Jump to content

Koju konfiguraciju uzeti?


Slađan

Recommended Posts

Treba mi savet od furunasa. Moj komp polako gubi bitku sa vremenom i u planu je kupovina novog, dok se ne prikupe pare i dok se situacija sa grafikama ne unormali, koliko toliko. E sad, drugar prodaje povoljno nvidia GTX 1070, ja bih da zamenim ovu moju GTX 960 sa tom 1070. Jel ima smisla ta grafika sa i5 4460 i 16GB rama? Meni bi koristila za 1080p igranje, nista ozbiljno(WoW, Diablo, Path of Exile), sve na osrednjim detaljima. Da li ima smisla ova 1070, dok se ne kupi novi komp?

The rain makes such a lovely sound

To those who're six feet underground

Link to comment
Share on other sites

Zahvaljujem. Moja trenutna grafika je MSI Gtx 960 2Gb model. Hladna je, ne znam da li je presla 65 stepeni, radi bez problem, ali najverovatnije cu je dati rodjaku. Ako je budem prodavao, pinudicu je i ovde, ne ocekujem ja neke pare za nju.

  • Like +1 1

The rain makes such a lovely sound

To those who're six feet underground

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Elem, razmisljam se koji monitor da uzmem. Komp ce biti sa 3080 verovatno, tako da ce moci da tera i ultrawide lagano valja. E sad pitanje je dal mi odgovara uw od 34 inca, porobah kod drugara, kul deluje, mada mi se cini da je malo preblizu kad covek sedi za obicnim kompjuterskim stolom. Sa druge strane mogu da se izvalim u kauc i gledam film sa 2+ metra recimo sto je kul. Tako da se razmisljam izmedju ova dva 21:9 i jednog 16:9, sta mislite ili ako imate jos neku preporuku recite.

https://www.mediamarkt.de/de/product/_dell-s3222dgm-315-zoll-wqhd-monitor-1-ms-reaktionszeit-165-hz-2797883.html

https://www.mediamarkt.de/de/product/_lg-34gn850-b-ips-curved-ultrageartm-gaming-monitor-34-zoll-uwqhd-monitor-1-ms-reaktionszeit-144-hz-2798894.html

https://www.mediamarkt.de/de/product/_msi-curved-gaming-msi-optix-mag322cr--va-32-zoll-94459652.html

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mene interesuje koje to igre zapravo podrzavaju UW 😄 kapiram neka trkanja i tako te, gde u multiplayeru veca sirina ekrana ne daje prednost, a u singlu je eto lepse imati nesto u perifernom vidu.
 

Prostudiraj Dule tehnologiju panela tih monitora
Evo info page sa manje vise svim informacijama sta je razlika izmedju istih
TN vs VA vs IPS
https://www.rtings.com/monitor/learn/ips-vs-va-vs-tn#:~:text=IPS is the clear winner,color accuracy at moderate angles.

Edited by Shale
Link to comment
Share on other sites

Ja bih preporučio VA panel kao zlatnu sredinu. IPS ima najbolje boje ali crna nije dovoljno crna i dosta modela ima "probijanje" pozadinskog osvetljenja. TN je govno za kancelariju i Kanter 1.6 u 200 fps. VA ima dosta bolje boje od TN i baš ono duboku crnu.

Odnosno ako u Njemačke ima Iiyama sa VA panelom, to uzmi, a ako ne onda Dell.

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Dule_smor said:

Elem, razmisljam se koji monitor da uzmem. Komp ce biti sa 3080 verovatno, tako da ce moci da tera i ultrawide lagano valja. E sad pitanje je dal mi odgovara uw od 34 inca, porobah kod drugara, kul deluje, mada mi se cini da je malo preblizu kad covek sedi za obicnim kompjuterskim stolom. Sa druge strane mogu da se izvalim u kauc i gledam film sa 2+ metra recimo sto je kul. Tako da se razmisljam izmedju ova dva 21:9 i jednog 16:9, sta mislite ili ako imate jos neku preporuku recite.

https://www.mediamarkt.de/de/product/_dell-s3222dgm-315-zoll-wqhd-monitor-1-ms-reaktionszeit-165-hz-2797883.html

https://www.mediamarkt.de/de/product/_lg-34gn850-b-ips-curved-ultrageartm-gaming-monitor-34-zoll-uwqhd-monitor-1-ms-reaktionszeit-144-hz-2798894.html

https://www.mediamarkt.de/de/product/_msi-curved-gaming-msi-optix-mag322cr--va-32-zoll-94459652.html

Ali ovde si naveo dva 16:9 i samo jedan 21:9, od čega je ovaj MSI Full HD, to na 3080 ima da leti samo tako 😄 

3 hours ago, Dule_smor said:

Hvala, procitacu svakako. A ja sam miskio da skoro sve novije igrepodrzavaju UW, pa evo cak i WoT koji je stariji od 10 god podrzava. Doduse Diablo 2 resurrected ne podrzava, to mi je veliki minus 😄

Podržavaju objektivno, bio je problem pre 2-3 godine ali se sad ne sećam nijednog novijeg naslova osim već pomenutog Diabla da ne podržava. A i ono teško da igru koja je live service kao što je WoT možeš da tretiraš kao "10 godina stara igra" jer svakim patchom oni menjaju nešto vezano za grafiku, uključujući i takve stvari, u tom smislu je stara par meseci. 

