Jump to content

Koju konfiguraciju uzeti?


Slađan

Recommended Posts

1 hour ago, overkind said:

Ја сам се надао да ћеш рећи темп унутра, односно неки сензор на плочи или сл.

То је, по мом скромном уверењу, потпуно ненормално. Ја бих то хитно вратио где си купио и викао на њих и убацио реч гаранција у ту вриску. Претњу комисијом неком за заштиту потрошача и сл. Толико врео објекат на столу, тепиху, близу завеса и сл. је пожар у најави. Плус, ја заиста не знам шта би могло да буде извор топлоте која се у тој мери преноси на кућиште. У мери да је то опасно по корисника. Једино што ми пада на памет је да ти је водено хлађење или неисправно, или погрешно постављено (мало вероватно али оријентација хладњака и положај црева има утицаја) или је до те мере неадекватно да се хладњак прегрева и пренонси топлоту на кућиште. Било који сценарио је катастрофралан пропуст оног ко ти је продао комп да ја речи немам. Тако да ја бих прво инсистирао на гаранцији и само им дао цело кућиште нек то среде. Ако то из билоког ралога није опција би ли молим те поставио пар слика где се лепо виде компоненте у кућишту?

Могуће, теоретски, и да је ваздух у кућишту јако загрејан, али све и да је то и то није ОК. Немаш ти звер која једе малу децу јбг у минијатурном кућишту. Ваљда. Опет је онда питање зашто се топлота не одводи и да ло су вентилатори на кућишту правилно постављени и окреннути (усис и испуст). Ово можеш да ровериш парчетом тоалет папира док комп ради. Стави и на вентилатор и види да ли се лепи за њега или лети. Можеш и да погледаш још 2 ствари:

1. У БИОСУ како су подешени вентилатори. То изгледа некако овако или овако. Зависи од плоче наравно, али да није нека небулоза да типа раде стално да 20% 🙂

2. Подешавања пумпе воденог хлађења изгледају некако слично - колико се брзо пумпа врти јелте односно колико зврчи у зависности од оптерећења или температуре. И ово теоретски може да се унакази.

Али ако је комп ганц нов ја бих користио гаранцију прво.

Која се страница кућишта прегрева, односно шта је директно иза ње унутра?

 

pa temperature koje navedoh gore su iz hardware monitora, na procesoru i grafickoj, mogu bas opet tacno da pogledam kolike su kad je pod opterecenjem...garanciju imam samo na pojedinacne komponente, a ne na celo kuciste, posto nisam uzeo gotovu konfu u mediamarktu ili tako nekoj radnji vec ga je sastavljao drugar odavde koji to radi godinama i stvarno se razume u kompove, skoro kao Vudu...ventilatori svi rade, kao i vodeno hladjenje, proveravali smo sve to u Biosu...zagreva se uglavnom gornja strana kucista...koliko meni deluje sve je na mestu, ventilatori duvaju u pravom smeru...slike kacih ovde u decembru kad ga uzeh, evo par ponovo...nista, cimacu tog drugara da dodje kod mene da pogleda jos jednom pri full opterecenju da li sve sljaka kako treba

20221203-161150.jpg

20221203-160935.jpg

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, fatboy said:

Glava rashladnog bloka nakrivljena ko...... Dule subotom uveche  xD

Jeb'o mater, kriva :)

al ozbiljn, Dule, što ne otkacite sve dodatne ventilatore i pustite da se malo svojskije zagreje unutra to, nekoliko minuta. Onda malo rukom poizdalje pa na bliže probajte naći krivca. Može se pregrevali neki čip na ploči, a obavezno obratite pažnju na naponski sekciju, ram i ssd. Te komponente mogu biti bez senzora ili imati senzore koji prijavljuju ok temp, lupam 50-60, ali ako pipnes prstom i odmah peče, to nije 50-60 :)

 

i slikaj kako ste montirali sam heatsync napred, sve mi tu sumnjivo da nešto nije kako treba, i da zadržava umesto da izbacuje toplotu tu. Deluje mi kao niste stavili ventilatore na heatsync napred, bože me sačuvaj (pod uslovom da treba da idu, a kao da vidim praznu rupicu jednu :)

 

i to Nzxt valjda treba da se okrene kako treba

I jeste vi to već izgrebali ili slomili tu plastiku / staklo na vodenom bloku?

