Jump to content

Pitanje iz fizike


Zoolok

Recommended Posts

  • Replies 262
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

u postavci zadatka kaze da se traka krece istom brzinom kao i tockovi...to sa potiskom vazduha nema nikakve veze...potisak deluje na vazduh i prenosi ubrzanje na avion tj. tockove koji ubrzavaju isto kao i traka...a realno traka nikad nece ubrzavati isto kao avion zbog trenja..zbog toga mozes da guras autic...ali u idealnom slucaju nece poleteti...

tacno!

problem je sto oni nisu razumeli zadatak. ti motori nece prenositi obrtni moment na tockove kao kod auta, ali opet, da nije pokretne trake, avion se krece preko tockova sve do momenta dok vazduh ne potisne krila ozdole... (nije bitno sta ga gura) - (snaga motora veca, veca brzina aviona - ista, jednaka, identicna brzina tockova koji su jebeni sastavni deo aviona - i ista brzina trake suprotnog smera)

ivane_ ti tockovi nemaju veze sa avionom? hmmmm, zanimljivo...

...... f e n s i c ......

...yes, ur unique...

...just like everyone else...

Link to comment
Share on other sites

tacno!

problem je sto oni nisu razumeli zadatak. ti motori nece prenositi obrtni moment na tockove kao kod auta, ali opet, da nije pokretne trake, avion se krece preko tockova sve do momenta dok vazduh ne potisne krila ozdole... (nije bitno sta ga gura) - (snaga motora veca, veca brzina aviona - ista, jednaka, identicna brzina tockova koji su jebeni sastavni deo aviona - i ista brzina trake suprotnog smera)

ivane_ ti tockovi nemaju veze sa avionom? hmmmm, zanimljivo...

Izvini ali motor kod auta ne prenosi obrtni moment na tockove.

No nebitno.

Link to comment
Share on other sites

Cekaj ivane, jel znas ti uopste kako avion polece?

Poredite babe i zabe.

Ne mozes porediti avion sa autompbilom, nije isti princip.

E i corava koka zrno da ubode :)

Naravno da nije isti princip, to ja pokusavam od vajkada da kazem, zbog toga ce jebeni automobil verglati u mestu na tako postavljenoj jebenoj traci, a avion ce se kretati.

Cela je poenta price u tome odakle dolazi potisak, znaci normalan automobil bi stajao u mestu na traci (ako su ispunjene pretpostavke o trenju), dok bi neki koji ima recimo montiranu raketu na krovu jednostavno isao napred bez obzira na traku. Isti je princip i sa jebenim avionom.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Zweri, potpuno si promasio temu :)

I AUTO sa raketom bi stajao ako se traka pomera ispod :) Boli kurac fiziku STA pomera 2 materijalne tacke (ili sistema ako malo udetaljimo). Vzano je samo da bude F=ma (vektorski) i mozemo eto dodati Ek1-Ek0=Ep1-Ep0.

Ali ovo bi bilo zanimljivo uzivo se naci, preko foruma je kompikovana rasprava.

Aproksimacije koje se podrazumevaju su

1. Nema proklizavanja tockova

2. Vazduh se ne pomera

3. krilo je poprecno simetricno.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ali ti nisi :)

Posto i ja tvrdim skoro isto sto i on, a uz to sam i crtao, a njemu se shlihtas a meni ne (koji imam jednaki moci kao i on) mozemo logicki zakljuciti da ti se smesi ban  [roflmao]

ali ok, jako mi je bitno shta svi tvrde, i jako mi je bitno da sam pripadnik ovog foruma. toliko me boli kara dal sam banovan ili ne.banuj me vechno, prsava mi jajce.

Link to comment
Share on other sites

Zweri, potpuno si promasio temu :)

I AUTO sa raketom bi stajao ako se traka pomera ispod :) Boli kurac fiziku STA pomera 2 materijalne tacke (ili sistema ako malo udetaljimo). Vzano je samo da bude F=ma (vektorski) i mozemo eto dodati Ek1-Ek0=Ep1-Ep0.

tacno! to je poenta... stajace u mestu. avion nece poleteti

...... f e n s i c ......

...yes, ur unique...

...just like everyone else...

Link to comment
Share on other sites

Zweri, potpuno si promasio temu :)

I AUTO sa raketom bi stajao ako se traka pomera ispod :) Boli kurac fiziku STA pomera 2 materijalne tacke (ili sistema ako malo udetaljimo). Vzano je samo da bude F=ma (vektorski) i mozemo eto dodati Ek1-Ek0=Ep1-Ep0.

Ali ovo bi bilo zanimljivo uzivo se naci, preko foruma je kompikovana rasprava.

Aproksimacije koje se podrazumevaju su

1. Nema proklizavanja tockova

2. Vazduh se ne pomera

3. krilo je poprecno simetricno.

:)

ne ne ne decko auto sa raketom pozadi bi se pomerao!

Daj ukapirajte jednom ljudi!!!!

((((Q))))

SRBI su najgluplji narod na svetu!!!

Link to comment
Share on other sites

Evo ja kao strani posmatrac imam da izrazim svoje misljenje.

