Jump to content

Rasprava o SF literaturi...


Recommended Posts

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ccc kako smeshna opaska...mislio sam da cesh da pokusahsh sa nepotpunim poznavanjem ST timelinea da kazhesh da je Kirk mrtav (sto nije sluchaj, iako je umro u filmu... ;o)))

Pa naravno da je smešna, ja posedujem vrhunski smisao za humor. [:D]

A moje nepoznavanje STa je potpuno, ne bih se ja ograničavao samo na tajmlajn. :) Jedva da se sećam koga tu igra Šatner. :)

Igi, nemam potrebe, bitno je da ti znaš šta ja mislim. ;) :*

Edited by Laza
Link to comment
Share on other sites

da, jedva cekam da vidim kako ce da urade onu sferichnu unutrasnju povrshinu cilindra.... a josh knjiga ima tri nastavka, sto bi znachilo da posle duze vremena bi mogli da dobijemo inteligentnu sf franchizu.

E to je već pravi SF. [:D]

Edit - typo.

Edited by Laza
Link to comment
Share on other sites

samo lupaj pa ti ni dzon meklejn nece pomoci.

elem koje si sf fimove gledao osim star warsa, aliena i armagedona?

ne ocekujem nemoguce, pa te necu pitati koju si sf knjigu nekada procitao...

Edited by iguana

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

samo lupaj pa ti ni dzon meklejn nece pomoci.

elem koje si sf fimove gledao osim star warsa, aliena i armagedona?

ne ocekujem nemoguce, pa te necu pitati koju si sf knjigu nekada procitao...

Mene interesuje šta je tu stajalo pre edita. [:D]

Gledao sam od navedenih samo SW, ovo ostalo mi je bilo smešno. :)

I da sećam se da sam kao klinac gledao ST, ali me je to prošlo s pubertetom. :*

A što se tiče knjiga, tu si u pravu, nisam želeo da gubim vreme, osim ako računaš Verna, kojeg sam čitao kao klinac.

armagedon nije SF, armagedon je dokumentarac o jednoj od beskonachnih brusovih inkarnacija ;o)

mada lazo zaista kontrolishi se malo...

Što se ljutite, drugari, malo peckanja vas neće ubiti. :) Eh, da sam ja reagovao kao vi kad god mi je Kole rekao da mi je mišljenje retardirano, ili nešto toga stila... ;))

Lazo, ti naravno znas da imas moje bezgranicno odobravanje po pitanju pljuvanja SF literature. Pojedi ih!

Uh, da se vi, Lenjin i Staljin pitate ceo svet bi gledao ekranizacije Rata i mira + Zlochina i kazne [:D]

Slazem se sve dok je on Lenjin.

Dogovoreno. Nenad i ja ko SSSR!

ahahah radije milionski mass murderer nego sifilistichar, bole ima principe =o))

Odlično. ;))

Link to comment
Share on other sites

problem je sto je bole procitao mozda 3 knjige iz sf zanra i ima vec misljenje, koje je negativno iako voli da gleda i BSG i ST. Problem je sto ljudi misle da je SF samo mali zeleni, laseri i warp speed. Postoje mnoga dela Hard Fact SF-a koja se ne razlikuju po ozbiljnosti od mnogih klasika svetske knjizevnosti osim po prostornoj i vremenskoj lokaciji, odnosno distanci od ovog sadasnjeg sveta.

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

lol za topic...ne znam zaista sto kenjate o sf-u, mislim jebote kakve se sve gluposti svrstavaju u knjizevnost, ne vidim zasto sf ne bi imao mesto tu...po meni je klark ili asimov mnogo pre knjizevnost nego recimo majakovski...

klark, asimov, sajmak, berger... ima ih brdo, i sve strashno pisci...

Link to comment
Share on other sites

samo sto za razliku od lenjina, ti cesh meni visiti prepariran na zidu, ako nastavish da mi hejtujesh sf.

Iako je jasno da su naši stavovi u ovoj raspravi nepomirljivi, ipak ne vidim razlog da se žestimo. :) Plus bih ti ružio gajbu. [:D]

lol za topic...ne znam zaista sto kenjate o sf-u, mislim jebote kakve se sve gluposti svrstavaju u knjizevnost, ne vidim zasto sf ne bi imao mesto tu...po meni je klark ili asimov mnogo pre knjizevnost nego recimo majakovski...

[roflmao]

Ajde sada klikni na "EDIT" opciju, pa obriši sadržaj ovog posta, pogotovo poslednje rečenice.

