Jump to content

Kriptovalute


badnick

Recommended Posts

10 hours ago, Jose Jimenez said:

Vidim da niko nije dao konkretan odgovor:

Bitkoin i blockchain generalno zahteva rudarenje da se odredi pobednik. To se zove Proof of Work. Što ti je jači mining setup, veća je verovatnoća da ćeš ti rešiti zadatak.

To zahteva mnogo resursa, pa je kao ekonomična alternativa postao Proof of Stake. Umesto rada, svako uloži tj. stejkuje određenu sumu kriptovalute, i nasumično se izabere pobednik. Što više uložiš, veća šansa da dobiješ altcoin. Zato platforme poput Binance daju da stejkuješ novac kod njih, koji oni pooluju i stejkuju u PoS, i zauzvrat ti daju deo zarade.

Jasno mi je kako PoW funkcionise ali kako radi PoS? Sto je @f4ts0 reklao kao kamata na stednju, ali mene zanima pozadina toga tj. na koji nacin algoritam radi i koje resurse koristi. kod PoW je poenta da svi doprinose mrezi svojim radom [koliko radis toliko i dobijes, tj koliko MH/s mozes mrezi da doprineses toliko budes nagradjen (solo mining je nesto drugo)] i da je sve decentralizovano, a kod PoS? Opet, ako je blockchain mreza u pitanju za PoS takodje treba neka mreza racunara to da odrzava, overava i stvara nove blokove? Iskreno, meni se PoS cini kao centralizovanje kripto valuta i ulazak u paralelu sa digitalizovanim tradicionalnim novcem centralnih banaka. mozda gresim, ogradjujem se da meni to tako izgleda.

postoje samo dve istine na ovom svetu:

1). djape je najbolji frajer

2). zemlja je plocha

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 624
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

3 hours ago, f4ts0 said:

iju neko bi rekao maltene kao kamata i stednja!

bukvalno isto, evo sad i u štednji možeš da izgubiš kao u kripto! (može već neko vreme jelda 🙂

Quote


Сваком ко не пристане на негативне камате за депозите новца у банци или штедионици - прети гашење рачуна. Неколико банака је већ избацило богатије клијенте. Али велики талас гашења рачуна тек следи - за мале штедише.

Годину дана након "Штединоце Диселдорфа", и друге банке и штедионице су већ избациле своје богате клијенте - који нису хтели да прихвате негативне камате, такозване накнаде за чување новца на њиховим рачунима. На пример, "Постбанка" је прекинула пословне односе са неколико клијената који су имали депозите веће од 50.000 евра.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lucky said:

bukvalno isto, evo sad i u štednji možeš da izgubiš kao u kripto! (može već neko vreme jelda 🙂

link pls

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dule_smor said:

Neki tekst sam citao gde se upravo to kaze, da ce centralizoanje kriptovaluta dovesti samo do ukrupnjavanja kapitala i bogacenja velikih...znaci isto sranje kao sa pravim novcem:D

zato ljudi i izbegavaju centralizovane kriptovalute :) zato je BTC keva

  • Like +1 1

postoje samo dve istine na ovom svetu:

1). djape je najbolji frajer

2). zemlja je plocha

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, f4ts0 said:

link pls

A okačio sam tamo negde drugde da Nemci kikuju ove sto neće da prihvate negativne kamate a drže pare na računu. 

bilo na rtsu kapiram da ima svugde ako guglas. 
 

edit: u koji sam car okačio sam ovde dva posta iznad. Na mobu sam 🙂 sa rtsa je svakako pa idi tamo naći ćeš. 

1 hour ago, Dule_smor said:

Ahaha pa jebote...zaista je vreme za svetsku revoluciju ili kometu, nema trece

Pare u slamaricu!

