Jump to content

Косово...


Recommended Posts

zbogom kosovo... chim nema nase milicije i policije tamo jasno je da ce biti nezavisno za 5-10 godina nebitno... dole su shipci sve pokupili pokrali rasprodali iz privrednih subjekata koji su bili drzavna imovina... ne vidim kako ce kosovo ostati u granicama srbije... rusi sto ce da daju veto na to ce trajati tih nekih max 10ak godina chisto da ovoj vlast posluzi odrzi jos koliko toliko, a za uzvrat ce dobiti verovatno NIS za sva vremena

kosovo ce biti srpsko ponovo samo ako dodje do neke globalne vojne intervencije da ne kazem rata u sled cega bi doslo do pomeranja granica jer ce srbi da ujure turke, mudzahedine, ustashe, fashiste po celom balkanu

eto kulturno, iskreno mrzi me da kuckam na tvom nivou politike/diplomatije :) jer je ovo rur, i sto su jos i zajble u pitanju >)

iskreno, i ja bi najradje

ali kad se to desilo, dobili smo bombardovanje od strane JU ES AND EI, oni ne zele etnichko chishchenje, al mi smo tada imali divnog predesdnika, koji je propovedao da je etnichko chishchenje jedini nachin da srbija bude chista, a josh je i napushavao klintona da njegovo guranje nosa u sve ovo je samo prekrivanje njegovih seks skandala, sve u svemu, ovu drzavu je previshe ljudi zajebalo, al pre svega, ljudska glupost

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cela prica je veoma komplikovana i zahteva puno rada i promisljanja, ali moramo braniti nasu teritoriju pa makar to bilo poslednje.

izvoli matori, pushku u ruke i na jug.

na pochetku kazhesh da se treba boriti politichkim sredstvima a ne ratom a krajnja poruka je da se treba boriti makar nam to bilo poslednje (shto, jelte, implicira rat).

uvek ima vishe od 2 reshenja za neki problem, samo shto smo mi navikli na binarni sistem razmishljanja i gledanja na svet :]

ili crno - ili belo?

Link to comment
Share on other sites

izvoli matori, pushku u ruke i na jug.

na pochetku kazhesh da se treba boriti politichkim sredstvima a ne ratom a krajnja poruka je da se treba boriti makar nam to bilo poslednje (shto, jelte, implicira rat).

uvek ima vishe od 2 reshenja za neki problem, samo shto smo mi navikli na binarni sistem razmishljanja i gledanja na svet :]

ili crno - ili belo?

Nisam ni tu mislio na poslednje u smislu da ginemo zbog KiMa, govorio sam da moramo dati sve sto mozemo da KiM ostane u sastavu Srbije, to je nasa teritorija i oduvek je bila, dovoljno su Srbi gubili teritorija i dovoljno su Srbi ginuli za druge, vreme je da Srbija zauzme svoje granice do sledece podele.

SCJP.png
Link to comment
Share on other sites

Mene takodje boli glava od toliko gluposti koje ljudi pisu, nista nije izgubljeno dok se ne izgubi, mozda je KiM pod okupacijom ali nece biti zadugo, pa da smo tako razmisljali sad bi bili Turci...

Koje gluposti? Pogreshno tumachenje? Mozhda. Drugachiji vid reshenja? Mozhda. Ali zashto glupost? Da li bi sem "ovo je glupo" mogao i neshto konkretnije da napishesh?

Nece biti zadugo pod okupacijom?! E bash bajno. Kada idesh tamo na zimovanje?

Treba se boriti za KiM svim sredstivima naravno ne govorim o ratovima ili bilo cemu

vec o politickim sredstvima sto znaci da treba upotrebiti sve sto je moguce. Albanci su veoma agresivni dole cak ni ljudi iz Albanije ne vole kosovare toliko jer je to uglavnom sljam koji se doselio u Jugoslaviju jer su ziveli ko bubasvabe, sada su se namnozili na KiMu pa misle da mogu da upravljaju necime,

Za malo slozhenije rechenice i misli koristi zarez, a i manje kontradiktornosti nebi shkodilo.

pa ako vidite kako upravljaju infrastrukturom na KiMu sve ce vam biti jasno nisu u stanju da obezbede struju, vodu, grejanje sto su osnovne stvari i na tu kartu mi moramo ici, napraviti monopol telekoma Srbija na tom podrucju jer je cela infrastruktura vlasnistva Srbije a ne naroda KiMa, Srbija je izdvajala ogromne kolicine novca za KiM a sada bi bilo glupo tek tako dati nekome na poklon zato sto ih ima tamo vise, pa molim lepo imate milion primera gde je odredjena etnicka manjina u nekom regionu vecina pa opet ne prave svoju drzavu.

Kako upravljaju infrastrukturom?

Ajde sada sebi polako objasni shta si napisao.

A stanovnici KiM su gradjani koje drzhave? Kome placaju porez? Koji zakoni se odnose na njih?

Navedi jedno reshenje, sa javno poznatim podacima.

Cela prica je veoma komplikovana i zahteva puno rada i promisljanja, ali moramo braniti nasu teritoriju pa makar to bilo poslednje.

Shta je to shto ti branish? Bolje recheno, za shta si ti voljan da umresh u dotichnoj odbrani?

to je nasa teritorija i oduvek je bila, dovoljno su Srbi gubili teritorija i dovoljno su Srbi ginuli za druge, vreme je da Srbija zauzme svoje granice do sledece podele.

Oduvek bila? Od kada je oduvek?

Kada je sledeca podela? Rat?