Da li uzimamo da ima trenja izmedju staze i tockova?

Da li ima trenja (ili kako god da se to zove) u samoj traci i tockovima?

Rekao bih da su to kljucna pitanja ovde. Moje je misljenje da nema jer je ovo, kao sto vec rekoh, misaoni eksperiment. Znamo da jeste jer cak i uz svo znanje fizike na ovom forumu ne bi mogli da izracunamo nista u vezi sa podlogom i avionom, a kamoli nesto drugo.

Dakle, ajmo da pricamo o tome da trenje kada su podloga i tockovi u pitanju ne postoji, da smanjimo promenljive jer ovako nema sanse da se slozimo.

Evo kako jedan covek iz naroda razmislja.

Traka pocinje da radi. Da avion ne ispadne sa trake u nazad, on daje "gas", ukljucuje motore. Sve vreme odrzava brzinu trake. Avion stoji u mestu sve dok ga motori ne poguraju da ide brze od trake. S obzirom da traka ima brzinu koja negativno utici na brzinu aviona imamo sledece:

- Mi govorimo (tako je u zadatku) o Boingu

- Boing ima odredjenu jacinu motora koja se moze postici za poletanje

Kljucno pitanje. Da li je motor dovoljno jak da prevazidje brzinu trake i postigne svoju potrebnu brzinu da bi avion poleteo?

P.S. Da ja sam i strani posmatrac i covek iz naroda.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Ajde da dodamo do josh jednu zagonetku - znate kako avion uzlece? Avion ne moze da uzleti ako mu je trup u horizontali, vec mu treba okretanje po osi krila.

1) Po vama avion ce da uzleti horizontalno:

nepravilno.gif

2) ali avion uzlece tako shto podize nos, odnosno zato shto podize zakrilca na repu i krilima i samim tim menja geometriju krila i repa tako da vazduh sa donje strane ide duze nego sa gornje. Ovim procesom se smanjuje gustina vazduha sa gornje strane krila i repa i uvecava sa donje. Medjutim ako nema strujanja vazduha oko krila i repa kao na slici 2, avion nikuda nece poleteti...

pravilno.gif

Edited by ZerBah

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

,Dec 11 2005, 11:17]Evo ja kao strani posmatrac imam da izrazim svoje misljenje.

Da li uzimamo da ima trenja izmedju staze i tockova?

Da li ima trenja (ili kako god da se to zove) u samoj traci i tockovima?

Rekao bih da su to kljucna pitanja ovde. Moje je misljenje da nema jer je ovo, kao sto vec rekoh, misaoni eksperiment. Znamo da jeste jer cak i uz svo znanje fizike na ovom forumu ne bi mogli da izracunamo nista u vezi sa podlogom i avionom, a kamoli nesto drugo.

Dakle, ajmo da pricamo o tome da trenje kada su podloga i tockovi u pitanju ne postoji, da smanjimo promenljive jer ovako nema sanse da se slozimo.

Evo kako jedan covek iz naroda razmislja.

Traka pocinje da radi. Da avion ne ispadne sa trake u nazad, on daje "gas", ukljucuje motore. Sve vreme odrzava brzinu trake. Avion stoji u mestu sve dok ga motori ne poguraju da ide brze od trake. S obzirom da traka ima brzinu koja negativno utici na brzinu aviona imamo sledece:

- Mi govorimo (tako je u zadatku) o Boingu

- Boing ima odredjenu jacinu motora koja se moze postici za poletanje

Kljucno pitanje. Da li je motor dovoljno jak da prevazidje brzinu trake i postigne svoju potrebnu brzinu da bi avion poleteo?

P.S. Da ja sam i strani posmatrac i covek iz naroda.

Pazi to je realno razmisljanje :)

Ali ovo je cisto teorijski zadatak gde smatramo da nema proklizavanja tockova, i ostalih uticaja i zezancija. Pitanje je da li ce avion poleteti. teoretski nece jer nema nadpritiska na krilim jer se vazdusna strujanja ponistavaju. Naravno da ce u praksi nastati strasna turbulencija oko krila, opet zavisi od tacnog oblika krila.

U stvarnosti verovatno bi se avion raspao ili poleteo ili ne poleteo :

Nemam pojma.

Imao sam secam se zadatak na ispitu iz dinamike tacke kao "motociklista u cirkusu vozi motor po zidu koji je nagibljen pod uglom od 30 stepeni. izracunati bla bla", ili " Kran na uzetu nosi klavir vezan sa tri tacke. na klaviru sedi pijanista...bla bla"

Crtaj, resavaj, koga boli stvarnost i sto bi se motorista slupao ili bi i kranista i pijanista zavrsili u ludari :)

P.S osvezavajuce zanimljiva tema :)

P.P.S Postavka zadatka kaze da traka UVEk ima brzinu jednaku brzini aviona (tj kako avion ubrzava, ubrzava i traka...prati ga kao senka :) )

Edited by pER tU aMOR
Link to comment
Share on other sites

Osnovna chinjenica je da avion ne moze da uzleti bez strujanja vazduha oko krila i repa - u ovom sluchaju tog strujanja nece biti zato shto se krila ne krecu kroz vazduh (zato shto traka drzi avion u mestu), a ako se rep nalazi iznad motora (kao na mojim slikama), onda vazduh ne struji ni oko repa, tako da nema potisne sile koja bi odvojila avion od podloge, ili je ona dovoljno mala da ne moze da odvoji avion od podloge...

