Jump to content

Религија и психологија у пракси


Ребел

Recommended Posts

@Duljo

Moguce da si ti pobrkao loncice. Religija je postojala i mogla je da postoji i pre nego sto je Crkva pocela sa svojim delovanjem. Znaci verovati u Hrista nije lose per se, ali je lose ako okupis sve koji veruju u Hrista i pokusas, cak i oruzjem, da nametnes onima sto ne veruju. Pa 300 godina se verovalo u Hrista bez ikakve zvanicne Crkve.

Edited by ducky
Link to comment
Share on other sites

На основу тога што си написао, ја видим да ти ниси ништа схватио од онога што сам ја написао. Озбиљан сам, прочитај опет мој пост. Мислим, узео си поенту мог поста, око чега вртим цео пост, и шутнуо је у страну. Управо сам обрадио то што тебе мучи. Не капирам, јел причам турски...

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

инб4 драле Бог - ако се уведе параметар бога, пада у воду цело кењање о религији, јер у том случају она добија апсолутно јемство и нема сврхе дискутовати. Дакле, да би дискусија уопште постојала, то бисмо морали да избегнемо.

да причамо о религији као о херметичком социолошком феномену у служби контроле и зла васколиког ('ајде има и "позитивних" аспеката: као лепе цркве и као нека традиција, мис'им култура), изузимајући саме темеље који религију чине религијом?

не, хвала, наставите да се играте.

;)

@Duljo

Moguce da si ti pobrkao loncice. Religija je postojala i mogla je da postoji i pre nego sto je Crkva pocela sa svojim delovanjem. Znaci verovati u Hrista nije lose per se, ali je lose ako okupis sve koji veruju u Hrista i pokusas, cak i oruzjem, da nametnes onima sto ne veruju. Pa 300 godina se verovalo u Hrista bez ikakve zvanicne Crkve.

не верује се у Христа, него се верује у Бога, који има, да кажемо условно, још 2/3.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Драле, ништа то нема везе са тим шта ко мисли, само је пререквизит за неапсурдно кењање да одбацимо тај трип. Просто, ако не одбацимо, онда можемо и да ћутимо на топику. Тако да, ништа ''антибожно''. Ваљда ти је јасно зашто мора тако.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

На основу тога што си написао, ја видим да ти ниси ништа схватио од онога што сам ја написао. Озбиљан сам, прочитај опет мој пост. Мислим, узео си поенту мог поста, око чега вртим цео пост, и шутнуо је у страну. Управо сам обрадио то што тебе мучи. Не капирам, јел причам турски...

Cek da razjasnim kako sam ja razumeo tebe. Pojednostavljeno - srbosijek ne bi postojao da nema Ustasa, i nema smisla ga razdvajati od Ustasa. Tako isto i za atomku i covecanstvo jer covecanstvo je napravilo atomku da je upotrebi i u svakom univerzumu covecanstvo koje bi je napravilo bi je upotrebilo, i isto tako i za Crkvu i covecanstvo. Hmmm, sad kontam da jesi u pravu :S

Link to comment
Share on other sites

Nema uslovno jos 2/3, jer 1 je 3 i 3 je 1. Jer da nije tako Katolici bi bili u pravu :)

зато сам рекао условно, мрзи ме да куцам више много, Даријане.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Cek da razjasnim kako sam ja razumeo tebe. Pojednostavljeno - srbosijek ne bi postojao da nema Ustasa, i nema smisla ga razdvajati od Ustasa. Tako isto i za atomku i covecanstvo jer covecanstvo je napravilo atomku da je upotrebi i u svakom univerzumu covecanstvo koje bi je napravilo bi je upotrebilo, i isto tako i za Crkvu i covecanstvo. Hmmm, sad kontam da jesi u pravu :S

Па тако некако, са малим изменама на појединим местима:) Нпр, био сам далеко мање метафизичан, није битно у колико итерација би хришћанство постало црквењачко, нас интересује само ова једна, а у њој се то десило и ту онда нема приче (осим приче ради - да баба има курац).

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Драле, ништа то нема везе са тим шта ко мисли, само је пререквизит за неапсурдно кењање да одбацимо тај трип. Просто, ако не одбацимо, онда можемо и да ћутимо на топику. Тако да, ништа ''антибожно''. Ваљда ти је јасно зашто мора тако.

