Jump to content

pričajte


manson

Recommended Posts

13 hours ago, evgeniy said:

koliko sam upoznat sa materijom, oce AWS racun na toliko da stigne i bez social engineeringa 😄

AWS kalkulacije su jedna od najjačih stvari na planeti tj. način na koji ti to prezentuju.

Odeš na cenovnik, kao uradiš neki obračun, sračunaš da će ti račun biti 1200 dolara.

Dolazi račun, 14.800 dolara.

:))

13 hours ago, Jose Jimenez said:

Drži TED talk o sajber sigurnosti

Skimovali mu karticu

Voli

😄

Imamo luksuz da smo u Srbiji pa nam je digitalni otisak manji, i jezička barijera nas štiti. Dok sam bio u velikoj korporaciji redovno sam bio meta social engineeringa, čak sam dobijao telefonske pozive. 

Dobri su, pokupe ti adresu sa Wargaming naloga, ime prvog ljubimca sa FB, broj telefona sa Majspejsa, i polako od svih tih razbacanih podataka sklope slagalicu. Sa svim tim izmuvaju Amazon podršku da im da pristup nalogu, i sledeće što znaš stiže ti račun za AWS od $1.500.

Imao sam slično iskustvo doduše mene su samo jurili telefonom ali su na sličan način poklopili levi telefon sa desnim poslom i još levljim događajem koji nikako nisu međusobno povezani osim što sam im ja NSZ.

17 hours ago, FATA said:

Hmm manje vise kapiram sve to samo sto sam kao "upoznat" sa posledicama pa koristim neki zdravi razum za boravak na internetu.

Ne koristiš ti zdrav razum koliko si zapravo izuzetak svojim ponašanjem koje je sve samo nije standardno. Ovo što si ti napisao bi bilo kao da mi kažeš da koristiš zdrav razum i braniš se od provalnika tako što imaš ogradu pod naponom i lasere koji pucaju na sve koji eventualno tu ogradu nekako uspeju da preskoče. Sigurno je mega efikasno protiv provalnika ali su verovatno jedini koji bi to imao u Srbiji 🙂 Ja mislim da ima ne više od 10 matoraca preko 50 godina kojima šifra _nije_ datum rođenja, ime deteta ili tako nešto. Stoga me ni ne čudi što na sve više mesta ne možeš da napraviš nalog ako nemaš kobaju od lozinke sa specijalnim karakterima i velikim slovima.

ljudi bekapuju slike na drajv, posebno dok je bilo besplatno, verovatno svesni nekakvog rizika "oblaka" ali opet svestan si i rizika da možeš da imaš saobraćajku pa opet voziš kola svaki dan. Ne znači da treba da prihvate leakovanje fotki kao dobar dan. Bez obzira šta je na tim slikama.

21 hours ago, evgeniy said:

ne diraj mi lastfm =c

sry 😞

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Lucky said:

Ne koristiš ti zdrav razum koliko si zapravo izuzetak svojim ponašanjem koje je sve samo nije standardno. Ovo što si ti napisao bi bilo kao da mi kažeš da koristiš zdrav razum i braniš se od provalnika tako što imaš ogradu pod naponom i lasere koji pucaju na sve koji eventualno tu ogradu nekako uspeju da preskoče. Sigurno je mega efikasno protiv provalnika ali su verovatno jedini koji bi to imao u Srbiji 🙂 Ja mislim da ima ne više od 10 matoraca preko 50 godina kojima šifra _nije_ datum rođenja, ime deteta ili tako nešto. Stoga me ni ne čudi što na sve više mesta ne možeš da napraviš nalog ako nemaš kobaju od lozinke sa specijalnim karakterima i velikim slovima.

ljudi bekapuju slike na drajv, posebno dok je bilo besplatno, verovatno svesni nekakvog rizika "oblaka" ali opet svestan si i rizika da možeš da imaš saobraćajku pa opet voziš kola svaki dan. Ne znači da treba da prihvate leakovanje fotki kao dobar dan. Bez obzira šta je na tim slikama.

Kako mislis "izezetak ponasanjem koje nije standardno"?

