Jump to content

Master studije na FON


Recommended Posts

e ovako, diplomirani sam pravnik, ali vec dugo smekam da upisem master na FON. odbijalo me je to sto nemaju online predavanja, ili tako nesto s obzirom da sam iz NS.
iskreno nisam verovao da moze sa mojom strukom da se upisu ovakve studije, ali sad vidim da su izbacili sledece

http://www.fon.bg.ac.rs/downloads/2014/04/Tabela-prohodnosti.pdf

E sad, zainteresovan sam za Informacione sisteme i tehnologije.
Ono sto mene zanima je sledece:

1. kako se krecu predavanja? koliko sam razumeo uvek su popodne, i tipa jednu nedelju mesecno, treba mi info iz prve ruke.
2. da li je potrebno polagati razliku ispita?
3. da li mi treba neko veliko predznanje?
 

Ne bih sve ovo pisao da nemaju ok master sluzbu, ali debili se nikada ne javljaju.
Usput cu postavljati dodatna pitanja, za sada mi je ovo bitno.

Hwala drugari

Bring It

Link to comment
Share on other sites

I ja cu pokusati Isit ove godine(iako sam diplomirani ekonomista), vec neko vreme ucim, ne znam ni ja previse informacija iz istog razloga iz kog i ti ne znas, previse su neozbiljni, isao sam par puta u vreme kada pise da rade(od 9 do 10) i naravno nikog nije bilo.

Ono sto ovako osnovno znam, Isit smer je dosta laksi od softverskog inzenjerstva(no shit), nece te previse cimati ali ako zelis da naucis profesori su dostupni, uglavnom se na predavanjima dogovaraju forme ispitivanja/kako ce izgledati ispit itd.

To je ono sto sam cuo od drugara koji je ove godine zavrsio FON, koji vec radi i planira da upise taj smer jer uz posao bi mu previse bilo da ima neki preozbiljan master :D

U sustini nisam ti odgovorio ni na jedno od ova tri pitanja ali ajd :D

Ja koliko sam cuo postoji 4 predmeta koji se polazu za razliku ispita(neproverena informacija)

Nadam se da se nisam puno izblamirao :D

Edited by trn
Link to comment
Share on other sites

Evo info iz prve ruke od kolege koji je završio master na FON-u pre tipa 2-3 meseca. Dakle on je pre toga završio Megatrend neki kao ekonomski smer i nikakvih problema oko upisa nije bilo. Kaže da je s njim bila i devojka koja je završila Filološki fakultet i koliko on zna nikakve razlike ispita nije polagala. On je na masteru na FON-u završio smer Elektronsko poslovanje i upravljanje sistemima. 

Sva predavanja su njemu bila radnim danom od 18h pa nadalje, dakle ako radiš do nekih 17h nije nikakav problem. 

Mislim da predznanje nije nikakav preduslov, ovaj realno nema neko mega IT znanje ni posle završenog mastera. Tako da je suština priče ovo što Alfa kaže, ako ti je ideja da imaš diplomu super. Ako ti je ideja da naučiš onda verovatno možeš ali nije nikakav uslov da bi zapravo završio :)

Edited by Zwerko

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Kad je na vecini "IT fakulteta" program jako sirok, i ti nema sanse za semestar-dva da naucis bilo koju oblast.. ja sam imao 1 semestar c# .. ko moze kog djoku da nauci bilo koji programski jezik za 1 semestar i 2 casa nedeljno?

bitnije je proveriti jel ta diploma sa fona vazi negde vani, ili mozes dupe s njom da obrises.. during the war, kad sam jos bio na faksu, nigde nisu priznavali te fon-ove it diplome

Link to comment
Share on other sites

vidim da ovaj topic ima potencijal da preraste u ozbiljan flame bait :tf: 

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

A u koliko programskih jezika si pismen posle tog mastera, i je l' mozes da upadnes u NCR? :tf:

http://www.fonforum.org/viewtopic.php?f=15&t=20809

Prelistaj malo ovo, mozda nadjes nesto korisno.

U sustini za upis ti se boduje prosek, srodnost fakulteta i uspeh na prijemnom na kome polazes materiju iz 3-4 predmeta sa osnovnih studija

 

Edited by Thunderstorm

It’s better to burn out than to fade away

Link to comment
Share on other sites

ortak je zavrsio bba, a master na fonu ali ne znam koji smer. kapiram da ipak postoji odredjena razlika izmedju it smera (smerova?) i ostalih.

