Jump to content

Stambena vila od 500+ kvm


Recommended Posts

Elem, malo rejdzujem danas posto je klijent fantom na svim poljima, pa da podelim malo o cemu je rec sa rur zaednicom. Wall of text incoming.

 

Klijent, jedan od ruskih sefova inzenjera iz Gazproma,  kupio parce zemlje u Novim Banovcima, sa ogromnom vilom (cca 550 kvadrata). Ima izlazak na Dunav, parcela dimenzija 45 x 200m, ogromno parce zemlje. Tu postoji kuca koja je projektovana nekih 70ih godina i tada je zidana. Projekat je losh, izvedeno stanje je ok, mada se vec raspada posto je stara, ali je u jednom trenutku bila pretvorena u neku kafanu pa je dozidavana ko frankenstajn sa svih strana po potrebi.

 

Cilj je napraviti kompletan redizajn glavne kuce, eksteijer i kompletan enterijer. Postoji jedna mala pomocna kuca koja bi se isto adaptirala za neke servisne potrebe. Na parceli treba da se naprave teniski teren, bazen, pomocna kuca na ulazu za obezbedjenje, decije igraliste, skroz uredjenje celog partera itd. Nije posao skroz definisan posto se ne zna koliko treba da se intervenise.

 

Posao je ogroman, i trenutno je u ranoj fazi idejnog resenja, sto sam radio poslednjih skoro mesec dana. Pa rekoh da podelim , pa cu i da update-ujem ako nekog bude interesovalo kako se sve to razvija.

 

Za pocetak par fotografija kako trenutno izgleda ta kuca.

- Prednja fasada slikana s desne strane

SS857486_zps029f5caa.jpg

 

- Zadnja fasada -

Pozadi1_zps97dddab7.jpg

 

Ove fotografije su mozda izoblicene, posto su slikani delovi i spajani.

 

Elem, ideja je... posto pojma nemamo sta zapravo on hoce. Ceo input je bio "napravite neki dizajn". Da uradimo 2 varijante za pocetak.

 

1. Varijanta bi bila neinvazivna i zasnivala bi se na tome da gabarit kuce ostane isti, krov da ostane isti, i da se oguli fasada i postavi nova + da se ujednace prozori. Ja sam to izmodelovao malo kao koncept, nista preterano realisticno, ali da moze da se vidi o cemu je rec.

 

Ideja da se rasturi malo ta malter fasada i da se napravi neka kombinacija kamena i cigle.

 

-Varijanta 001- prednja fasada s leve strane

 

1pp_zpse4a7755f.jpg

 

2. Varijanta je ono sto sam ha hteo da prodje kod klijenta, jer mi je muka od ovakvih kuca. Malter cigla kos krov dimnjak itd. Hteo sam da napravim moderniju gajbu, pored svog kicha koji se dogadja, hteo sam da spasim ovu kucu :) Dakle, ovo bi bila varijanta sa vise gradjevinskih radova u principu. Kos krov bi se ili skinuo ceo , ili bi se modifikovao tako da moze da se sakrije iza fasadnih zidova i da privid ravnog krova. Neki delovi fasade bi se modifikovali, kao na primer ova prica desno oko ulaza, kod stepenista, tu je predsoblje , malo bi se uvuklo u odnosu na sprat, a i konstrukcija to dopusta.

 

Drvo beton mi je bila prva ideja

 

-Varijanta 002- prednja fasada s leve strane

 

test4pp_zps4d06fc94.jpg

 

Iako ja volim ovakav minimalizam, skapirao sam da je mozda previse hladan ovaj beton pa sam malo probao varijante sa nekim vrstama cigle.

 

- Varijanta 002-1- isto pogled s leve strane

 

5pp_zpsc8e6c676.jpg

 

Ovu Varijantu s belim/bez i tamnim braon ciglama ja favorizujem i najvise mi se svidja ustvari. Ali sam, u slucaju da je klijent raspolozen za malo jaci izraz, napravio i jednu sa crvenom ciglom, koja isto ne izgleda lose, ali nije za svaciji ukus.

 

Varijanta 002-2

 

6pp_zpsf5a567db.jpg

 

To je ono glavno od eksterijera :)

 

Sto se tice enterijera, tu je situacija horor u principu. Kuca kao sto sam reko je zidana i projektovana levim jajetom, tako da je u dnevnoj sobi .... cista visina 220 cm (od poda do plafona), postoje neke grede ispod kojih je visina 190cm... U DNEVNOJ SOBI.. EJ 190cm.. EJ! Znaci katastrofa, i to je sve tako napravljeno da bi se to popravilo moralo bi pola kuce da se srusi (a inace ja sam bio za to da srusi celu kucu i napravi novu), tako da sam ja uzeo da malo odradim enterijer tog dnevnog boravka za pocetak, da mu dam malo da vidi namestaj, materijale, forice neke.

