Jump to content

Pitanje iz fizike


Zoolok

Recommended Posts

  • Replies 262
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

---------

Da, i tu si upravo oborio svoju teoriju, traka ima brzinu jednaku brzini aviona, a brzina aviona je iskljucivo brzina u odnosu na vazduh (airspeed), tako da on mora da se krece kroz vazduh kako bi uopste dobio neku brzinu. Avion nikako ne stoji u mestu, ma kakva traka bila ispod njega. U slucaju da nema potiska iz motora on ce najverovatnije ici unazad (opet je tu faktor trenja, tj postoji opcija da ide u nazad ili da stoji u mestu). Cim on doda gas krenuce napred bez obzira sto traka ispod njega ide unazad.

----------

Sad vec i ti i Ivan_ pocinjete opako da zracite :(

Sedite, jedan.

Airspeed nije brzina u odnosu na vazduh vuno jedna :)

On nema brzinu u odnosu na vazduh vec na CENTAR zemlje.

Uostalom dodjite kod cika inzenjera na par lekcija.

Link to comment
Share on other sites

Pa ne bi :)

Opet : Tockovi su tacka dodira 2 sistema. Uopste nije vazno da li na njih deluje pogon motora ili rakete. Vazan je samo vektorski zbir sila .

A šta bi sa dodirnim tačkama motora i vazduha? Šta sprečava motore da prave potisak?

Mislim, isto kao za bicikli. Ako ga voziš na pokretnoj traci, stajaćeš u mestu, ali ako staneš pored trake i guraš bajs po njoj, bajs će se kretati, jer traka u drugom slučaju ne može da poništi delovanje pogona bicikla.

Everything's just fine.

Link to comment
Share on other sites

koliko sam shvatio iz onog linka tockovi mogu da se krecu u bilo kom smeru bilo kom brzinom to nema uticaja na avion. znaci zamislimo da tockovi stoje - zakoceni. ali john radi sve, avion ce poleteti ofkors... avion ce ici napred. ma sta, tockovi mu na pisti i ne trebaju!!!!!

vi tvrdite sledece:ako pokusam da vozim bajs na pokretnoj traci stojacu u mestu...ali ako stojim pored trake i guram bajs on ce se kretati napred...to jeste logicno, ali cini mi se da se ne moze tako jednostavno uporediti sa avionom...znaci na prolece cemo isprobati ovo na nekom poljancetu:)

ti se nalazis u trecem koordinatnom sistemu koji nema veze ni sa cim. to ne moze

Edited by darijan

...... f e n s i c ......

...yes, ur unique...

...just like everyone else...

Link to comment
Share on other sites

My hovercraft is full of eels!

OK, dosli smo do negde. Znam kako cemo resiti pricu.

Zakljucili smo da tockovi i traka nemaju nikakve veze sa eksperimentom.

Momci koji kazu da ce avion poleteti samo treba da objasne odakle dolazi vazduh koji ide na krila i stvara potisak. Aj pliz, neka samo to neko objasni i problem je resen, bar za mene.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

My hovercraft is full of eels!

OK, dosli smo do negde. Znam kako cemo resiti pricu.

Zakljucili smo da tockovi i traka nemaju nikakve veze sa eksperimentom.

Momci koji kazu da ce avion poleteti samo treba da objasne odakle dolazi vazduh koji ide na krila i stvara potisak. Aj pliz, neka samo to neko objasni i problem je resen, bar za mene.

Vidi, poenta svega je da traka utiče na točkove, a ne na motore aviona, a motori su ti koji guraju avion napred. Avion će normalno da poleti, kao na bilo kojoj normalnoj pisti, a na nekoj od prethodnih strana je zaključeno da vakuum nema veze sa celom ovom pričom.

Pročitaj šta sam napisao za bicikli... :)

@pER tU aMOR - ko je prešao u drugi koordinatni sistem? Jesi li pročitao šta piše na onom linku koji sam dao?

Everything's just fine.

Link to comment
Share on other sites

to je receno na prvim stranama.motori guraju vazduh koji je iza aviona i stvaraju vakuUm.onda onaj vazduh ispred aviona pohrli nazad i prelazi preko krila.

vakuum se stvara ispred motora ffs...

,Dec 11 2005, 22:40]OK, hvala.

Da li zaista toliko vazduha mogu da naguraju motori?!? Nesto mi je to sumnjivo, jer da je tako avionu ne bi trebali tockovi, a samim tim ni pista.

ha to ja govorim od pocetka...

ljudi, pa sta ce avionima tockovi i pista od 2km. zasto bacati milione dolara na asfalt za pistu, dajte te milione i milijarde iz celog sveta u dobrotvorne svrhe. zakljucili smo da avioni polecu iz mesta!

ameri mislili nas da zajebu sa harijerima, kao fora polecu iz mesta, pfff mi dizemo boinge iz mesta, cak im tockovi ne trebaju!

Edited by darijan

...... f e n s i c ......

...yes, ur unique...

...just like everyone else...

Link to comment
Share on other sites

Ok, posto je Zoolok i zapoceo celu pricu onda je najelementarnije da procitate linkove koje je dao, a koji objasnjavaju resenje kako ga vide neki umovi malo pametniji od nas (ili bolje reci od vas, posto ja oduvek tvrdim isto sto i oni :)

Avion moze da poleti samo ako mu motori izdrze veci gas nego obichno.

Da, ali zahvaljujuci tome kako funkcionisu kuglicni lezajeviju u tockovima taj gas je samo nekoliko procenata veci od normalnog, tipa najvise 5%. Sto bi rekao onaj lik tamo "pravi se malo veca buka, ali avion polece normalno".

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

stvaraju vakuum NAZAD,jer sklanjaju taj vazduh duvanjem .Darijane ti si ret.Ne mozhe motor kakav god da je da mu TRENUTNO da potrebnu brzinu za poletanje, treba mu pista, ti si ret.

1. vredjanje...

2. ovo drugo ne znam ni sta pricas, mislim nije ni bitno

3. pitanje je samo da li ce se avion kretati po traci ili nece? ako se krece, poletece, ako se ne krece - nece poleteti. ali posto u postavci zadatka kaze da je brzina aviona = brzini trace avion se nece kretati u odnosu na staticnog posmatracha. cao

Edited by darijan

...... f e n s i c ......

...yes, ur unique...

...just like everyone else...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...