Jump to content

Istorija Srba


Dule_smor

Recommended Posts

Ево шта Олга има да каже на ту тему:

 

...

Што се тиче каснијег - општег изаједничк огимена СЛОВЕН, СЛАВ, или СЛАВЈАНИН - о томе се, на разним местима, много расправљало и колико нам је познато - до дана данашњега се није успело, да се о њему донесе једногласно мишљење. Касна појава тог имена изазвала је велику историјску збрку, пометњу и забуну, па би и у том смислу требало још много рада истраживања и упоређења, како би се дошло до најверодостојнијег закључка.

Сипријан Робер је - између осталог- настојао, да иза опште и заједничко словенско име нађе најједноставније и најлогичније објашњење. Он, на пр. разлаже ту ствар наследећи начин:

Познато је, да се многа српска лична имена завршавају са -СЛАВ, као Миро-слав, Прво-слав, Круно-слав, итд. По њему, када су Римљани завојштили на балканске Србе, па победивши их, многе одвели као робове у Рим римски грађани су по први пут чули наведена и њима слична имена. Од тих имена они су уочили само оно крајње -СЛАВ, па не разумевајући смисао, они су га изједначили са својим изразом "sclavus" = "роб". Тиме је створена још већа забуна, која влада до дана данашњега. Та збрка би једном новом студијом морала да се оконча, како би се коначно стало на крај увредама против целе једне расе због једне несхваћене речи!

...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Inace koliko ja znam Srbe su u to vreme nazivali Servima, a to ne znaci samo rob vec i sluga, poslusnik itd.

Serv se u periodu 655-688 nalazi u toponimima za koje se misli da su nastanjivali Srbi koji su ostali pri Vizantiji i nisu se odselili 655-688  kod Arabljana u Maloj Aziji. To su : Servija, Servohorija a postoje jos i Serbijanka ( mislim da je na Korintu ) i Serbon. Rec se sigurno odnosi na Srbe jer oni jesu nastanjivali ove predele a o znacenju postoji puno teorija, neki genijalci tog vremena  izjednacavaju sa Antima, i tvrde da su Anti i Sloveni isto, da imaju iste obicaje. To za obicaje moze da bude tacno ali ne mora da znaci da su Sloveni, narodi su se stalno nastanjivali oko i u Vizantiji i doslo je do mesanja naroda i nije cudno da je neko preuzeo obicaje od drugih. 

 

Link to comment
Share on other sites

Dule kakav tajming za otvaranje topika, bas mi dobro dodje za utvrdjivanje :) Evo malo o prvim raseljavanjima, kod Justinijana.

688/9 za vreme cara Justinijana Sloveni su naseljeni u temi Opsikiji. pokrajina Vitinija je naseljena 692. Posle toga od 30 000 ratnika koji su tu preseljeni 20 000 je prebeglo Arabljanima. Ostatak vojske Justinijan je pobio iz osvete u Leukati kod Nikomedijskog zaliva. Inace u to doba je vazilo da se mobilizacija vrsila tako sto se uzima 1/7 stanovnistva, preko cega mozemo doci do okvirnog broja Slovena prilikom ovih raseljivanja sto je oko 200 000. Naravno da je moglo da se preteruje sa brojkama tako da bi za realno stanje moglo da se uzme 150 000, mada ja licno kontam da svi lazu duplo, tako da 100 000 :) Posebno je tesko pricati o brojkama jer za ovo razdoblje imamo samo dva izvora : Teofana i Nicifora, ali ovaj prvi daje daleko vise podataka tako da su ovi gore navedeni njegovi podaci. Moze se verovati godinama jer je hronoloski bio precizan. 

Setio sam se jedne zanimljivosti vezana za Slovene koju prenosi Nicifor. Naime posle pomoci Bugarima da zbace cara Nicifora sa vlasti, Bugari kao dar Slovenima dopustaju da sa njima piju pivo iz Niciforove lobanje.

Edited by ArktickaLubenica
Link to comment
Share on other sites

btw, zanimljiva su mi ta raseljavanja juznih slovena od strane vizantije po njihovim azijskim provincijama...pretpostavljam da od njih nije nista ostalo posto su se svi izmesali sa starosedeocima osim ponekog toponima...makar znamo da imamo rodjake u siriji recimo :D

 

To je poznato. Sta mislis ko je bacio hemiju po civilima pre neki mesec? :(

Link to comment
Share on other sites

Ee ekstra tema. Mislim da smo mnogo vise ucili po skolama tu neku skoriju istoriju umesto malo dalju.

