosi na tebe, nema potrebe za takvim recima. ovo je akademska (lol) rasprava.

A jebi ga, da bih odgledao mejnstrim film ili preslušao dve komercijalne pesme koje ću potom obrisati, treba mi daleko manje vremena nego da svučem film koji smatram vrednim gledanja. [:D] Inače, trudim se da se držim nekih kriterijuma, valjda zato i ne gledam mnogo novijih filmovas, pokušavam da se koncentrišem na valjanu preporuku...

majkemi od sada ima da pishem iskljuchivo bez smajlija, mnogo je dobro, svi misle da si on the edge...

Ja ne mislim, ali to opet ne znači da ću aplaudirati svakoj lepo uvijenoj backdoor uvredi samo zato što je fino skrojena.

Link to comment
Share on other sites

Onda me ne poznaješ dobro. [:D]

Kako ne daje? :) Mislim, književni kritičari ne postaju likovi s ekonomije ili DIFa (ne mislim ništa loše o pomenutima, samo sam izvukao ovo kao primer). ;P

Okej, pretereao sam ga, ali u ovu raspravu ja uopšte nisam ušao ozbiljno, te mi je i zasmetao rush od svih vas fanova.

jebi se bre lazo:)...ja nikad nisam trpao asimova i klarka u isti kos sa dostojevskim, vec sam samo rekao da sf ima svoje mesto u knjizevnosti bas kao i svi ostali pravci...drago mi je da smo se razumeli:)...

elem, mislim da je bole kriv za sve ovo i da ga treba lincovati:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

elem, mislim da je bole kriv za sve ovo i da ga treba lincovati:)

great minds think alike...zapravo ja samo mislim da boleta treba linchovati bez obzira sta je uradio no nema veze, bitno da se slazhemo oko krajnje akcije koju treba preduzeti...

Link to comment
Share on other sites

Eh, Kole, Kole, na kraju si dosao na moj nacin postovanja, nadam se da te to ne vredja.

Ovaj topik je zaista vredan istrazivanja i treba traziti odgovor na pitanje:"Zasto se ljubitelji SF-a toliko plase da SF ne bude svrstan u ozbiljnu knjizevnost?" Mislim da odgovor pre svega lezi u tome da je ljudima tesko da prihvate gubitak vremena i to da su manje pametni ako nisu citali ozbiljnu literaturu. Kada bi se poveo razgovor o tome, mozda bi stigli do necega, ovako, pojavi se neko ko kaze SF je sranje i za tili cas se podigne kuka i motika i potezu reci tipa - licemerje.

Naravno, argumntacija ne postoji kada su branitelji SF-a u pitanju, a ljudima koji su pljunuli na SF argumentacija nije ni potrebna. Uostalom zasto bi neko branio SF? Zasto neko ne brani ozbiljnu knjizevnost? Npr. dodje Stija i kaze kako su "Mrtve duse" sranje knjiga. Legitiman stav. Njemu je ta knjiga sranje. Ako je to za mene jedna od najboljih knjiga ikada napisanih, sigurno necu ulaziti sa njim u raspravu, to nece voditi nicemu.

A sad na lomacu i da se vec jednom utvrdi razlika izmedju sadrzaja i forme!

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

ah bole, vredjanje je toliko ruzhnije kada su smajliji uz iste da sam resio da podignem svoj stepen poverenja u intelekt ljudi sa kojima komuniciram. ako oni ne mogu da procene kada su rechi koje koristim ozbiljne, a kada shala onda ne posvetjuju istima dovoljno pazhnje i zasluzhuju bilo kakvu nelagodnost koja iz toga proizilazi...ako je to isti razlog iz kog ti ne koristish smajlije onda naravno da nemam problema sa tim

dalje - sad potezhesh plashenje od nechega...ne znam odakle, nije ni bitno. ono sto meni smeta je, ko sto rekoh nadmeno nastupanje sa visine koji je zauzet, odgovrio sam grubo, djonom i na prvu. sa sve tradicionalnim vredjanjem tebe koje znam da cenish, najsmeshnije je kako se mali laza nashao pogodjen i stija zaprepastio kakav to odvratan rechnik koristim da je iz svog "e prichacemo uzhivo mrzi me da pishem" stava bio prinudjen da napishe dug moderator-like post.

tako da slobodno dalje raspravljaj sa onima koji to zhele, i'm happy

Link to comment
Share on other sites

ah bole, vredjanje je toliko ruzhnije kada su smajliji uz iste da sam resio da podignem svoj stepen poverenja u intelekt ljudi sa kojima komuniciram. ako oni ne mogu da procene kada su rechi koje koristim ozbiljne, a kada shala onda ne posvetjuju istima dovoljno pazhnje i zasluzhuju bilo kakvu nelagodnost koja iz toga proizilazi...ako je to isti razlog iz kog ti ne koristish smajlije onda naravno da nemam problema sa tim

dalje - sad potezhesh plashenje od nechega...ne znam odakle, nije ni bitno. ono sto meni smeta je, ko sto rekoh nadmeno nastupanje sa visine koji je zauzet, odgovrio sam grubo, djonom i na prvu. sa sve tradicionalnim vredjanjem tebe koje znam da cenish, najsmeshnije je kako se mali laza nashao pogodjen i stija zaprepastio kakav to odvratan rechnik koristim da je iz svog "e prichacemo uzhivo mrzi me da pishem" stava bio prinudjen da napishe dug moderator-like post.

tako da slobodno dalje raspravljaj sa onima koji to zhele, i'm happy

Nismo se razumeli, Kole? Onakvo nešto ne dozvoljavam da mi se napiše ni s ";oP" ni bez njega.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...