Jer ako mislish na rat, kojim Srbi brane srpsku svetinju i emotivnu vezu sa proshloshcu, bez jednog drugachijeg argumenta sem kao kredo pojedinih politichkih stranaka, neka ga i Srbi brane.

Tipichno olako recheno braniti. Nemam nishta protiv. Srbin si? Trchi u prvi red. Nemoj da ti Rusin, Rumun, Hrvat ili shtavec, brani dedovinu. Nemoj mu tada dati da ti ukalja chast njegovim prisustvom. Nosi dve pushke, pa dokazhi junashtvo. Onda imash pravo, iako nije moralno, da psihichki ugnjetavash i tvrdish kao sada.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam, moram biti iskren pa kazati da mene za Kosovo ne veze nista.

Nemam dokument o kolicini nemerljivih rudnih bogatstava tamo.

Nemam mape sa ucrtanim americkim sirenjem sa kosova.

Nemam podatke o tome kako se "tamo upravlja infrastrukturom", ali iskreno se plasim da su srpske komunjare u kombinaciji sa lokalnim olosem jebale kevu kolko su krale.

Tako da jebem li ga, mozda bi bilo dobro sacuvati kosovo da nem ne bi olako uzeli i sandzak i vojvodinu i tako to.

A jedini nacin da se borimo za srpsko kosovo i srbiju je da se lepo mnozimo i razmnozavamo kao i siptari. Znaci batalite kondome i tako to i vec od 15-16 godina pumpajte malji deca i jedite luka i vode i zivite u bedi. Za 150 godina bice srba ohohoho.

Ne odgovara, jelde :)

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

mislim da sam nedovoljno strucan da sa politickog aspekta sagledavam KiM

problematiku ali ono sto jeste cinjenica je da je to govno od teritorije centar

NARKO-TRAFIKINGA za celu evropu... Sad vi gledajte sa cime i kime zapravo

mi i svako ko zeli da resi taj problem mora da se suochi...

Унутра је сигурно читава експлозија радости и магије!

Link to comment
Share on other sites

mnogo si zajebat igrac, ti Igore... [:D] svodi se otprilike na to, nazalost.

eto kulturno, iskreno mrzi me da kuckam na tvom nivou politike/diplomatije :) jer je ovo rur, i sto su jos i zajble u pitanju >)

[:)]

okidoki, vidim da nisam bio bas 100% jasan.

kada govorim o ocuvanju KiM, govorim o onome za sta se u ovom trenutku zalaze drzava. dakle, teritorijalni suverenitet. strateski aspekt, o kome vi ovde govorite, kada kazete da je KiM izgubljeno, je mnogo dugorocnije i teze pitanje. mada ne mislim da je i tu sve izgubljeno. prosto, jer mislim da je na dug rok sve moguce. o tom aspektu cemo neki drugi put. takodje, ako se danas odustane od integriteta, svaka dalja borba za KiM postaje slepa, na duzi ili kraci rok. zato je ovo toliko bitno, strateski presudno. hoce li se nastaviti sa parcanjem Srbije, ili ce se tom procesu jednom i zauvek stati na put. ako se pusti KiM, "Sandzak" i Vojvodina ce stvarno postati problem. kao sto je pustena Slovenija, kao sto je izdata Krajina, stigli smo do toga da i KiM budu okupirani. rat iz '99. protiv Srbije su nastavile da vode odredjene strukture u administracijama najuticajnijih zemalja i posle 5. oktobra. Milosevic je bio samo izgovor, sto ga ne pravda ni za 1%.

ne radi se o Bozjoj pravdi ili Nebeskoj Srbiji ovde. to je zamena teza. pravo i obaveza da se brani teritorijalni integritet jedne drzave ne moze i ne sme da se dovede u pitanje. drzava koja pod diplomatskim pritiscima preda deo svoje teritorije nema pravo da postoji. i KiM nisu nikakav izuzetak, pre ce biti da su Srbija i Srbi izuzetak, od medjunarodnog prava. to mora da se promeni, ili KiM nece biti nas poslednji problem.

jedna stvar. formalno pravno KiM JESTE deo suverene teritorije drzave Srbije (1244), i tu nema dileme. UNMIK-u je samo data na upravljanje, do resenja statusa. tako da, u tom kontekstu, na koji sam ja prevashodno mislio u prvom postu, KiM NIJE izgubljeno.

stvaranje atmosfere da su KiM izgubljeni, zaista predstavlja siptarsku (neprijateljsku) propagandu. pa me nazovite 1000 puta Slobistom, ili paranoikom ili kako god, ovo je tako. oni nemaju argumente, nemaju nista do pretnje golom silom i para, kojima kupuju strukture stranih administracija i domace "javne poslenike". i jednim i drugim parama oni kupuju sansu za nezavisno KiM. a zasto oni daju pare domacim izdajnicima (mada su to danas "demokrate", koje "imaju pravo na svoje misljenje")? zato sto zanju, bolje nego mi, da je jedini i najbolji nacin da se KiM otcepi, da je Srbija prizna kao suseda. jedinstvo u otporu ovoj ideji nije jednoumlje, vec logicna i jedino moguca drzavotvorna politika.

kraci i laksi put nisu uvek i bolji put.

elem, ceo topik sam postavio usled toga sto sam poslednjih meseci primetio osetnu promenu kursa "medjunarodne zajednice" prema KiM. ovo je samo pokazatelj da je borba nase drzave dala neke rezultate. toliku promenu da je, na primer, Majmun Banan, sad pred kraj mandata, morao da pomene da je nezavisnost i dalje na stolu. setite se da je pocelo, pre skoro godinu dana, tako sto smo kljestima izvukli iz Bernsovih usta da je i autonomija na stolu, doduse, malo verovatno, kako se on tada izrazio.

