Jump to content

Istorija Srba


Dule_smor

Recommended Posts

da, inache sam zaboravio da dodam link o Milojevicu na koji sam naleteo pre mozda par nedelja (dodushe tada ove teme nije bilo na forumu, ali se dotakosmo cenjenog Milojevica):

 

http://facebookreporter.org/%D1%82%D0%B0%D1%98%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D1%88-%D1%81-%D0%BC%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D1%98%D0%B5%D0%B2/

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

pardoniram, nisam uopshte provalio link sa tekstom, video sam samo youtube link :)

 

dakle moj fail, izvinjavam se :) dodacu vec uskoro neshto da se iskupim, obecavam :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

 

Zanimljiv tekst, ali mnogo nabacanih podataka koji se ne mogu proveriti i deluju nepovezano. Skinuo sam ove njegove knjige sto je Kali okacio, prelistacu malo, nemam stvarno snage da citam sve sa kompa. Jebem ti istoriju, stvarno je uciteljica zivota i jedna od najbitnijih nauka jer odredjuje kako ce se odigravati mnoge bitne stvari u sadasnjosti i buducnosti.

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Srpska plemena u Crnoj Gori, moji su od Rovaca:)

 

http://www.njegos.org/clans/clans.htm

 

Kanjon Mrtvice, prve desne pritoke Morace, uz koji vodi jedini put do Mrtvog i Veljeg Dubokog, odakle je moj cukundeda. Obratite paznju na put uklesan u stenu kojim se jedino stizalo tamo, nije ni cudo sto ih Turci nikad nisu porobili:)

 

http://www.dailymotion.com/video/x6g10o_kanjon-mrtvice-crna-gora_travel

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

На ово сам налетео скоро :) 

 

професор др Србољуб Живановић износи чињеницу да се још 80-их година прошлог века Немачка академија наука одрекла своје нетачне германско-нордијске историјске школе и чак су написали књигу о томе, у којој су навели какво је право стање ствари у историји као науци.

 

 

http://dzonson.wordpress.com/2012/11/28/nemacka-akademija-nauka-odrekla-se-svoje-netacne-germansko-nordijske-istorijske-skole-a-srpska-sanu-sta-ceka/

  • Upvote (+1) 1

Нема  будућности без истине.

Link to comment
Share on other sites

uuuh dobro deluje :)

 

prochitam ga lagano kada se vratim, popodne, pa iznosim pozitivne/negativne kritike :)

 

btw, hvala na linku :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

inspirisan danashnjim chalnkom u Blicu ( http://www.blic.rs/Vesti/Srbija/413083/Na-Koridoru-10-nadjena-ukrasena-tracanska-dvokolica-stara-4000-godina ) htedoh da pitam ovde (poshto nagadjam da ce najpre ovde biti vidjeno) - shta mislite o tome da otvorimo temu na kojoj cemo stavljati zanimljivosti, linkove, itd. vezane za arheoloshka nalazishta/otkrica na teritoriji Srbije + vezane za nash narod, odnosno naravno, komentarisati ista ?

 

pitam, poshto mislim da nisam video da takva tema postoji na forumu :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

Pa sta znam, mozemo to i u ovaj topik da stavljamo, ali ako smatrate da treba nov otvorite naravno.

 

Btw, samo da pohvalim pesmu sto je Brue okacio na prosloj strani:)

 

Ae da ne offtopikujem, jedna zanimljivost koju procitah u ISN...u nasim srednjevekovnim spisima kao sto su Miroslavljevo jevandjelje, Decanska hrisovulja itd. ima dosta ukrasavanja pocetnih slova raznim ornamentima...toga ima i u drugim delima iz tog perioda, ali je za nasu i rusku pisarsku skolu karakteristican jedan motiv...naime dok su drugi uglavnom koristili za ukrase cvece, zivotinje, ljude i slicne motive kod nas ima dosta takozvanih teratoloskih motiva...znaci razna cudovista, mitoloska bica, azdaje, kombinacije ljudi i zivotinja itd...koliko sam procitao sem kod Rusa oni se skoro nigde ne srecu...sta mislite zasto je to tako?

