Jump to content

pad helikoptera


Recommended Posts

Ja sam bio dezuran na kompu kuci do 5 ujutru i nisam video nigde da je helis pao. Samo more konfuznih vesti, da je nestao sa radara, da je sve ok, da je beba cak stigla u bolnicu, itd. Jutros sam se sokirao kad sam video sta se stvarno desilo.

 

 

Horor. Ovaj primer i primer onog kidnapovanja deteta su mi bas bas sumnjivi i smrde na PR manipulaciju. Prva je prosla uspesno, ova druga je bila ad hoc, aj da sad spasimo ovu bebu i slikamo se grok, sto je dovelo do tragedije. Bar to ja tako vidim..

Link to comment
Share on other sites

Tu se, nazalost, slazem. Cak su mi te njihove PR gluposti i bile smesne, ali je problem sto su se s time toliko zaneli da ih zapravo bas briga da li ugrozavaju nekoga ko zaista posteno radi svoj posao. U tom kontekstu je i ono spasavanje iz smetova u Feketicu bilo daleko van bezbednih mogucnosti vazduhoplova koje posedujemo, ali srecom tada nije bilo problema. Nazalost ne moze se uvek racunati na srecu...

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

u vestima i ide informacija da su pokusali dva puta da slete, i da nisu uspeli. ne znam sto nisu sleteli na stadione? ili na VMA koji ima heliodrom... koliko sam shvatio iz vesti bebi je najveci problem bio kiseonik, koji je u onom sanitetu manjkao, znaci, i da su odlucili za neku dalju lokaciju mozda ne bi bio problem (poneli su valjda kiseonik za bebu).

 

 

 

zamisli koliko treba da budes lud i amater da ti padne na pamet da to radis  u jerkovicu? :D

negde sam procitao da su upalili reflektorre i na jna i na marakani... ali da ovi jednostavno nisu nista videli... vreme jeste bilo lose dole... ali ni priblizno lose kao sto je bilo gore pretpostavljam...

 Opet kazem, problem je sto taj helikopter nije opremljen za letenje u tim uslovima ali je neko ipak odlucio da ih posalje, verovatno da bi ministar ispao heroj :(

 

da nisu poslali helikopter bila bi nevidjena hajka... prvi bih ja skocio da im jebem mater... jbm li ga... ne verujem da su hteli da skupljaju poene na taj nacin... mozda nisu hteli ni da ih gube... :P

Link to comment
Share on other sites

Bila bi mozda hajka, mada i u to sumnjam, oko toga sto nemamo hitnu spasilacku sluzbu sposobnu da reaguje u tim uslovima, sto se u vojsku nije ulagalo i slicno, ali ne mogu ni da zamislim da bi neko pravio hajku na vladu ili ministarstvo sto je jedna beba ostala zaglavljena na putu na Pesteru.

Link to comment
Share on other sites

Koliko je realno da ti kao pilot, iako te nisu obucavali da koristis sve instrumente, se ne zainteresujes i procitas neko uputstvo barem... Pa jebem mu mater, ko god je igrao bilo koju simulaciju letenja iole ozbiljniju, video je sta je ILS i kako radi otprilike...

  • Downvote (-1) 7
Link to comment
Share on other sites

Jedino sto ja tu vidim kao povoljnost Kragujevca ili Kraljeva za transport jeste sto bi helikopter svakako imao vise goriva za trazenje izlaza iz situacije, ali tamo nisu bile tv ekipe da sacekaju bebu, jbg :(

 

Ni ja nisam siguran tacno sta bi se podrazumevalo pod "slozenim vremenskim uslovima" kako oni to nazivaju, ali pretpostavljam da je vidljivost xx metara horizontalna i vertikalna, vetar brzine manje od xx m/s itd, itd. Na kraju sto kaze ovaj lik ne blogu koji je shw. okacio:

 

 

Uzmite samo pravilo letačke službe pa ćete videti koliki je meteo minimum za pilota noću a pogotovo što nema letenja u složenim meteo uslovima noću.