stav Rusije i Kine oko KiM nisu posledica tvrdjenja pazara sa SAD, vec principijelan stav (Tajvan, Mongolija Cecenija, itd...). niti Rusiji vise trebaju krediti, niti Kini ista treba. Pridnjestrovlje, Abhazija, Osetija, i sl. nisu argument za ruski pristanak za nezavisnost KiM. Rusi su toliko puta rekli da bi bili zadovoljni da ovi regioni dobiju sustinske autonomije, kao KiM, od svojih maticnih zemalja. Putin je i sam rekao da je Rusija najveca zemlja na svetu i da im ne trebaju parcici malih teritorija, vec stabilnost u komsiluku. EU zemlje koje su protiv nezavisnosti, kao Spanija i Kipar npr., imaju svoje unutrasnje i principijalne razloge za to. tesko da ce se njihov stav lako promeniti, a jos je manje verovatno da ce SAD prave tolike ustupke tolikim drzavama zbog Siptara ili KiM.

nasa nova, snaznija, diplomatska pozicija ni u kom slucaju nije povod za zavrsno slavlje. otvaraju se problemi siptarske intifade, koja je snazan faktor ucene nesvrstanih (nepotplacenih) pripadnika stranih administracija, koje imaju svoju vojsku na KiM. ipak, Partnerstvo za mir je ojacalo nasu poziciju i na bezbedonosnom planu.

ko prati raspolozenje u SAD, moze da vidi ubrzano stavljanje KiM i Siptara u kontekst borbe protiv terorizma islamo fasista. neki ljudi su poceli da postavljeju neka nezgodna pitanja, i javna debata u SAD, koja nas vodi u sigurnu pobedu, je na dohvat ruke, jer su istina, argumenti i pravo na nasoj strani.

takodje, reforme koje se sprovode, i koje se jos nisu efektuirale i donele boljitak malom gradjaninu (pa ih on i ne priznaje), zaista izazivaju divljenje Zapada zbog brzine i obuhvata. delom zbog toga sto misle da smo i mi bili zaostali kao Istocna Evropa, a delom zato sto smo stvarno dosta uradili. ovo nije jeftini predizborni politicki marketing, ovo su cinjenice, i ovde to spominjem samo u kontekstu nase medjunarodne pozicije (i sam svestan da moze i mnogo bolje i mnogo brze). to divljenje je najjaci adut u popravljanju imidza zemlje. oni cene uspeh, vise od bilo cega.

nas ekonomski tim za KiM je izasao sa strategijom razvoja KiM. niko na Zapadu pojma nema sta da radi sa tom privredom. ovakav obuhvatan plan je dobrodosao i pokazuje maksimalan stepen konstruktivnosti i dobre volje. opet ono sto Zapadnjaci vole da vide i cuju.

odlaganje resenja je pokazatelj propasti neprijateljskog "plana A". vreme je na nasoj strani. u 2007. ce doci do promena vlasti u UK i Francuskoj, u jedine dve zemlje gde su jos na vlasti one strukture koje su nas bombardovale pre 7 godina. dragi moji, vetar snazno duva u nasa jedra, samo treba imati vere u pobedu.

ziveli!

[:D]

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

ti i josh 90% srba tako razmishlja, koji vishe argument hotjesh ignis?

daleko je od 90%, a i da jeste, nisu u pravu. [:)]

Ramize, drzava nam se ne raspada, proizvoljne cifre i ostalo sto pises mi samo govori da si ostrascen i ogorcen (verovatno s razlogom), ali ne i da si u pravu.

jasno mi je da je tesko nadati se posle svega sto nam se desilo i da je lakse neke stvari otpisati, ali koliko time gubimo na dugi rok niko od vas ne razmislja. ne trazim od vas da se nadate, samo da realno sagledate cinjenice, da ne podlezete neprijateljskoj propagandi. nasa generacija, kao ni jedna generacija uostalom, nema pravo na takav nacin ophodjenja prema drzavi.

komformizam je opasan. svako ima pravo na misljenje, samo ga neki izgrade saznavanjem i analizom, a neki kupe misljenje, kao gotov proizvod na trziztu.

i jos...

sta je ono sto treba biti uradjeno da bi se nastavio pozitivan trend u resavanju pitanja KiM? tj. koje su najvece opasnosti koje nam prete od neprijatelja?

nekoliko stvari.

imamo, pre svega, unutrasnje i spoljasnje polje delovanja, te unutrasnji i spoljasnji plan. i jos ponesto.

na unutrasnjem planu

treba voditi dalju mudru politiku na koheziji unutar drustva (i oko svih strateskih srpskih interesa, ne samo oko KiM). to je, na prvom mestu, neprekidan rad na pobijanju neistina kojima nas neprijatelji zasipaju. stalno treba dokazivati da KiM nije izgubljeno. oni koji nece u to da veruju, njihov problem. cinjenice govore suprotno. mirno, razlozno i inteligentno objasnjavanje javnosti STA je pitanje KiM zapravo, sta nam KiM znaci van emotivnog polja.

strateski znacaj resavanja KiM se ogleda kroz zaustavljanje procesa unistavanja zemlje i naroda, stabilizacije regiona, stvaranje preduslova za stabilan i brz ekonomski prosperitet (ako nam Zapad odaje priznanja za napredak u reformama i privredi, samo neka saceka da vidi sta smo u stanju kad nismo pod ovolikim politickim pritiskom i u ovolikoj neizvesnosti i nestabilnosti), otvaraju se mogucnosti Srbiji da zauzme centralno mesto regiona (da zaista bude "lokomotiva Balkana" - za one koji vlole da citiraju Djindjica), itd...