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

...Али за Живкова он је “извесни” Радивоје Пешић...

 

 

он је “извесни”

 

 

 

“извесни”

 

 

 

:fp: :fp: :fp:

 

 

јебени болесници...

 

 

Ae da ne offtopikujem, jedna zanimljivost koju procitah u ISN...u nasim srednjevekovnim spisima kao sto su Miroslavljevo jevandjelje, Decanska hrisovulja itd. ima dosta ukrasavanja pocetnih slova raznim ornamentima...toga ima i u drugim delima iz tog perioda, ali je za nasu i rusku pisarsku skolu karakteristican jedan motiv...naime dok su drugi uglavnom koristili za ukrase cvece, zivotinje, ljude i slicne motive kod nas ima dosta takozvanih teratoloskih motiva...znaci razna cudovista, mitoloska bica, azdaje, kombinacije ljudi i zivotinja itd...koliko sam procitao sem kod Rusa oni se skoro nigde ne srecu...sta mislite zasto je to tako?

 

 

зато што их ми памтимо [8D]

Edited by brue
Link to comment
Share on other sites

chek, prvo da napishem vezano za onaj topic, odnosno za ono shto gore napisah - chesto nalecem na razne vesti na tu temu, pa rekoh chisto da pitam, poshto bih mogao da kachim linkove i slichice :) dakle moze ovde, ok, to sam hteo da znam :) dakle, nece biti nuzno vezano samo za istoriju nasheg naroda, vec i za istoriju koja se deshavala na ovim prostorima, odnosno za razno neshto shto mozda ima neke veze sa nama :)

 

e a sada odgovor na tvoje pitanje uh.. shta znam, pada mi na pamet nekako prvo to da ima veze sa narodnom mitologijom :) a dobija dodatno na tezini kada se uzme u obzir ona teorija koju sami Rusi zastupaju na osnovu genetike - da oni vode poreklo od nas :) to je prvo shto mi je na um palo :)

 

edit: da ne bih postovao opet http://www.rts.rs/page/magazine/ci/story/501/%D0%97%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BC%D1%99%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8/1420205/%D0%A2%D1%80%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B5+%D0%B4%D0%B2%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B5+%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D1%92%D0%B5%D0%BD%D0%B5+%D0%BA%D0%BE%D0%B4+%D0%9F%D0%B8%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B0.html ovde ima i par slika nadjenih dvokolica (iz mog post-a vrh strane) :)

Edited by tzarinho

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

Тема о змајевима је занимљива сама по себи, с обзиром да се доста фигура/цртежа из хиљаду и више год пре нове ере и на Далеком истоку и ближе нама поклапају са садашњим (тек компјутерски генерисаним) изгледом разних врста диносауруса. Е сад, да ли су то само случајности... не знам, превише случајности. Плус, који ђаво би неко кренуо да прави цртеже џиновских гуштера, кад су у то време имали далеко више других животиња/инсеката у којима су могли да нађу инспирацију за предимензионисање. И да то крену различите цивилизације да раде (нпр Бабилоњани, и наравно Кинези), поприлично детаљно... са већ поменутим случајностима.

 

Да ли је неко кроз то украшавање нешто скривеније да каже, не знам. Можда Немчуге имају нешто да кажу о томе, па да сачекамо ове "наше" да преведу и објаве "своје" књиге?

 

"Што год има Србина јунака,

Свакога су одгојиле виле,

Многога су змајеви родили."

 

Dragonborns by unknown serbian author [;)]

 

 

Е сад, на прву, јави се грешка, где неки изједначавају аждаје и немани (нпр на икони, арханђел не убија змаја него аждају) са змајевима, а изгледа да су потпуно другачија значења тих појмова.

