Jump to content

pričajte


Guest

Recommended Posts

Nestala danas struja baš oko pola jedan u centru, kad ono ispada neka veća priča:

До колапса у преносу струје дошло је у 12.21 сати у земљама региона.

Већи део Босне и Херцеговине је остао без струје, укључујући Сарајево, Зеницу, Бању Луку и остатак државе, објавио је сарајевски портал Klix.ba.

Такође, скоро цела Црна Гора остала је без струје, наводи РТЦГ.  Од градова у Црној Гори струју имају само Пљевља и Жабљак, наводе Вијести.

Због испада на мрежи без напајања електричном енерегијом је скоро цело подручје Црне Горе, саопштено је из црногорског електродистрибутивног система.

До прекида електричне енергије дошло је и у деловима Хрватске, укључујући Далмацију, као и у Албанији.

Хрватска електропривреда навела је да је прекид изазвао "међународни поремећај", који је захватио више земаља, као и да се ради анализа са суседним земљама.

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Lucky said:

Padne kiša, sve prestane da funkcioniše :))

Pola grada nema struju, gejzir iz svakog šahta :))

Da se nadovežem na samog sebe, opet pola grada pod vodom, svako malo neki auto stoji sa strane sa sva četiri 😞

Link to comment
Share on other sites

Potpuno je fascinantno koliko je za ~10 godina celokupna kišna kanalizacija u gradu otišla u tandariju, pretpostavljam najviše iz razloga mnogo gradnje i manjka ulaganja u bilo kakvu drugu infrastrukturu. Jer kao aj ono sinoć je bila ozbiljna kiša i sve to, ali tipa do jutros oko 5 se većina toga osušilo, čak sam razmatrao da idem neke obaveze da završavam bicklom, sreća pa nisam. Onda je oko 6 počela da pada kiša, i kao aj pada jako, ali nije ono neki biblijski potop, pada kiša. I gledam ulice na primer po Novom Beogradu koje su uvek bile sasvim normalne sa kanalizacijom i kišom gde je voda najmanje do kolena. U Jurija Gagarina opušteno bare po 30-40cm dubine sa strane... 

  • Downvote (-1) 5

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, cali said:

Ne znam da li je i koliko lošija kanalizacija, ali ono što je vidljivo je da je na NBG beton zauzima sve veći procenat površine.

 

to je svugde tako, imaš ona naselja u mirijevu što su u sredini imali zelene površine i parkove i onda su unutar toga napravili nove zgrade :))

pa na kraju krajeva i onaj pokušaj u petom parku, opet ko tu prolazi zna koliko je sve to blizu ovih drugih zgrada.

a na krstu gore između tri crvena solitera su svojevremeno srušili isto neki parkić i napravili zgradu gde je sad aroma.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 7/13/2024 at 8:50 AM, cali said:

Bez želje da branim vlast, ovo mi deluje kao generalni problem cele planete a ne samo nas.

Što ne znači da ne možemo da uradimo nešto tim povodom, ali gradnja ne sme da stane! 

 

Ne vidim neko dobro rešenje za to jer manje više svi gradovi koji su u razvoju imaju ovakav vid gradnje kao kod nas. Možda postoji neki izuzetak gde je neko propisao baš dobru praksu gde se može graditi i koliko, voleo bih da vidim to pa da znam šta su tačno radili.

On 7/13/2024 at 8:50 AM, cali said:

Jebeš mali Pariz, bićemo mali Kairo 😄

a možda je to poenta ovog ugovora što je potpisao Vučić sa Egiptom? Da nam daju svoja iskustva borbe protiv visokih temperatura? 🙂

Link to comment
Share on other sites

Gradovi su posebne mikroklime jer znatno dižu temperaturu vazduha. Kao rezultat imaš jače toplotne talase, jače padavine i poplave. Sekundarna posledica su veće zagađenje sredine, lošije zdravlje populacije itd.

https://www.sciencedirect.com/topics/earth-and-planetary-sciences/urban-microclimate#:~:text=The urban microclimate is associated,2003%3B Santamouris%2C 2007).

 

Edit: na tu temu

image.thumb.png.2e170ae06c164b26ad78e00566e9aada.png

Link to comment
Share on other sites

Mislim da ova lista nije validna, tj. da su uzimali površno potrebne parametre u obzir.

Sarajevo u čiju površinu grada spadaju neke vukojebine u šumi, a sama urbana oblast i ne može da se pohvali nekim zelenilom. Mislim da je i za Rim iz istog razloga dat prevelik procenat, čak i za Atinu, Bg je definitivno zeleniji grad od Atine.

Sa druge strane, Amsterdam ima baš dobar balans, pored Kopenhagena i Ljubljane (nema Ljubljane u top 10 koja je proglasena najzelenijom prestonicom u Evropi ) najbolji balans zelenila i grada u urbanoj oblasti gde sam ja bio.

  • Like +1 1

Um caruje, Dundo Maroje!

 

click me

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, alfa said:

Mislim da ova lista nije validna, tj. da su uzimali površno potrebne parametre u obzir.