Edited by millanče

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Dule_smor said:

Nismo izgrebali/slomili nista, to je odsjaj ruke na fotografiji...ajd videcu sa drugarom, posle mog odmora, sutra putujem...mogu da vam slikam joj jednom detaljnije...mislim da je kuciste mozda nije optimalno iako ima 3 ventilatora, deluje mi sve nekako skuceno...

pa ima li vent napred, na radijatoru vodenog hlađenja? Možda je napred ispred radijatora? Blok vam inače stvarno 90 okrenut kako ne treba, ali to valjda niej problem toliki.

Možda preseliti radijator pozadi. zašrafiti ga za kućište iznutra, pa vent na radijator unutra, vazduh da izbacuje napolje kroz radijator. Napred samo jedan vent da uvlači.

Gde ono veliš da se najviše te toplote akumulira u kućištu?

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, fatboy said:

BRAVE browser i no sikiriki!

Dobar je Brave, ja ga koristim s vremena na vreme, ali se vidi da je i dalje neki veliki work in progress.

 

On 3/25/2023 at 4:25 PM, Shale said:

zato sto je potreban 5.1 output za ozvucenje

nađi neki adapter, nešto, glupo da stavljaš ceo desktop negde samo zbog toga, laptop je ipak "kao stvoren" za vikendice 🙂

10 hours ago, Dule_smor said:

...zagreva se uglavnom gornja strana kucista...koliko meni deluje sve je na mestu, ventilatori duvaju u pravom smeru...slike kacih ovde u decembru kad ga uzeh, evo par ponovo...nista, cimacu tog drugara da dodje kod mene da pogleda jos jednom pri full opterecenju da li sve sljaka kako treba

ja bih uzeo bukvalno kad je takva situacija i gledao šta je odmah ispod te gornje strane kućišta sa unutrašnje strane i da li nešto od toga što je ispod odaje toplotu koja ti zagreva gornju stranu kućišta. pa krenuo dalje odatle.

Link to comment
Share on other sites

Хвала докторе. Леп ти је комп 🙂

Претпостављам да је хладњак на предњој стран 240мм и да има 2 вентиатора постављена између хладњака и предње странице кућишта и да оба увлаче ваздух? Мада ми се чини да је да доњи мало угушен тим металним делом да ли је кавез за дискове или шта је. Одмах иза хладњака нема слободног просотра за ваздух.

Оријентација расхладног блока нема везе до естетске. Ако је теби ОК да лого пише вертикално, то је то.

Оно што би могао да буде проблем који дави хлађење је следеће. Црева се повезују са хладњаком на врху хладњака. После хладњака црева иду на горе (и дирају врелу горњу страницу) и онда се спуштају у пумпу/расхладни блок. Уколико расхладна течност делимично испарава, а под оптерећењем се ово дешава, пара је лакша од течности те се диже на горе. У твом случају постоје 2 места на којима би се та пара накупила - горњи део хладњака и то "брдашце" које прави црево. Пумпа у расхладном блоку, ако не и све остале пумпе иначе, су направљене да пумпају течност, не гас (пару). Ово друго раде вентилатори, компресори и дуваљке 🙂 Уколико се ово дешава онда у том горњем делу имаш врелу пару а пумпа се мучи и ради у лошем режиму рада који је ем неефикасан ем штетан - ако се настави тако поквариће се пумпа. Ово исто од стране гуруа, у видео формату. Ако те не мрзи пробај да поставиш хлађење како треба, или пробај са ваздушним хладњаком на процесору, без течног наравно, и види како онда изгледа.

Моје мишљење је да ти тај вентилатор на врху не треба. Ако све ради како треба ваздух се усисава напред и избацује позади након што прође кроз кућиште. Хладњак може, ако има места, да се постави и хоризонтално испод горње странице и зато и постоји мрежа и рупе за вентилатор ту. Овако како је сада, ако горњи вентилаотр избацује ваздух, укршташ токове ваздуха у кућишту. Моја конфа, за коју ме нико није питао, има 2х200м напоред, 2х120мм на процесору и 120мм на задњој страни као издув. Ипод мрежице на горњој страни сам ставио прозирни најлон (онај за сендвиче) да бих усмерио ток ваздуха да буде само хоризонталан. Оса доњег 200мм ветилатора је мало испод графе тако да је директно храни свежим ваздухом. Може овде да се прича и о томе да ли хоћеш да имаш позитиван или негативан притисак у канти, али то није важно заиста. Да не паламудимо.

