Jump to content

Protesti u Mačvi


Recommended Posts

U nekim stvarima se slažem sa vama, ali u nekim ne.

Moj otac se bavi kontrolom mesa i načinu uzgoja(najviše ovaca ali i svinja) pa sam donekle upoznat sa tim problemima.Sam si rekao da je svinju najlakše držati.E pa baš i nije tako, to je problem današnjeg seljaka što neće da prihvati nove metode uzgoja već se drži onih tradicionalnih splačina i daj šta daš.

gl

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

111% podrzavam blokadu. ljudima otkupljuju svinje za saku pirincha, a nama zavaljuju za >300 kinti/kg. najlosije mleveno meso se prodaje ~200din/kg. nacin na koji su "resili" ovo je samo jos jedan u nizu dogadjaja (citaj: fijaska) koji pokazuju da nama bato treba jedna strana okupaciona sila

na sledecim izborima glasam za nemce keve mi >:|

Link to comment
Share on other sites

Takodje podrzavam blokadu. Podrzavam i voodoo_-ovo resenje 99% jer ja bi ih pobio kao izdajnike, smrt ili dozivotna robija. Ovoj zemlji treba debela amputacija zagnojenog tkiva, narodne cistke. Jes da ce 100% neko nevin da strada ali racunam kad se resimo gnoja lakse ima da se dise.

Ljudi se dele na optimiste i one koji znaju bolje.

Link to comment
Share on other sites

Kapiram da vec sad BIA prikuplja IP adrese i podatke o Seth Fix-u, voodoo-u i njima slicnima... bwahahahaahahaah

Inace, 100% sam za protest. Imam vikendicu u blizini Kosmaja, i znam da seljaci umiru od gladi. Ali bukvalno - ne mogu da sastave kraj sa krajem. Tuga neopisiva. Koliko vidim u Glasu Javnosti, murija ih je pogazila nocas (ali bukvalno)...

Link to comment
Share on other sites

ne znam zakone iz te oblasti, tj. kako je obavezno da proizvodjaci prodaju posrednicima, a ne direktno klanicama. mislim da je moguce unapred ugovoriti direktnu proizvodnju za poznatog klanicara, ali, opet kazem da ne znam puno o toj oblasti. ovaj problem, koliko god bio bolan, predstavlja normalan sled dogadjaja iz faze jednog funkcionalnog sistema, u fazu bez sistema (gde smo sad), fazu lova u mutnom, monopola, i bogacenja preko tudjih ledja preko noci, da bi se konacno doslo u fazu gde je uspostavljen novi sistem.

a gde je novi sistem? to je merkantilna berza. formira se dnevna cena zive vage, onda nema posrednika, i ako ih ima, platice trzisnu, nemonopolsku cenu. drzava garantuje minimum na berzi, a ne pojedinacno svakom proizvodjacu. konkurencija odradi svoje.

e sad, onaj koji gaji npr 5 svinja, nikad nece moci po ceni da konkurise onom koji gaji 500 ili 5000 svinja. za njih mora da postoji poseban sistem drzavne pomoci. ali, onda je pitanje zasto bi se neko bavio proizvodnjom koja je nekonkurentna, neka gaji nesto gde ce moci da se uklopi sa cenom...

nazalost, jos ne postoji volja da se organizuje merkantilna berza kod nas, organizovace je upravo derikoze koje su sad posrednici, ali tek kad se namlate dovoljno para, ili kad njihov profit bude dovoljno zanimljiv nekom vecem da uleti na trziste i pocisti ih.

najbolje bi bilo kad bi se drzava sto manje mesala u odnose izmedju proizvodjaca i kupca. ona mora da obezbedi okvir za fer trzisnu utakmicu i da napravi malo "jastuka" da ublaze pad onima koji su ispali iz igre. nije resenje slepo finansirati neefikasnu proizvodnju. s druge strane nacionalni razvojni fond, sa delom koji bi se odnosio na povoljno kreditiranje poljoprivrede mi se cini kao najbolje resenje.

