Jump to content

Utopia or Dystopia


Recommended Posts

http://www.youtube.com/watch?v=Q4k0i0c2LWw

Gledam sad ovaj concept video kako Toyota zamislja "idealnu" buducnost moto industrije (ali i mnogo vise od toga) u nekoj 20xx godini i neka blaga jeza me je prolazila tokom celog klipa. Svi obuceni u belo, svi automobili isti, svako ima kez od uva do uva, happiness and joy na sve strane.

Juce pricao sa ortakom skroz nevezano za klip i pricamo o ideji koju naucnici imaju da se u buducnosti izmedju ostalog zabrani i "proizvodnja" svinjskog mesa jer je naravno lose po zdravlje ljudi... pa onda krenuli o Tehnokratiji, zivotu pod staklenom kupolom, itd...

Brojni SF autori su pricali o tome pre X godina, al to nekako sve sporo stize (na svu srecu?), sta mislite koliko smo daleko od toga i da li uopste idemo u tom smeru?

(lol klasican friday evening foreveralone topic, ubijaju me ovi evening hours na poslu [b)] )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ја мислим да смо већ ту, али то је спора и неприметна асимилација (углавном), тако да 99% људи неће ни сконтати кад буде ''готова''.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

То би морао поближе да дефинишеш, пошто се никако не бих сложио да сваки напредак води ка селфдеструкцији. Можда си мислио на технолошки напредак? Или можда мислиш на ''напредак'' који је заправо назадовање? Или мислиш на напредак у погрешном правцу?

Мислим, напредак у најширем смислу по дефиницији не може да води ка било чему лошем јер онда није напредак.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Juce pricao sa ortakom skroz nevezano za klip i pricamo o ideji koju naucnici imaju da se u buducnosti izmedju ostalog zabrani i "proizvodnja" svinjskog mesa jer je naravno lose po zdravlje ljudi... pa onda krenuli o Tehnokratiji, zivotu pod staklenom kupolom, itd...

Dok je srpskog pravoslavlja biće i prasića :)

dante_ ne odgovaraj, inače ode temau wot kurac :D

Link to comment
Share on other sites

Ova budućnost u tojotinom filmu je totalno gej :D

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=Q4k0i0c2LWw

Gledam sad ovaj concept video kako Toyota zamislja "idealnu" buducnost moto industrije (ali i mnogo vise od toga) u nekoj 20xx godini i neka blaga jeza me je prolazila tokom celog klipa. Svi obuceni u belo, svi automobili isti, svako ima kez od uva do uva, happiness and joy na sve strane.

Juce pricao sa ortakom skroz nevezano za klip i pricamo o ideji koju naucnici imaju da se u buducnosti izmedju ostalog zabrani i "proizvodnja" svinjskog mesa jer je naravno lose po zdravlje ljudi... pa onda krenuli o Tehnokratiji, zivotu pod staklenom kupolom, itd...

Brojni SF autori su pricali o tome pre X godina, al to nekako sve sporo stize (na svu srecu?), sta mislite koliko smo daleko od toga i da li uopste idemo u tom smeru?

(lol klasican friday evening foreveralone topic, ubijaju me ovi evening hours na poslu [b)] )

ovi su se pregutali some na reklami

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

Ја мислим да смо већ ту, али то је спора и неприметна асимилација (углавном), тако да 99% људи неће ни сконтати кад буде ''готова''.

Ne moze da bude neprimetna, valjda ces uvek mozes da povuces crtu i kazes "ok, cek da uporedim kako je sad a kako je bilo pre 50-100-500 godina", osim ako nase kolektivno znanje bude "resetovano" i svi istorijski spisi zabranjeni.

Dok je srpskog pravoslavlja biće i prasića :)

Pa meni deluje da ce biti kao sa moonshine-om u Americi. Pravice se underground u ogranicenim kolicinama i moraces da "znas coveka" da bi nabavio.

ovi su se pregutali some na reklami

ali bukvalno... Poenta je da nikako ne razumem one koji su kreirali ovu reklamu. Ok, hteli su da pokazu koncept automobila koji je "kameleon" tj moze da menja enterijer/eksterijer on demand, to je skroz cool i legitimno, ali cemu ovi izvestaceni osmesi, bele uniforme i celokupna sterilna atmosfera. Da li stvarno misle da ljudi prizeljkuju takvu buducnost pa im je i serviraju u reklamama?