Edited by overkind
  • Thanks (+1) 1
...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, millanče said:

pa ima li vent napred, na radijatoru vodenog hlađenja? Možda je napred ispred radijatora? Blok vam inače stvarno 90 okrenut kako ne treba, ali to valjda niej problem toliki.

Možda preseliti radijator pozadi. zašrafiti ga za kućište iznutra, pa vent na radijator unutra, vazduh da izbacuje napolje kroz radijator. Napred samo jedan vent da uvlači.

Gde ono veliš da se najviše te toplote akumulira u kućištu?

 

1 hour ago, manson said:

Koji je to radijator? 240, 360? Ako je 240 preporuka je da ga okreneš drugačije, da ovaj deo gde su creva bude dole. Tako kažu yt stručnjaci 🙂

 

18 minutes ago, overkind said:

Хвала докторе. Леп ти је комп 🙂

Претпостављам да је хладњак на предњој стран 240мм и да има 2 вентиатора постављена између хладњака и предње странице кућишта и да оба увлаче ваздух? Мада ми се чини да је да доњи мало угушен тим металним делом да ли је кавез за дискове или шта је. Одмах иза хладњака нема слободног просотра за ваздух.

Оријентација расхладног блока нема везе до естетске. Ако је теби ОК да лого пише вертикално, то је то.

Оно што би могао да буде проблем који дави хлађење је следеће. Црева се повезују са хладњаком на врху хладњака. После хладњака црева иду на горе (и дирају врелу горњу страницу) и онда се спуштају у пумпу/расхладни блок. Уколико расхладна течност делимично испарава, а под оптерећењем се ово дешава, пара је лакша од течности те се диже на горе. У твом случају постоје 2 места на којима би се та пара накупила - горњи део хладњака и то "брдашце" које прави црево. Пумпа у расхладном блоку, ако не и све остале пумпе иначе, су направљене да пумпају течност, не гас (пару). Ово друго раде вентилатори, компресори и дуваљке 🙂 Уколико се ово дешава онда у том горњем делу имаш врелу пару а пумпа се мучи и ради у лошем режиму рада који је ем неефикасан ем штетан - ако се настави тако поквариће се пумпа. Ово исто од стране гуруа, у видео формату. Ако те не мрзи пробај да поставиш хлађење како треба, или пробај са ваздушним хладњаком на процесору, без течног наравно, и види како онда изгледа.

Моје мишљење је да ти тај вентилатор на врху не треба. Ако све ради како треба ваздух се усисава напред и избацује позади након што прође кроз кућиште. Хладњак може, ако има места, да се постави и хоризонтално испод горње странице и зато и постоји мрежа и рупе за вентилатор ту. Овако како је сада, ако горњи вентилаотр избацује ваздух, укршташ токове ваздуха у кућишту. Моја конфа, за коју ме нико није питао, има 2х200м напоред, 2х120мм на процесору и 120мм на задњој страни као издув. Ипод мрежице на горњој страни сам ставио прозирни најлон (онај за сендвиче) да бих усмерио ток ваздуха да буде само хоризонталан. Оса доњег 200мм ветилатора је мало испод графе тако да је директно храни свежим ваздухом. Може овде да се прича и о томе да ли хоћеш да имаш позитиван или негативан притисак у канти, али то није важно заиста. Да не паламудимо.

 

Hvala na iscrpnim savetima drugari. Pogledacu jos jednom kako sve stoji veceras i slikati vam, pa zovem posle odmora ovog drugara da pogledamo zajedno i premestimo ako moze. Znam da je i on rekao nesto u fazonu da je glupo sto je radijator napred, ali pozadi nismo mogli da ga uglavimo cini mi se. Blok vodenog na procesoru zaista ne bih okretao za 90 stepeni samo zbog natpisa, jedino ako je stvarno bolje ovo da creva idu dole sto rece manson? Mada ponovo da ga skidamo i nanosimo pastu je malo cimanje. Bzw, mozda je pasta losa/lose nanesena? Ali onda bi se grejao sam procesor, a ne okolina i kuciste, znaci da dobro izvlaci toplotu iz procesora?