nazalost, mi smo ovde tek na pocetku uspostavljanja trzisnih odnosa, i nazalost, nasa drzava nije u mogucnosti da odgovori ravnomerno i adekvatno, brzo na sve probleme u privredi. postoji mnogo opravdanja za takvo stanje, ali nisam sklon da koristim ijedno od njih. jer, svestan sam da je i sama drzava tragicno neefikasna sama po sebi, kao i da je podlozna pritiscima raznih interesnih grupa. takodje je evidentno da se drzava ubrzano reformise, ali problemi su veliki, gde god zagrebes trulo je... treba vreme.

podrzavam protest, ne toliko sto mislim da je u potpunosti opravdan, koliko mislim da je bitno da se skrene paznja na svaki pojedinacan problem u drustvu.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Cisto da napomenem da Slobin socijalizam nije taj o kojem vi prichate i isti mi nikad nismo videli, i ne bih rekao da je kao fol posto u social demokratskim drzhavama itekako ima elemenata demokratije ...

Shto se tiche topika, podrzhavam iz slichnih razloga kao i drashko. Narod mora drzhavi da stavi do znanja javno shta ne valja.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

i ja podrzavam seljake, ali ne podrzavam njihov pristup... ako im drzava nesto skrivila nek idu i blokiraju tamo gde je centar drzave a to je beograd

iskreno mislim da je glupost da drzava ne treba da se mesa u proizvodnju, drzava treba da bude jedan od stimulanata i pokretacha prozivodnje bilo koje vrste (tako je na zapadu bar)... ovde i ako postoje neka mizerna srdstva za potsticanje prozivodnje dele se po politickoj liniji ili po rodbinskoj ili moras nekom ispod stola u dzep da gurnes...

ako je proizvodnja neefikasna onda edukovati i stimulisati na pravi nachin seljake da rade onako kako je najbolje za njih i drzavi treba da bude u interesu da njima bude dobro i da rade okej jer sada kada je unisteno 90% ostataka bilo kakve industrije, ostaje nam stocharstvo :P. pri tom ne mislim da drzava treba da ohrabruje kreditiranje seljaka koje je trenutno pristuno jer je seljak totalno needukovan po tom pitanju i u 90% slucajeva kredit ne iskoristi na pravi nacin... al valjda je jasno da je drzavi i njenim tajkunima vaznije da inostrane banke cvetaju a ne seljaci...

drzava (ili insituticije koje drzava odredi) treba da odredi normative, koliko ce kojeg mesa biti potrebno za koje svrhe i od kojeg regipona se moze ochekivati da prozivede koju kolicinu kojeg proizvoda ako zeli da pomogne seljaku, pri tom mislim na okvirne potrebe, sa varijacijama od 10% plus minus... ali mi smo toooooliko daleko od toga zbog velicine korumipranosti da iskreno ne verujem da ce skoro do toga doci...

inache po prichama seljaci koji su protestvovali i blokirali most su bili vecinom oni ne bash sasvim normalni, iskren da budem... tamo neki seljak sa nadimkom 'djavo' koji je bio optuzen za ubistvo ce da kontrolishe da li neko mora da ide na dijalizu u vma ili ne i da chita upute... za takve dileje je samo zatvor... ljudi su sa kamionima morali pet dana da spavaju u njima jer ne mogu niti da ga ostave, niti da se okrenu, niti da produze dalje....

btw da nije reagovala zandarmerija jedan od lokalnih glavonja koji drzi ogromnu gradjevinsku firmu je vec bio spreman da zrvtvuje par kamiona koji bi probili blokadu jer je bio na milionskim gubitcima...

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

makazama cena selo je svesno upropascavano tokom decenija jugoslovenske industrijalizacije. EU ima ogromne fondove za podrsku poljoprivredi, jer je to jedini nacin da poljoprivreda opstane u postindustrijskom drustvu.

cost benefit analiza je jedino sto moze pomoci. obracun da li se nesto isplati ili ne, tj. koliko ti kolicina proizvodnje treba da ne budes u minusu (tacka preloma). jbg, biznis je biznis, bilo sa prasicima, bilo sa automobilima, nasi seljaci moraju da postanu preduzetnici, moraju da ovladaju novim sistemom funkcionisanja privrede. nije vise dovoljno samo proizvesti, kao u socijalistickoj privredi, sad je imperativ prodati.

ne znam sta da ti kazem, sem izdrzi...