@igor

mnogo je zajebana situacija oko toga. svi su u fazonu da se kao posao svakako uci kad se zaposlis i da ti to ne znas da radis sta god zavrsio. znas, oni samo nisu pisali krv na fakultetu a inace su u istoj poziciji. ne znam odakle im samo hrabrost da idu i traze posao nakon tih studija gde nisu (bukvalno) otvorili knjigu nijednom i naravno ne znaju nista ko panjevi.

"The horse ran away with the spoon, I wish I was on the moon, too"

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Vlada_ said:

 

@igor

mnogo je zajebana situacija oko toga. svi su u fazonu da se kao posao svakako uci kad se zaposlis i da ti to ne znas da radis sta god zavrsio. znas, oni samo nisu pisali krv na fakultetu a inace su u istoj poziciji. ne znam odakle im samo hrabrost da idu i traze posao nakon tih studija gde nisu (bukvalno) otvorili knjigu nijednom i naravno ne znaju nista ko panjevi.

Tacno je da ces ti tek da ucis, ali ipak postoji neko nepisano pravilo da tokom faksa treba da naucis da ucis, i jos ipak da steknes neke temelje. Recimo ja da sma zavrsio ETF/PMF umesto masinca, ko zna kako bi tek onda sabijao IT, kad ovako sabijam sada!

Inace on serious, i ovde su od ove godine poceli da zaposljavaju bez faksa. Valjda vide ljudi da za trained monkeya uopste faks nije presudan.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

zar nije bitnije da sabijas taj posao kojim se bavis od toga koji si faks zavrsio i koliko diploma imas? win-win kombinacija je da upises ono sto gotivis i ide ti do jaja, jer onda dostizes neki next level i postajes zajeban baja u toj oblasti, ali rekao bih da mnogo veci procenat ljudi ide na "najbolje da budem advokat/ekonomista/programer, eno onaj se razbija od para!" jer ih tako rodbina usmerava.

ne razmisljam puno o tome, ali uvek pustim suzu kad shvatim da sam 4 godine potrosio na potpuno nebitnom faksu i da sam za to vreme na pravom mestu mogao da naucim gomilu korisnijih stvari. srecom, na tom istom faksu sam naucio ponesto o stvarima kojima vec dve i po godine zaradjujem, pa je barem to ispalo kako treba. i uzdam se u to sto sam jos uvek mlad i ima dosta prostora da se napreduje. btw, slazem se sa protom.

Link to comment
Share on other sites

pa ono, dok god se faks poistovecuje sa osposobljavanjem za posao bice toga "sta ce ti faks". Niti je to zadatak fakulteta, niti treba da bude.

Ko sto imas dronove koji odu na posao da docekaju da otkuca 5 sati, tako imas i studente koji docekaju da otkuca "diplomirao".  Da bi bio car u svom poslu moras da ga proucavas, a da li ces da ga proucavas samostalno ili usmereno kroz fakultet je manje bitno. Diploma je tu cisto kao potvrda da si nesto bar malo proucavao, ko sto je "iskustvo" potvrda da bar malo znas sta radis. Nijedno ni drugo nisu dokaz skila.

Master na FON-u ionako sluzi za pranje diploma, tako da ako oces IT znanje batali tu pricu, a ako oces diplomu neces imati problema sa skoro nikakvim predznanjem. Sto se predavanja tice prilicno sam siguran da su im prilagodjena zaposlenom svetu, cak mi je u glavi i neki info da su iterativna predavanja. Fazon predmet il dva jedno 2 meseca, pozavrsavas sve, pa sledecih dva meseca druga dva predmeta i tako dalje. To treba proveriti naravno

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Zwerko said:

Evo info iz prve ruke od kolege koji je završio master na FON-u pre tipa 2-3 meseca. Dakle on je pre toga završio Megatrend neki kao ekonomski smer i nikakvih problema oko upisa nije bilo. Kaže da je s njim bila i devojka koja je završila Filološki fakultet i koliko on zna nikakve razlike ispita nije polagala. On je na masteru na FON-u završio smer Elektronsko poslovanje i upravljanje sistemima. 

Sva predavanja su njemu bila radnim danom od 18h pa nadalje, dakle ako radiš do nekih 17h nije nikakav problem. 