Edited by brue
Link to comment
Share on other sites

e meni je recimo uvek bila jako zanimljiva pojava zmajeva geografski gledano, pored naravno ovoga shto je rekao brue :) dok su u jednom delu sveta oni simbol srece, radosti plodnosti, svakog dobra i veselja, u drugom su simbol apsolutnog zla i treba ih isterbiti (zapadna Evropa).. inache, i sam sam mishljenja sam ima tu previshe sluchajnosti :D

 

e sada u kofrontaciji ovih dveju struja, vishe verujem istochnjachkoj - dakle kinezima, japanezerima & co. zmajevi - sreca, radost, veselje :) tako da me njihovo mishljenje/neka studija na tu temu mnogo vishe zanima od kletih nemcova..

 

uzgred, imam tendenciju da normalne, prave ljude (u smislu osobina & kvaliteta lichnosti) nazivam zmajevima :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

На помен популарне књиге о српској демонологији Миленка Бодирогића неки професори Филозофског факултета прасну у смех.

„Наша митологија не постоји“, тврди проф. др Иван Ковачевић са Катедре за етнологију и антропологију Филозофског факултета. – Чајкановић је фрик у нашој струци, а Вукови списи су по принципу „причам ти причу“. Све су то бајке за децу, лепе, али без јаке научне потпоре. То је популаризација лоше науке.

Проф. др Љубинко Раденковић, један од најуваженијих наших научника у области митологије и сарадник Балканолошког института у Београду, према чијим делима су се делом и равнале књиге „Виле и змајеви“ и „Прогнана бића“, сматра да нема довољно озбиљних књига на којима би се базирала популарно написана дела о митологији. Чак и Српски митолошки речник има доста слабости, објашњава он.

„Тачно је да су записи Вука, ставови Чајкановића и Зечевића застарели, негде и погрешни. Научници који су се српском митологијом озбиљно бавили објављивали су радове у научним публикацијама ограниченог тиража и тешко доступним. Немамо довољно научних монографија о митологији, доста тога је неистражено. Код нас још није разјашњено шта је вампир, а шта вукодлак, рецимо. Али то ни не чуди ако знамо да су студије наше народне културе годинама запуштене. Једини у региону немамо монографију ни о свадби, ни о српским посмртним обичајима, иако су они веома карактеристични. Најлакше је смејати се, зашто неко не седне па не напише“, пита се Раденковић.

 

Edited by brue
Link to comment
Share on other sites

Pa nek napisu jebem ih bas, sta palamude!

 

Meni je bilo zanimljivo ovo za te teratoloske ornamente u Miroslavljevom jevandjelju i drugim spisima. Ne znam dal u staroslovenskoj mitologiji ima takvih bica, a i ako ih ima, zasto se onda javljaju samo u nasim srednjevekovnim spisima kao ilustracije, a ne i kod drugih Slovena(osim nesto malo kod Rusa)?

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ај да ловимо у мутном и да се надовеже на то твоје питање и ово: зашто су нам ДОЗВОЛИЛИ да претворимо стару веру у нову, тј да прилагодимо практично све што смо већ практиковали у хришћанске обичаје? И ово без зезања. Дакле, говоримо о времену кад су великаши могли ладно да утерају нову веру у народ (што ни сад није много тешко), или било која друга опција, попут онога што су Германи урадили северним Србима - геноцид и паљење храмова и свега везаног за Стару веру? Заштo је то тако лако прошло и тако лако остало у народу вековима, тј миленијум и кусур, само умотано у хришћанство?

