Jump to content

Sretna slava domaćini!


Recommended Posts

Prvo da poželim svim srećan Nikoljdan, slavu za koju kažu da je slavi pola Srba, a druga polovina ide na slavu. Dakle, srećna slava prvima, ugodno veče drugima.

Što se tiče teme, interesuje me da li slavite slavu (bilo koju), od kada, i kako je slavite (u čemu se sastoji proslava, da li se obazirete da li je post u toku, šta spremate, kako vam izgled slavski obred i da li ga ima, koliko ljudi vam dolazi, mlađi da li zovu društvo, itd.)?

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

Ja ne slawim slawu. Pokojni tata je bio komunista do poslednjeg daha i iz poshtowanja prema njemu sam se odrekla slawljenja slawe. :/

srecna slawa swima koji slawe!!!

Edited by WickedWitchOfTheWest

Code Realms

Evo je, bice nevolje...

Unutar svake normalne osobe postoji ludak koji se bori da izbije na povrsinu. Niko ne poludi brze od potpuno normalne osobe.

One... Two... Freddy's coming for you...

Three... Four... Better lock the door...

Five... Six... Grab a crucifix...

Seven... Eight... Gonna stay up late...

Nine... Ten... Never sleep again!!!

Link to comment
Share on other sites

Sretna slava svima koji je danasa slave...

-"Don't think, feel! It is like a finger pointing away to the moon. Don't concentrate on the finger or you will miss all that heavenly glory."

-"Love is like a friendship caught on fire. In the beginning a flame, very pretty, often hot and fierce, but still only light and flickering. As love grows older, our hearts mature and our love becomes as coals, deep-burning and unquenchable."

Link to comment
Share on other sites

'fala da si ziv i zdrav i uzbrdo brz

iskljucivo posnu slavu spremam jel te, jer bar toliko mogu da postim kad sam kreten pa nijedan post nisam uspeo da izdrzim do kraja

od obreda ide ono klasicno lomljenje 'kolaca' sa sve zalivanjem sa vinom i onim ukrstanjem ljubljenjem i tako to... uvek ispadne neka pisijada :)... sveca gori od ranog jutra kada se ceo obred i odigrava... pre toga zorom se rani i nosi se 'panaija' iliti zito u crkvu da tamo pokupi one lepe mirirse tamjana i da odslusa sta pop ima da otpeva... dolaze u glavnom stariji a uvece mladja ekipa pijemo domace vino i rakiju i smrdimo na beli luk dok sedimo u krugu oko vatre koja je zalozena na sredini sobe....

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

sretna slava svima.

ja inache imam neko svoje,u globalu negativno, mishljenje o slavama.

ne volim popove i nachin na koji se ponashaju (i kesh koji uzimaju za "osveshtavanje" i slichne stvari), ne volim shto prosechan srbin na slavu gleda kao na priliku za "krkanje". ne volim ni to shto, kad sam vetj ateista, na pola slava ne mogu ni da okusim hranu jer je na pola slava losha kuvarica. ne volim shto se za slavu svi ponapijaju. u generalno mi smeta to shto vetjina ljudi slavi slavu samo iz neke tradicije i "zato shto to tako treba" a nemaju nikakvo poshtovanje prema toj istoj slavi.

volim slavu zato shto se rodbina okupi (ne volim bash moju rodbinu ali bio sam po raznim slavama i kapiram kako je to kul kad imash normalnu blizhu i dalju rodbinu)... jedna od retkih prilika za to.. ako ne i jedina (sa sretjnim povodom).

Link to comment
Share on other sites

moj ćale nije neki vernik, a slava nam je sveti đorđe.. planiram jednog dana da preuzmem slavljenje slave, a za sada samo keva napravi malo svečaniji ručak i skupi se porodica..

veliki broj novopečenih turbo-vernika slavi slavu zato što je to kul, ali uglavnom ne ulazim u njihove razloge, lepo je kad se ljudi druže.

a večeras ne idem nigde, i drago mi je, jer sam umoran ko pas.