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, oddball said:

Jasno mi je kako PoW funkcionise ali kako radi PoS? Sto je @f4ts0 reklao kao kamata na stednju, ali mene zanima pozadina toga tj. na koji nacin algoritam radi i koje resurse koristi. kod PoW je poenta da svi doprinose mrezi svojim radom [koliko radis toliko i dobijes, tj koliko MH/s mozes mrezi da doprineses toliko budes nagradjen (solo mining je nesto drugo)] i da je sve decentralizovano, a kod PoS? Opet, ako je blockchain mreza u pitanju za PoS takodje treba neka mreza racunara to da odrzava, overava i stvara nove blokove? Iskreno, meni se PoS cini kao centralizovanje kripto valuta i ulazak u paralelu sa digitalizovanim tradicionalnim novcem centralnih banaka. mozda gresim, ogradjujem se da meni to tako izgleda.

Grešiš. Ovaj članak i video jako lepo objašnjavaju razliku:

https://blockgeeks.com/guides/proof-of-work-vs-proof-of-stake/

4 hours ago, oddball said:

zato ljudi i izbegavaju centralizovane kriptovalute 🙂 zato je BTC keva

Šta je centralizovana kriptovaluta?

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Jose Jimenez said:

Grešiš. Ovaj članak i video jako lepo objašnjavaju razliku:

https://blockgeeks.com/guides/proof-of-work-vs-proof-of-stake/

Šta je centralizovana kriptovaluta?

cu da vidim, posto ne kapiram po kom principu PoS funkcionise.
svaka valuta na koju njen razvojni tim moze da utice. na bilo koji nacin, da zamrzne, oduzme, prebaci tudje koine, u sustini sve sto banka moze da uradi sa tradicionalnim novcem. sto kineska CB moze da uradi sa digitalnim juanima ili svedska sa svojim digitalnim krunama. bilo je primera kada su razvojni timovi spaljivali odredjene kolicine koina, ili dodeljivali pojedincima zbog prodaje itd.

postoje samo dve istine na ovom svetu:

1). djape je najbolji frajer

2). zemlja je plocha

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, oddball said:

bilo je primera kada su razvojni timovi spaljivali odredjene kolicine koina, ili dodeljivali pojedincima zbog prodaje itd.

Možeš li da mi daš konkretan primer? Pošto to što si opisao je praktično nemoguće u blockchainu, jer ne postoji "centralni autoritet"; novi blokovi se uvode isključivo koncenzusom mreže.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Jose Jimenez said:

Možeš li da mi daš konkretan primer? Pošto to što si opisao je praktično nemoguće u blockchainu, jer ne postoji "centralni autoritet"; novi blokovi se uvode isključivo koncenzusom mreže.

Buterin je sam rekao da je bio spalio gomilu ETH-a, cak i neke svoje. Taj intervju sam gledao pocetkom prosle godine jbg. Ako ga nadjem okacicu ofc. toga se secam jer sam pre toga gledao Kajzera koji je bas to bio spomenuo da kod BTC-a nema spaljivanja vec ako se izgube, tj ako neko izgubi pristup wallet-u BTC je i dalje tu ali ne moze da se koriste dok se ne otkljuca. kod ETH-a to izgleda moze jer je Vitalik sam rekao. blockchain je tesko, prakticno nemoguce hakovati, ali ni ti ni ja ne znamo kako je taj bc pisan. mada su pisani clanci da su neke mreze hakovane upravo zbog loseg koda. ako neko moze da ukrade kripto kroz mrezu onda namenski centralizovan kod verujem da moze da se napravi. recimo da sve funkcionise po principu koncenzusa ali da tim ima mogucnosti da intervenise ako misli da treba. 

postoje samo dve istine na ovom svetu:

1). djape je najbolji frajer

2). zemlja je plocha

Link to comment
Share on other sites

Oba su PoS i u srzi su decentralizovani, ali mene brine upravo to sto je PoS. necu nista da tvrdim jer jos uvek ne kapiram kako funkcionise taj sistem. ETH je PoW pa je bilo spaljivanja koina

btw Dule, kapiram da uvek postoji neki razog zasto se to radi jer ako bi radili jer im se moze onda ne bi imali ljude koji bi te koine koristili.