 

Mene recimo zanima ta neka daleka daleka istorija. Znaci pre Belih Srba, i tranzicija u Bele Srbe. Nesto procitah teorije da su Srpska i Hrvatska plemena potekla sa teritorije istocnog modernog Irana, i da su se u sustini kretali i migrirali istom putanjom dok nisu naselili tamo negde kod moderne Poljske.

 

Ne secam se tacno detalja, i kapiram da je samo jedna od brojnih teorija. Ali eto zanimljiva mi je istorija pre stapanja sa Slovenima.

Link to comment
Share on other sites

Порука Србима урезана у обелиск у Лици пре 2800 година

 

Da, i meni je najinteresantniji onaj najmanje poznat segment nase istorije. Od narodne geneze, preko pocetnih migracija, ako ih je bilo, do prvih pisanih tragova nase civilizacije. Posebno mi je interesantna problematika ovih antickih tragova pisama za koje se ne zna definitivno cija su, ali za koje ima vise osnova za ovakva tumacenja, kakva su na gornjem linku. To mi je ujedno i najinteresantniji deo Dereticeve price, er, ma sta ko mislio o njemu i njegovoj (ne)profesionalnosti, covek se bavi onim sto ogromna vecina navodno "pravovernih" istoricara odbija i da pomirise. Veza etrurskog i vincanskog pisma, i dalje, veza tih pisama sa svim fragmentima slicnih pisanih tragova u reonu sireg mediterana, do krajnje veze sa srpskom cirilicom. 

 

Dalje, mozda sam naivan ali deluje mi legitimno, a opet, nisam video nikakvo ozbiljno bavljenje tom temom, makar i kao studiju koja obara te zakljucke. Mislim na vezu balkanskih ilirskih plemena sa Srbima. Pre svega na Tribale, koje poznajemo kao jedno od plemena iz porodice srodnih balkanskih plemena iz tog perioda (sve do navodnog doseljavanja Slovena na Balkan), a koje neki izvori identifikuju sa Srbima. To bi posledicno dovelo u vezu sva ilirska plemena u tu vezu. Ali niko nista o tome?

Edited by Ramirez
Link to comment
Share on other sites

како су нас избрисали, јеботе? мени стварно није јасно. све што сам учио из историје пада у воду. више је у праву "Треће око" и Миља Вујановић од "озбиљне литературе" и Дуде Стојановић.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

pa pazi, sve teorije ne-zapadnih naroda krecu od uchenika one shkole koji su Helm prekrstili u Balkan (brat Cojne..), pa nadalje..

 

onaj chuveni bechki profa, koji je chini mi se po nekom chlanku koji sam prochitao oj-ha-ha-od-kada bio mentor i samom fon Bizmarku je zagovarao teoriju da su Srbi najstariji evropski narod, te ju je branio chitavog zivota (nemam pojma kako se tachno chovek zove, seticu se), medjutim imajmo na umu da je tada kod nas predominantna bila Juznoslovenska shkola uchenja - koja je zagovarala da smo doshli na Balkan tek u VI-VII veku, jer je to najvishe odgovaralo politichkoj eliti. Morali su da nadju neshto oko chega bi se ujedinili Srbi, Hrvati i Slovenci - zato je to i forsirano. Svako mishljenje suprotno ovome je uglavnom bilo gurano u zapecak..

 

dobro, nemam nishta protiv toga da svako veruje u shta zeli, ali lichno mislim da smo na ovim prostorima mnooogooo duzi vremenski period nego shto nam se to trenutno pripisuje..

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

Порука Србима урезана у обелиск у Лици пре 2800 година

 

Da, i meni je najinteresantniji onaj najmanje poznat segment nase istorije. Od narodne geneze, preko pocetnih migracija, ako ih je bilo, do prvih pisanih tragova nase civilizacije. Posebno mi je interesantna problematika ovih antickih tragova pisama za koje se ne zna definitivno cija su, ali za koje ima vise osnova za ovakva tumacenja, kakva su na gornjem linku. To mi je ujedno i najinteresantniji deo Dereticeve price, er, ma sta ko mislio o njemu i njegovoj (ne)profesionalnosti, covek se bavi onim sto ogromna vecina navodno "pravovernih" istoricara odbija i da pomirise. Veza etrurskog i vincanskog pisma, i dalje, veza tih pisama sa svim fragmentima slicnih pisanih tragova u reonu sireg mediterana, do krajnje veze sa srpskom cirilicom. 

