Jump to content

Covid 19 - diskusija & offtopic


Recommended Posts

Zanimljiv thread o trenutnom stanju u Kini, pošto su olabavljene restrikcije.

Lik je legitimni stručnjak, mada su mu informacije iz druge ruke (Kinez je, ali živi u SAD)

Izmene u restrikcijama

Quote

Following the protests against Covid lockdowns across the country - including direct criticism of President Xi Jinping and the Chinese Communist Party - the government announced an easing of the measures.

These include:

  • Lockdowns now targeted to buildings, units or floors rather than to whole neighbourhoods or cities
  • "High-risk" areas to come out of lockdown in five days if no new cases are found
  • Schools to remain open if there's no wider campus outbreak
  • People with Covid no longer required to go to a centralised quarantine facility
  • PCR tests are no longer required to enter public transport, restaurants, gyms and other public buildings, with the exception of schools, hospitals and nursing homes
  • Lateral flow tests to replace PCR tests in most cases
  • Inter-province travel restrictions lifted
  • National tracking app discontinued

Earlier, the government reduced isolation from 10 to eight days - five days at an isolation centre, plus three at home.

Some of the tight restrictions on international arrivals, in place since March 2020, have been eased.

 

Link to comment
Share on other sites

Meni samo nije jasna ta njihova "zero to hero" politika, ono kao jednog dana zatvaraju cele gradove kad se pojavi lik sa temperaturom 37.5, a sledećeg je sve kao kul, bole nas dupe. Mislim nije da mi to ovde nismo tako radili nego mi čudno baš za njih, oni su malo ozbiljniji. 

 

  • Downvote (-1) 4

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Jose Jimenez said:

Lik je legitimni stručnjak, mada su mu informacije iz druge ruke (Kinez je, ali živi u SAD)

 

ali ne kapiram šta im se dogodilo? nije da nismo imali i mi slične stvari no nikad nije bio ovako kataklizmični scenario kao što ovaj lik piše na twitteru. Mislim 60% kine u tri meseca ali od čega, covida? zar nisu svi već izvrteli taj kovid, posebno ovaj teži što vodi u bolnicu.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Zwerko said:

Kako su izvrteli kad su imali politiku da kad jedan lik oboli zaključaju 10 miliona? Niko nije razvio nikakav prirodni imunitet. Doduše onda ostaje pitanje a šta je sa vakcinama...

pa da, ali šta je onih 10% na svetu koje ovaj pominje? mislim otkud sad tih 10% ako je već svugde covid otišao u istoriju.

 

Link to comment
Share on other sites

Pa kako ćemo sad! Možda ostane da volontira u kriznom štabu!

Quote

 

Препоруку министарке здравља да они који су стекли услове оду у пензију, поједини лекари су схватили озбиљно. Тако су после Предрага Кона, коме је данас био последњи радни дан, са Института за кардиоваскуларне болести Дедиње отишло је неколико лекара.

„Usklađujem se sa odlukama države, a ako one dolaze od ministarke zdravlja, smatram da ni u kom slučaju ne treba da stojim na putu. Sama činjenica da je to postalo javno, da su počeli da se pišu spiskovi ko treba u penziju, za mene je bio poziv da se priklonim takvoj odluci“, rekao je Kon za današnji Kurir i dodao da je odlazak u penziju njegova odluka.

 

A možda i ono što smo svi znali:

Quote

 

Govoreći o vremenu kada je Krizni štab za borbu protiv kovida redovno zasedao, Kon je rekao da je sa premijerkom Srbije Anom Brnabić imao „verbalne konfrontacije, ali na kulturnom nivou“.

„Ne mogu ništa da joj zamerim, osim kad nije poslušala ono što smo (kao Krizni štab) predlagali“, istakao je on.

Kon je opisao da su na početku pandemije imali ogromnu podršku države, ali da je komunikacija nakon prestanka vanrednog stanja „nekad bila prilično zaoštrena, ali prihvatljiva“. Ukazao je da je prestanak vanrednog stanja uvedenog zbog korona virusa, shvaćen u društvu kao kraj pandemije.


 

 

Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Италијански министар здравља Орацио Скилаћи потписао је одредбу по којој све особе које стижу у Италију из Кине морају бити подвргнуте обавезном антигенском тесту. Уколико тест буде позитиван, биће потребна даља анализа не би ли се видело о којој се варијанти ковида ради. Ова мера важи до 31. јануара, док је продужена обавеза ношења маски у здравственим установама и старачким домовима до 30. априла.