Edited by trooper
Link to comment
Share on other sites

Ne moze da bude neprimetna, valjda ces uvek mozes da povuces crtu i kazes "ok, cek da uporedim kako je sad a kako je bilo pre 50-100-500 godina", osim ako nase kolektivno znanje bude "resetovano" i svi istorijski spisi zabranjeni.

Наравно да може да буде неприметна јер је ти као појединац ниси свестан. Рођен си и живиш у неком свету, ако немаш неки вис маиор да ти покаже, а немаш, онда си најебо. Знаш ону причу ''орао и кокошке'', како је орао могао да ''повуче црту''? Никако јер је трипово да је кокошка и блејо је около и онда је умро.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Koji debilan video. Svi manekeni, zivot olaksan do apsurdnosti, kola centar svake aktivnosti. Ko kad bi ja pravio reklamu za pekaru i u njoj predvideo buducnost gde ce ljudi koristiti kifle da se teleportuju, gledaju televiziju i slicno.

Ljudi se dele na optimiste i one koji znaju bolje.

Link to comment
Share on other sites

Zashto mislite da je ovo buducnost - neki ljudi zive ovako i u sadashnjosti...

Imaju svoje gej frendove, super kolica, zivot je samo voznja po omiljenim kafeima i slanje sms-ova/sedenje na twitteru i facebooku. Po meni nishta bolje ili loshije od ovih u ovoj reklami.

Tehnologija je samo sredstvo, na svakom od nas je da izabere kako ce je koristiti.

edit: evo tipichni primer:

Umesto da idem u nedelju uveche da se vidim sa drushtvom, sedim na forumu, surfujem po netu i gledam filmove i serije kao forever alone. Ne obracam paznju na zenu, na decu, na rodjake, prijatelje. Zelim da budem sam poshto me smara sve.

Imam para da kupim to shto sam pre dve godine mashtao da imam, ali me to vec ne chini srecnim. Ono shto zaista zelim je da odem na more i ostanem tamo mesec dana. Ali ne mogu to da uradim zato shto imam posla.

Sve postaje kompenzacija za to shto ne mogu da imam trenutno. A najlaksha kompenzacija je ukljuchiti RPG i osecati se gospodarom sudbine svemira. Welcome to the future - vec imamo 3D, skoro cemo imati i generatore mirisa i ukusa, malo kasnije holograme, pa onda holodeckove i direct thought link. Kada nam se smuchi nash realni zivot, samo cemo otici u VR i cao zdravo...

Edited by ZerBah

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

Не сматраш због асимилације:)

Гомилу ствари које јесу проблем ти не видиш као проблем (ти као пера мика лаза дуле). Следећи тиер је да те које сад ти видиш као проблем, твоје дете не види, али мисли да су неке хевије ствари проблем.

Ствар је у томе што сви мисле да су способни за неки готиван угао гледања, а полазе од неке личне тачке, а та тачка не иде даље од њиховог искуства. Па ћеш тако ти Даки рећи ''омг ладно блејите на нету десет сати'' и онда сести два сата за нет. А твој ћале не седи уопште и у фазону је ''лол ладно блејиш два сата на нету''. Онда си ти у фазону ''лол ћале па то је нормално лол''. И тако у круг. Онда дођу неки Наох, Нам и Гав и угуше се јер су навикли на ваздух без ових трипова и са 30% кисеоника уместо 21%.

Већ сам негде написо онај пример из демолишн мена кад оће да се кара са рибом, а она каже ''размена флуида? лолфуј!'', мислиш ли да је та риба у фазону да има проблем и да га конта и да уме да га изолује?

СВАКОМ ОД НАС је сјебан систем вредности, онима којима је сјебан 100%, они су мали амери са малим китама и великим колима, а они којима је сјебан 99%, они су као нормални ликови. А главна одбрана сваког од нас је ''па ја сматрам да је то океј док год си свестан и док год си умерен и независан од тога, све има добре и лоше стране блаблаблабалбалбаблаблба'' - БУЛШИТ:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Zivimo u "informatichkom" drushtvu, kljukaju nas i bombarduju info-ima gde god da smo, ali taj info vishe nema smisla zato shto je sve postalo fejk i informaciju moze svako da izmisli i nabudzi kako mu treba. Tipichan primer su zombo kutije od TV-a, pa onda ovi virusni klipovi na Youtube-u i socijalnim mrezama, blogovi and so on...

Mnogo sam se bolje osecao ranije kada sam svu informaciju dobijao iz dana u dan prichajuci sa ortacima, nego sada kada odem na net pa vidim zillion nekih debilnih komentara... Kao shto moja zena kaze kada sedim na netu - zanimam se kopanjem informacionog djubreta...

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...