Drugo pitanje je a zašto ti hoćeš ultra-wide monitor? Iskreno meni za igre nisu nešto spec bolji, ja planiram da uzmem neki u budućnosti ali pre svega zbog produktivnosti - mogu da poređam više prozora jedan pored drugog i da radim tako, to mi znači. Ako samo ideš na theatrical feel igre na UW monitoru mislim da to jako brzo dosadi, tj brzo se navikneš pa i ne primećuješ više. 

Konačno što se panela tiče mislim da TN zapravo niko više i ne radi u UW formatu, a u standardnom ih svakako izbegavaj. IPS vs VA nije toliko velika razlika u slici, VA ima bolje boje ali su generalno nešto sporiji paneli, IPS obratno, ali i jedni i drugi su sasvim korektni. S obzirom da nećeš igrati kanter ili druge twitch shootere verujem da bi ti VA bio bolji izbor ali realno ne bi pogrešio ni sa IPS. 

  • Downvote (-1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

takodje mi nije jasna prica sa crnom na ipsu, nisam imao nikad VA panel, i jasno mi je da crna nije bas skroz crna na IPSU, ali opet ako se za graficki dizajn koriste IPS paneli i nikome to ne smeta, sto bi to bio problem duletu 😄 hocu reci, ako bi dule birao izmedju 2 monitora istih ostalih karakteristika a jedan VA drugi IPS, da bih mu preporucio IPS ipak. VA zvuci kao recimoooo....... TIGAR GUME :DDDDDDDDDDDDDDD

Edited by reki
Link to comment
Share on other sites

 

4 hours ago, Zwerko said:

Ali ovde si naveo dva 16:9 i samo jedan 21:9, od čega je ovaj MSI Full HD, to na 3080 ima da leti samo tako 😄 

Podržavaju objektivno, bio je problem pre 2-3 godine ali se sad ne sećam nijednog novijeg naslova osim već pomenutog Diabla da ne podržava. A i ono teško da igru koja je live service kao što je WoT možeš da tretiraš kao "10 godina stara igra" jer svakim patchom oni menjaju nešto vezano za grafiku, uključujući i takve stvari, u tom smislu je stara par meseci. 

Drugo pitanje je a zašto ti hoćeš ultra-wide monitor? Iskreno meni za igre nisu nešto spec bolji, ja planiram da uzmem neki u budućnosti ali pre svega zbog produktivnosti - mogu da poređam više prozora jedan pored drugog i da radim tako, to mi znači. Ako samo ideš na theatrical feel igre na UW monitoru mislim da to jako brzo dosadi, tj brzo se navikneš pa i ne primećuješ više. 

Konačno što se panela tiče mislim da TN zapravo niko više i ne radi u UW formatu, a u standardnom ih svakako izbegavaj. IPS vs VA nije toliko velika razlika u slici, VA ima bolje boje ali su generalno nešto sporiji paneli, IPS obratno, ali i jedni i drugi su sasvim korektni. S obzirom da nećeš igrati kanter ili druge twitch shootere verujem da bi ti VA bio bolji izbor ali realno ne bi pogrešio ni sa IPS. 

 

ah da, ovaj Dell je 16:9 iako je curved...nekako bih njega najpre uzeo...mada kenjam, uzeo bih najpre ravan 32 ili 34 inca, a ne ova zakrlivljena pozerska sranja:D...a drugar hoce da mi uvali njegov polovni dell alienware AW3418dw, ali starija generacija...kao on ga tad platio 1200 evra, dace mi za 600...mislim da cu iskulirati 😄

 

8 hours ago, voodoo_ said:

Ja bih preporučio VA panel kao zlatnu sredinu. IPS ima najbolje boje ali crna nije dovoljno crna i dosta modela ima "probijanje" pozadinskog osvetljenja. TN je govno za kancelariju i Kanter 1.6 u 200 fps. VA ima dosta bolje boje od TN i baš ono duboku crnu.

Odnosno ako u Njemačke ima Iiyama sa VA panelom, to uzmi, a ako ne onda Dell.