mene samo brine to sto u nekim "iznimnim" situacijama razvojni tim moze da se pomasa kao centralna banka, jedino to. tipa: blokiraju koine u Rusiji, jednostavno ih zamrznu. imas ih ali ne mozes da koristis. ili, zeis da poslujes sa ruskom firmom a ne mozes da im posaljes uplatu.

postoje samo dve istine na ovom svetu:

1). djape je najbolji frajer

2). zemlja je plocha

Link to comment
Share on other sites

Đape, ajmo polako da ne zbunjuješ ljude.

Quote

Buterin je sam rekao da je bio spalio gomilu ETH-a, cak i neke svoje.

To to nije ni rekao, ni uradio. Buterin je dobio gomilu SHIB coina kao marketing stunt. On je rekao "duvajte ga šabani" i poslao svoje coine na neaktivnu adresu. Izvor.  

Quote

kod BTC-a nema spaljivanja vec ako se izgube, tj ako neko izgubi pristup wallet-u BTC je i dalje tu ali ne moze da se koriste dok se ne otkljuca.

Coin ne može da se uništi. Možeš samo ti kao vlasnik da ga pošalješ na nalog kome niko ne može da pristupi. To je Buterin uradio u primeru što sam naveo. "Spaljivanje" je samo fensi žargon koji znači isto kao ovaj BTC komentar.

Quote

 ali ni ti ni ja ne znamo kako je taj bc pisan

Javni blockchainovi su open source projekti. Znamo tačno kako su pisani.

Quote

pisani clanci da su neke mreze hakovane upravo zbog loseg koda

Ovde pretpostavljam da misliš na cryptocurrency exchange. One nemaju veze sa blockchainom - za njih su kriptovalute samo roba kojom trguju na svojoj platformi. Zamisli da je crypto exchange klasična menjačnica na ulici, a BTC i ETH ruska rublja i dinar. Ako te menjačnica zajebe i krati te za rublje, nećeš reći da su ruski rublji loša valuta, već da je loša menjačnica.

Quote

ako neko moze da ukrade kripto kroz mrezu onda namenski centralizovan kod verujem da moze da se napravi.

Exchange može da se hakuje, jer im daješ pristup svom walletu. Ali tvoje kriptovalute niko ne može da ukrade, a da se ne uloguje u tvoj wallet.

Quote

ako neko moze da ukrade kripto kroz mrezu onda namenski centralizovan kod verujem da moze da se napravi.

Ako je centralizovana valuta, nije kriptovaluta. Ako neko kaže "centralizovana kriptovaluta", ili ne zna o čemu priča, ili je prevara poput OneCoin.

Edited by Jose Jimenez
  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

Nisam pricao o menjacnicama i one jesu najvise meta napada, nego bas za blockchain. Ne tvrdim da jesu ali su neki clanci pisali o tome da su bas mreze u pitanju. A na menjacnicama ne dajes adrese svog walleta vec ti menjacnica daje adresu za svaki coin posebno (ukoliko ona podrava tu valutu). Tj tacnije - to je tvoj wallet na menjacnici koja je ono "trece lice". Sa adrese menjacnice mozes da saljes na svoj stand alone wallet tj onaj koji je nezavistan od menjacnice. Recimo imam BTC adresu na Binance-u koja se razlikuje od adrese mog odvojenog wallet-a. Tako je bar na Binance-u, za ostale ne znam ali kapiram da je isti sistem. To jeste licna adresa na menjacnici ali je nezavisna od, recimo Atomic, Metamask ili Trust wallet-a iako je za istu valutu namenjena.

 

Znam za Shiba i celu pricu da je bio stunt, to sam ispratio. A sto se tice ETH-a ubedjen sam da sam cuo da je rekao da je uklonio iz cirkulacije. Sada gogolam i nema nista o tome. Moguce da sam nesto lose skapirao, ali kada budem imao vremena pokusacu da nadjem taj intervju da ga ponovo preslusam. Sad me bas kopka. 