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ne taj blok, tj pumpu na procesoru. Nego baš radijator. Ovo desno, veće, na slici okreni da je taj deo gde su creva dole, ako može naravno, ako mogu da dohvate creva posle do CPU. Najbolje je ako je moguće da radijator bude montiran gore, na plafonu kućišta.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dule_smor said:

Bzw, mozda je pasta losa/lose nanesena? Ali onda bi se grejao sam procesor, a ne okolina i kuciste, znaci da dobro izvlaci toplotu iz procesora?

Pa da, tako je, to je verovatnoo ok, znači li niste stavili vent na radijator napred uopšte (lol) ili to kućište napred nije dovoljno otvoreno da bi radijator i ven radili svoje na tom mestu, i tu onda nema "nemože", mora se naći način da ide pozadi ili gore. Ako ne može radijator direktno na kućište, pa vent na radijator unutra, ok je i obrnuto - vent na kućište (kako su i sada), a radijator "visi" sa venta unutra odozgo ili pozadi.

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, manson said:

Ne taj blok, tj pumpu na procesoru. Nego baš radijator. Ovo desno, veće, na slici okreni da je taj deo gde su creva dole, ako može naravno, ako mogu da dohvate creva posle do CPU. Najbolje je ako je moguće da radijator bude montiran gore, na plafonu kućišta.

aha, sad kapiram, ajde videcu

2 hours ago, millanče said:

Pa da, tako je, to je verovatnoo ok, znači li niste stavili vent na radijator napred uopšte (lol) ili to kućište napred nije dovoljno otvoreno da bi radijator i ven radili svoje na tom mestu, i tu onda nema "nemože", mora se naći način da ide pozadi ili gore. Ako ne može radijator direktno na kućište, pa vent na radijator unutra, ok je i obrnuto - vent na kućište (kako su i sada), a radijator "visi" sa venta unutra odozgo ili pozadi.

mislim da je kuciste problem, napred je potpuno zatvoreno...a jbga, ja rekoh ovom liku uzmi bilo koje kuciste samo da bude crno i dovoljno veliko, on izabrao prvo random...nista, ako ne moze lepo da se prepakuje u ovom, uzecu novo kuciste na kraju, nije to sto dukata

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

ДУЛЕ!

🙂

Мајку му његову. Веннтиалтори морају да имају приступ ваздуху, односно неку мрежицу испред себе. Не зид. Фрактал мешифај или Кулер мастер овако или овако. Има и других модела дрругих произвођача, али мора да је проходно и не исувише скучено.

Шалу на страну шта год да изабереш и како год да хладиш тамо где је усис мора да буде отворено потпуно. Неки мирко резови и једва видљиви пролази не пију воде.

  • Thanks (+1) 1
...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Zdravo ljudi imam 2 pitanja.

 

Imam kuciste Asus GT301 TUF GAMING

I zanima me da li ima neko takvo kuciste samo da su kontrole (paljenje, restart, usb etc) dole na kucistu.

Meni stoji kuciste iznad monitora i onda bi mi to bas znacilo ali nisam mogao da nadjem neko takvo.

Prvenstevno mi je bitno da ima taj mesh napred da moze lepo da dise kuciste.

 

Drugo pitanje je cisto akademsko 😄

Imam

CPU: 2700x

Mobo: Asus strix b350

GPU: Asus strix 1080ti

 

Graficku planiram da prodam i da kupim 3080 a sad me interesuje da li menjati jos samo procesor na npr 3900x cisto da moze da isprati graficku ili cu morati nesto novije da kupujem sto znaci da moram da uzimam novu plocu ram itd.

 

Hvala unapred

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, overkind said:

ДУЛЕ!

🙂

Мајку му његову. Веннтиалтори морају да имају приступ ваздуху, односно неку мрежицу испред себе. Не зид. Фрактал мешифај или Кулер мастер овако или овако. Има и других модела дрругих произвођача, али мора да је проходно и не исувише скучено.