 

Ок, узмемо тамо тај век што кажу да је кренуло кретање Словена на све стране по источној Европи. И сви славимо исте богове и имамо исте обичаје. И онда дођу наши преци и угнезде се на најгорем могућем месту, и то између источног и западног хришћанског центра. А оба центра имају довољно средстава и војске да их побију до једног, а камоли да наметну религију у ком год облику хоће, уз сву помоћ властеле (док су били у колевци што се феудализма тиче). И онда, шта се деси? Свугде код осталих Словена, наметну шта хоће, милом или силом, само ето код Срба морају да оставе фактички све исто уз оно "није шија, него врат". Сваки обичај остављен, само му промењено име. Богови замењени свецима. Да, јесте, то су фактички урадили свугде, али осим неких сеоских или регионалних прослава, НИКО нема крсну славу, тј кућног свеца - екс-бога. Па код нас и земља(имање) има своју славу. Да не говоримо за још гомилу обреда који су се примењивали, а тек са комунистима и модернизацијом делимично изгубили. На Балкану? Где ко год хоће нешто да гази и изгази, мора прво туда да прође? А освајали су нас у наредном периоду и Визанитијци и Бугари, прелазили Крсташки походи, долазили други народи... све то далеко пре Турака, па касније комуниста.

Чак и код наших "комшија", других вера, остаје макар и из страха или сујеверја или поштовања, обичај да се слави крсна слава.

 

А онда на све то се сруче она ДНК истраживања и неко други, не ми, не Руси (од којих су неки то већ одавно доказивали), кажу да код нас има највише генетског материјала од неког првобитног народа на тлу Европе??? И испадне да Црњански (ваљда) прича 50 година пре истраживања оног ДНКа да у Ирској има наших топонима. А онда она ДНК анализа каже да јесмо "најстарији", а ту су негде и Ирци, и ко оно беше трећи, али стим што ова два једва каскају за нама, а ови сви остали ЕУропејци су негде тамо далеко?

 

Некако ми грдно не штима цела та прича.

 

 

пс. Не желим да наводим воду на своју воденицу, само сам изнео шта ми је стварно лично под знаком питања и нелогично код званичне верзије историје. Ако има нека грешка у следу или самој поставци - рокај, снимај.

Edited by brue
  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

zapravo mi se bash svidja kako je i gde je krenuo sa ovim, narochito jer delimo neke slichne pravce razmishljanja, a chak i postavljamo ista pitanja.

 

opet kazem, meni je ogromna nelogichnost u vezi onoga shto trenutno prihvatamo kao chinjenicu (dolazak Srba na Helm), da Rimljani, veoma pedantni i precizni u svemu, ko je chitao npr. Julijeve "Komentare o Galskim ratovima" (ili o debelim galima shto bi rekao Obelix), zna o chemu pricham - chovek je precizno i pedantno nabrojao sve narode na koje je tamo susreo, zemlje koje su nastanjivali, opisao sve i svashta vezano za svakog ponaosob, e sada da ti isti Rimljani prave takav previd i od prvog susreta sa narodima Helmskog poluostrva, jedan od starosedelachkih naroda ubelezavaju kao Tribale, onda nastavljaju sledecih svojih 750 godina boravka tu da ga tako nazivaju, pa kada se carstvo konachno deli poslednji put, pa i tada njihovi naslednici, istochni Romani (koje nazivamo Vizantincima) po dolasku raznih naroda na taj isti Helm, prave previd i sledecih josh 1k godina nazivaju imenom starosedelachkog naroda novopridoshli narod (Tribali = Srbi).. shta znam.. meni je to nelogichno i nedosledno kada su sami Rimljani u pitanju, uvek mi je to bilo tako, josh od kada sam prvi put naleteo na te podatke.

 

i opet, da, udri Brue dalje :) dobre stvari pitash :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

536-539 мини ледено доба, погођене СВЕ светске тадашње цивилизације

541-542 Јустијанова куга

542-750 нови таласи куге каче сваку генерацију људи у Медитерану, посебно Леванту

 

Да ли је могуће онда да осакаћено болешћу становништво лута негде ван крајева које иначе насељава? У толиком обиму да једноставно "почисти" све претходне становнике пред собом? Или да неки здрав народ дође и заузима области тешко погођене болешћу? Шта су били, имуни? И то да се одједном појаве милиони Словена?