 

I na kraju u mojoj glavi je ovo stravicna tragedija koja je nastala ne zbog lose namere, ona nije postojala siguran sam, vec zbog zanemarivanja struke zarad u mojoj glavi dobijanja jeftinih politickih poena. Cak bih sve to mogao i da podnesem nekako ako bi se iz toga izvukao neki valjan zakljucak tipa "treba da opremimo sluzbu za vanredne situacije modernim helikopterima" i da se obuce ljudi za spasavanje u vanrednim situacijama. Da se razumemo, svaka cast vojsci na delovanju u vanrednim situacijama u proteklih par godina, ali oni nit su obuceni nit opremljeni za tako nesto. Primer je sto helikopter nema vitlo pa se iz poplava majka s bebom izvlaci tako sto lete 10km na 20m ispod helikoptera ili sto ne postoji nijedan helikopter u drzavi Srbiji opremljen za medicinski transport (ili ja bar nisam svestan da postoji). Takav helikopter, potpuno opremljen za sve vremenske uslove i svom trenutno aktuelnom opremom za spasavanje kosta 15-20 miliona dolara, da kupimo tipa 4 komada to nije vise od 100 miliona, nasta se sve trosi budzet ove zemlje mislim da uopste nije nelogicna investicija. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Jedino sto ja tu vidim kao povoljnost Kragujevca ili Kraljeva za transport jeste sto bi helikopter svakako imao vise goriva za trazenje izlaza iz situacije, ali tamo nisu bile tv ekipe da sacekaju bebu, jbg :(

 

Ni ja nisam siguran tacno sta bi se podrazumevalo pod "slozenim vremenskim uslovima" kako oni to nazivaju, ali pretpostavljam da je vidljivost xx metara horizontalna i vertikalna, vetar brzine manje od xx m/s itd, itd. Na kraju sto kaze ovaj lik ne blogu koji je shw. okacio:

 

 

I na kraju u mojoj glavi je ovo stravicna tragedija koja je nastala ne zbog lose namere, ona nije postojala siguran sam, vec zbog zanemarivanja struke zarad u mojoj glavi dobijanja jeftinih politickih poena. Cak bih sve to mogao i da podnesem nekako ako bi se iz toga izvukao neki valjan zakljucak tipa "treba da opremimo sluzbu za vanredne situacije modernim helikopterima" i da se obuce ljudi za spasavanje u vanrednim situacijama. Da se razumemo, svaka cast vojsci na delovanju u vanrednim situacijama u proteklih par godina, ali oni nit su obuceni nit opremljeni za tako nesto. Primer je sto helikopter nema vitlo pa se iz poplava majka s bebom izvlaci tako sto lete 10km na 20m ispod helikoptera ili sto ne postoji nijedan helikopter u drzavi Srbiji opremljen za medicinski transport (ili ja bar nisam svestan da postoji). Takav helikopter, potpuno opremljen za sve vremenske uslove i svom trenutno aktuelnom opremom za spasavanje kosta 15-20 miliona dolara, da kupimo tipa 4 komada to nije vise od 100 miliona, nasta se sve trosi budzet ove zemlje mislim da uopste nije nelogicna investicija. 

 

Negde sam procitao da taj helikopter koji se srusio je bio "najmladji" od svih ostalih. To znaci da nam je flota u proseku 40 godina stara...

Meni nije jasno kako ovi ljudi na vlasti ne razmisljaju da ce mozda sutra njima trebati neka sluzba koja radi efikasno.

Razumem ja da za sve zdravstvene probleme trce u Austriju i Nemacku ali ako se nesto njima ili njihovoj deci desi a treba im efikasna sluzba odma sta ce onda?

Ne mogu da razumem kako neko moze da bude toliko glup, nezainteresovan i nadsve slep da uvidi da je Srbiji potrebna efikasna sluzba za spasavanje....