Lazo, vidis sada zasto sam ja Staljin. Svi imaju nesto protiv mene. Zato sada ti treba da stupis na scenu. Ne mogu sam da se borim protiv beslovesne omladine.

Rado, ali mi se čini da je bitka već izgubljena, i da će tok rata biti teško preokrenuti. Stav da je SF prava književnost je već uzeo mnogo maha, sumnjam da se to može promeniti.

Edit- pasusi. :)

Edited by Laza
Link to comment
Share on other sites

[roflmao]

Ajde sada klikni na "EDIT" opciju, pa obriši sadržaj ovog posta, pogotovo poslednje rečenice.

izvini decko, a koji je tvoj problem...ja sam barem citao ono o cemu pricam tako da znam na sta mislim...uostalom, smatram da je knjizevnost kao i ostale umetnosti veoma subjektivna i da se kao takva ne moze podvoditi pod neke ustaljene principe i pravila...de gustibus non est disputandum...

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Da su knjizevnost i ostale umetnosti stvar ukusa onda ne bi postojao "kich", ne bi postojala estetika, ne bi postojali fakulteti koji se bave tim umetnostima, itd.

Ne mora neko da cita nesto lose da bi znao da je to lose. Ne bi o tome trebalo uopste voditi diskusiju. Imamo cuvene paralele sa skakanjem u bunar.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

dal zato shto sam laik, ili ne znam razlog... ali ja ne vidim kakve veze to shto je neko delo sf ima sa tim dal tje se svrstati u knizhevnost?

zamislite da je rati mir knjiga napisana kao sf. znachi poenta, radnja, likovi, stil... ma sve sve tog tipa je isto, samo je smeshteno u neki drugi rat, na nekoj drugoj planeti, u neko vreme. mozhda je rat i mir bezveze primer, ali shvatate poentu valjda?

Link to comment
Share on other sites

Da su knjizevnost i ostale umetnosti stvar ukusa onda ne bi postojao "kich", ne bi postojala estetika, ne bi postojali fakulteti koji se bave tim umetnostima, itd.

hmmm, mora da su zbog tih fakulteta i "strucnjaka" mocarta sahranili u neobelezenom grobu, a za disa govorili da je kich pesnik...

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Neneneneeee... niste VI shvatili!

Poenta je da se, kao prepodobni Bolkesnik, postavite iznad svega, jer vi ste videli Olimp knjizhevnosti u 20oj godini i sad je all the way downhill. Naravno, nema veze sto i vi nalazite trenutke uzhivanja u SFu, i sto se u tako opsezhan i tako stari zhanr svrstavaju neka od najboljih dela svetske knjizhevnosti - bitno je da sa svog visokog konja pljujete po svima ostalima koji chitaju iste jer zaboga, vi ste prosvetljeni, a oni su patetichni oblici zhivota i na vama je da bez osnova da predpostavljate da su videli SAMO taj patetichni SF.

Onda, kada niko zhiv ne zheli vishe da pricha sa vama na tu temu - nadjete ko neki pulp fiction villain svog Igora, aka izoblichenog blago dementiranog sidekicka da obavlja vash posao za vas jer ste ascendirali na sledeci nivo - sada ste i iznad objashnjavanja svojih genijalnih stavova masi, neka to radi neko drugi. Avaj, kao sto to uvek biva, grbavi sidekick nije uvek najsposobniji da odradi ono sto mu evil master naredjuje...

Dakle, za sve koji bi da se prepiru - definishite parametre sta trazhite u knjizhevnosti i potkrepite primerima. PA kad to bude izgledalo patetichno mi ostali cemo da vam se smejemo. Eventualno, ako ima nekog smisla u vasem ekspozeu mozda neko nadje za shodno da vam odgovori i pobije vashe visoko prefinjene argumente. Ovako, da iko vama iznosi ista, kao sa potrebom da "pravda" SF... smeshno.

i da ne zaboravimo, obavezna uvreda Bolketu svai put kada se upusti u prichu bilo gde gde ja imam shansu da postujem: Bole ti si, tradicionalno, nevidjena budala i kreten. Ovaj put tome cemo dodati da si nadmeni beskichmeni licemer i da je sramota kako ne postujesh ljude na ovom forumu. Za kraj, za malji detja koji se nalazi pogodjenim da ga prozivam, no ne pominje da to uvek debelo zasluzhi - u ovoj situaciji Bolke je tvoj nalogodavac - samim tim ti si gori od njega, sorry sto te je potkachila ovakva uvreda. Choose your enemies carefuly, choose your allies (or in this case superiors) even more so...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...