Jump to content

EV i Plug-in automobili - pričajte


dovlagsi

Recommended Posts

Opa, i Mazda+Kinez EV uskoro
https://www.drive.com.au/news/spied-mazdas-tesla-model-3-rival/

A photo of what is claimed to be the second-ever production electric vehicle from Japanese car giant Mazda – a rival for the Tesla Model 3 – has been posted online after it was caught testing overseas.

However – if the image is what it is said to be – it looks to be little more than a rebadge of an electric sedan sold by Changan, Mazda's joint-venture partner in China.

As a result, there is a strong chance it may never be sold outside of China

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dovlagsi said:

kina je toliko veliko tržište danas da većina r&d budžeta ode na razvoj tamošnjih modela, EU plaky 😢 evropa je kolevka civilizacije, vozićemo kočije. 

bukvalno ovo što si okačio za xiaomi porudžbine 10.000 itd, imajući u vidu veličinu kine to je kao da se kod nas neko hvali da ima 4 porudžbine u prvih sat vremena :)) ali dobro, ok je svakako cela priča, ako ništa ima kompetitivnu cenu pa prosto moraće da po EU nešto rade tim povodom, naravno možda samo odluče da roknu carine i kao "evo, rešili smo problem".

2 hours ago, manson said:

However – if the image is what it is said to be – it looks to be little more than a rebadge of an electric sedan sold by Changan, Mazda's joint-venture partner in China.

normalno, idu tamo gde su pare.

uskoro će da krenu i za saudijsku arbiju ekskluzivno da prave :))

15 hours ago, dovlagsi said:

evo ima i ovo:

 

haha, pa ovo je top.

inače je stvarno kul šta prave ove gadget fore i zezanja po kolima itd, ali kao trebalo bi da se pozabave osnovnim funkcionalnostima prvo :)) kao na primer da rade kočnice :))

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Lucky said:

inače je stvarno kul šta prave ove gadget fore i zezanja po kolima itd, ali kao trebalo bi da se pozabave osnovnim funkcionalnostima prvo :)) kao na primer da rade kočnice :))

lepo su ti napravili gedžet-stočić, da ručkaš dok se kočnice samopoprave!

facebook.com/speed.rs

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, dovlagsi said:

lepo su ti napravili gedžet-stočić, da ručkaš dok se kočnice samopoprave!

budućnost je već stigla!

izađu mali fisker-dronovi i poprave kočnice!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
13 hours ago, dovlagsi said:

haha, pa dobro, ovo bi svakako rešilo problem punjenja baterije, ali prvo deluje da je dosta skupo rešenje, a drugo da ipak zahteva da malo ciljaš kad se parkiraš itd, već vidim dosta problema oko punjenja zbog gomile tih mehaničkih delova i svega što se pomera etc. 

ali jeste pravac razmišljanja koji rešava jedan od tih problema kod EV vozila. naravno pitanje je i da li bi tamo neki punjač na sred auto puta imao dovoljno baterija da zameni svima, plus naravno za koje je modele, a i ko ga čuva jer pod sobom ima jedno milion evra baterija :))

a kad smo već tu, još malo pojeftinjenja tesle:

Another round of price cuts has shaved $2,000 off the starting prices of Tesla’s Model Y, Model X and Model S for buyers in the US, Reuters reports. The company’s North America branch posted on X about the change to the Model Y on Friday night, at the same time announcing that Tesla is ditching its referral program benefits in all markets. According to Tesla, the “current referral program benefits will end after April 30.”

Tesla’s Model Y now starts at $42,990 for the rear-wheel drive base model, $47,990 for the Model Y Long Range or $51,490 for the Model Y Performance. The base Model S has dropped to $72,990 while the Model S Plaid now starts at $87,990. The Model X starts at $77,990 (base) or $92,990 (Plaid). The changes come during a rocky few weeks for the company, which just issued a recall for Cybertrucks over possible issues with the accelerator pedal, reportedly laid off 10 percent of its employees and reported a decline in deliveries for the first quarter.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, togFU said:

ovo sam kao ideju (sto je i ovde slucaj?) video pre tipa 5 god, mislim da su neki francuzi bili u pitanju (Reno cini mi se)

Francuzi su se od davnina zezali sa elektro kolima, a ovo sa baterijama su radili i već za motore kinezi odavno, gde je doduše lakše jer je manja baterija pa je lakše zameniš.