 

Naravno da je prevara, zato sam i nazvao "centralna" 🙂

postoje samo dve istine na ovom svetu:

1). djape je najbolji frajer

2). zemlja je plocha

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, oddball said:

mene samo brine to sto u nekim "iznimnim" situacijama razvojni tim moze da se pomasa kao centralna banka, jedino to. tipa: blokiraju koine u Rusiji, jednostavno ih zamrznu. imas ih ali ne mozes da koristis. ili, zeis da poslujes sa ruskom firmom a ne mozes da im posaljes uplatu.

Razvojni tim nema tu mogućnost. Ono što opisuješ je nešto sasvim drugo. Za to mi treba malo više da objasnim, a da i dalje bude jednostavno, tako da ne zameri ako bude malo konfuzno.

Niko na planeti ne može da te spreči da obaviš transakciju. I niko na planeti ne može da kaže da određeni wallet pripada baš tebi. Zato npr. vlada SAD ne piše Buterinu da zabrani ETH transakcije Rusima.

Istovremeno, svaka transakcija je javna, i svi imaju uvid u to odakle je došao svaki coin, ko je sve trgovao njim, i ko je trenutni vlasnik (u smislu IDja, ne osobe koja je vlasnik).

Zato su se države dosetile, i fokusiraju se na crypto exchange. Npr. Ameri dođu vlasnicima Binance (primer, nemam pojma ko je vlasnik), i kažu "zabranjeno je trgovati sa nalogom 31235415, jer verujemo da je to nalog Ratka Mladića". Ti kao vlasnik exchange možeš da kažeš "boli me kara" pod uslovom da živiš u Svazilendu. Ako si u Americi, ideš u zatvor i zaplenjuju ti exchange.

TL;DR

Crypto exchange je slaba karika, ali nema veze sa samim kripto valutama kojima trguje.

12 minutes ago, oddball said:

Nisam pricao o menjacnicama i one jesu najvise meta napada, nego bas za blockchain...

Pojednostavio sam priču oko exchange i walleta da približim laicima, ali sve što sam rekao stoji. Dugo se znamo, i veruj mi da ne želim da te uvredim kad kažem da ti nedostaje elementarno razumevanje kako funkcioniše blockchain tehnologija.

Link to comment
Share on other sites

Da, to su i uradili sa CoinEx-om i jos nekim menjacnicama gde su zamrzli preko 25.000 adresa ruskih korisnika. To je bilo jos na pocetku invazije aka specijalne operacije. A pre toga adrese kamiondzija u Kanadi. I znam da sa licnog na licni wallet ne moze da se spreci transakcija, zato ameri i shize jer ne mogu nikako da sankcionisu transakcije. I da, zato su i zajahali menjacnice jer one moraju da imaju prijavljene vlasnike posto su pravna lica. Btw, Binance je iskulirao zahtev da se zamrznu i konfiskuju sredstva rusa sa menjacnice. To je objava od pre mesec dana, ne znam da li je u medjuvremenu promenjena odluka. 

Ako su sve transakcije javne kako onda funkcionise Monero? On bi trebao da bude nesto najblize totalnoj anonimnosti.

Ako ti treba malo vise vremena slobodno ti mene ovog puta vodi u Grinet pa mi natenane objasni 🙂

postoje samo dve istine na ovom svetu:

1). djape je najbolji frajer

2). zemlja je plocha

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, oddball said:

Ako su sve transakcije javne kako onda funkcionise Monero? On bi trebao da bude nesto najblize totalnoj anonimnosti.

Ako ti treba malo vise vremena slobodno ti mene ovog puta vodi u Grinet pa mi natenane objasni 🙂

Vrlo rado 🙂 Samo taj deo sa cryptobro trgovinom me ne interesuje. Meni je mnogo interesantnija preimena blockchaina na stvarne probleme, npr. kako je Gruzija prebacila kompletan katastar na blockchain da spreči tranzicioni javašluk, ili kako je Etherium digao celu priču sa kripto trgovine na pametne ugovore, i sve mogućnosti koje su sada otvorene zahvaljujući Etheriumu.