donosenje, posle Ustava, i svih zakona koji nam idu u prilog kad je u pitanju KiM, pre svega u domenu svojine.

na spoljnom planu

treba nastaviti sa zapocetim akcijama usmerenim na strane administracije, s tim sto treba raditi sa najverovatijim naslednicima Blera i Siraka (Braunom, odnosno onom socijalistickom mackom i Sarkozijem), a ne sa njima dvojicom. u SAD treba nastaviti rad na podizanju znacaja pitanja KiM po samu SAD ciji je cilj javna debata, taj najznacajniji instrument razvijenih demokratija (tj. onu poslednju stvar zbog koje SAD jos uvek mogu da se nazovu demokratijom). isti je slucaj, mada u manjoj meri i sa ostatkom Zapada. dalje, treba jasno locirati neprijatelje, i pokrenuti ozbiljan rad na njihovom uklanjanju iz centara moci na Zapadu, sudovima, novinama, novcem, cime god (jer nisu nam neprijatelji cele drzave, cak ni cele administracije, vec maleni broj potplacenih spodoba na kljucnim mestima)...

treba neprekidno naglasavati Evropljanima da je KiM vruc krompir koji im SAD ubacuje u ruke i ide sa pozornice. treba dodatno pojacati napore da se raskrinkaju lideri Siptara sa KiM, jer su oni nista drugo do obicni teroristi i koljaci.

treba do kraja dezavuisati kompletnu zlocinacku huntu, i sve one koji ih podrzavaju. sve u svemu, treba zauzeti jos tvrdji stav. samo nas takav stav, jasan, cist i potkrepljen cinjenicama na terenu i medjunarodnim pravom, vodi daljem jacanju pozicije i konacnoj pobedi. treba dalje prosiriti front drzava koje su principijelno protiv nametnutog menjanja granica, i dovesti neprijatelje u bezizlaznu situaciju. sa svakom zemljom ukljucenom u resavanje statusa treba naci zajednicki interes i sprovesti ga.

Srbija je, gospodo, ipak drzava, za razliku od neprijatelja, koji su najobicnija organizovana banda, koja pomocu kriminalnog novca lurkuje po glomaznim svetskim administracijama i javnom zivotu uopste. ipak, niko ni za momenat ne sme potceniti njihov destruktivni potencijal, kao i fantastican arsenal sistema veza, strategija, taktika i kanala uticaja kojima raspolazu. pa i tako opet smo jaci.

takodje, posebna paznja treba da se posveti stranim medijima. tu smo zakazali, nije pokriven dovoljno nas stav. tu samo para vrti, pa valjda i nece biti mnogo problematicno.

dalje, siptaska intifada.

koliko nam je ovo pretnja, toliko nam je i adut u pridobijanju zapadnih administracija koje zele stabilnost. ovo ne treba posebno obrazlagati.

pitanje siptarskog organizovanog kriminala

skoro da i nije predmet nase borbe i tu silno gresimo. njihova mafija je globalni problem, tako da oni zajednicki interesi sa Zapadom, o kojima sam govorio, se sjajno uklapaju u resenje ovog problema. tako bi azdaji bila odsecena glava, otet sav novac i trajno unisten uticaj i znacaj Siptara.

odoh da rucam, pozdrav. [:)]

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Koje gluposti? Pogreshno tumachenje? Mozhda. Drugachiji vid reshenja? Mozhda. Ali zashto glupost? Da li bi sem "ovo je glupo" mogao i neshto konkretnije da napishesh?

Nece biti zadugo pod okupacijom?! E bash bajno. Kada idesh tamo na zimovanje?

Mi smo bili pod okupacijom vekovima pa smo se opet izborili za slobodu.

Za malo slozhenije rechenice i misli koristi zarez, a i manje kontradiktornosti nebi shkodilo.

Kako upravljaju infrastrukturom?

Ajde sada sebi polako objasni shta si napisao.

A stanovnici KiM su gradjani koje drzhave? Kome placaju porez? Koji zakoni se odnose na njih?

Gradjani drzave Srbije a ne svoje drzave, ali trenutno UMINK vodi administraciju i ta teritorija je pod protektoratom sto nije dugorocno niti ce biti tako zauvek, ta stvar ce se resiti pre ili kasnije a mi moramo da radimo da se resi u nasu korist.

Navedi jedno reshenje, sa javno poznatim podacima.

Shta je to shto ti branish? Bolje recheno, za shta si ti voljan da umresh u dotichnoj odbrani?

Oduvek bila? Od kada je oduvek?

Kada je sledeca podela? Rat?

Branim suverenitet i integritet svoje drzave, ovde je moj dom, ako budemo davali teritorije kako ti zelis suocicemo se sa istim problemom u Beogradu i Vojvodini a tada ce biti kasno za sve.

Jer ako mislish na rat, kojim Srbi brane srpsku svetinju i emotivnu vezu sa proshloshcu, bez jednog drugachijeg argumenta sem kao kredo pojedinih politichkih stranaka, neka ga i Srbi brane.

Tipichno olako recheno braniti. Nemam nishta protiv. Srbin si? Trchi u prvi red. Nemoj da ti Rusin, Rumun, Hrvat ili shtavec, brani dedovinu. Nemoj mu tada dati da ti ukalja chast njegovim prisustvom. Nosi dve pushke, pa dokazhi junashtvo. Onda imash pravo, iako nije moralno, da psihichki ugnjetavash i tvrdish kao sada.

