Jump to content

Official RuR Diaspora topic


Recommended Posts

17 minutes ago, manson said:

Ali opet, rizikuješ nepotrebno, da li ti treba i naše državljanstvo u slučaju da imaš DE? Da bi ulazio u Srbiju? Onda moraš da nosiš 2 pasoša, i uvek postoji mogućnost da ti nadju taj drugi na granici, na skeneru recimo ako ideš avionom. Ili ćeš uvek da ideš kolima do Srbije, ili bar do FR, NL, šta beše najbliže onom tvom selu, pa da odatle letiš 🙂

na kakvom bre skeneru mansone leba ti? na onom što proveravaju dal nosiš nož ili flašu vode? brate te likove toliko zabole za bilo šta što nije tečnost ili oštri predmet - to čak u većini zemalja nisu ni zaposleni državnih struktura tipa panduri/carina nego ovi g4s, protecta i ti iz privatnih obezbeđenja.

 

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Dule_smor said:

Zola posle koliko si stekao pravo na Swe drzavljastvo i pravo glasa? Ovde je 8 god boravka, a 6 za visoko obrazovane. jedina caka je sto mora srpskog covek da se odrekne.

Минимум за држављанство је 5 година. Право гласа на локалним изборима се стиче после 3 године (трајна боравишна после минимум 4). Шведска је тривијална за миграцију ако се нађе посао или дође на постдипломске.

Неко паматнији од мене можда може да каже које су погодности држављанства у односу на трајни боравак? Односно зашто не бих живео вани са трајним боравком 30 година, без држављанства?

Edited by overkind
...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, overkind said:

Неко паматнији од мене можда може да каже које су погодности држављанства у односу на трајни боравак? Односно зашто не бих живео вани са трајним боравком 30 година, без држављанства?

pa i ja se razmisljam izmedju toga i drzavljanstva, posto trajni boravak vec imam...recimo ako imas trajni boravak ne mozes da napustis zemlju duze od 6 meseci, a sa drzavljanstvom mozes, makar je tako u Nemackoj...plus eto ne trebaju ti vize za vecinu zemalja sa nemackim/svedskim i tim jacim pasosima i tako

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dule_smor said:

Zola posle koliko si stekao pravo na Swe drzavljastvo i pravo glasa? Ovde je 8 god boravka, a 6 za visoko obrazovane. jedina caka je sto mora srpskog covek da se odrekne.

5 godina za drzavljanstvo i pravo glasa na parlamentarnim izborima. Na regionalnim i opstinskim imas pravo glasa i sa boravisnom dozvolom. Ne mora da se odrekne srpskog. 

15 minutes ago, overkind said:

Минимум за држављанство је 5 година. Право гласа на локалним изборима се стиче после 3 године (трајна боравишна после минимум 4). Шведска је тривијална за миграцију ако се нађе посао или дође на постдипломске.

Неко паматнији од мене можда може да каже које су погодности држављанства у односу на трајни боравак? Односно зашто не бих живео вани са трајним боравком 30 година, без држављанства?

Pasos. Penzija. Sta ces vise? 😄

Edited by ZOLA
  • Thanks (+1) 1
  • Upvote (+1) 1

There are 2 rules in a successful life: 1. Don't tell people everything you know

zolaeveo3reqjl4_zps6bce0689.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, manson said:

Zato i rekoh ono recimo, realno postoji rizik da ga navataju 🙂

 

Ili neki random check na ulazu u DE, pitaju ga gde je bio, nemaju u sistemu da je negde ušao ako su povezani, a nema ni pečat da je negde ušao 🙂 šta će da kaže putovao sam 3 nedelje, sve vreme bio u tranzitu 🙂

 

nemoj da ga prepadaš, kao ovo za booking, sad 'em što nigde neće da letuje nego mu neće ni pasti napamet da traži državljanstvo :))

52 minutes ago, Dule_smor said:

pa i ja se razmisljam izmedju toga i drzavljanstva, posto trajni boravak vec imam...recimo ako imas trajni boravak ne mozes da napustis zemlju duze od 6 meseci, a sa drzavljanstvom mozes, makar je tako u Nemackoj...plus eto ne trebaju ti vize za vecinu zemalja sa nemackim/svedskim i tim jacim pasosima i tako

makar zbog toga, zbog čekanja u redovima na kontroli za "other" umesto EU automatskog skena i zbog toga što ako dođe neki covid23 možda lakše možeš da putuješ unutar EU. pod uslovom da je bude u 2023 naravno, ako pitamo draleta!

Link to comment
Share on other sites

Eto vidis Svedska dozvoljava dvojno drzavljanstvo. Pricalo se da ce nova nemacka vlada da pokrene to pitanje i takodje dozvoli, ali nesto nista od toga izgleda.

edit 1:ahaha ulete Laki, nho... a ovo sto je Manson napiso je i meni palo na pamet, cudi me da to niko ne proverava

edit2: jebi se Lucy 😄

  • Like +1 1

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, ZOLA said:

Pasos. Penzija. Sta ces vise? 😄

pa ako imaš nekog majstora za audi tamo, kojem sin valja povoljno kompove a ćerka je spremna za udaju za balkanca, mislim da bi to pomoglo dosta!