G!!!, ne kazem da drzava ne treba da podstice proizvodnju, nego da ne treba da se mesa u odnose kupca i prodavca, da formira cene. moze da odredi one minimalne, tzv. zastitne, ali ne trzisne.

G!!!, ne kazem da drzava ne treba da podstice proizvodnju, nego da ne treba da se mesa u odnose kupca i prodavca, da formira cene. moze da odredi one minimalne, tzv. zastitne, ali ne trzisne.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

isto je bilo i sa malinarima pa su im zachepili usta. jbg.

Sad but true...

I tako ce biti svake godine...

samo ih na kratko odj*bu i gg (promeni se vlada)

Have you ever noticed that it's only 'perfect' people who are murdered or killed in horrific accidents?

"He was the perfect son" or "She was the perfect daughter."

"Such a tragic accident they were the perfect family."

"They died together, the perfect couple till the end."

Makes me glad I abuse my kids and beat up my wife.

Kind of makes me immortal.

Link to comment
Share on other sites

stvarno ne pratim desavanja u drzavi, ali ovo sam cuo.

i imam par ortaka koji ne zive u gradu, vec u obliznjim selima, i cujem od njih da je situacija definitivno zajebana...

tako da podrzavam.

mislim.. podrzavam... ja cu i dalje sedeti za kompom i blelati po netu, i slacu im pozitivne misli, kinda... tako da ustvari samo serem.

al kontam da bi i ja izasao da se zadesim u istoj situaciji.

Ko je nub ne budi mu drug.

I mean you harm.

Link to comment
Share on other sites

Manje vishe ste sve rekli, drashko je dao dobar komentar da i seljaci treba da se okrenu trzhishtu tj. kupcu i shta je uloga drzhave u celoj prichi. Jednostavno je tako, nema potrebe da se neshto veshtachko odrzhava ako je neprofitabilo tj. nesposobno.

Slichan primer su zemljoradnici u Vojvodini, koji opet kroz neku peverznu logiku ne pokushavaju da shvate neke chinjenice. Jednostavno, da bi neko imao neke vajde od njive, nije dovoljno samo da dodje na njivu koja je 2 sa 2 po mesec dana godishnje, odradi i kazhe "ja gotov". Jednostavno prethodni rezhimi nisu uvideli da proizvodnja nije profitabilna na ovako malim imanjima, nije se tezhilo ukrupnjavanju (nedostatak volje, stimulacije i problem denacionalizacije) a rezultat ochigledan. Madjarska ima dobar primer stimulacije ukrupnjavanja zemlje i odnosa kupaca zhitarica i seljaka.

Takodje se slazhem sa G!!! za proteste. Ok je to shto malinari, taksisti i shta vec shtrajkuju. Neka idu i blokiraju onog ko na to utiche. Ko je njima dao pravo da drugima prave shtetu?! Kao ja nemam, pa cu svima da sjebem rachun? Na kraju krajeva mozhe, posle razbijanja blokade gospodo malinari, taksisti i shtavec, evo rachun, steta je tolika i tolika, pa vi protestujete i smetajte drugima.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam, i ne zanima me.Znam samo da nisam mogao da se probijem do Loznice.U ma kakvim problemima bili udarili su mene direktno po dzepu.Tako da hvala im na tome, ako ovo zvuci cinicno i jeste, kao sto pametno kaze G!, ako im smeta drzava nek odu nek smetaju drzavi.Kako bi bilo da sutra ja polijem benzinom i kola i sebe i da blejim na Slaviji dok me ne uklone ili ispune moje prohteve?Koliko ljudi ne bi stiglo na fax, kod lekara,

... ne mogu da pisem, nervozan sam i nisam objektivan.Ako sutra prodjem do Loznice vraticu se hladnije glave da ti odgovorim.

Link to comment
Share on other sites

Voleo bih da mi neko odgovori sta tachno sprecava seljaka da svoj proizvod plasira u inostranstvo ili direktno nekom domacem kupcu?

Od toga zavisi realno sve jer ako mogu slobodno da izvoze svoj proizvod onda je njihova nemastina samo proizvod njihove nesposobnosti, lenjosti ili jednostavno nezainteresovanosti da se upute u kapitalisticki nacin trgovanja ...

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...