Jump to content

Koju konfiguraciju uzeti?


Slađan

Recommended Posts

On 11/11/2022 at 8:05 AM, Dule_smor said:

pa probah kod ovog kolege, onima onaj 34 curved alienware...jeste malo cudno, ali deluje mi da bih se navikao brzo...mada njegov sto za komp je malo veci ipak sa vecom razdaljinom

iskreno, zavisi od dubine (lol fora) - ja kod kuće imam neki radni sto plići i tu mi je 27 previše nekako mi je preblizu, međutim na poslu je sto možda i 80 cm dubine i onda lepo se odalji i fino se gleda i šljaka na njemu.

Link to comment
Share on other sites

Aj kad je već duletova konfiguracija ušla u 4. godinu, da malo hijackujem.

Framerate dosta pade kad probam u HD da pustim igre napravljene u poslednjih nekoliko godina. Ima li smisla raditi neki upgrade sa budžetom od 300-400€? Šta uzeti?

Trenutno imam

  • GeForce GTX 1050 Ti
  • i5-4460 3,2GHz
  • 8GB RAM

 

Link to comment
Share on other sites

Verovatno procesor, taj Haswell ima dosta nizak klok za ono što je uobičajeno danas (čak i slabiji modeli se vrte oko 4 GHz u boostu) a tu su i novi setovi instrukcija koji nove igre verovatno koriste...

Za 400 evra bi trebalo da možeš da uklopiš 11th gen i5 sa šest jezgara i 12 threadova, neku jeftinu ploču i 16 GB DDR4 na 3200 (s tim što proc podržava do 3200 tako da sve preko nema potrebe doplaćivati).

Memorija obavezno kao 2x8 ili 4x4 zbog dual channela, oseti se razlika.

Edited by voodoo_
  • Thanks (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Jose Jimenez said:
  • i5-4460 3,2GHz

ovaj CPU imam i ja. koristio sam ga do pre godinu dana. jos uvek je operativan tj sklopljen u kompletnoj kofinuraciji 🙂 moze on dosta da istrpi. ne znam za sta tacno ti treba komp tj koje igre ali mislim da bi mogao da zamenis RAM i uzmes 2x8GB i novu GPU. Eventualno SSD ili (jos bolje M2) za operativni.

  • Thanks (+1) 1

postoje samo dve istine na ovom svetu:

1). djape je najbolji frajer

2). zemlja je plocha

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Jose Jimenez said:

Aj kad je već duletova konfiguracija ušla u 4. godinu, da malo hijackujem.

Framerate dosta pade kad probam u HD da pustim igre napravljene u poslednjih nekoliko godina. Ima li smisla raditi neki upgrade sa budžetom od 300-400€? Šta uzeti?

Trenutno imam

  • GeForce GTX 1050 Ti
  • i5-4460 3,2GHz
  • 8GB RAM

 

Za te pare verovatno samo polovno možeš adekvatno da se upgrejduješ, u tom slučaju cenim da imaš kvalitetno kućište i i napajanje, možda i storage koji nisu još za zamenu.

Tu predlažem da provrtiš na KP sekciju desktop - polukonfiguracije okvirno od 350-550 eura, pazariš to, eventulano pitaš prodavca da li bi uzeo tvoje komponenete u zamenu, ako ne, prodaš svoje naknadno.

Evo primer šta sam do skora pratio, ali otišlo, no poenta je da ima da se probere.

11.jpg.8b81c840ce9fb3c7b1639694b0601088.jpg

  • Thanks (+1) 1

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Jose Jimenez said:

Imam neko jače Corsair napajanje i SSD, tako da sam tu ok.

Hvala vam na savetima, i posebno tebi @millanče za termin "polukonfiguracija", nisam znao da ljudi tako prodaju 🙂

Rur me naučio da pravilno koristim KP 😄

Nnč, imam teoriju da je termin "polukonfiguracija" skovao neki automehaničar koji se počeo baviti i kompjuterima jer su mu mušterije davale kompove kad nemaju da plate za popravku auta 🙂 Da, znam dosta takvih mušterija i majstora, mozda i previše... I ne bi me čudilo da je to isti lik zbog kog se kod nas "JTD" motor izgovara "dži-ti-di". ("polumotor" je donji deo, blok sa radilicom i klipovima, bez "glave", kad se radi generalna 😉

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Lucky said:

to nešto kao bemeiks ili vemea? 🙂

Pa da, tako nešto, s tim što je "dži-ti-di" baš specifično koliko je pogrešno, a rasprostranjeno, bukvalno sam bio u situaciji da neke ljude pitam "čoveče, znam da znaš engleski, zašto TI jebeno govoriš dži-ti-di za JTD?", i dobijao odgvoror tipa "jebia, znam, ali svi tako pričaju" :) Tako valjda i polumotor, polukonfiguracija... Pre kad smo igrali Counter Strike masa likova je AUG i SG552, sve automatsko sa optičkim nišanom i malo zuma, zvala "polusnajper", tu sam tek pizdeo :D

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, millanče said:

Pa da, tako nešto, s tim što je "dži-ti-di" baš specifično koliko je pogrešno, a rasprostranjeno, bukvalno sam bio u situaciji da neke ljude pitam "čoveče, znam da znaš engleski, zašto TI jebeno govoriš dži-ti-di za JTD?", i dobijao odgvoror tipa "jebia, znam, ali svi tako pričaju" 🙂 Tako valjda i polumotor, polukonfiguracija... Pre kad smo igrali Counter Strike masa likova je AUG i SG552, sve automatsko sa optičkim nišanom i malo zuma, zvala "polusnajper", tu sam tek pizdeo 😄

pa dobro, imaš i TDI - "te de i" 🙂 ne bi trebalo tako da se čita zar ne? 🙂

neke stvari tako uđu u govor i tu i ostanu 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lucky said:

pa dobro, imaš i TDI - "te de i" 🙂 ne bi trebalo tako da se čita zar ne? 🙂

neke stvari tako uđu u govor i tu i ostanu 🙂

Mislim da nisi detaljno ispratio šta sam napisao, "te de i" je srkoz ok i pravilno "po naški" pročitati TDI, ovde se radi o čitanju "JTD" kao "dži-ti-di", dakle kao da je "GTD", i misteriji kako je to ušlo kod nas u govor, kad je nepravilno...

