Jump to content

EV i Plug-in automobili - pričajte


dovlagsi

Recommended Posts

46 minutes ago, manson said:

verovatno mu se iz farova otvara lanser raketa da raznese vrata od garaže ili kapiju ako ga parkiraš u dvorištu 🙂

ili ako se aktivira kad ga izvezeš onda ti zaključa vrata i preuzme kontrolu i odveze se sam do dilershipa a tebe lansira kroz šiber zajedno sa stolicom 🙂

a i realno su pajglu mogli su da ovo izreklamiraju kao feature za zaštitu od krađe. Ukrade ti neko auto ti preko appa klikneš "dovezi mi nazad auto" i on uradi ovo iz moje druge rečenice. tad bi mogli da dodaju malim slovima da se koristi i za vraćanje kod prodavca ako ne plaćaš ratu 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

          Samo nekoliko meseci od svetskog debija, najnoviji model čuvene marke uskoro dostupan i u Srbiji
•          Početna cena od 33.990 evra sa PDV-om u dinarskoj protivvrednosti
•          Sa maksimalnih, pet zvezdica za bezbednost na rigoroznom Euro NCAP testu

Screenshot 2023-03-15 at 10.44.17.png

  • Haha (+1) 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Quote

 

Ova premijera na Međunarodnom Salonu automobila u Beogradu donosi vest posetiocima o jedinstvenoj prilici za kupovinu potpuno električnog modela Fiat 500. Poruđžbine ovog kultnog modela otvaraju se od jula 2023. godine. Model će biti dostupan po ceni od 29.990 eura, a kupci ovog automobila stiču pravo na subvenciju u 2023. godini za kupovinu električnih automobila u iznosu od 5.000 eura.

U Srbiji su u ponudi verzije sa baterijom od 23.7 kWh i od 42kWh, model dolazi u dva oblika karoserije, verzija Hatchback i Cabrio. 500 BEV se nudi u paketu opreme “500” i “La Prima”, najvišim paketom opreme. Za više informacija vas pozivamo da posetite sajt: New Fiat 500 Electric Car | Hatchback, Cabrio, 3+1 | Fiat

 

evo jeftin elektro auto ko želi!

Link to comment
Share on other sites

Apsolutno mi se ne dopada u kom smeru idu ove priče oko pretplate, novih sistema u kolima itd. GM objavio da izbacuje i Android Auto i Carplay i stavlja Android Automotive uz besplatnih 8 godina korišćenja, a nakon toga ne znamo šta se događa. Znači ne samo da ne možeš da koristiš ono na šta su ljudi već odavno navikli već će se i plaćati ovo što te teraju da koristiš 🙂

Quote


Many car makers tout smartphone connectivity as a selling point, but GM won't in the future. In a Reuters interview, GM digital chief Edward Kummer and vehicle cockpit experience executive director Mike Hichme say GM will phase out Apple CarPlay and Android Auto with upcoming electric cars, beginning with the 2024 Chevy Blazer EV. Instead, you'll have to rely on Android Automotive and its apps.

Users will get eight years of free Google Assistant and Google Maps use at no extra charge, GM says. The company doesn't mention what you'll pay if you still need those functions afterward. We've asked GM for comment. It will still offer CarPlay and Android Auto in combustion engine models, and you won't lose access on existing EVs. GM plans an all-electric passenger vehicle line by 2035.

 

Biće zanimljivo videti kako će to uticati na prodaju i da li će, ipak je velika stvar, posebno u USA, izbaciti podršku za iPhone tj. Carplay.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Dule_smor said:

pa to je sve u svetlu politike konzumerizma i stalnog uvecanja kapitala...kao sto su prestali da prave stvari koje se ne kvare i traju 30 godina, tako sad uvode pretplatu na feature u jebenim kolima rofl...samo kometa pomaze...

Neverovatno.

Ispratio sam inače neki tvit, ne mogu sad da ga nađem pa ne znam da li je fejk ili nije, ali neki lik je objavio kako mu je neki "Tesla safety score" pao za 4 poena jer se vraćao kolima sa aerodroma noću (tipa 3 ujutru) a vožnja od 22h do 05h ujutru se smatra "rizičnom" po tom Teslinom sistemu. I sad on ima tipa 91 skor umesto 95 ili tako nešto i skočila mi je cena lizinga za 30 dolara mesečno zbog toga :))

Naravno ako je fejk jbg, ali čitajući sve ove druge stvari uopšte mi ne deluje nemoguće.

Link to comment
Share on other sites

Iz nekog razloga je Porše pomislio da je kul ideja da promoviše EV vozila u saradnji sa Atarijem 🙂 I onda su oni napravili PONG korišćenjem Taycana 🙂 Malo mi deluje kao ona priča kad neki tamo likovi u nekoj agenciji smisle ovako nešto i misle da je kul, ali ajde, makar je vozačima bilo zabavno siguran sam 🙂

 

 

Link to comment
Share on other sites

Joj Elone...

https://www.carexpert.com.au/car-news/tesla-removes-parking-sensors-to-save-money-the-results-are-predictably-terrible

Quote

irst it was lumbar adjustment for the front passenger, then it was carpet in the front boot, shortly after the mobile charger disappeared – and now Tesla has removed front and rear parking sensors in the Model 3 and Model Y in a quest to save money and improve profit margins for shareholders.