Kao klinac na modemu tamo negde 2001-2002 sam prvi put nasledio od princa od nigerije gomilu miliona medjutim zahvalio sam mu se uredno i rekao da nije zlato sve sto sija i da bogatstvo dolazi iznutra, doduse ne znam kako je Zola prosao jer nikada nije dovrsio pricu! Evo na prvi gugl izlazi mi da je u toku jedne godine princ od nigerije prevario ljude iz amerike za 700k sto znaci da i dalje ima morona koji padaju na to... Kako kao klinac veoma brzo saznas da deda mraz ne postoji, tako cim malo odrastes naucis da niko ne poklanja pare tek tako. Kako otvoris racun u banci prvo sto te nauce je da pin ne delis ni sa kim i da ga ne zapisujes na kartici tako da verujem da i dan danas ima ljudi koji to rade. Nemam ja lasere ni elektricnu ogradu nego je svet postao retard frendli pa tako ljudi ostavljaju otkljucanu kapiju i vrata od kuce/stana sa raznoraznim dragocenostima unutra u sred favele. Ako neko ne nauci da zastiti sebe i svoje podatke koji su mu bitni i zasluzuje da mu se isto desi.

Sto se tice fotki slazem se i tacno imam tih 15gb fotki na oblaku dok je bio besplatan, medjutim nije mi toliko bitno da li neko ima pristup istom, jbg sam sam ko retard kacio na instagram i FB. Svakako planiram da u 2023 izadjem sa mreza i izbrisem se sa interneta i vratim u kameno doba sa 1110 ili nekim slicnim koji imam kuci. To ce biti zanimljivo jer mi je posao vezan sa regrutacijom morona po svetu, ali boze moj probace se!

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, FATA said:

Kako mislis "izezetak ponasanjem koje nije standardno"?

Kao klinac na modemu tamo negde 2001-2002 sam prvi put nasledio od princa od nigerije gomilu miliona medjutim zahvalio sam mu se uredno i rekao da nije zlato sve sto sija i da bogatstvo dolazi iznutra, doduse ne znam kako je Zola prosao jer nikada nije dovrsio pricu! Evo na prvi gugl izlazi mi da je u toku jedne godine princ od nigerije prevario ljude iz amerike za 700k sto znaci da i dalje ima morona koji padaju na to... Kako kao klinac veoma brzo saznas da deda mraz ne postoji, tako cim malo odrastes naucis da niko ne poklanja pare tek tako. Kako otvoris racun u banci prvo sto te nauce je da pin ne delis ni sa kim i da ga ne zapisujes na kartici tako da verujem da i dan danas ima ljudi koji to rade. Nemam ja lasere ni elektricnu ogradu nego je svet postao retard frendli pa tako ljudi ostavljaju otkljucanu kapiju i vrata od kuce/stana sa raznoraznim dragocenostima unutra u sred favele. Ako neko ne nauci da zastiti sebe i svoje podatke koji su mu bitni i zasluzuje da mu se isto desi.

Sto se tice fotki slazem se i tacno imam tih 15gb fotki na oblaku dok je bio besplatan, medjutim nije mi toliko bitno da li neko ima pristup istom, jbg sam sam ko retard kacio na instagram i FB. Svakako planiram da u 2023 izadjem sa mreza i izbrisem se sa interneta i vratim u kameno doba sa 1110 ili nekim slicnim koji imam kuci. To ce biti zanimljivo jer mi je posao vezan sa regrutacijom morona po svetu, ali boze moj probace se!

hoću da kažem da nisi ciljna grupa 🙂 znači na tebe jednog što nemaš nikakav račun u banci i imaš 0 evra na kartici i ne gledaš netflix ide pet miliona ljudi koji sve to imaju i rade. ti ljudi valjda imaju "pravo" da i na internet divljem zapadu imaju neku sigurnost posebno ako ih u slučaju banke ona i na to forsira (zatvaranjem poslovnica, dizanjem troškova) itd. Znači ti sad imaš banku koja nema keš (pomenuo sam već slučaj rajfazen banke ovde kod nas) i sve šta hoćeš moraš da uradiš online ili ideš u drugu banku. I sad ti moraš da budeš online i glupo bi bilo da kažeš "e jbg, net je divlji zapad, pa ako mi ukradu pass ukrali su i skinuli pare". a opet nije ni rešenje da manično trčiš u drugu ekspozituru svaki put kad ti legne plata da sve dižeš. 