 

Dalje, mozda sam naivan ali deluje mi legitimno, a opet, nisam video nikakvo ozbiljno bavljenje tom temom, makar i kao studiju koja obara te zakljucke. Mislim na vezu balkanskih ilirskih plemena sa Srbima. Pre svega na Tribale, koje poznajemo kao jedno od plemena iz porodice srodnih balkanskih plemena iz tog perioda (sve do navodnog doseljavanja Slovena na Balkan), a koje neki izvori identifikuju sa Srbima. To bi posledicno dovelo u vezu sva ilirska plemena u tu vezu. Ali niko nista o tome?

Tribali su samo ime koje nam je nadenuo Kedren ( nastavljac Skilice ) , kao i mnoga druga imena za nas dovodi u zabunu da su to neka starija nasa plemena, ali to je samo naziv za Srbe u IX i X veku. 

Elem, sve naravno interesuje sta je bilo sa Srbima pre Balkana, desavanja u Maloj Aziji i selidbe ali ne svidja mi se kako komentarisete da se niko nije bavio tim pitanjem i da nece, ali koliko ja znam izvora i nalaza je stvarno malo i ako ih ima , nisu lako citljivi i tesko ih je tumaciti da bi se doslo do neke validne teorije. Margetic i R. Novakovic su se bavili dosta tim pitanjima, raspravljali ali nista nije postignuto jer im je dosta ideja zasnovanao na pretpostavkama i na razlicitim tumacenjima jezika i pisma.

 

Link to comment
Share on other sites

Ево ја да допринесем мало :) 

http://facebookreporter.org/%D1%82%D0%B0%D1%98%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D1%88-%D1%81-%D0%BC%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D1%98%D0%B5%D0%B2/

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=AyS7bRywOzc

Edited by Kal1mero

Нема  будућности без истине.

Link to comment
Share on other sites

Милош С. Милојевић је можда највећи и сигурно најзначајнији српски историчар до ових времена, огроман трн у оку кројачима српске историје. Оно што је сада доступно су "Одломци историје Срба", одломци зато што је то први свезак од укупно 16, све укупно на неких 4000 страница ако рачунамо да је свака као прва. Милош је у заоставштину оставио и своје путописе, књигу српских обичаја, повеће дело "Немањица" и још много несређене грађе. Чињеница да се при помену српске аутохтоне школе помисли на Деретића, а не на Милоша и још неке, јако је занимљива, посебно ако знамо колико је Милош био уважен као историчар.

Што се тиче рада деретићеваца, личе на јунака једне књиге (можда и филма) који у очајању да докаже постојање летећих тањира које је видео, прави лажне снимке. Недавно сам разговарао са особом која је узела и проверила тачност њиховог превода неког свеже откривеног натписа, одневши га код највећег стручњака без наглашавања одакле му и шта би ту могло да пише, и на крају је испало да су преводи различити.

Не знам јесте ли спомињали печат кнеза Стројимира, за чије доношење у Србију и спречавање Бугара да га узму је заслужан археолог Др Ђорђе Јанковић, коме је недуго након ове приче онемогућено да има контакт са студентима на Филозофском факултету у Београду где ради.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eto, za ovo niko i ne zna verovatno, bruka. Jel mogu negde da se nadju te knjige od Milosa Milojevica?

 

Btw, kad smo vec kod Bugara, jel su ona njihova carstva za vreme Simeona, Samuila i Ivana II Asena stvarno zauzimala ovolike teritorije kao na ovim mapama? I ko je njima dao carsku krunu, tj priznao ih za carstvo, jos Vizantija u 7. veku?

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ee/Bulgaria_Simeon_I_%28893-927%29.svg

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1a/Bulgaria_Samuil_raster.png

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/02/Campaigns_of_Ivan_Assen_II.png

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dobijali su carske krune tako sto su stvarali arhiepiskopije ( Asen - Trnovo , Samuilo Ohrid ) gde su se tehnicki sami proglasavali za careve. 