11 minutes ago, Dule_smor said:

Eto vidis Svedska dozvoljava dvojno drzavljanstvo. Pricalo se da ce nova nemacka vlada da pokrene to pitanje i takodje dozvoli, ali nesto nista od toga izgleda.

edit 1:ahaha ulete Laki, nho... a ovo sto je Manson napiso je i meni palo na pamet, cudi me da to niko ne proverava

edit2: jebi se Lucy 😄

hahaha 🙂 😘

1 hour ago, manson said:

Ili neki random check na ulazu u DE, pitaju ga gde je bio, nemaju u sistemu da je negde ušao ako su povezani, a nema ni pečat da je negde ušao 🙂 šta će da kaže putovao sam 3 nedelje, sve vreme bio u tranzitu 🙂

treba proveriti ali mislim da ti sistemi nisu povezani, osim ako nije na nekoj poternici ili šta god. što bi na kraju krajeva države međusobno razmenjivale podatke o putnicima (osim kao deo neke istrage)? konkretno znam i na primeru da kad se "zainate" ovi panduri traže po pasošu pečate ulaska izlaska, znači ne piše im u sistemu ništa o tome.

tako naš dobri dule može da izađe iz ger sa ger pasošem i uđe u srb sa srb pasošem ako želi.

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lucky said:

pa ako imaš nekog majstora za audi tamo, kojem sin valja povoljno kompove a ćerka je spremna za udaju za balkanca, mislim da bi to pomoglo dosta!

hahaha 🙂 😘

treba proveriti ali mislim da ti sistemi nisu povezani, osim ako nije na nekoj poternici ili šta god. što bi na kraju krajeva države međusobno razmenjivale podatke o putnicima (osim kao deo neke istrage)? konkretno znam i na primeru da kad se "zainate" ovi panduri traže po pasošu pečate ulaska izlaska, znači ne piše im u sistemu ništa o tome.

tako naš dobri dule može da izađe iz ger sa ger pasošem i uđe u srb sa srb pasošem ako želi.

Drugara sa dvojnim državljanstvom su drkali tako jer je prešao granicu sa srpskim pasošem, a vratio se sa japanskim - zvanično je Srbin bio još u EU. Da ne bi probio 90 dana, morao je da sedne u kola i odigra ples pasošima na Horgošu.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Dule_smor said:

Pa poenta je da onda necu nikad ulaziti u Nemacku sa srpskim pasosem, vec sa nemackim jelte.

pa da... sećam se kad smo išli ono busem za grčku davnih dana X ljudi je uvek prelazilo našu granicu sa našim pasošem pa onda grčku sa nemačkim/austrijskim etc.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, togFU said:

zapravo, ispravno bi bilo ne "split" nego "merge sa dijaspora topicom" 
 

  Reveal hidden contents

 

malo da trigerujem rekija :tf:

 

 

Sve već i sam znaš šta ide... Napusti sobu:tf:

C programmers never die. They are just cast into void.

C# programmers don't die either. They get garbage collected

Link to comment
Share on other sites

Ja ne kontam zašto filmski distributeri ne uključuju engleske titlove uz sve filmove na striming platformama u Holandiji, već samo Holandske i povremeno Francuske. Kontam da nikom nije palo na pamet od 1974. da promeni ovu praksu. Šta, problem je štiklirati checkbox?

Born in trust sentenced to dust born in sin come on in

Link to comment
Share on other sites

Казују ти на леп начин да се од тебе очекује да знаш холандски. Течно 🙂

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Neptune said:

Ja ne kontam zašto filmski distributeri ne uključuju engleske titlove uz sve filmove na striming platformama u Holandiji, već samo Holandske i povremeno Francuske. Kontam da nikom nije palo na pamet od 1974. da promeni ovu praksu. Šta, problem je štiklirati checkbox?

Waarom wil je geen Nederlands leren? Het is een geweldige taal om te leren. Ik heb twee keer per week les en geniet ervan. 😀

Bolje nego da ti svabe sve sinhronizuju. Mada, ne dotice me previse jer zivim u svom bablu. Jedino bih naucio nemacki zbog dvojice drugara svaba sa kojima sam bas dobar. Imaju neke Balkance za prijatelje pa su naucili neke nase reci. Sa druge strane, vidim sebe u Holandiji dugorocno pa nemam motivacije da ucim nemacki.

 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, overkind said:

Казују ти на леп начин да се од тебе очекује да знаш холандски. Течно 🙂

Ma nije stvar u tome nego što ljudi rade po procedurama od pre 50 godina, aha to je Beneluks regija, tu ide holandski i francuski tako je oduvek bilo, što bi to ikad menjali. Retardi.

Ali promeniće bogami kad se trobojka zaviori iznad Rajksmuzeja u Srpskom Amsterdamu. Soon!

9 minutes ago, Dende said:

Waarom wil je geen Nederlands leren? Het is een geweldige taal om te leren. Ik heb twee keer per week les en geniet ervan. 😀

Bolje nego da ti svabe sve sinhronizuju. Mada, ne dotice me previse jer zivim u svom bablu. Jedino bih naucio nemacki zbog dvojice drugara svaba sa kojima sam bas dobar. Imaju neke Balkance za prijatelje pa su naucili neke nase reci. Sa druge strane, vidim sebe u Holandiji dugorocno pa nemam motivacije da ucim nemacki.

 

Evo već tri godine krećem od ponedeljka s časovima 😂 počeo sam zapravo za vreme korone, ali je bila smrt biti na još jednom video pozivu nakon celog dana Zoomova. Gre'ota mi je samo što mi je propalo 120 časova što sam dobio od firme kao deo relocation paketa, a sad ću to morati iz svog džepa

Ali tebi svaka čast što učiš, ne treba ti funkcionalno ali će ti mnogo značiti za integraciju i osećaj pripadnosti.

  • Like +1 1

Born in trust sentenced to dust born in sin come on in

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...