sa druge strane ovde ne pričamo o nigerijskom princu i e dobio sam milion dolara pa ti klinkeš, postoje veoma suptilne metode na koje mogu da padnu i mnogo iskusniji ljudi a kamoli naivni i tehnički nepotkovani a koji su na internetu.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Lucky said:

hoću da kažem da nisi ciljna grupa 🙂 znači na tebe jednog što nemaš nikakav račun u banci i imaš 0 evra na kartici i ne gledaš netflix ide pet miliona ljudi koji sve to imaju i rade. ti ljudi valjda imaju "pravo" da i na internet divljem zapadu imaju neku sigurnost posebno ako ih u slučaju banke ona i na to forsira (zatvaranjem poslovnica, dizanjem troškova) itd.

Ne znam da li si procitao moj prethodni post? 🙂

Koristim Payseru gde su me prevarili za 50€ kupovinom nekog vaucera u Bordou i gde sam bio 2-3 meseca ranije i sve to pored 2FA (iako sam placao samo u restoranima i dizao pare sa bankomata).  Koristim isto Wise, a koristim i intezinu visu... Tako da me ima svuda samo eto imam te korake predostroznosti za koje se nadam da su dovoljni ne bi li ostao ispod radara i van dometa interner prevaranata. 

Sto se tice internet sigurnosti tu polazimo od gomile pretpostavki jer kod otvaranja racuna i internet bankarstva uvek cujemo savete poput ne koristite karticu "izaberi nacin" sto automatski govori da internet i nije toliko bezbedan. Ni na ulici ne pokazujes karticu nasumicnim likovima tako da neznanje nije opravdanje. 

Voleo bih da cujem neki primer suptilnijih metoda jer stvarno ne znam... Sad mi je na pamet pao poziv iz poreske gde trebas da platis odmah sada odmah putem davanja licnih podataka sto je jos ociglednije od nigerijskog princa. Mozda si samo precenio koliko si tehnici potkovan ili drugar/kolega? 😁

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

Ne pričamo o istim stvarima 🙂 Ti sve vreme pričaš o tome kako ljudi treba da budu pametni i onda im se ništa neće dogoditi ja ti govorim sve vreme da ljudi u proseku nisu pametni i da je većina prevara na internetu napravljena za tu veliku većinu odnosno prosek ljudi koji internet posećuju. I to se neće promeniti kao što se neće promeniti ni da taksista "ne uključi taksimetar" i onda ima tebe jednog koji ćeš da ga iznabadaš ali i 49 njih koji će da mu na kraju daju koliko traži para. 

A onda dolazimo do toga da tom proseku treba obezbediti najbolje moguće uslove za zaštitu jer eto takvi su kakvi su a internet je današnjica za većinu nas/njih i onda da ne bi imao milion ljudi koji su ojađeni za pare sa računa banke propisuju 2fa i jake lozinke (i da i pored toga može da se dogodi tvoj slučaj). jer čak i milion prevarenih sa šifrom 12345 na ebankingu ne bi doprinelo da narednih milion ne nasedne na istu stvar a to nije "isplativa lekcija" za te da nauče kao što nije ni za banke u tom procesu, u krajnjoj liniji ne mora nužno finansijski već kroz vreme support službe itd (što opet ima svoju cenu).

Od suptilnijih metoda pre recimo godinu dana mi je stigao mail od cpanela (ili možda čak servera) sa totalno tehničkim mambo džambom da sam tek posle drugog čitanja provalio da pecaju. Probaću da ga iskopam, ali je bio maks legit, čak se sećam da sam sa adminom baš komentarisao posle koliko je odlično osmišljen bio.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

https://www.rt.com/business/569553-belarus-legalizes-digital-piracy/

Quote

Belarus has temporarily legalized the use of digital content from ‘unfriendly countries’ without the consent of copyright holders, according to a decree signed by Belarusian President Alexander Lukashenko and published on the country’s official portal of legal information.