Slucaj Asena I vezan je i za Nemanju tako da cu preko toga objasniti. Naime Bugari Petar i Asen su digli ustanak protiv Vizantije ne bi li dobili zemlju u Proniju ( Pronija je zemlja koju su velikasi dobijali u sluzbu do smrti, bila je USLOVNA i NIJE NASLEDNA ) , e sada Vizantija pod Isakom Komninom to odbija i Asen sada uz pomoc Kumana ( turski odredi ) dize sve veci ustanak. Tu se pojavljuje Stefan Nemanja koji vidi da ce uz pomot Bugara moci da se prosiri na racun Vizantije i sastaje se sa Asenom i stvaraju savez. Vizantiji to nikako nije odgovaralo Asen + Kumani + Stefan Nemanja je vec bio ozbiljan problem i oni dozvoljavaju Asenu da u TRNOVU osnuje arhiepiskopiju i tako se stvara cuveno drugo Bugarsko carstvo. 

Ovo carstvo ce funkcionisati odlicno do Asena II i saveza sa Nikejskim carstvom ( Teodor II Paleolog je stvaratelj jednog od poslednjeg uporista Vizantije posle pada Carigrada pod Latine ) i Jovanom Vatacom koji je nasledio Teodora. Ispostavice se da je Asen II imao ozbiljnih problema u glavi posto je saveznike menjao kao carape ( Latini - Nikeja ) i to ga je kostalo zivota i carstva. 

Mape jesu tacne.

Link to comment
Share on other sites

Cek, zar arhiepiskop nije mogao da krunise samo kraljevskom krunom (kao Sava Stefana drugi put u Zici), a za carsku krunu je to morao da bude patrijarh (car Dusan i proglasenje patrijarsije pre njegovog krunisanja za cara)...znaci da je prvog bugarskog cara (to je bilo jos pre Simeona valjda) morao da krunise neki vizantijski patrijarh (da mu posalje krunu ili kako je to vec islo u to vreme)?

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

bash ovo shto Dule reche, koliko ja znam za dodelu purpurnog ogrtacha - preduslov da te miropomaze Papa (u sluchaju svetih Shvaba) ili Patrijarh (Romani).

 

mislim da je neko od Bugarskih careva dobio tu titulu, poshto su valjda opseli Konstantinopolj, pa kao fora da bi se povukli nazad, dodeljena je carska titula, (koju naravno sami Romani nisu priznavali), dodushe, moguce je da greshim i da sam prekombinovao par stvari - nemam pojma odakle mi je tachno ovaj podatak u memoriji..

 

edit: poshto sam zaboravio da udarim enter, tek sada videh da je Lubenica vec dopisao neshto posle Duleta :)

Edited by tzarinho

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

Eto, za ovo niko i ne zna verovatno, bruka. Jel mogu negde da se nadju te knjige od Milosa Milojevica?

 

Btw, kad smo vec kod Bugara, jel su ona njihova carstva za vreme Simeona, Samuila i Ivana II Asena stvarno zauzimala ovolike teritorije kao na ovim mapama? I ko je njima dao carsku krunu, tj priznao ih za carstvo, jos Vizantija u 7. veku?

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ee/Bulgaria_Simeon_I_%28893-927%29.svg

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1a/Bulgaria_Samuil_raster.png

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/02/Campaigns_of_Ivan_Assen_II.png

Ево имаш на овом линку http://ivantic.net/Ostale_knjiige/Milos_Milojevic_Istorija_Srba.zip

Нема  будућности без истине.

Link to comment
Share on other sites

Милош С. Милојевић је можда највећи и сигурно најзначајнији српски историчар до ових времена, огроман трн у оку кројачима српске историје. Оно што је сада доступно су "Одломци историје Срба", одломци зато што је то први свезак од укупно 16, све укупно на неких 4000 страница ако рачунамо да је свака као прва. Милош је у заоставштину оставио и своје путописе, књигу српских обичаја, повеће дело "Немањица" и још много несређене грађе. Чињеница да се при помену српске аутохтоне школе помисли на Деретића, а не на Милоша и још неке, јако је занимљива, посебно ако знамо колико је Милош био уважен као историчар.

Што се тиче рада деретићеваца, личе на јунака једне књиге (можда и филма) који у очајању да докаже постојање летећих тањира које је видео, прави лажне снимке. Недавно сам разговарао са особом која је узела и проверила тачност њиховог превода неког свеже откривеног натписа, одневши га код највећег стручњака без наглашавања одакле му и шта би ту могло да пише, и на крају је испало да су преводи различити.

Не знам јесте ли спомињали печат кнеза Стројимира, за чије доношење у Србију и спречавање Бугара да га узму је заслужан археолог Др Ђорђе Јанковић, коме је недуго након ове приче онемогућено да има контакт са студентима на Филозофском факултету у Београду где ради.

Jesu ovo tvoje reci i misli  ili citiras ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...