  • Downvote (-1) 1
Link to comment
Share on other sites

Moj komentar se odnosio na "NIKO u vojsci nije znao da koristi ILS na mi17" (neko je ostavio link na prethodnoj strani). Ako sam dobro razumeo pricu, piloti su pokusali vizuelno da se orijentisu i slete ali to nije bilo moguce zbog vremena i jedina opcija je bila ILS.

Edited by primo
Link to comment
Share on other sites

Nije glavni problem ni u helikopterima, ni u opremljenosti, nego u nesposobnim ministrima koji su svoje fotelje dobili ne zahvaljujuci strucnim kvalifikacijama, vec iskljucivo zahvaljujuci stranacko-rodbinskoj pripadnosti. Stefanovic i Gasic (inace navodno keramicar po struci) su tipicni primeri. Dakle, umesto da neke strucne osobe donose odluke, kod nas to rade prethodno navedeni ministri koji se u struku razumeju isto koliko i ja u starokineski. Ko je doneo odluku o podizanju helikoptera - pa niko drugi do onaj ko se u to apsolutno ne razume. Dzaba nam iskusni vojni i policijski generali, kad naredjenja moraju da primaju od takvih.

Link to comment
Share on other sites

Negde sam procitao da taj helikopter koji se srusio je bio "najmladji" od svih ostalih. To znaci da nam je flota u proseku 40 godina stara...

 

Flota u ovom slucaju verovatno treba da ide pod navodnike. Od transportnih helikoptera imamo 4 Mi-8 (od kojih izgleda samo 3 mogu i da lete) i 2 Mi-17, od kojih se jedan srusio juce, dakle ukupno najverovatnije imamo samo 4 transportna helikoptera. Ovi Mi-17 jesu najmladji koje imamo, nabavljeni su 1997. za potrebe JSO, a proizvedeni 1989 i 1991. Mi-8 je kupila jos JNA 1968. godine. 

 

Primera radi, Hrvatska tvrdi da ima operativnih 14 Mi-8 koji su modernizovani 2005. i 10 Mi-171Sh koji su kupljeni 2008., dakle okvirno 24 helikoptera. S tim da je Mi-171Sh skoro isto sto i nas Mi-17, ali uz bitnu razliku da moze da radi u svim vremenskim uslovima u svakom dobu dana, tj i nocu. Tacnije ima ono sto nazalost ovaj nas nije imao od opreme da bi mogao bezbedno da izvrsi tu misiju. 

Edited by Zwerko

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

 

Četvrti da se sinoć odvio "scenario gone bad" koji se davno nije desio u Srbiji na ovaj način. To znači da se u šumu koji je nastao nakon nepredviđene okolnosti svašta desilo u medijima sa obe strane i na izvorima informacija (pr kriza, normalna, bez ulaska u ovo što Igor priča) i u samim redakcijama (ovi kažu ovo, oni kažu ono, mi ne možemo da proverimo, stavi neki bućkuriš).

 

Догодио се пре мање од годину дана, када је Обреновац постао град са највећом стопом морталитета ("природном" смрћу) на планети.

 

Могу да се кладим да се исти патерн и ове ноћи предвиђао за хеликоптер, као и за завејану колону и поплаве. Од све три најбоље је прошла колона, јер је Црвени крст заобишао дебилчине и ТВ екипе, које су све стопирале док не долети најкориснији идиот.

Edited by brue
Link to comment
Share on other sites

Na šta god da se odnosio komentar, užasno je glup jer smatraš da nešto tako pipavo i bitno može da se savlada u hodu ako se "pročita uputstvo" u trenutku kada taj pilot ima u rukama 6 života + svoj.

 

mozda se tako radi u svim ovim drzavama pa je decko hteo da pomogne samo

 

http://forum.klanrur.rs/index.php?showtopic=234938004#entry2258217

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...