 

U toj razlici nivoa postoji prolaz taj od 190cm na nekoliko strana te dnevne sobe, i trenutno tu postoji neki kao "prozor sa vratima u sredini" u otvoru duzine 380cm na primer... koji deli predsoblje sa velikim holom i stepenistem koje je na visinskoj koti 0,00 i dnevnu sobu koja je 55cm visa... znaci +0.55, tu ima par stepenika i vrata koja su visine 190cm, znaci, niko normalan to ne bi tako koristio jelte. Zato je moja ideja da se to pretvori u neku pregradu, ali posto je niska soba, da ostane transparentno da bi dobijala svetlo sa svih strana itd. bla bla, arhitekta sam pa sta, kurac palac.

 

Evo parceta enterijera

 

7p-1_zps5ee07100.jpg

 

i

 

6-2000_zps6945167c.jpg

 

Cela ideja je da se taj zid ispuni akvarijumom koji je providan skroz pa se onda od toga napravi dnevni boravak sa kaminom (neki modernijim kao na modelu) itd. Sad bih ovde morao da udjem u dublju problematiku i uploadujem neke funkcionalne organizacije tj crteze i skice osnova, ali to nije lepo za gledanje kao 3d modeli pa cu vas postedeti toga za sad. Ovo je samo ideja, tj koncept, nista nije finalno, ima gresaka itd, namestaj moze biti ovakav ili onakav.

 

PF.... valjda je to ceo post.

 

Kritike i komentari uvek dobrosli.

 

PS : klijentu se ne svidja ova moderna varijanta eksterijera, ne svidja mu se cigla na klasicnijoj varijanti. Enterijer mu je ok za sada, ima neke zahteve u funkcionalnoj organizaciji ali to sam i ocekivao.

  • Upvote (+1) 1

Get smart or die dumb!

Link to comment
Share on other sites

Vrh, zbog ovakvih topica poželim da sam milijarder pa da se ovako izdrkavam i driblam razne aritekte i dizajnere :D

 

meni je najbolja varijanta 002 (ova bez cigli, prva), s tim što mi na svim tim 002 varijantama nekako smetaju ove neke drvene(?) fasadne daske (lol šta sam napisao sad), možda bi moj predlog bio 002 + neke cigle umesto drveta i to je pobeda.

Edited by Mrzitelj
Link to comment
Share on other sites

iskren da budem ni meni se eksterijer ne svidja, osim prvog kolko tolko.

sto ne probas da uradiš nešto da bude u stiku okruzenja? ako me kapiraš

lol sad vidim da su novi banovci istripovao sam da je fruska gora

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

komšo, sabio si, kad skupim pare za neku gajbu, cimam te od starta! 

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Pa zato sam i okacio, da cujem misljenja. Ukus je ukus jbg, nema tu raspravljanja preterano. Ova fasada od drveta je meni vrh na primer, i ceo taj drvo beton trip na primer .. (random google - http://www.besthousedesign.com/wp-content/uploads/2010/02/modern-concrete-wooden-house-facade-588x393.jpg), dok dosta ljudi ne podnosi to uopste. Ne pricam sad o klijentu, nego i prijateljima i poznanicima.. na primer evo i Nikola i Igor isto.

 

Mislim, na kraju cu svakako da vezem konja gde gazda kaze :)))

 

@ Igor - okruzenje .... bolje da ne pokazujem fotografije tih svetlih primera arhitekture :)

Get smart or die dumb!

Link to comment
Share on other sites

ma ne znam zasto sam procitao "na obronku fruske gore pored dunava" umesto novi banovci :)

 

Verovatno ono sto je babi milo to joj se i snilo. 

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

E sad si ti mene pitao random tehnicka izvodjacka pitanja :) Probacu da odgovorim

 

- Od  kog drveta? Postoje razne akcije tu, ali fasada kao i podovi se uglavnom rade od nekog kvalitetnijeg drveta - Tikovina, Sibirski Arish, Africka Tikovina, Smrcha, Kedrovina ... onako iz glave. Sibirski Arish je mozda najjaci ovde.

 

- Kako se tretira drvo ponovo zavisi od vrste drveta koja se postavlja. Ovaj Sibirski Arish kad se "skuva" tj. impregnira pre postavljanja, moze da istrpi boga oca (dosta otporan na vlagu i vodu i vatru) dok neke fasade od tikovine najbolje da se mazu tikovim uljem (al to je na svake 2 godine)... opet zavisi sta radis od toga, ne isplati se postavljati skelu na veliku zgradu radi premazivanja svake 2 god.