Što se tiče anonimnosti, znam da je praksa slična pranju novca, pravljenjem niza transakcija sa različitim coinima, čime se prikrije veza između tvog walleta na jednum i walleta na drugom blockchainu. Ali kapiram da ima mnogo pametnijih od mene na threadu da objasne.

Edited by Jose Jimenez
Link to comment
Share on other sites

Kreće uskoro plaćanje u kripto u CG!

Quote

 

Podgorica -- Jednom od najvećih stručnjaka u blokčejn industriji, osnivaču itirijuma, Vitaliku Buterinu dodeljeno je državljanstvo Crne Gore.

Oni su dodali da je Buterinu državljanstvo dodeljeno u skladu sa članom 12 Zakona o crnogorskom državljanstvu, prenosi Investitor.

"Buterin je stekao crnogorsko državljanstvo prijemom, na predlog predsednika Vlade Crne Gore, Zdravka Krivokapića, a nakon inicijative ministra finansija i socijalnog staranja, Milojka Spajića i mišljenja tog resora. Ministar unutrašnjih poslova (MUP), Sergej Sekulović je, prepoznajući značaj ove inicijative, doneo odluku o prijemu u crnogorsko državljanstvo Vitalika Buterina na predlog premijera i danas mu je uručen pasoš Crne Gore", piše u jučerašnjem saopštenju MFSS.

"Vitalik Buterin kao najpoznatije ime ove industrije će doprineti daljoj promociji Crne Gore i sveukupnom razvoju kripto industrije u našoj državi. Crna Gora radi na uspostavljanju zakonodavnog okvira koji će omogućiti da se na najbolji način iskoristi ova tehnologija i da doprinese rastu bruto-domaćeg proizvoda", kazali su iz MFSS.

 

Najbolji momenat - dodelio mu Krivokapić 🙂  koji već mesecima radi kao VD premijera 🙂

Link to comment
Share on other sites

https://www.rt.com/news/553784-griffith-crypto-sanctions-jail/

vec vidim gde ce doboti drzavljanstvo kada izadje iz zatvora

@Jose Jimenez o ovome smo pricali kada su sankcije u pitanju: https://www.rt.com/business/551231-crypto-blocks-sanctioned-russians/ tj jedini nacin da se sankcionise kripto

edit: koliko vidim Binance je sankcionisao neke ljude sa liste koju su im dostavili, a sankcije su na koriscenje usluga Binance-a tj konverzije. ali nisu blokirali sve racune iz Rusije, sto ne znaci da nece to uraditi ako se to bude zvanicno zahtevalo od njih.

Edited by oddball

postoje samo dve istine na ovom svetu:

1). djape je najbolji frajer

2). zemlja je plocha

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, oddball said:

edit: koliko vidim Binance je sankcionisao neke ljude sa liste koju su im dostavili, a sankcije su na koriscenje usluga Binance-a tj konverzije. ali nisu blokirali sve racune iz Rusije, sto ne znaci da nece to uraditi ako se to bude zvanicno zahtevalo od njih.

vrlo su mrljavo to objasnili - kao, neće oni jer je to kontradiktorno sa konceptom kripto a onda kao ali poštujemo šta nam kaže US 🙂

no u svakom slučaju njihov najveći "domet" je da blokiraju nalog koji ima karticu iz RUS, tj. tako mogu da ih jedino detektuju, manje-više. Naravno postoje načini i da se to "preskoči" ovako ili onako, nije da ne stvara blage probleme ali opet neće uticati na one na koje treba (tj. koga oni ciljaju). glavni će uvek naći način kao i firme, može samo neki mučenik iz nekog sela tamo što ima neki kripto da bude u problemu 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...