The new legislation will be in force until December 31, 2024.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
58 minutes ago, Jose Jimenez said:

Namecheap izgleda hakovan, ako imate domene kod njih očekujte phishing napade.

realno ovo sa lostpassom koliko ima ovde naloga koji su krenuli da šibaju spam, mogu samo da zamislim na nekom popularnijem mestu/servisu koji je haos napravilo.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
9 hours ago, manson said:

Mož' i ovde. Bezos i njegovi nestašni zaposleni

https://www.theregister.com/2023/06/01/ftc_alexa_ring_amazon_settlement/


Amazon Ring, Alexa accused of every nightmare IoT security fail you can imagine
Staff able to watch customers in the bathroom? Tick! Obviously shabby infosec? Tick! Training AI as an excuse for data retention? Tick!

30 milki za ovo je premalo, ako je sve to istina, rln.

pa apple za one tastature vrljave daje u setlmentu tipa 50 miliona.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam gde da pitam, posto moze da bude i do hardvera i do softvera, pa ajde ovde da probam:

Imam Thinkpad P14s star skoro 3 god, i u poslednje vreme se nenormalno greje, i nekada zna nenormalno da uspori (posebno kada sam na pozivu, bilo da je meet ili zoom, teams...)

Windows 11 je u pitanju, Intel i7-10610U CPU @ 1.80GHz   2.30 GHz, RAM 48 GB 

Otvarao sam ga i cistio od prasine, ali skoro da je nije ni bilo, tako da nije to.

Evo sada mi je u onom balanced modu, a tastatura je veoma topla, a kada se prebaci na performance mode (tokom video poziva moram, inace nekada ne mogu da ga koristim koliko zna da uspori, posebno kada sharujem ekran), zna da se usija toliko da ne mozes ruke da drzis na njemu.
 

Ima li kakvih trikova da mogu da proverim da li je nesto do nekih podesavanja, ili sta vec?

 

"Choose life..."

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Praso said:

Koji AV softver je stavljen?

Eset endpoint security, njega koristimo na nivou firme.

Ali ne verujem da je do njega, jer isti koriste i svi ostali u firmi, sto na Macbooku, sto na Lenovo (slabijim modelima), i ovo se nikome ne desava.

Da nije mozda nesto do podesavanja grafike?

Imam na njemu NVIDIA Quadro P520, 2 GB GDDR5, 64 Bit

"Choose life..."

Link to comment
Share on other sites

Ne bi trebalo da je do grafike ako ne radiš nešto u CAD-u, Photoshop-u ili slično, tj ako radiš neki običan office posao. Baci pogled u task manageru koliko je zauzeće procesora i kojim procesima. Mora da ima nešto što ga tu tera da radi jače i zato se greje. Jer ono kao taj procesor nije mnogo jak, ali bi morao video poziv da odradi u nekom low power režimu pa da jebe oca što bi se reklo. Ja na laptopu imam i7-11370H koji jeste nešto jači (iako je i dalje 4c/8t) ali mi je on bukvalno u silent modu dokle god ne igram ništa, znači otvoreno nekoliko YT, video pozivi i sve ostalo. Ok šasija kompa je veća i bolje hlađenje, ali opet ne toliko. 

  • Downvote (-1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

@Zwerko Ne znam, evo sada ne radim nista zahtevno, browser sa gomilom tabova otvoren (uglavnom koristim web aplikacije) i pored toga Postman za neko api testiranje, i slack za chat, i sve radi super.
CPU je na oko 25-30%, memorija na 30%, ali je sam laptop veoma vruc, nema sanse da drzis ruku ispod. 
 

EDIT:
Koliko vidim, nisam jedini, jos neki ljudi se zale na ovaj model da je krenuo da im nekako baguje, nije iskljuceno da je isti problem, koji se samo malo drugacije manifestuje:
https://forums.lenovo.com/t5/ThinkPad-P-and-W-Series-Mobile-Workstations/bd-p/tp07_en
 

Edited by sttevann

"Choose life..."

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...