Jump to content

pričajte


Guest

Recommended Posts

4 hours ago, cali said:

Mnogo mi je zabavno kako su novinari tiltovali oko novojezika rodne ravnopravnosti kad su prenosili Evroviziju, npr.

 

Šta misliš, da li je glupim Amerima i Englezima uopšte moguće objasniti da svet ne treba da se povinuje njihovim rasnom, nacionalnom,rodnim i istoiskom sensitivitetu, kao i činjenicu da je verovatno velika većina svetskih jezika totalno nekompatibilna sa tim promenama koje oni forsiraju u svoj? Mislim, kako bi to uvođenje "custom" zamenica uopšte funkcionisalo u srpskom, a eto i glagolski oblici su nam "problematic"? :D

Edited by millanče

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

🙂

 

16 hours ago, cali said:

Mnogo mi je zabavno kako su novinari tiltovali oko novojezika rodne ravnopravnosti kad su prenosili Evroviziju, npr.

 

Bambi, Nemo...jel to neki Dizni ili sta

Edited by absolute

QUOTE (Kojot @ Apr 21 2009, 03:24)

relnao pametna devojka se ili iskenaj pre sexa ili se izklistira tusem i namaze pomadom

Link to comment
Share on other sites

Ovo deluje kao neki plan koji prosto ne može da fejluje:

Оронуле фасаде, дотрајали лифтови, кров који прокишњава заједички су проблеми бројних стамбених зграда у Београду. Када се на то дода и немогућност договора са комшијама, многи грађани се нађу у зачараном кругу. Решење би могао да буде кредит - који подиже стамбена заједница.

Да би заменила лифтове, једна зграда на Новом Београду планира да подигне кредит за стамбене заједнице. Поштанка штедионица је тренутно једина банка која даје кредит стамбеним зградама за санацију фасаде, замену лифтова или поправку крова који прокишњава.

“Банка не успоставља хипотеку на неким појединачним просторима у стамбеној згради, банка не узима личне менице станара, физичких лица. Значи, директно - корисник кредита је стамбена заједница и стамбена заједница је правно лице које ће отплаћивати кредит”, каже члан Извршног одбора банке Поштанска штедионица Александар Чортан.

Да би једна зграда могла да затражи кредит од банке, потребна је сагласност две трећине станара, а да би га банка одобрила, зграда мора да буде уписана у регистар стамбених заједница, да има управника, отворен рачун у банци, да је донела одлуку о висини накнаде за инвестиционо одржавање зграде и тиме успоставила резервни фонд зграде.

“Сви станари и неко ко није учествовао у гласању имају обавезу да плаћају рату тог кредита, јер ми тај кредит враћамо у име стамбене заједнице. Рате кредита иду преко обједињене наплате, преко Инфостана, тако да ви на уплатницама Инфостана, где имате одређене обавезе, имаћете и ставку кредит и рату кредита онолику - колика је“, објаснио је професионални управник Љубиша Бановачки.

Kredit uzima stambena zajednica i posle se plaća preko infostana, već vidim pet problema sa naplatom tako nečega :)) 

Link to comment
Share on other sites

Pa ko ide preko infostana, prilično je to dobra priča.

Mi smo tako rešili problem dugogodišnjeg neplaćanja ničega od strane polovine stanara.

Sad samo mogu da nam kažu fakaju dolfina fakju vejla...

QUOTE (Kojot @ Apr 21 2009, 03:24)

relnao pametna devojka se ili iskenaj pre sexa ili se izklistira tusem i namaze pomadom

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, absolute said:

Pa ko ide preko infostana, prilično je to dobra priča.

Mi smo tako rešili problem dugogodišnjeg neplaćanja ničega od strane polovine stanara.

Sad samo mogu da nam kažu fakaju dolfina fakju vejla...

u pravu si, infostan je bolja opcija - kod nas se tako plaća održavanje zgrade itd, ali nije ni to fullproof - ko namiruje ako se ne plaća infostan? kako se dokazuje obaveza nekog narednog da plati kredit onog prethodnog, nisam pravnik ali nešto mi ovako na prvu deluje da ima puno nekih "rupa" koje bi tu neko mogao da iskoristi.