čak su kod nas po oglasima prodavali par puta neke Reno 5 na struju od pre 40 godina i to :))

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, togFU said:

Ma mislio bas na ovu zamenu baterija, maltene isti ovakav video samo fancuski sam video davno

pa verovatno su odustali zbog troškova, u tom trenutku u Parizu sigurno nije bilo isplativo to raditi ali evo 30 godina kasnije u Kini verovatno je taj trošak 10 puta manji.

Link to comment
Share on other sites

Renaul je pukao milione i milione i odustao od ideje. Ja isto mislim da je ovo nepotreban korak, pre ćemo stići do punjenja u 5 minuta nego da su svuda stanice koje zamene celu bateriju u 5 minuta.

Plus je dodatna problematika oko vlasništva baterije (sem kot renaulta recimo gde u startu nisi ti vlasnik nego iznajmljuješ). U Kini takve stvari mogu da prođu, jer je ipak kina.. u evropi teško.
Jedina varijanta gde bi to pilo vodu je kad bi svi proizvođači imali identične baterije. Ovako ti imaš unutar istog modela auta bar 2-3 različite opcije, par različitih vozila, znači scaling toga je katastrofa, zato su i propale sve firme koje su započele nešto na tu temu.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Junkie said:

Renaul je pukao milione i milione i odustao od ideje. Ja isto mislim da je ovo nepotreban korak, pre ćemo stići do punjenja u 5 minuta nego da su svuda stanice koje zamene celu bateriju u 5 minuta.

Plus je dodatna problematika oko vlasništva baterije (sem kot renaulta recimo gde u startu nisi ti vlasnik nego iznajmljuješ). U Kini takve stvari mogu da prođu, jer je ipak kina.. u evropi teško.
Jedina varijanta gde bi to pilo vodu je kad bi svi proizvođači imali identične baterije. Ovako ti imaš unutar istog modela auta bar 2-3 različite opcije, par različitih vozila, znači scaling toga je katastrofa, zato su i propale sve firme koje su započele nešto na tu temu.

pa ono, malo uče od ovih punjača, sad su svi prihvatili tesline itd, nije tu nemoguće da se ide na to da budu svi na nekim istim baterijama u jednom trenutku.

ali da, u načelu se slažem da ako bi EV stigao do pet minuta punjenja i tipa 1000km autonomije to bi već mogla biti ozbiljnija priča nego što je sada.

ali kako cela EV priča usporava pa čak i sami proizvođači kreću da pričaju da "nije baš najbolja".

Link to comment
Share on other sites

Pa ide iz ove kutije na banderi, vidi se?

1 hour ago, Lucky said:

ali da, u načelu se slažem da ako bi EV stigao do pet minuta punjenja i tipa 1000km autonomije to bi već mogla biti ozbiljnija priča nego što je sada.

Kako da ti kažem, ali čak ni dosta dizelaša ne napuni na pumpi za 5 minuta i ide 1.000 km 😄 Tipa rekao bih da je prosek za motor sa unutrašnjim sagovevanjem punjnje između 10 i 15 minuta u praksi i autonomija od 600-800km. Ja bih rekao kada EV dođu do toga da se za 30 minuta opušteno napuni za 500km to već prestaje da bude pitanje, a suštinski nisu ni tako daleko, samo je možda problem što nema punjača dovoljno pa može da bude gužva. 

  • Upvote (+1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Zwerko said:

Pa ide iz ove kutije na banderi, vidi se?

Joj bre... a ta kutija kako je vezana, odakle struja u nju dolazi? Da li je to neki trafo/punjač/šta već, ili samo ormarić da se ostavi ovaj kabl koji ide u kola... da li je legalno postavljeno ako je punjač, ili lik nešto nabudžio divlje na banderu, u sred grada 🙂 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, manson said:

Mada i ovaj što je snimao kreten, nije mogao da snimi odakle ide kabl. Verovatno iz stana/radnje.

 

slično kao onaj taksista tamo negde u nekoj Begaljici što isto puni na banderu :))

45 minutes ago, togFU said:

evo ja odgledah ovo, jako jadno sve ovo deluje, pored pokusaja da Alvirovic i drug mu uz "he he" fazone predstave situaciju boljom no sto jeste

 

nema standardizacije i svi pokušavaju da se ukače na voz dok je popularno a nemaju pojma.

i onda dobiješ milion aplikacija i dvadeset punjača i nijedan ne radi i nemaš pojma dal' je operativan.

ja sam svojevremeno gledao neku kao mapu punjača, obeleženo pola mesta koja nemaju nikakve veze sa punjačima, kao da je neki "AI" uzeo i po imenima firmi ili asocijacijama lupao da ima pa kao "firma za proizvodnju električnih punjača" i on lupi da tu ima punjač (npr).

a ono neka zgrada u sred grada, peti sprat kancelarija.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Zwerko said:

Pa ide iz ove kutije na banderi, vidi se?

