Jump to content

Pitanje iz fizike


Zoolok

Recommended Posts

  • Replies 262
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Napisace ono sto i dosad :

Ukoliko su ispunjeni uslovi da je ovo :

1. Idealan slucaj

2. Da traka ubrzava kako ubrzava i avion

3. Da nema proklizavanja izmedju trake i tockova

4. Da su krila simetricna

Nece poleteti.

U stvarnosti ce naravno poleteti

P.S Nasao sam u nekoj skripti budjavoj ovaj problem (dinamika fluida). Tamo su se isto samo koncentrisali na strujanje vazduha oko krila.

Za uzlet je vazna slika krila sa ucrtanim silama koje deluju na krilo. Tocak je potpuno nebitan

U stvarnosti naravno da hoce jer ce traka proklizavati

Link to comment
Share on other sites

Napisace ono sto i dosad :

Ukoliko su ispunjeni uslovi da je ovo :

1. Idealan slucaj

2. Da traka ubrzava kako ubrzava i avion

3. Da nema proklizavanja izmedju trake i tockova

4. Da su krila simetricna

Nece poleteti.

U stvarnosti ce naravno poleteti

P.S Nasao sam u nekoj skripti budjavoj ovaj problem (dinamika fluida). Tamo su se isto samo koncentrisali na strujanje vazduha oko krila.

Za uzlet je vazna slika krila sa ucrtanim silama koje deluju na krilo. Tocak je potpuno nebitan

U stvarnosti naravno da hoce jer ce traka proklizavati

Tebe treba zatvoriti negde i baciti kljuc. Znaci bez obzira da li su ispunjeni uslovi koje si naveo avion ce poleteti. To sto traka ubzrava jednako kao i avion smo zakljucili da nema nikakve veze, zbog nacina na koji funkcionisu tockovi. Proklizavanje izmedju trake i tockova iz istog razloga ne utice na stvari. Da su krila simetricna ne znam kakvog ima uticaja na poletanje, to je vec pitanje aerodinamike, ali je receno da se radi o Boingu 747 za koji verujem da su mu krila u dobroj meri simetricna, a cak i ako nisu ako on moze da poleti sa normalne piste moze da poleti i sa trake, poenta price je da traka tu vrlo malo, skoro zanemarljivo menja stvari.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Tacno, doduse taj deo dosta zavisi od trenja izmedju tockova i trake. Ako imate posudje sa gumenim dnom ima da leti zajedno sa stolnjakom :)

a ako taj avion koji stoji (znaci ne rade motori) i krece se zajedno sa trakom u nazad (recimo V=10km/h) i pokusa da kontrira tu brzinu brzinom od 10km/h da li ce stojati u odnosu na staticnog posmatracha?

...... f e n s i c ......

...yes, ur unique...

...just like everyone else...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

fenomenalan topic...ne znam kako i zasto nisam uchestovovao u ovoj diskusiji (mada decembar 2005te - early jotun days... ;o))))

uglavnom preterano mi je zhao sto su prsle sve te slike tj istekao im hosting na svim mestima gde su kachene, cenim da bi sa njima bilo josh interesantnije...mada nisu ni potrebne slike za veliki broj postova...vishe sa ljudske strane posmatrati uchesnike nego njihovu potkovanost u fizici i implementaciju iste...

takodje da uputim dvoje divljenje nekolicini ljudi koji, iako u manjini, nisu posustajali sa smirenim objashnjenjem svog rezonovanja over and over again...ja'b to sve odavno posl'o...;oP

dok chekam da mi se ova epizoda mythbustersa skine samo da izrazim chudjenje time kako niko nije tokom cele rasprave nije pomenuo odnos airflowa uzrokovanog samim radom motora i onog koji prizilazi od inercionog kretanja aviona po pisti...sad ne znam dal imamo nekoga sa prciznim performansama mlaznih motora koji idu na putnichke avione koji su u pitanju no ako sami motori prave dovoljno strujanje motora preko krila onda poletje, a ako je potrebno inerciono kretanje onda nista =o))

lichno mislim da 747/380 nece poleteti jer su ogromni i motori im nisu srazmerno toliko jaki, dok mali avioni, oni dugachki 1m sto polete sa 2m piste imaju motore mnogo snazhnije proporcionalno svojo velichini i masi nego sto je sluchaj kod putnichkih i da oni mogu da polete sa trake...

eto...a sad na gledanje mythbustersa =o)

Link to comment
Share on other sites

lol @ mythbusters i nachin na koji su testirali ovaj problem

samo su dokazali da avion polece sa trake koja se krece minimalnom brzinom poletanja, svaki put su dozvolili da se avion kretje napred i dobije vetar pod krila, uostalom, lepo je sam pilot rekao sta je trebalo da se desi - da ne dobije vetar pod krila...uostalom, postavka zadakta je bila da traka ubrzava zajedno sa avionom...

Link to comment
Share on other sites

ma poenta je da naprave eksperiment gde ce eliminisati forward motion kompletno, ovako nema smisla raspravljati o njihovom eksperimentu kao da je merodavan =o)

podrugljivi lol u generalnom smeru bilo koga ko misli da je strujanje vazduha oko trupa i pochetaka krila koje proizvodi motor dovoljno da proizvede uzgon za poletanje ;o>

Link to comment
Share on other sites

podrugljivi lol u generalnom smeru bilo koga ko misli da je strujanje vazduha oko trupa i pochetaka krila koje proizvodi motor dovoljno da proizvede uzgon za poletanje ;o>

pa naravno, doh

ali ne možeš trakom "eliminisati forward motion kompletno"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...