 

znam samo sta je IPS, TN i VA nemam pojma o cemu pricate :DDD

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Dule_smor said:

ah da, ovaj Dell je 16:9 iako je curved...nekako bih njega najpre uzeo...mada kenjam, uzeo bih najpre ravan 32 ili 34 inca, a ne ova zakrlivljena pozerska sranja:D...a drugar hoce da mi uvali njegov polovni dell alienware AW3418dw, ali starija generacija...kao on ga tad platio 1200 evra, dace mi za 600...mislim da cu iskulirati 😄

 

Ako ti nije ideja da uvek budeš blizu monitora, tj u nekom ono standardnom položaju ispred računara nego hoćeš da gledaš i sa kreveta i odakle već bolje izbegni zakrivljene. 

A što se panela tiče tebi će IPS i VA da budu isti, TN svakako ne uzimaj. 

  • Upvote (+1) 1
  • Downvote (-1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, reki said:

takodje mi nije jasna prica sa crnom na ipsu, nisam imao nikad VA panel, i jasno mi je da crna nije bas skroz crna na IPSU, ali opet ako se za graficki dizajn koriste IPS paneli i nikome to ne smeta, sto bi to bio problem duletu 😄 hocu reci, ako bi dule birao izmedju 2 monitora istih ostalih karakteristika a jedan VA drugi IPS, da bih mu preporucio IPS ipak. VA zvuci kao recimoooo....... TIGAR GUME :DDDDDDDDDDDDDDD

evo i od jos jednog strucnjaka a nije vudu (mada mu dise za vratom!)

image.png.53fc0732edff2e76a21686c4823529c9.png

Link to comment
Share on other sites

U kući imam i IPS i VA, nijednom mi boje na VA nisu izgledale sranje (ono što su izgledale bolje na IPS i dalje nisam siguran koliko je od IPS-a a koliko od preseta monitora), dok me light bleeding na IPS-u izluđuje u filmovima. Za uglove gledanja isto ne vidim da su nešto dramatično loši na VA. Uostalom, VA je dominantan tip panela na TV-u tako da ne bi ni smeo da ima sliku koja valja samo ispred ekrana, jer ko bi to kupio.

Link to comment
Share on other sites

VA ima katastrofa prikaz na tupim uglovima gledanja, ali kod monitora koga briga, kad gledas pod 90° +-10°.

VA TV u vecoj sobi...  vec druga prica, onaj ko gleda iz >=120° ugla ima potpuno drugu sliku od onog ko gleda ravno na ekran.

Manje-vise mrtva trka izmedju VA i IPS sto se monitora tice.

Link to comment
Share on other sites

Ja koristim HP Omen 32'' od 2017. i ne mogu biti prezadovoljniji. Monitor je 2k, 75hz, 5ms odziv mada negde spominje da je 1ms. Platio sam ga tada 220 EUR preko veze pa sam zato valjda i toliko presrećan sa njim.

Pričali ste o crnoj a na ovom monitoru je ubedljivo najbolja crna koju sam video na ekranima. IPS je. Da mogu, ja bih lično kupio još jedan identičan ali ih malo ima ili su onaj Pavillion model od 32 inca prepakovan i brendiran sada kao omen, a nije to to. Ovaj moj ima blago ostecenje na levoj strani jer sam ga ja verovatno nekad prilikom transporta pritisnuo jače pa tu baca malo vise svetla koje kao da probija tu.

Nije da je preporuka za ovaj Omen jer ga nećeš naći verovatno, a i prepakovali su Pavillione 32 u ovo identično pakovanje kasnije, ali uzmi 16:9 flat 32 inča za gejming i ne boj se, ja sam odigrao hiljade sati svega i svačega i fantastičan je doživljaj igranja.

...

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, reki said:

takodje mi nije jasna prica sa crnom na ipsu, nisam imao nikad VA panel, i jasno mi je da crna nije bas skroz crna na IPSU, ali opet ako se za graficki dizajn koriste IPS paneli i nikome to ne smeta, sto bi to bio problem duletu 😄 hocu reci, ako bi dule birao izmedju 2 monitora istih ostalih karakteristika a jedan VA drugi IPS, da bih mu preporucio IPS ipak. VA zvuci kao recimoooo....... TIGAR GUME :DDDDDDDDDDDDDDD

Ima varijacija IPSova
kupio sam sebi DELL S2721DGF
https://www.dell.com/en-us/shop/dell-27-gaming-monitor-s2721dgf/apd/210-axeh/monitors-monitor-accessories
165hz, 1440p, ips koji BLEEDUJE u 3 lepe

ortak kupio isto to, ne znam oznaku, bukvalno je identican monitor samo sto je 60hz i boje su perfektne, nema bleeda, ista cena isto sve

 

🤷‍♂️

Edited by Shale
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...