Nisam mislio na rat, nisam aludirao ni na kakve oruzane sukobe i ne znam zasto vrsis zamenu teza, nisam ja govorio o tome kako moramo uzeti po pushku i ici dole da ginemo ne znam zbog cega, ja govorim o tome da ne mozemo da se odricemo nasih teritorija, kad ti zakucaju na vrata onda ce ti biti kasno, to je isto kao da shiptar udje u tvoju kucu izbaci tebe i tvoju porodicu napolje i kaze ti nas ima vise ti idi, ajde sta ces da radis? Sloboda je najbitnija, licno ja bih umro za slobodu jer covek bez slobode nije covek, to je osnovna stvar za koju moras da se boris do kraja zivota, a ja ne zelim da u mojoj kuci vlada neko drugi.

Edited by De1Rekt0n
SCJP.png
Link to comment
Share on other sites

daleko je od 90%, a i da jeste, nisu u pravu. [:)]

Ramize, drzava nam se ne raspada, proizvoljne cifre i ostalo sto pises mi samo govori da si ostrascen i ogorcen (verovatno s razlogom), ali ne i da si u pravu.

jasno mi je da je tesko nadati se posle svega sto nam se desilo i da je lakse neke stvari otpisati, ali koliko time gubimo na dugi rok niko od vas ne razmislja. ne trazim od vas da se nadate, samo da realno sagledate cinjenice, da ne podlezete neprijateljskoj propagandi. nasa generacija, kao ni jedna generacija uostalom, nema pravo na takav nacin ophodjenja prema drzavi.

nije 90%, nego je vishe. netje ti svi retji kad ih pitash da ih bole kurac, ali kad bi doshlo dotle da oni doprinesu konkretno video bi onda procente. i kako to da nisam u pravu ako jesu tachni procenti? ako ogromna vetjina nema nameru da dodaje i taj problem sebi na gbachu (bez obzira na razloge, uzroke, povode, posledice i ostalo) zbog chega onda mislish da imash moralno i bilo kakvo drugo pravo da im to nametjesh? iako si, radi argumenta, recimo u pravu.

drzhava nam se raspada vetj 20 godina, samo nikad kraja. to shto se ne vidi kraj raspadanju i shto ima povremeno uspona (pa opet padova) ne znachi da ona nije u stanju raspada. to shto mene zabole da gledam ciine analize o srbiji, ili analize sluzhbenog lista i neznamjachega ne znachi da nemam argumente. jedini razlog shto chitave generacije ne odlaze odavde je strogi vizni rezhim i trip da ne mogu da ostave prijatelje porodicu, itd. kad sklonish to ostaje gola istina da ljudi ne zhele da zhive u ovoj zemlji.

ti razmishljash na dugi rok? i msilish da imash celu sliku u vidu? dok se god ti, i takvi kao ti budete nadmudrivali sa istim takvima iz drugih zemalja bitje sranja na svetu. to je zacharani krug, ti zajebesh njih, pa oni tebe malo vishe, pa ti njih malko vishe, pa oni tebe i tako u krug. dok god vi budete razmisljali o toj "velikoj slici" i na "duge staze" dotle netjete videti shta je stvarno velika slika. ne znam ni ja shta je tachno, ali sigurno nije 10 ratova godishnje, 500 miliona najtezhe izrabljivane dece, preko milijarde ljudi bez pristupa ispravnoj pijatjoj vodi, skoro isto toliko bez redovne ishrane, veshtachki pravljene zaraze i virusi koji haraju svetom, potroshachka azhdaja koja prozhdire prirodne resurse jedine planete koje imamo, and so on...

to nije proseravanje, to su chinjenice, a ti se samo bori za tvoje kosovo sa istim pametnicama koje se nalaze sa druge strane rova, i brini se za nas na "duge staze".

i poslednje, odakle ti ideja da "nasa generacija, kao ni jedna generacija uostalom, nema pravo na takav nacin ophodjenja prema drzavi"? to mi zvuchi kao kad je onaj lik doshao na konferenciju za shtampu posle smene ministarke prosvete (sluchaj darvin) i rekao neshto u fazonu: "dosta sa ovom reformom, oni su hteli da dete bude u centru pazhnje, a mi stavljamo profesora na to mesto"

pa valjda je bitnije kako se drzhava ophodi prema gradjanima nego kako se gradjani ophode prema drzhavi. shta vishe, ovo drugo proizilazi iz onog prvog. ova drzhava mi nikada nishta nije dala, niti mojoj generaciji, zashto onda ja "nemam pravo na takvo ophodjenje"?

Link to comment
Share on other sites

Shto je najzhalosnije, a Ramirez je zagrebao temu, da omogucish lakshi odlazak iz zemlje, nebi uskoro video nikoga. Naravno sve vezano za statistiku koja smo zemlja po redu sa brojem starijih osoba. Mladi bezhe. Videcesh i chucesh na tv, na radio stanicama, na ulici, u svakodnevnom razgovoru i sluchno. Razumljivo. Niko ne zheli da cheka tri generacije da bi video i osetio zhivot, a narochito to ne zheli za svoje buduce narashtaje.

Drashko ima plan, ali ko ce ga realizovati? Da li je aktruelna politichka scena dovoljno jaka i slozhna da realizuje neshto od toga?