Шалу на страну шта год да изабереш и како год да хладиш тамо где је усис мора да буде отворено потпуно. Неки мирко резови и једва видљиви пролази не пију воде.

 pa imaju ovaj gornji i zadnji ventilator...ali problem je sto napred gde je ovaj radijator od vodenog, em nema ventilatora, em je zatvoreno kuciste...lepo pitah ovog sto mi je sklapao koje kuciste da stavim, on kaze ma bilo koje, to je stvar ukusa...evo jos par slika gde se bolje vidi...ali problem je sto taj radijator jednostavno nemam gde drugde osim tu gde stoji i bez ventilacije i zatvoren, prednja strana je zid kao sto se vidi...nista onda, novo kuciste i sve da se prepakuje?

 

20230406_181929.jpg

20230406_181940.jpg

20230406_182048.jpg

20230406_182243.jpg

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Dule_smor said:

 pa imaju ovaj gornji i zadnji ventilator...ali problem je sto napred gde je ovaj radijator od vodenog, em nema ventilatora, em je zatvoreno kuciste...lepo pitah ovog sto mi je sklapao koje kuciste da stavim, on kaze ma bilo koje, to je stvar ukusa...evo jos par slika gde se bolje vidi...ali problem je sto taj radijator jednostavno nemam gde drugde osim tu gde stoji i bez ventilacije i zatvoren, prednja strana je zid kao sto se vidi...nista onda, novo kuciste i sve da se prepakuje?

 

20230406_181929.jpg

20230406_181940.jpg

20230406_182048.jpg

20230406_182243.jpg

Ajaoj tugo moja:( po treci put ima li ili nema nekog ventilatora napred direktno da bije u radijator??? Mada neće ni pomoći mnogo ni da ima, totalna je greška montaža radijatora tu u tom kućištu, mora, MORA pozadi ili gore.

 

Edit sad videh ladno niste stavili vent na radijator :), a pitam... Znači nema ???? Zaboga, rekao si za tog čoveka da se razume skoro kao Vudu...

Edited by millanče

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

Jebiga, ocigledno sam se zajebao u proceni, ne verujem da bi me namerno zajebao lik...nista, cimam vas posle odmora za preporuku nekog normalnog kucista pa cemo da prepakujemo sve...valjda ce moci u komadu da se stave ploca i procesor/hladjenje, ne bih ponovo da brljamo sa termalnom pastom:D

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Dule_smor said:

Jebiga, ocigledno sam se zajebao u proceni, ne verujem da bi me namerno zajebao lik...nista, cimam vas posle odmora za preporuku nekog normalnog kucista pa cemo da prepakujemo sve...valjda ce moci u komadu da se stave ploca i procesor/hladjenje, ne bih ponovo da brljamo sa termalnom pastom:D

Skini odmah taj gornji vent i prisrafi ga na radijator , zalepi žvakom, šta god, tu moraš imati vent na radijatoru, elementarna stvar,čovek ladno uputstvo aio kulera nije pogledao . A može se to sve upakovati kako valja i u to, a može se i menjati kućište, ali za ime boga stavi vent na radijator odmah makar kako bilo :o

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

Da ne menjaš kučište, za početak stavi jedan vent ispred radijatora, ako ga nema, pa da duva bar nešto.

 

Ako ne, probaj da instaliraš ovako

Is It a good idea to have the AIO Radiator at the Front as an intake and 1  120mm fan at the rear as the exhaust | Tom's Hardware Forum

ventilator na radijatoru da izbacuje vazduh, i bilo bi dobro da staviš jedan napred gde ti je sada radijator da ubacije vazdhuh, koliko toliko 🙂

 

ili ovako

Sliger SM580 Mini-ITX PC case - DENSITY.sk

isto taj vent gore da izbacuje vazduh.

Edited by manson
Link to comment
Share on other sites

Putujem sutra ujutro za Srb, svakako necu koristiti komp neko vreme, javljam vam kad se vratim sta sam uradio. Hvala svakako sto ste mi ukazali na problem, nikad nisam imao vodeno hladjenje, nisam imao pojma da je vent na tom radijatoru a must...a lik nam odrzava ceo IT sistem na poslu, nemoguce da to ne zna, mozda je samo gomno od coveka ili ga je mrzelo da se iscima da proba da upakuje kako treba

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...