Link to comment
Share on other sites

sretna slava svima.

ja inache imam neko svoje,u globalu negativno, mishljenje o slavama.

ne volim popove i nachin na koji se ponashaju (i kesh koji uzimaju za "osveshtavanje" i slichne stvari), ne volim shto prosechan srbin na slavu gleda kao na priliku za "krkanje". ne volim ni to shto, kad sam vetj ateista, na pola slava ne mogu ni da okusim hranu jer je na pola slava losha kuvarica. ne volim shto se za slavu svi ponapijaju. u generalno mi smeta to shto vetjina ljudi slavi slavu samo iz neke tradicije i "zato shto to tako treba" a nemaju nikakvo poshtovanje prema toj istoj slavi.

volim slavu zato shto se rodbina okupi (ne volim bash moju rodbinu ali bio sam po raznim slavama i kapiram kako je to kul kad imash normalnu blizhu i dalju rodbinu)... jedna od retkih prilika za to.. ako ne i jedina (sa sretjnim povodom).

slazhem se, mislim da ipak poshtuju to chisto radi tradicije, vishe nego iz nekih verskih razloga shto me smara... nisam vernik, ali volEm lignje tako da :) posna slava RULZ!!!

sretjna slava svima...

Edited by Therion
Link to comment
Share on other sites

slazhem se, mislim da ipak poshtuju to chisto radi tradicije, vishe nego iz nekih verskih razloga shto me smara... nisam vernik, ali volEm lignje tako da :) posna slava RULZ!!!

sretjna slava svima...

Pa zar nije ok slaviti iz oba razloga (tradicije i vere) ili iz bilo kog ponaosob?

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

Sretna slava svima.

Meni je Sveti Jovan. Obichno odemo do dede poshto on josh slavi slavu. Sad treba da naslikam sa tjaletom ikonu Svetog Jovana posle nove godine koja tje biti okachena u vikendici gde tje tjale preuzeti slavu [caletu je hobi crtanje ikona pa sam se ja prihvatio vezbanja sa kombinacijama uljanih boja da bi shto bolje pomogao :)]

Link to comment
Share on other sites

Meni je slava nesto redja (Sv. Alimpije) pa nema bas puno ljudi koji je slave sto mi resava probleme oko toga kojeg dana cu smestiti ljude na istu (kao, dal' prvog ili drugog jer ovi prvog idu onamo, ovi drugog ovamo) i oduvek se slavila u shirem krugu porodice i prijatelja. Znaci nista pod shatorom tri dana, ali ne ni bas samo ukutjani, nego tako, uvek nesto izmedju.

Pazim(o) na vreme posta pa je i slava kompletno posna, ne priznajem te varijante mozhe da se mrsi i slicno, mogu da ih razumem samo ako ljudi zive u selu gde nema sanse da dodju do ribe i slicno pa je onda kao "opravdano" ;) a i jos uvek sam ubedjen da sve masno mozhe da se nadoknadi posnim, naravno ne pechenje vec sve te salatice, punjene paprike, pasulj i na kraju naravno kolachi.

Link to comment
Share on other sites

Meni kad je Krsna slava (Sv. Stefan) slavi deda (jer je on jos uvek najstari muski clan porodice Jankovic) i samim tim se cela porodica skupi kod babe i dede kuci (baba deda, 5 sinova, 5 snaja, 11 unuchadi) i to bude svecani rucak i onako bas lep porodicni rijunijon.

E sad, posto je moj cale kao mali (doslovno) umirao, doktori za to nisu imali leka i bila ga otpisali, Crkva i vera su mu na neki chudan nachin vratili zivot, cale prisluzuje Svetog Luku (pre je to baba radila, sad je cale preuzeo na sebe) vec nekih 35 godina. I to je uvek veliko slavlje (od kad smo u Srbiji - vec 14 godina) to bude na slavi cetrdesetak ljudi i supe, sarme, pecenja, bezbroj salata, peciva, kolacha, torti i slicno...

Edited by darijan

...... f e n s i c ......

...yes, ur unique...

...just like everyone else...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...