Link to comment
Share on other sites

Baš nema rupa u ovom domenu jer je Infostan u poslednje vreme ekstremno pedantan sa prosleđivanjem dugovanja izvršiteljima posle bukvalno 3-4 računa. Dakle ne plati, dobar dan odmah izvršitelju, plus naknada izvršitelju 10-15 hiljada dinara. Ja sam imao situaciju jer plaćam odvojeno Infostan za garažu kod keve koja se vodi na mene i to je nešto reda veličine 250 dinara mesečno, zaboravio da platim, stiže opomena pred slanje izvršiteljima gde navode da je dug nekih 900 i nešto dinara a troškovi izvršitelja bi bili tipa još 9000 na to 😄 Što je suludo ali tako je. S druge strane i prilikom prodaje stana notar sada direktno obaveštava katastar, a sam katastar obaveštava Infostan, tako da ni tu nema nikakvog prostora da se neko "pravi lud". Realno jeste zatvorena priča i ja se samo nadam da će malo naterati ljude da učestvuju u održavanju zgrada u kojima žive jer su neke bukvalno totalni raspad. 

Opet treba imati u vidu i to da se ljudi dosta teško dogovore oko tako nekih većih investicija u zgradu. Recimo kod moje keve zgrada od 13 spratova, liftovi im se raspadali, kao dobiju oni ponude od tri firme za popravku liftova, to je bilo pre nekoliko godina, reda veličine 35, 40 i 45k evra. Međutim usprotive se stanari kao to su privatne firme, ko će njima to da garantuje, šta ako posle bude problema i sl, aj da mi vidimo sa Infostanom. Na kraju im je Infostan dao "na rate" ali je cifra ispala 60+ hiljada evra, a liftove je opet radila jedna od te tri firme koje su inicijalno dale ponudu (pobedili na tenderu...). I opet imaju problema sa održavanjem i sl. Bukvalno bi im se mnogo više isplatilo da su uzeli kredit od banke. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Dobro da su hteli uopšte, obično je priča da ovi u prizemlju i na prvom neće da učestvuju jer njima lift ne treba.

 

Tako je kod nas priča bila, kad je nama krov prokšnjavao, pa ovi iz prizemlja bili u fazonu PK. Mi sredimo krov, posle par godina krene voda da prodire u prizemlje i treba da se uradi neki zidić ispred zgrade da se to ne bi dešavalo, pa su krenuli da kukaju kako svi treba da učestvujemo.

Jbg, to je sad ta viša svest da živiš u zgradi i da treba da vodiš računa i o zgradi i okolini zgrade, ne samo o svom stanu.

Mi smo nekako uspeli sa par komšija da baš sredimo celu zgradu, okrečimo ulaz, ugradimo pumpu za izbacivanje vode (kad iz nekog razloga krene da se izliva u podrume), zasadili cveće oko zgrade...Baš je živnula zgrada.

Al opet, u tome učestvuje 4-5 stanova od 20. Ovim ostalima bukvalno seva paja 😄

QUOTE (Kojot @ Apr 21 2009, 03:24)

relnao pametna devojka se ili iskenaj pre sexa ili se izklistira tusem i namaze pomadom

Link to comment
Share on other sites

Slažem se da je najveći problem da se dogovore stanari, to ne može da se promeni. Ono što je tu dobro jeste da sada kad se donese odluka većinom glasova stanara (sad ne znam da li je prosta ili dvotrećinska) ona je obavezujuća za sve. Tipa vas 14 od 20 izglasate da treba da se radi fasada koja je na primer 10k evra i da se za to uzme kredit koji se otplaćuje na xx meseci onda se taj trošak deli na svih 20 stanova preko Infostana bez obzira što nekog baticu koji izdaje stan zabole da učestvuje u tome. Ako ništa makar gledam to je napredak. S tim da naravno treba da se izglasa 😄 