To je sve pod uslovom da smo, jelte, slozhni i svesni svojih kolektivnih namera. Ali shta je sa takozvanim problemima u Vojvodini i Sandzaku, iako je ovaj "problem" prisutan u bilo kojoj oblasti gde ima vece koncetracije drugog naroda pored srpskog? Problem bi mogao delimichno biti, lichno govoreci, u stavu drzhave prema nesrpskim narodima, njihovim pravima i politici koja je loshe vodjena prema dotichnim narodima (npr. nemogucnost ochuvanja etnichkog nasledja i jezika). Tu se potpuno slazhem da je Sloba pojedinac na kome se prelomilo, pored niz prijashnjih aktera. I tu nastaje prva potencijalna rupa Drashkovog plana. Da li ce "problematichni" narodi, ne sagledavajuci dugorochnije "posledice" i situaciju na globanom nivou, podrzhati i boriti se za navedeno reshenje? Jer, ako ima onih "za" ima i onih protiv, stvar krajnje trivijalna. Mozhda oni vide bolje, za sebe, u nekim drugim dogadjajima. Naravno to je shpekulacija.

Pomalo nevezano. Ni mene lichno nije dirala politika i funkcionisanje sistema, ali kako godine prolaze i nailazeci na sve vishe problema, kontradiktornosti tj. haosa u dotichnoj drzhavi, sve manje ostaje optimizma. Choveku nije omoguceno da prodje jebeni proces shkolovanja, a da ga ne "zakachi" politichko uplitanje u sistem obrazovanja. I kada zavrshi, praveci komparaciju naravno sa slichnima sebi u okruzhenju, lako uvidi da nije proshao ni pola puta (sagledavajuci samo obrazovanje i spremnost za rad), dok neko dobija vishe za isti period. I to bi bilo razumno da smo posleratna generacija, kao dve tri generacije iza nas. Ali da bash svaka generacija mora da restruktuira drushtvo i sistem uopshte, dovoljan je razlog ne samo za ostale etnichke zajednice, vec i za same Srbe da napuste ovu zemlju.

Link to comment
Share on other sites

edit>

Sori Ramize, moj odgovor tebi je volsebno nestao, a nemam vremena da ga kucam ponovo.

ukratko, ako te boli kurac za KiM, ostavi onima kojima je stalo da se bore, jer ti, sa takvim stavom, nemas nikakvo pravo o KiM da pricas.

oko odlaska iz zemlje, mogu da ti kazem da je tamo isto tako jebeno kao ovde, samo uz bolji standard, ali uz vise problema.

<edit

...

ko ce da realizuje plan (koji nije moj, uzgred, nego nas [:D]), pitas? oni koji su imali snage do ovde da guraju, kazem ja tebi. [;)]

"Sandzak" i Vojvodina nisu problemi. Srbija je najtolerantnija drzava na Balkanu (i sire), smejte se vi neupuceni koliko god hocete. dovoljno je pogledati strukturu stanovnistva posle svih ovih ratova pa videti da su ovde proganjanja po nacionalnoj osnovi zaista izolovani incidenti protiv kojih se i drzava i javnost snazno bore. OEBS se zapanjio kad je dosao u Vojvodinu na madjarsko insistiranje. nasli su skladnu i razvijenu regiju bez ikakvih tenzija. i ucutkali Madjare. idi ti vidi kako Madjari zive u Rumuniji ili Cigani u Slovackoj (a to je EU), pa mi pricaj o Srbiji onda. "Sandzak" nikad nije imao problema, takodje. ako ova dva regiona ikad budu problem, to ce biti sto cemo pokleknuti pred neprijateljima i dozvoliti im da od toga NAPRAVE problem.

oko skolovanja i ostalog... prosao sam skolovanje i zaposlio se bez ijedne partije, bez ijedne veze, bez ikakvog mita... i i dalje mi ide dobro. mada sam i ja razmisljao kao ti u trenucima ocaja, ali sam shvatio da ipak od mene zavisi, da mogu da uspem i u SAD i u Srbiji i u Albaniji. shvatio sam da je pozivanje na prevarante odraz slabosti, opravdanje za sopstveni neuspeh. taj osecaj za pravdu poslednji ostatak komunizma u kojem smo ziveli (sto je velika prednost, ali ne pije vodu u kapitalizmu). nemoj ni za trenutak da budes toliko naivan da mislis da toga nema na Zapadu. tamo su ogranicenja na koja nailazis u zivotu samo mnogo sofisticiranija i manje vidljiva, ali zato mnogo tvrdja.

govorimo ubuduce o KiM, plz. [:D]

Edited by Ignis Dei

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Chika Drshko josh malo cu te zadrzhati na pomenutoj temi.

U odredjenoj meri znam kako zhive Madjari u Erdelju, a o Slovacima najbolje govore oni sami koje sam sretao u vishe navrata tokom godina pa do danashnjeg dana, citiram:"K'o Srbi, samo gori."

E sad, to za toleranciju prema Madjarima ne vredi diskutovati, jesu subjektivna mishljenja i dozhivljaji, ali sam prozhiveo i video shta znachi biti Madjar u osnovnoj i srednjoj shkoli u okviru Subotice, jelte gde sam proveo dosta godina. Naravno, nema tu nekih nevidjenih ekstrema (ubistva su nevezana za etnichku pozadinu), vec nejasan stav sistema prema mnogobrojnim i svakodnevnim ugnjetavanjima tih ljudi. Ti mozhda nisi video ili chuo za takvu pojavu, naravno da ce pred bilo kakvu "smotru" sve biti "sredjeno". Lichno ti tvrdim, a mozhe se naci koliko hocesh ljudi odavde, da postoji jedan oblik netolerancije. E sad, subjektivno je velik-mali, kada nekog biju mali je, kada tebe biju nesaglediv. Postojan bez obzira na recheno, naravno sve u obliku kavgi, tuche, isticanja inferiornosti i slichno. I tu je pitanje kada se neko pozhali, chemu sam takodje svedochio u vishe navrata, da iz straha ne priznaje.