Након што је Пекинг донео одлуку да грађани Кине више не морају да се подвргавају свакодневним тестовима, те да особе које долазе у Кину из иностранства не морају више да буду у обавезном карантину, то значи да ће доћи до обнове међународних путовања која су практично била прекинута скоро три године, те ће и Кинези почети да одлазе у друге земље.

 

Evo nemke, da znaš šta se događa :))

Ujedno @Dz šta rade ti kinezi? 🙂 do pre nedelju dana nisi smeo iz zgrade da izađeš i onda su danas pustili sve da idu iz kine kad i kako hoće? :)) pa to će da bude novi kovid talas samo u vidu kineza koji će zapale preko :))) 

 

Link to comment
Share on other sites

Da tako nekako, s tim sto su se sad svi zivi porazboljevali ukljucujuci i mene i sve koje poznajem. Bilo mi je bas tesko 2-3 dana ubijala me glava i ledja i pocelo je 18. dec i tek sam juce bila dovoljno dobro da sam smela da odem u teretanu.

A jedan stranac koga poznajem je umro e sad koliko znam imao je neke srcane probleme pa ga je valjda korona dokrajcila. Drugi ortak koji je u Ningbu i inace je sportista i u super formi ima proteklih par dana problema sa disanjem. 

Sad nema zabrana al zato sto su se svi porazboljevali bukvalno nista ne radi jer nema ko jer su svi bolesni, znaci preko mesec dana nemam posao (po stoti put) a bar 2 nedelje je jako tesko bilo nabaviti hranu jer je i vecina prodavnica zatvorena.

Meni je puko film ovde od svega, samo cekam papire za macku pa dolazim sto pre.

A ovoga ce garant biti da ce Kinezi da se razmile opet i zaraze sve mada koliko sam cula obustavljeno je izdavanje pasosa vec duze vreme

  • Sad 1

oO

 

Link to comment
Share on other sites

a da, zaboravila sam da vam kazem, cim su najavili ukidanje mera, Kinezi su opeljesili skroz apoteke da od tada ne mogu oni koji su bolesni ama bas nista da nadju, a onda sam videla tu jednu debilku kako se nahordovala i znala da ima koronu i izlazila u jedan veliki i prometan bar u fazonu ko vas jebe ja se obezbedila

  • Haha (+1) 1

oO

 

Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Здравствени стручњаци влада ЕУ ће у среду, 4. јануара, разговарати о заједничком одговору на раст заражених коронавирусом у Кини, саопштила је портпаролка шведског председавања Европској унији.

Претходни разговори здравствених стручњака влада ЕУ, здравствених агенција ЕУ и представника Светске здравствене организације о ситуацији са коронавирусом у Кини, који су одржани 29. децембра прошле године, нису довели до заједничког закључка, преноси Ројтерс.

Италија је тражила да остале чланице ЕУ следе њен пример и уведу тестирање путника из Кине, с обзиром на најаву Пекинга да ће 8. јануара укинути забрану путовања из земље, али није наишла на подршку остатка ЕУ.

Европска комесарка за здравље и безбедност хране Стела Киријакидес је 29. децембра упутила писмо владама ЕУ, у коме им препоручује да повећају обим геномског секвенцирања инфекција ковида-19.

Друга препорука комесарке је да владе прате биолошки састав воде за пиће, између осталог и на аеродромима, да би могли да открију евентуално нове сојеве вируса који могу да стигну из Кине.

 

Odgovor treba da bude - novi lokdaun! 

Ovi kinezi namerno držali ljude zatvorenim samo da ih naprimaju dodatno na putovanja i onda ih puste po svetu, k'o zergovi 🙂

Link to comment
Share on other sites

evo nemke, da budeš u toku!

Quote

 

После готово три године строгих мера Кина отвара границе и ублажава политику нулте толеранције на ковид. Пекинг планира да од 8. јануара ублажи епидемиолошка ограничења на путовања. Истовремено, Светска здравствена организација забринута је због пораста броја заражених у Кини. Епидемиолог Бранислав Тиодоровић каже за РТС да је тај нови сој стигао преко Аустралије и САД и до дела Европе, али да нема разлога за забринутост, већ за опрез и озбиљност.

"Можемо очекивати да ће бити нових подсојева омикрона"
Говорећи о томе како ће се попуштање мера у Кини и отварање те земље одразити на нас, Тиодоровић каже да вероватно можемо очекивати да ће бити нових подсојева омикрона.

"Надамо се да неће бити неког новог, другог типа или соја, што би требало да да можда повратак на одређене мере у смислу опреза, никакав локдаун и неко затварање. Никакво стварање неких посебних услова, али у сваком случају идемо према пролећу, када будемо у пролеће стигли то ће бити ендемска болест као што је грип", додаје.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...