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

Eto i srba se pridruzuje meni i duletu sa nasom teorijom.

Predlazem da se zastupnici teze da ce poleteti i mi nadjemo na nekoj livadi i simuliramo eksperiment.

Ja cu da okrecem pedale poretne trake, Ivan_ neka gura avioncic, dule neka snima, a zwerko ce da pazi da ne ugrozimo demokratska prava aviona :)

Link to comment
Share on other sites

ali ok, jako mi je bitno shta svi tvrde, i jako mi je bitno da sam pripadnik ovog foruma. toliko me boli kara dal sam banovan ili ne.banuj me vechno, prsava mi jajce.

Alo bre, si ti video onaj veliki smajli na kraju? Salio sam se, naravno, ne moze se banovati nekoga zbog drugacijeg misljenja, da je tako Bole ne bi nikad ni bio pusten na forum [:D]

,Dec 11 2005, 11:17]Traka pocinje da radi. Da avion ne ispadne sa trake u nazad, on daje "gas", ukljucuje motore. Sve vreme odrzava brzinu trake. Avion stoji u mestu sve dok ga motori ne poguraju da ide brze od trake. S obzirom da traka ima brzinu koja negativno utici na brzinu aviona imamo sledece:

- Mi govorimo (tako je u zadatku) o Boingu

- Boing ima odredjenu jacinu motora koja se moze postici za poletanje

Kljucno pitanje. Da li je motor dovoljno jak da prevazidje brzinu trake i postigne svoju potrebnu brzinu da bi avion poleteo?

Ono sto nije definisano u postavci zadatka jeste da li traka ima sama svoj pogon ili se ona pokrece na osnovu okretanja tockova aviona. Ja sam shvatio da je ovo drugo, jer kaze da ona ubrzava jednako kao i avion. No to sustinski ne menja stvar.

Pazi to je realno razmisljanje :)

E moj Igore, na niske si grane spao kad zarad odbrane svog stava tvrdis da Bole realno razmislja [roflmao]

P.P.S Postavka zadatka kaze da traka UVEk ima brzinu jednaku brzini aviona (tj kako avion ubrzava, ubrzava i traka...prati ga kao senka :) )

Da, i tu si upravo oborio svoju teoriju, traka ima brzinu jednaku brzini aviona, a brzina aviona je iskljucivo brzina u odnosu na vazduh (airspeed), tako da on mora da se krece kroz vazduh kako bi uopste dobio neku brzinu. Avion nikako ne stoji u mestu, ma kakva traka bila ispod njega. U slucaju da nema potiska iz motora on ce najverovatnije ici unazad (opet je tu faktor trenja, tj postoji opcija da ide u nazad ili da stoji u mestu). Cim on doda gas krenuce napred bez obzira sto traka ispod njega ide unazad.

(zato shto traka drzi avion u mestu)

Poenta cele price jeste da avion ne stoji u mestu. Samim tim nema sta da se mudruje oko toga kako polece, cim dostigne odredjenu brzinu on ce poleteti kao i svaki normalan avion. Pokretna traka u suprotnom smeru mu u toj nameri samo minimalno smeta.

Eto i srba se pridruzuje meni i duletu sa nasom teorijom.

Predlazem da se zastupnici teze da ce poleteti i mi nadjemo na nekoj livadi i simuliramo eksperiment.

Ja cu da okrecem pedale poretne trake, Ivan_ neka gura avioncic, dule neka snima, a zwerko ce da pazi da ne ugrozimo demokratska prava aviona :)

Ja sam za, cisto da vam pokazem koliko je glupo vase tvrdjenje. A i ono kao vise admina je na nasoj strani, tako da ce forumska publika zbog shlihtanja navijati za nas, te cemo imati prednost domaceg terena koja mora obezbediti da avion poleti [:D]

Hetlerovici pwnzorz! :)

Al' se vidi koji se profi bavi grafikom, a koji sedi u skupstini :>

Ah ne, ali njegov crtez je pogresan, dok se ono moje moze posmatrati kao aproksimacija (manje-vise uspesna) Boinga ili Erbasa koji se traze u zadatku, on je stavio Iljusin, sto ne odgovara potrebama rasprave, s obzirom da aerodinamika ne funkcionise isto u Rusiji i Americi :)

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

omg:)...necu vishe nista da tvrdim dok se ne javi tomke...a onda zatvaramo topic:)...vi tvrdite sledece:ako pokusam da vozim bajs na pokretnoj traci stojacu u mestu...ali ako stojim pored trake i guram bajs on ce se kretati napred...to jeste logicno, ali cini mi se da se ne moze tako jednostavno uporediti sa avionom...znaci na prolece cemo isprobati ovo na nekom poljancetu:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...