E sad, mozhda sam ja bash bio sluchajan prolaznik kroz ceo taj obrazovni sistem, kada su bash nekako nasrnuli iz dana u dan da gnjave Madjare (zato shto su drugachiji po oblachenju, glasu ili shta ja znam vec).

Link to comment
Share on other sites

care, imam ja pravo da pricham o chemu god hotju i gde god hotju, dok god to radim na civiizovan nachin.

ja sam ti lepo i rekao da ti slobodno mozhesh da nastavish da se borish za kosmet, kojim god sredstvima odluchish... ali nemoj da se zavaravash da to chinish za bolje sutra, iza paravana nekakvog patriotizma. dok god postoje patriote i nacionalne ideje na ovom svetu, dotle tjemo, da 'prostite, jesti govna.

i ne morash ti meni nishta da prichash o inostranstvu, ako ti je stalo, objasni svim tim ljudima kojima je puklo u glavi i koji su prevagnuli da porodica i prijatelji ipak nisu dovoljan razlog da ostanu ovde. i pored kriminalnog viznog rezhima redovi za vize su preveliki, to dovoljno govori.

p.s. slightly off

shto se tiche shkolovanja... jedno je retji "ja sam proshao, svaka mi chast" a drugo tvrditi da je shkolski sistem i trzhishte rada sasvim u redu i da sve zavisi od nas. mogu i da te puste u kavez sa shkorpijama i kazhu, "od tebe zavisi". uvek tje se natji neko ko tje prezhiveti taj kavez, shto ne znachi da je sistem u redu.

kakva crna ogranichenja na zapadu? ako u americi znash da radish neshto dobro, bitjesh adekvatno nagradjen za taj rad. ako si zaista dobar u shkoli dobitjesh stipendije za mega giga shkole, a sa tim shkolama opet tjesh dobiti mega giga posao (sve to u komparaciji sa srbijom), i tako dalje. daleko da je tamo bilo shta savrsheno ali u odnosu na srbiju je diznilend (shto dovoljno ogovori o srbiji).

naravno da oni imaju probleme, ima probleme i britni spirs, ali te probleme ni pod razno ne mozhesh da poredish sa problemima prosechnog dzon doa ovde.

Link to comment
Share on other sites

Vudu ti nekad lupis pa ostanes ziv.

Ne, zavrsio je faks, da bi rovio po kontejnerima i ziveo u kutiji cipela.

Sta ti nameravas kad zavrsis etf? da se zaposlis za dobru kintu ili da zickas za pivo?

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Hm...porilicno je tesko pitanje o KiM posto je "preuzimanje" planirano godinama unazad ( kad se vecina nas nije cak ni rodila) i sumnjam da bi neko i nesto moglo da promeni tako precizan plan. Jednostavno Albanci su se dogovorili ( sto je nemoguc slucaj kod nas nazalost) i eto, sad se zezaju dole.

Jednostavno, svaki region mora da ima neku drzavu koja ima odredjeni problem da bi se drzala u "distanci" od razvijenih zemalja i slicno...

Tako mi sa KiM , tako grci i turci sa kiprom , i mnogi drugi za koje mi ni ne znamo.

Sve u svemu, KiM se smatra "zrtvom" za ulazak u famoznu OMG EU!!!111

Have you ever noticed that it's only 'perfect' people who are murdered or killed in horrific accidents?

"He was the perfect son" or "She was the perfect daughter."

"Such a tragic accident they were the perfect family."

"They died together, the perfect couple till the end."

Makes me glad I abuse my kids and beat up my wife.

Kind of makes me immortal.

Link to comment
Share on other sites

Ja ne mogu da se pozalim da lose zivim, proputovao sam Evropu uzduz i popreko, imao bih malo veci standard negde drugde ali ipak ovde je moj dom, ja nisam materijalista, posebno sto pola vas ne zna sta je tudjina jer nikada niste ziveli preko, a uglavnom oni koji pricaju kako ce da zapale iz zemlje pricaju to jer tako opravdavaju svoj nerad i svoju propast, kriva im je drzava.

Samo jos jedna stvar, voodoo i tvoji roditelji su davali pare za taj KiM kao i babe/dede, sto znaci da si ti dao oko 3000 evra a mozda i vise za taj KiM a od toga se odrices, sto znaci odrices da se odrices od svojih para.

pa eto, ja znam ljude koji nikada nisu preshli granicu (ne rachunam drzhave ex juge), i josh 5 puta toliko onih koji su izashli jednom ili dvaput za svojih 20-30 godina. i niko od njih nije spreman da odvaja od usta, da ne pricham o uzimanju pushke u ruke, da bi srbija imala bolju platformu za kosmetsko pitanje.

a tudjina je samo privid, isto kao i domovina. to su neke fikcije kojima se hranimo iz straha od nashe okoline izmedju ostalog. neko je nesiguran u sebe kad ode u ameriku recimo, i onda se teshi kako nije do njega vetj do okoline. dom je tamo gde ti izaberesh, a kad ne mozhesh da birash onda se tripujesh da ti je do jaja tu gde jesi. da od rodjenja do 30-te zhivish u zatvoru, i na 30-ti rodj te puste napolje, ti bi se na kraju vratio u taj isti smrdljivi, zapishani zatvor jer si tu ushushkan u sigurnost "doma" na koji si navikao.