Sarajevo u čiju površinu grada spadaju neke vukojebine u šumi, a sama urbana oblast i ne može da se pohvali nekim zelenilom.

 

Bas to htedoh da kazem, zavisi sta sve spada pod povrsinu grada.

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, cali said:

Gradovi su posebne mikroklime jer znatno dižu temperaturu vazduha. Kao rezultat imaš jače toplotne talase, jače padavine i poplave. Sekundarna posledica su veće zagađenje sredine, lošije zdravlje populacije itd.

 

to je jasno, zato i kažem da to koliko se menja površina zelena mora da se mnogo više uzme u razmatranje tj. koliko zapravo gradovi nešto mogu da urade. Naravno, ne treba da smanjuju površine kad ih već ima malo, ali sam razvoj gradova kao "tekovina civilizacije" ide ka tome da je manje zelenila, više vrućine.

5 hours ago, cali said:

Edit: na tu temu

 

Kao što kažu drugi, lista je baš čudna. Sofija je takođe grozno ne-zelena, Madrida nema na listi a (u zavisnosti od toga šta spada pod grad) jedno trećinu bi zauzela samo dva ona ogromna parka, da ne računamo ove manje, za Ljubljanu ne mogu da ocenim, možda je dobila kao glavni grad generalno zelene države, ali Kopenhagen stvarno jeste dosta zelen, što kaže alfi.

Link to comment
Share on other sites

Prs'o Windows globalno. Na nekim aerodromima ispisuju boarding passes rucno

https://x.com/akothari/status/1814202068531552666?ref_src=twsrc^tfw|twcamp^tweetembed|twterm^1814202068531552666|twgr^eedddd1020e81eebda95302bd4119a37ce1887c3|twcon^s1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.rt.com%2Fnews%2F601308-global-it-outage-live-updates%2F

evo i link, sry Dule sto ti ne daju da se informises jbg:
https://www.rt.com/news/601308-global-it-outage-live-updates/

postoje samo dve istine na ovom svetu:

1). djape je najbolji frajer

2). zemlja je plocha

Link to comment
Share on other sites

Russian tech infrastructure has not been affected by the global Windows 10 outage, the Ministry of Digital Development, Communications, and Mass Media has reported. The crisis illustrates the importance of becoming self-sufficient in terms of critical software, the ministry has stressed.

Windows 10 users around the world, including airports, banks and broadcasters, suffered serious failures on Friday, triggered by a recent update of the web/cloud-based CrowdStrike antivirus platform. Problems have been reported in Australia, New Zealand, Japan, India, Germany, Spain, the US, and several other countries.

According to the Russian ministry’s press office, “so far, there have been no reports of crashes at Russian airports,” as quoted by TASS.

postoje samo dve istine na ovom svetu:

1). djape je najbolji frajer

2). zemlja je plocha

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, oddball said:

Russian tech infrastructure has not been affected by the global Windows 10 outage, the Ministry of Digital Development, Communications, and Mass Media has reported. The crisis illustrates the importance of becoming self-sufficient in terms of critical software, the ministry has stressed.

Windows 10 users around the world, including airports, banks and broadcasters, suffered serious failures on Friday, triggered by a recent update of the web/cloud-based CrowdStrike antivirus platform. Problems have been reported in Australia, New Zealand, Japan, India, Germany, Spain, the US, and several other countries.

According to the Russian ministry’s press office, “so far, there have been no reports of crashes at Russian airports,” as quoted by TASS.

Sigurno i oni u Severnoj Koreji su radili ok! :))

I oba sistema imaju 98% manje features nego "zapadni".

Da me ne skapiraš pogrešno, smatram da je dobar pravac imati nezavisnost u tom smislu ali jednostavno niko trenutno nije sposoban da prati taj tempo inovacija i stvari u razvoju softvera i onda možeš da imaš nezavisnost sa windows 3.1 nivoom.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lucky said:

Sigurno i oni u Severnoj Koreji su radili ok! :))

I oba sistema imaju 98% manje features nego "zapadni".

Da me ne skapiraš pogrešno, smatram da je dobar pravac imati nezavisnost u tom smislu ali jednostavno niko trenutno nije sposoban da prati taj tempo inovacija i stvari u razvoju softvera i onda možeš da imaš nezavisnost sa windows 3.1 nivoom.

zar se ne rade upadate-i upravo da do ovoga ne bi doslo? :)

postoje samo dve istine na ovom svetu:

1). djape je najbolji frajer

2). zemlja je plocha

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, oddball said:

zar se ne rade upadate-i upravo da do ovoga ne bi doslo? 🙂

pa rade se, ali ovaj je zapravo pošao po zlu :))

nažalost, ovakve stvari se dešavaju češće nego što bilo ko misli (ko nije baš u tome) fora je što nisu baš uvek ovako globalne :))

evo jedan pogled na to koji bih rekao da je možda čak i tačno kako se dogodilo :))

https://www.facebook.com/reel/1242413140504741

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...