Mislim da predznanje nije nikakav preduslov, ovaj realno nema neko mega IT znanje ni posle završenog mastera. Tako da je suština priče ovo što Alfa kaže, ako ti je ideja da imaš diplomu super. Ako ti je ideja da naučiš onda verovatno možeš ali nije nikakav uslov da bi zapravo završio :)

zahvaljujem.

Trenutno sam zaposlen u drzavnoj firmi gde uvodimo informacioni sistem, i naravno, ja sa IOLE znanja sa racunarima, sam ovde smatran za hakera, tako da me svuda guraju, sad sam eto u radnoj grupi za implementaciju tog sistema.
Dakle, odgovor na Alfino pitanje, vise vucem ka diplomi, mislim da mi moze dati uslove da obogatim svoju biografiju i nekada negde probam da konkurisem, jer naravno da ne vidim sebe u drzavnoj upravi ceo zivot.

 

32 minutes ago, shoocky said:

Master na FON-u ionako sluzi za pranje diploma, tako da ako oces IT znanje batali tu pricu, a ako oces diplomu neces imati problema sa skoro nikakvim predznanjem. Sto se predavanja tice prilicno sam siguran da su im prilagodjena zaposlenom svetu, cak mi je u glavi i neki info da su iterativna predavanja. Fazon predmet il dva jedno 2 meseca, pozavrsavas sve, pa sledecih dva meseca druga dva predmeta i tako dalje. To treba proveriti naravno

da, u medjuvremenu sam se raspitao za predavanja, i lepo je koncipirano, kao sto si i rekao

Edited by sinister

Bring It

Link to comment
Share on other sites

Еволуција факултета као образовне институције иде некако овако:

Некада давно, неко веома паметан пожелео је своје знање поделити са другима, на једном месту, где ће довести друге паметне људе, уместо да вазда путује по далеким крајевима и посећује разна домаћинства како би то учинио. Изабрао је најумније представнике из разних сфера науке, који ће своје време одвојити за друге, и са монашким стрпљењем палити њихову искру потенцијала, од којих ће неке затитрати блиставијим сјајем него у њихових учитеља. Векови су пролазили, институција је изнедрила бројне блиставе умове, који су свет учинили подношљивијим стаништем за људска бића. Како је њихов значај бивао све признатији, тако су они по својој заслузи уважавали све веће привилегије друштва.
Но, не лези враже. Неко такође паметан, али јако лукав, скапирао је да ако не може доћи до привилегија аристократије, или пак свештенства, да се сасвим може задовољити оним у академским круговима. Њега није интересовало преношење знања, нити напредак друштва, гледао је свој интерес и помним посматрањем успео је да састави списак минимално потребних особина за инфилтрацију у то друштво, како би са лакоћом приграбио те привилегије. Глумио је, уделио је комплимент где је требало, и када је требало. Напослетку је и успео. 
Али, он није једини који је то скапирао, штавише, постао је инспирација и надахнуће себи сличнима, указао је на пут са мало отпора, а много награде. И тако мало по мало, образовање су сводили на минималну меру, да само формално личи на институцију за коју се декларише.

Важност проласка кроз њихове кабинете и учионице постала је улазна карта у одређене сфере друштва, а та шарада опште позната истина. Но, са друге стране, нико не воли паметњаковиће, па ако сам ја вођен жедан преко воде, зашто би они после мене боље прошли. Е зато је то карта за улазак у одређене кругове, и тако ће остати још неодређено време. Људи рационализују бесмисао у који се све претворило, због реченице пре ове. А каква нам је будућност? Инспирисан сам да још пискарам, али другом приликом : )

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Fax/master u programiranju ti je nesto kao "cherry on the top", jedino u cemu pomaze je veci broj poziva za intervjue. Portfolio i naravno skill su glavni faktori koji odlucuju da li ces dobiti posao ili ne.

Mnogo vise mozes sam da naucis na internetu nego na faxu, pod uslovom da zelis to naravno. Internet je skola za programiranje i verujem da bi ti svako ko je zavrsio neki programerski fax ovo isto rekao. Fax moze da te usmeri ukoliko si newbie u IT svetu, ali ako si vec usao u programerske vode ili imas neko druga koji se time bavi, po meni nema potrebe za masterom.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...