лол, антибожно.

мени није јасно како не видите да таково уско посматрање једног феномена нужно мора да доведе до једног и само једног закључка у цивилизованој и аргументованој расправи, а то је да су религије највеће зло икада.

да се разумемо, религија без тога да неко у нешто безусловно верује никад не би била религија са оволиким утицајем, на којем ви градите анализу. то је неодвојиво. не ради се о Богу, него о Човеку. Човек је одувек желео да верује у натприродно, да се тако изразим. одатле религије. јебига.

само ви наставите, и иначе досадна и предвидива вожња зна да буде уживање за гледање понекад, само возите.

:)

Zato ja kazem, ne da nisi trebao reci uslovno, trebao si kad si vec rekao, ali nisi uopste trebao reci ista :)

уствари морао сам да реагујем на твоје њу ејџ тенденције са "Христом".

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

мени није јасно како не видите да таково уско посматрање једног феномена нужно мора да доведе до једног и само једног закључка у цивилизованој и аргументованој расправи, а то је да су религије највеће зло икада.

Зашто? Ето, Фројд је сматрао да је религија неуроза која лечи све остале неурозе и сматрао је за позитивни ентитет, без икакве приче о богу, засновано само на човековој природи. Зашто би свако мислио исто само зато што нисмо ставили коначни трип бога? Заправо је обрнуто логично.

да се разумемо, религија без тога да неко у нешто безусловно верује никад не би била религија са оволиким утицајем, на којем ви градите анализу. то је неодвојиво. не ради се о Богу, него о Човеку. Човек је одувек желео да верује у натприродно, да се тако изразим. одатле религије. јебига.

Јесте, само што постоје велике разлике између рецимо ислама и анимизма, по много фактора. Мислим да се овде ипак прича о неком ужем ''избору'' религија.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Зашто? Ето, Фројд је сматрао да је религија неуроза која лечи све остале неурозе и сматрао је за позитивни ентитет, без икакве приче о богу, засновано само на човековој природи. Зашто би свако мислио исто само зато што нисмо ставили коначни трип бога? Заправо је обрнуто логично.

ма може Фројд да прича шта хоће кад ја споменем џихад и крсташки рат.

Јесте, само што постоје велике разлике између рецимо ислама и анимизма, по много фактора. Мислим да се овде ипак прича о неком ужем ''избору'' религија.

добро, велике монотеистичне су зло. егзотичне нису толико, јер су инфериорне на овом свету од Небеса отпалом. види какав сам ђаволов адвокат!

:)

Ako ti je lakse sad.

:)

заправо јесте, веровао ти мени или не.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

ма може Фројд да прича шта хоће кад ја споменем џихад и крсташки рат.

Добро, он може да ти на то каже ''између осталог''. Мислим, зависи како ко шта посматра. Да ли је ауто лош или не?

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

јесте, и ја кажем Фројду да је лечење неуроза неурозом мали бенефит у односу на стотине милиона мртвих кроз историју.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Ovde je reč samo u korišćenju termina. Mi nemamo nikakve jezičke fraze i izraze u kojima je Hristos, već je uvek Bog, dakle, nije reč o pojmu nego kako se određeni termini koriste u jeziku. Za razliku od našeg u engleskom i drugim jezicima je često Hristos, pa odatle cela ova zabuna. A njuejdž se iz ovoga samo po sebi razume.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Заправо имамо, природно у складу с нашим веровањем. Питање је само колико је коме блиска теологија. Или причамо само о народским изразима, који не морају имати никакву теолошку тежину?

Mislim da sam frustriran zbog svega od navedenog, kako si me procitao, ciganmala frojdovac.
Link to comment
Share on other sites

Pa o narodskim izrazima valjda, tu se vidi kako izvesna nedorečenost, npr "jebo te bog" omogućava seamless interreligijsku komunikaciju jer recipijent može da substuje svoga boga i da pravilno primi šta se htelo reći a ne šta je izgovoreno [:D]

  • Upvote (+1) 2

jebote, smorio si sa kukanjem vise :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...