 

 - Elementi. Postoje neki standardizovani profili, to od proizvodjaca zavisi. Uglavnom se svodi na debljinu cca 15 do 30 mm, i  sirinu od 100 - 150mm, pa onda duzina daske kolko je potrebno za gradjenje necega (ali uglavnom su to daske od 3 i 6m, sad pricam za Arish posto sam s njim radio, ne znam za sve tacno). Postoje razliciti profili, ravni, oni kosi za pravljenje kaskadnih fasada...

 

- Random izvodjac moze da postavlja fasadu, drvene obicno postavljaju neki tesari, ili storali, znaci imaju neki da kazem uzi specialty i nisu obicni dundjeri. Postavljaju je prema nekim detaljima, da li razradjenim custom od strane arhitekte, ili ako na primer se uzima gotov fasadni sistem onda obicno firme koje proizvode to imaju i svoje specifikacije i detalje a nekad i ekipke koje ugradjuju.

 

- Sto se tice cene... ne znam sad tacno sta me pitas. Cene variraju... takodje postoje stadijumi obradjenosti drveta. Na stovaristu, cena "suve daske" to je neobradjeno drvo koje ne moze da se postavlja na fasadu, Bukovina na primer je oko 200 eur /m3 , ovaj Sibirski arish je 500 eur/m2.

 

- Sto se tice "proizvodjaca" , nije to bas proizvodnja.. evo kako ide taj ciklus. Investitor dobije od arhitekte projekat zgrade koji ima drvenu fasadu od XYZ drveta. Onda taj investitor unajmi glavnog preduzimaca koji ce da organizuje gradnju, taj glavni car ce da za svaku poziciju na zgradi da unajljuje specijalce, zidare, tesare, elektricare, itd. Kad dodje do drvene fasade, on ce da ode na stovariste ili neku firmu koja se bavim prodajom SIROVINE. Pa ce da kupi kubne metre sirovog drveta XYZ, pa ce onda njegovi unajmljeni specijalci da te sirovine u radionicama pretvaraju prema tehnickoj dokumentaciji  to u obloge za fasadu i da ugradjuju (to nije samo sechenje, nego treba i sushenje u susharama, pa secenje, premazi itd..). Tako da.. ako zelis da "proizvodis" ovde nesto na tu temu... imas nekoliko opcija:

 

1) Prodaja sirovine (koju treba nabaviti od negde jelte, mozes da budes uvoznik na primer)

2) Prerada sirovine

3) Prerada sirovine + ugradnja obloge

 

uf, valjda je to to. Mozda treba da pojasnis tacno sta zelis lol.

E Pesmo,

imam par pitanja oko drvenih fasada.

 

Od kog drveta se izradjuju?
Kako drvo treba da bude tretirano, koliko treba da bude suvo, kakvi premazi, itd?
Kakvi se elementi koriste, je l' postoje neki standardizovani profili i duzine?

Ko uobicajeno postavlja fasadu, random izvodjac radova, ili proizvodjac fasade treba da obezbedi nekog radnika?
Kolika je cena jednog kvadratnog metra?
Koliko se koriste kod nas i u svetu, i da li vec ima proizvodjaca kod nas?

 

 

Kontam da imam uslova za proizvodnju, pa me zanima...

 

 

Inace, ova verzija sabija najvise.


5pp_zpsc8e6c676.jpg

Get smart or die dumb!

Link to comment
Share on other sites

pesma onaj prosli rad sto si kacio je za 3 koplja ispred ovih rendera, ali racunam wip je. Ako klijent i dalje ne zna sta hoce moj savet ti je da prestanes da ga zatrpavas sa varijacijama fasade, probas da ga saslusas sta tacno hoce i uradis nesto smisleno, u protivnom ovo moze da se oduzi :) Svidja mi se na koji si nacin uspeo da spases kucu, ali opet jbg kad se njemu ta moderna varijanta ne dopada.

This video contains content from Jimmy Kimmel Live, who has decided to block it in your country.

[23:47] <manager-> jao dete jao dete :D

chickenonaraft.kom

Link to comment
Share on other sites

E, videh na zoni pee neki dan.. Eksterijer "moderna" varijanta je vrh vrhova, nemam ni jednu zamerku dok drugu varijantu ne mogu da komentarisem posto je totalno nesto sto ne volim, bljak, a uradio sam bas takvih brdo :) Ne znam sto te prozivaju za onaj akvarijum, korektno je ispalo skroz. Samo teraj enterijer sada, bas me zanima kraj. Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Варијанта бр 1 се најбоље уклапа у околину :) Ако вам треба особа која прави дизајнира акваријуме пм :) Девојка је ангажована да ради акваријум у Сочију за олимпијаду :)

Edited by Kal1mero

Нема  будућности без истине.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...