Edited by brue
Link to comment
Share on other sites

e meni je recimo uvek bila jako zanimljiva pojava zmajeva geografski gledano, pored naravno ovoga shto je rekao brue :) dok su u jednom delu sveta oni simbol srece, radosti plodnosti, svakog dobra i veselja, u drugom su simbol apsolutnog zla i treba ih isterbiti (zapadna Evropa).. inache, i sam sam mishljenja sam ima tu previshe sluchajnosti :D

 

e sada u kofrontaciji ovih dveju struja, vishe verujem istochnjachkoj - dakle kinezima, japanezerima & co. zmajevi - sreca, radost, veselje :) tako da me njihovo mishljenje/neka studija na tu temu mnogo vishe zanima od kletih nemcova..

 

uzgred, imam tendenciju da normalne, prave ljude (u smislu osobina & kvaliteta lichnosti) nazivam zmajevima :)

 

Za takva tumacenja zmajeva odgovorna je crkva. Svi simboli koji su u starim verovanjima i religijama bili pozitivni, u Hriscanstvu su prikazani kao olicenja zla. Tako je i sa zmijama (simbol zdravlja i mudrosti), sovama (simbol inteligencije i mudrosti) koji su prikazani kao zmija (prevarant, nema noge jer ju je Bog prokleo) i sova (simbol smrti - u srednjem veku se smatralo da ako vidis sovu u toku belog dana to je predskazanje sigurne smrti).

Link to comment
Share on other sites

Јован Цвијић вели:
 

 

Ми смо јако склони да бежаније пред завојевачком војском сматрамо као главне сеобе, тим пре што се тада свет од једанпут у масама крене. Међутим при сеобама услед економских и психолошких узрока ретко се кад у једанпут крену велике групе становништва; махом мање групе, најчешће поједине породице; њихова кретања су спора. Али су ове миграције сталне, трају вековима, пролазе мирно, махом неопажено, у њима се у ствари највише измени етнички састав становништва појединих области. Тек кад се узму у обзир економски и психолошки узроци, онда је јасно зашто су најмногобројније миграције потицале из динарске системе, нарочито из њених карсних области.

 

 

Дакле, да би се највише изменио етнички састав, потребно је да то буде вишевековно преливање становништва из једне у другу област.

Даље, "обичај" је овде на Балкану да се сеобе дешавају у таласима тј. из низија у планине и обратно. Зашто то важи само за Србе/Словене, а не и за неке "староседеоце"?

 

- Староседеоци: имају грчка утврђења (Јеринин(е) град(ове)???), имају ратничку традицију, имају планинско залеђе да побегну од недаћа и агресора

- Дођоши: Срби/Словени и Авари, долазе однекуд са североистока и пале, убијају и руше све и заузимају целу територију и насељавају се са масом народа

- Ситуација "на терену": Подручје преживело ледено доба (као и свугде) и велику кугу (као и свугде)

 

Резултат: Сви староседеоци побијени/нестали, нема их више, сад су ту Срби, тј Словени који се по први пут тад помињу... као да их је било тако лако сакрити пре тога или су се размножили ко зечеви у милионском броју баш у том веку, кад је свугде владала глад и болест

 

Мени ово не пије воду.

 

 

Шта је намера свега овога? И представљања такве верзије историје?

 

Можда је најбољи пример Војводина:

- имамо пусте крајеве, мочварне, слабо насељене неким становништвом ко зна ког етничког састава

- након пада Србије и током турске управе, Срби у огромном броју насељавају Војводину

- у току 19. века креће одмазда према Србима и насељавање Шваба (само њих је у Војводину доведено 300.000). Трагови бивствовања Срба у Мађарској се бришу, али и даље не може да се дође до тога да их не остане у неком броју.

- догађаји у 20. веку поново враћају Србе у Војводини на место бр. 1 по броју

 

Мађари и Немци и Аустријанци оспоравају да је то српска земља, јер се фокусирају и потенцирају само задње стање пред промену у етничком саставу у корист Срба (протеривање Шваба после Другог светског рата, пад Мађарске популације током 90тих због криза).

Колико ће проћи пре но им падну опет на памет снови о Drang Nach Osten?

Edited by brue
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...