Kako da ti kažem, ali čak ni dosta dizelaša ne napuni na pumpi za 5 minuta i ide 1.000 km 😄 Tipa rekao bih da je prosek za motor sa unutrašnjim sagovevanjem punjnje između 10 i 15 minuta u praksi i autonomija od 600-800km. Ja bih rekao kada EV dođu do toga da se za 30 minuta opušteno napuni za 500km to već prestaje da bude pitanje, a suštinski nisu ni tako daleko, samo je možda problem što nema punjača dovoljno pa može da bude gužva. 

Tačno to... niko trenutno ne juri domet preko 500km recimo. Imaš 0.01% ljudi kojima to treba više od par puta godišnje. Brzina punjenja + više punjača je cilj trenutno, pre svega više punjača.

Ioniq 6 recimo ima range 600km, u 15 minuta na 350KW punjaču doda još 350km. Ja stvarno ne vidim neku realnu frku sa time, imao sam gori stats sa benzincima 😄

Link to comment
Share on other sites

Poenta je da benzinca možeš sigurno da napuniš i da to traje 3 minuta.

EV vozila trenutno nisi siguran da možeš - čak i ako imaš punjače nisi siguran da će on biti free kad dođeš i dal' je bajko zaseo u kafić ili možda ne rade.

15 min za 350km je takođe skroz ok, ali je i dalje 15 min - na pumpi kad je 3 automobila ispred tebe to traje 5 min ukupno, ovako bi trajalo najmanje 45, pod uslovom da lik neće da puni do kraja.

to je za sada moj najveći zabag oko toga.

7 hours ago, Zwerko said:

Kako da ti kažem, ali čak ni dosta dizelaša ne napuni na pumpi za 5 minuta i ide 1.000 km 😄 Tipa rekao bih da je prosek za motor sa unutrašnjim sagovevanjem punjnje između 10 i 15 minuta u praksi i autonomija od 600-800km. Ja bih rekao kada EV dođu do toga da se za 30 minuta opušteno napuni za 500km to već prestaje da bude pitanje, a suštinski nisu ni tako daleko, samo je možda problem što nema punjača dovoljno pa može da bude gužva. 

ne kažem ja da će to ići u smeru u kojem ja želim, ja samo kažem šta bih ja voleo da vidim 🙂

EV vozilo koje ima 1000km range je nešto što bi meni reklo - ok, ovo je vozilo koje želim da imam potencijalno 🙂

a punjenje ne sme biti više od 5 minuta. opet, pričam šta ja želim, ne kažem da je to realno 🙂

Link to comment
Share on other sites

Na pumpi 3 auta - 5 minuta, možda ako svaki sipa za hiljadarku i stoji brat pored da naplati odmah. Meni 60l sipa u recimo 2-3 minuta, 2-3 minuta dok dođem na kasu i platim, odem do auta, sednem, namestim sve, upalim i pomerim da može sledeći da krene da sipa uopšte..

Za ovaj deo oko zauzetosti i bajka na kafi ne mogu da pričam za srbiju realno, ovde toga nema u praksi. Sve (skoro) pumpe imaju online sistem gde vidiš jel free u tom trenutnku il nije.. ne može da se teleportuje 20 ljudi odjednom ispred tebe. Da ostaviš auto duže nego što treba ti se naplaćuje kao da se puni, tako da se u praksi ne dešava. Što više bude EVova, biće više pumpi i manje frke..pa isto je sa klasičnim pumpama moralo biti, nisu preko noći nikle svuda 🙂

Al opet u osnovi je drugi fazon punjenja, i tu će trebati dosta da se ljudi naviknu.. više je kao telefon od koga verovatno ne očekuješ da se napuni u 5 minuta, nego ga nafiluješ usput ili punog kad već znaš da ćeš biti bez usba negde. Ne ideš u IT kanc sa idejom da neće biti nikoga da ti pozajmi kabal za toliko da imaš do gajbe i slično. Isto je sa EVovima.. idealno je da ga ti puniš "natenane" preko noći i gde ti je usput..a fast chargere koristiš isključivo kad cepaš negde fazon 700km autoputem. I tu je zapravo najveći problem sa infrastrukturom trenutno, nemaš po gradu dovoljno sporih punjača, gde bi ga pustio preko noći da se napuni.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...