Da se vratimo malo na topik, meni, recimo i dan danas s vremena na vreme naleti neko ko bi možda uzeo neki Pentium peticu, šesticu :) Ili laptop do 50-60 ili 100 eura traže, "al da valja!" :D Dule, Qvertoo ili Jose su "pesma" za to :D "pesma" u smislu da je s njima lako, lepo i pesma, ne u smislu člana koji se potpisivoa "Pesma mrtve dece".

Edited by millanče

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

Polukonfiguracija kao izraz postoji najmanje 15 godina, korišćena je u oglasima na benchmarkovom forumu, u startu je označavalo komplet ploča-procesor-memorija koji se prodaje as-is da bi se izbegli eventualni problemi sa kompatibilnošću, a šta sad sve podrazumevaju u KP žargonu, ne ynam

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, killYg0r said:

To je prakticno ono sto mi radimo ovde na poslu, samo sto su serveri ozbiljnih kompanija i preko Webexa, pa deluje ozbiljnije : D

Znaci izraz je na nivou pijace \o/

Insistiram da je pre na nivou automehaničasrske radnje zbog polumotora :D

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

A sta mislite o ova 2 monitora. Ok, ovaj drugi jeste ''samo'' 60Hz, ali je 4k, ne znam da li bi to sljakalo sa dobrim fpsom na 3080?

https://www.mediamarkt.de/de/product/_dell-s-series-s3422dw-34-zoll-wqhd-monitor-4-ms-reaktionszeit-100-hz-2797875.html

https://www.mediamarkt.de/de/product/_dell-s-series-s3221qs-2678525.html

  • Like +1 1

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Čekamo da Dule uzme poslednji računar u životu pa da otvori topic za kupovinu apartmana na Zlatiboru :tf:

57 minutes ago, Dule_smor said:

A sta mislite o ova 2 monitora. Ok, ovaj drugi jeste ''samo'' 60Hz, ali je 4k, ne znam da li bi to sljakalo sa dobrim fpsom na 3080?

https://www.mediamarkt.de/de/product/_dell-s-series-s3422dw-34-zoll-wqhd-monitor-4-ms-reaktionszeit-100-hz-2797875.html

https://www.mediamarkt.de/de/product/_dell-s-series-s3221qs-2678525.html

Ovo su ti super poslovni monitori. Ako ćeš da čvakaš Excel tabele odlična stvar. Plus su zakrivljeni, to si već rekao da hoćeš 😄 

Moja logika je da ako već daješ 800-1000 evra na karticu čije mogućnosti verovatno nećeš baš u potpunosti koristiti (tj igraćeš većinom vremena WoT i HOMM) bolje lepo daj 200-300 evra više na monitor, to je nešto što ćeš koristiti svakodnevno i gledati u njega i za forum i za film i za igre. Daleko od toga da su ovi monitori loši, nisu, ali to što ćeš da uštediš 100 evra jer su na akciji nije baš neko dugoročno rezonovanje. 4K na ekranu 27-32" u odnosu na 1440p se skoro i ne primeti razlika, aj da imaš neki 80" OLED pa da kažemo da ti je bitna rezolucija. Pritom recimo ako za par godina izađe neka mega zahtevna AAA igra i tebi recimo 3080 ne može da izvuče celih 60fps zakucano, ili prosto imaš skokove u fps-u na nekim mestima, može da dođe do screen tearinga jer ovi monitori nemaju G-Sync/FreeSync. Da li je to najgora stvar na svetu? Nije, godinama smo svi mi igrali s time i nikome ništa nije falilo, samo je glupo ulagati silne pare u 2022/2023 godini u računar a ne uzeti u obzir te bazične stvari kada je gejming u pitanju. 

  • Like +1 1
  • Downvote (-1) 2

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dule_smor said:

A sta mislite o ova 2 monitora. Ok, ovaj drugi jeste ''samo'' 60Hz, ali je 4k, ne znam da li bi to sljakalo sa dobrim fpsom na 3080?

https://www.mediamarkt.de/de/product/_dell-s-series-s3422dw-34-zoll-wqhd-monitor-4-ms-reaktionszeit-100-hz-2797875.html

https://www.mediamarkt.de/de/product/_dell-s-series-s3221qs-2678525.html

kupiti 4k rezoluciju i 60hz monitor a dati pare za 3080 je verovatno najgluplja stvar koju sam cuo u tjivotu

 

Link to comment
Share on other sites

😄 

NE DURI SE

jesi koristio bar 144hz monitor? 

to je osnovni uslov da ti gejming bude prijatan a za to ti treba i komp koji moze da izvuce taj fps 

igrati u 60fps sad ti je kao da instalira windows na HDD umesto ssd

dakle mozes ti da imas i 700 fpsa ako imas 60hz slika ti se osvezava 60x u sekundi i to ti je prakticno kao da imas 60 fps 😄

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...