a ovo prosto ne mogu da poverujem da si napisao:

"svako ko je hteo je uspeo i odavde ne brinite se vi nista, ako naporno radite na sebi to ce vam se isplatiti, ova drzava moze da vam pruzi znanje a to znanje mozete da prodate za lepe pare a vecina vas ne zeli da radi nego da se zajebava a to je druga stvar."

pa jesi li ti lud ili mene pravish ludim?

znam ljude sa 2 fakulteta koji rade na pijaci, a znam ih mnogo vishe koji jednostavno ne mogu da plate sebi shkolovanje. na zapadu je to drugachije, platjanje shkolarine se smatra investicijom u budutjnost. sad dash 50 'iljada, 5 godina posle shkole si to otplatio. kod nas mozhesh da nekako skrpish pare za shkolovanje (jel znash koji je prosek trajanja studija u srbiji?), skrpish tako shto tjesh sebe lishiti vetjine malih zadovojstava (koja te direktno i formiraju u osobu btw) i to samo ako imash babe, dede, strine, tetke, i drugih dobrochinitelja koji su u mogutjnosti da tu i tamo pripomognu. i shta na kraju? neizvesno je. mozhda nadjesh posao u struci, ili van nje (u tom sluchaju ti faks ionako nishta ne znachi), sam. ali mislim da je i dalje bitnije da imash vezu, chak i ako si zavrshio faks sa dobrim prosekom.

samo shto to pola rura ne kapira, vi ljudi niste reprezentativan uzorak.

sve u svemu, da, drzhava je kriva. tachka :)

edit:

i da si dao 3k evra za taj kosmet, shta sada? dash tolko za kola, slupash ih, life goes on.

Link to comment
Share on other sites

a ovo prosto ne mogu da poverujem da si napisao:

"svako ko je hteo je uspeo i odavde ne brinite se vi nista, ako naporno radite na sebi to ce vam se isplatiti, ova drzava moze da vam pruzi znanje a to znanje mozete da prodate za lepe pare a vecina vas ne zeli da radi nego da se zajebava a to je druga stvar."

pa jesi li ti lud ili mene pravish ludim?

znam ljude sa 2 fakulteta koji rade na pijaci, a znam ih mnogo vishe koji jednostavno ne mogu da plate sebi shkolovanje. na zapadu je to drugachije, platjanje shkolarine se smatra investicijom u budutjnost. sad dash 50 'iljada, 5 godina posle shkole si to otplatio. kod nas mozhesh da nekako skrpish pare za shkolovanje (jel znash koji je prosek trajanja studija u srbiji?), skrpish tako shto tjesh sebe lishiti vetjine malih zadovojstava (koja te direktno i formiraju u osobu btw) i to samo ako imash babe, dede, strine, tetke, i drugih dobrochinitelja koji su u mogutjnosti da tu i tamo pripomognu. i shta na kraju? neizvesno je. mozhda nadjesh posao u struci, ili van nje (u tom sluchaju ti faks ionako nishta ne znachi), sam. ali mislim da je i dalje bitnije da imash vezu, chak i ako si zavrshio faks sa dobrim prosekom.

samo shto to pola rura ne kapira, vi ljudi niste reprezentativan uzorak.

sve u svemu, da, drzhava je kriva. tachka :)

edit:

i da si dao 3k evra za taj kosmet, shta sada? dash tolko za kola, slupash ih, life goes on.

To nije tacno to sto ti znas ne znam koga ko radi na pijaci a zavrsio je fakultet ne pokazuje nista, fakultet je samo ulaznica za dalji zivot i nista vise, ne mozes ocekivati da ako zavrsis faks sutra imas 300000 evra godisnje sigurno kucu sa bazenom i ne znam sta, isto tako kao sto ti znas ljude znam i ja, ovde svi mogu da se skoluju, imas drzavne stipendije, znam jednu devojku koja ima samo majku bez posla, devojka studira arhitekturu evo 4. godina na budzetu je sve vreme a daje casove ovima sa prve godine izdrzava i sebe i majku, dobila je i stipendiju i verovatno ce specijalizirati negde u inostranstvu od drzavnih para tako da te price su prazne price, svako ko vredno radi moze da ima, stim sto je na zapadu to malo jednostavnije ali opet na zapadu da platis studije na dobrom univerzitetu kosta boga oca, pa ti sad vidi.

Nemoj mi pricati o zapadu da je med i mleko, kod nas je jos uvek skolovanje dzabe dok na zapadu placas sve, treba odvojiti 5-10 hiljada evra godisnje minimalno za neki bolji univerzitet dok ovde mozes da studiras na budzetu a mozes i da dobijes stipendije ako radis a ne zajebavas se, sve je to moguce za onoga koji radi i koji je sposoban.

Jos jedna stvar odakle nekome 50 hiljada za skolarinu majke ti, odes na zapad i kao evo dace mi neko 50 hiljada da se skolujem? Zato na zapadu imas razdvojeno sirotinju i bogate, oni koji su bogati mogu da placaju skolarine i tako dalje a sirotinji ostaje da radi ko stoka i da moli boga za stipendiju, ovde i oni koji nemaju novca mogu da se skoluju o drzavnom trosku, ne drzava nije kriva, krivi su neradnici, ili nesposobnjakovici, ti sto su zavrsili 2 fakulteta dzabe im ako su nesposobni da nadju posao a to da posla kao nema nigde to su prazne price, evo i Drale je dobio posao bez ikakvih veza i vezica a znam gomilu ljudi koji su takodje dobili posao isto tako.

Edited by De1Rekt0n
SCJP.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...