Ono što je meni nejasno jeste zašto kod nas postoji tako čudan odnos prema toj zajedničkoj imovini. Sad sam za praznike bio kod rodbine u Slovačkoj, dakle jednoj ne preterano razvijenoj zemlji sa sličnim komunističkim nasleđem kao kod nas. Znači sve fasade su sređene, svi imaju PVC prozore koji su uniformni u skladu sa originalnim izgledom zgrade, u zgradama su svi ulazi sređeni, liftovi su novi, a u suštini je to ista zgrada iz komunizma kao što možeš videti bilo gde po Novom Beogradu na primer (čak su naše ove malo i lepše jer se eksperimentisalo sa arhitekturom, kod njih su sve bukvalno skoro iste, čak su ih farbali u različite boje da se malo razlikuju). I sad rekoše mi da je država davala neke vrlo ozbiljne subvencije za energetsku efikasnost, tipa te fasade i prozori, maltene u rangu da ti se isplati za godinu-dve već i to, ali mi rekoše isto tako da su liftovi i slične stvari finansirane u potpunosti od strane stanara. E sad da li ih tu država nešto pritiska da mora da liftovi budu u redu, ali opet je mnogo lepše kad vidiš sve sređeno. I mnogo smešno na primer vidiš sva ulazna vrata od stanova isto promenjena (i izgledaju identično sva), a pored njih dugme za zvonce iz 70ih, ono kao kod nas u starim zgradama 🙂 

 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

ZATO STO SMO GOMNA ZVERKO

TREBA DA NAS BONBARDUJU OPET

ja sam bio na sastanku stanara gde je trebalo da se resi pitanje prokisnjavanja krova, naravno ne da nije bilo ni blizu vecine, nego su svi u glas rekli kako je svuda krov popravljao samo onaj kome smeta :DDDDDDDD kad je trebalo da se da po 2,3k po stanu za fasadu, krenula je graja i pitanja jel moze posle prvog itd... u zgradi sam juce sreo coveka koji nosi u obe ruke SNS paketice i zvoni na vrata (srecom ne radi mi zvono)

TAKO DA ZVEKI NEKA ZIVI ZAPAD

SLAVA BAJDENU

  • Haha (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

Ma nisam pisao u smislu Zapada, već naprotiv - kako malo treba samo da budeš normalan i da sve može da funkcioniše, ili ako ne baš sve makar dosta toga. 

Ja sam bio na sastanku stanara u novoj zgradi, koja dakle nema tih problema, ali je zato sat vremena raspravljano da li može cena čišćenja da se smanji sa 150 dinara po stanu na 80 dinara po stanu ukoliko se bude čistilo jednom a ne dva puta nedeljno 😄 I da li mora da se plaća održavanje za baš sve sisteme koji su u garanciji... 

  • Haha (+1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, reki said:

sto ovaj fata jebe, prosto cu mu oprostiti sto me isprozivao pre neki dan i reko da nemam drugare

 

Laki te lepo dresirao i omeksao u poslednje vreme pa rekoh da te pomognem! 

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

jeri realno da ne postoji nijedna mesara sa normalnim TV komodama, sta je ovo =c

ili je neko tursko sranje, ili je precenjeno sranje, ili je precenjeno ruzno sranje, ili je ikein "guzvani karton oblozen sper plocom debljine 2mm, moze da izdrzi 700gr tezine, #scandinavian #fresh" dizajn, tuga pregolema =(

Edited by evgeniy
  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

Kupi neko Ikea sranje dok ne nađeš nekoga da ti napravi kako hoćeš ili gledaj da ti napraviš, nije to toliko kompleksna stvar. Moje iskustvo je bilo od pre par godina, trebalo mi nešto relativno hitno komoda za tv ali kao bukvalno je nebitno kako izgleda i sl, nađem u Forma Ideale za 3500 dinara, kao ok, aj daj odmah pakujte... A ne, pa rok isporuke je do 45 dana 😄 

  • Haha (+1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

i ikein sajt ih naziva komodama, a ne policama, spusti pušku! i daj pokaži šasi kupio

neću tv da kačim na zid, pa mi treba nosivost od 40kg (zapravo 30, ali neću da idem do maksimuma iz očiglednih razloga). ima lesnina neke relativno okej (ali malko skuplje) stvari, ali ko će sad da se jebava do NSa da uživo to pogleda =(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...