Removing parking sensors sounds like a great idea if you have the technology to replace traditional parking sensors. But, Tesla currently doesn’t. And as you’d expect, the results are predictably terrible.

 

Link to comment
Share on other sites

evo našao sam ovo, osim ako nije fejk ofc

IMG_9537.jpg

11 hours ago, manson said:

Joj Elone...

 

haha, pa i u teoriji deluje suludo da se oslanjaš samo na kameru da snima okoliš oko distance i parkiranja a kamoli u praksi.

totalno su skrenuli ... što piše tamo u komentarima sad će tesla da kaže da to smanjuje težinu vozila i samim tim povećava razdaljinu koju može da pređe :))

Link to comment
Share on other sites

Moguće, ali očigledno postoje ove rupe koje bi nekako trebalo rešiti - ima ljudi koji zbog posla često idu na aerodrom noću a ne zato što bi da idu u poteru 🙂

Doduše ne znam i što je noćna vožnja nešto više rizična - putevi su prazniji, ima manje vozila, možda je čak i malo veća vidljivost zbog farova, osim ako nije neka kiša-sneg...

Link to comment
Share on other sites

image.png.98958aa3c9d40ceaaf001060769f89a2.png
Kod amera možda ima smisla za deo populacije koji bi inače imao ludačku premiju a voze normalno...
Nisam siguran koliko je Tesli taj deo logičan - cela poenta tog osiguranja jeste da progresivno raste zbog različitih sranja. E sad malo jeste problem što je credit rating i osiguranje uvezano, tako da ako si pukao na hipoteci onda ti raste i osiguranje. S druge strane to je vrlo ugrađeno i njihov kazneni sistem, same kazne za saobraćajne prekršaje nisu drakonske ali ako nakupis nekoliko onda te policija prijavi da si unsafe driver i raste ti polisa osiguranja značajno. A pošto je vezano za credit ti samim tim raste i hipotekarni kredit i kredit za kola i sve ostalo, baš ti se solidno useru u život.

E tu mi je nejasna ova druga stavka kod Tesle - nije bitno kakav si bio vozač nego kakav si sad. Bukvalno deluje kao onaj mali sa Lamborghinijem uzme od Tesle osiguranje i sve je ok. To me buni.

A što se moćne vožnje tiče siguran sam da statistički ima više udesa noću nego danju pa samim tim ima smisla da je skuplje osiguranje ako hoćeš doba dana da uzmeš kao parametar.
  • Downvote (-1) 3

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Zwerko said:

E tu mi je nejasna ova druga stavka kod Tesle - nije bitno kakav si bio vozač nego kakav si sad. Bukvalno deluje kao onaj mali sa Lamborghinijem uzme od Tesle osiguranje i sve je ok. To me buni.

pa idu na drugačiji koncept i/ili malog iz lamba koji sad nema više mogućnost da vozi lambo ali ima pare i radije bi teslu s onu brzu kako se već zove ta edicija i onda ga ovaj elonov koncept ne sputava da zapravo teslu ima, iako ne može da ima više lambo, korvetu itd 🙂

Link to comment
Share on other sites

Da, ali ceo koncept osiguranja je kao što si više rizičan skuplje ti osiguranje, to je prosto normalno. A onda dođe ovaj i kaže "nema veze koliko si rizičan", to mi je nekako kontraintuitivno. Ili prosto naplaćuje svima mnogo više ali oni to ne skapiraju jer je uključeno u pretplatu 😄 prosto ne vidim drugačiju poslovnu logiku. 

  • Downvote (-1) 3

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Zwerko said:

Da, ali ceo koncept osiguranja je kao što si više rizičan skuplje ti osiguranje, to je prosto normalno. A onda dođe ovaj i kaže "nema veze koliko si rizičan", to mi je nekako kontraintuitivno. Ili prosto naplaćuje svima mnogo više ali oni to ne skapiraju jer je uključeno u pretplatu 😄 prosto ne vidim drugačiju poslovnu logiku. 

ako nešto možemo da kažemo za Maska to je da ima prilično nestandardnu poslovnu logiku koja nekada ide u korist korisnika, nekada protiv, bukvalno zavisi od slučaja do slučaja, i tako da me i ovo ne iznenađuje toliko. Prosto je lik poznat po tome da obrne priču u odnosu na ono kako su svi navikli da rade.

Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2023 at 5:25 PM, manson said:

Nego, šta kažete za ovaj Leksus "volan"? Vidim da ga hvale dosta na yt.

 

Nemam toliko problem sa ovim drive by wire koji pominje Dovla, mada razumem šta bi mogli biti problemi u budućnosti 🙂 koliko sa periodom privikavanja na ovaj volan.

sve je to kul dok ti imaš standardnu vožnju i sve ide glatko i onda prvi put kad ti izleti neko / nešto i treba da odreaguješ, ode auto 360 po putu - nisam odgledao detaljno klip, možda pojašnjava kakve dodatne sisteme zaštite uvodi u priču drive by wire i šta su još natrpali unutra da pravo takve situacije spreče, ali ovako u teoriji mi deluje nebezbedno makar u prvih mesec-dva dok se čovek ne navikne, a i onda je pitanje kad se aktivira refleks kako će da reaguje.

doduše nisam nikad imao taj problem da mi volan zaklanja vidokrug, obično se nalazi tu negde tik uz vrh komandne table, možda u ovim super sportskim ili kakvim automobilima gde sediš još niže pa možda ima smisla.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...