Jump to content

Tablet, e-reader


RaveN

Recommended Posts

na internetu :D:D pise da ne cita sve formate vec da moraju da se prebacuju u neke mobi il kako vec :) i da imaju neki softveri za to :) moze i pdf ali nece bas dobro ispasti ?:D

sta laki ima da kaze na to ?:D

To je malo zbunjujuće što piše, nisi prvi koji to pita. Sve podržane ebook formate Kindle čita bez problema, izuzev EPUB-a, ali za njega imaš prilično kul konverter Kalibri ali i sopstveni Amazon konverter KindlePub recimo da se zove. Sve to radi više nego ok. Međutim sve knjige možeš naći i u mobi formatu koji je taj format za ebook-ove, pa i u txt-u, pdf-u etc. Konvertovanje inače Amazon obavlja za tebe ako mu recimo pošalješ na sopstveni Kindle email u Word formatu dokument, on ti ga pretvori u mobi i baci na Kindle.

Glavna kvaka kod tih konverzija je što recimo PDF ako samo prevučeš na Kindle on će ga otvoriti, ali će ga posmatrati kao sliku, čije delove ti zumiraš i tako čitaš. A ovim pravim konvertovanjem on PDF pretvara u tekst (ajde tako najlakše da objasnim) što je bitno kod kasnijeg određivanja veličine fonta, razmaka, margina, samog fonta i svega drugog što sam već pisao (na kraju krajeva i kod audio čitanja). Ali ja do sada recimo nisam imao potrebu da ništa konvertujem, jer i kad se "zakačim" za neku knjigu koja je PDF, pogledam u Kindle library (ima na torrentu, oko 8GB) kojeg sam svukao "na početku" i ta knjiga je obično tu u MOBI formatu.

mislim da ima, B&N (barnes and nobles) je izbacio NookColor samo pokushavam da nadjem dal je e-ink il neshto drugo.

migsa apple sony fanboi :) Nook Color je kolor tablet, pokreće ga Android, kao što će biti Kindle Fire.

Link to comment
Share on other sites

pa nego kako drugachije, prokleti hipsteri:)) a to li je, ma koji djavo gotivni su mi bili "obichni" ebook`ovi sa jednostavnim opcijama i funkcijama, load book, read book, delete book. bez touch`eva, wifi`a, browser`a, i josh mali milion drugih chuda koje kao poboljshavaju uzhitak, a jednostavna stvar je bila u pitanju, chitanje knjige. jedino za shta mozhe da bude kul ako smisle/il ako su vec smislili eink u boji jeste za stripove i za neke udzbenike il tako neshto gde ima slika ili grafika.

sonijeve slushke sa ipodom, ko shto rekoh jedina stvar koju mogu da svarim koju je apple izbacio:)

( [;)] )...

Link to comment
Share on other sites

Mogu se delimično složiti sa tobom oko ebook-ova, ali to što je nešto zamišljeno kao prost proizvod ne znači da ne treba da se unapređuje zarad užitka a bez menjanja osnovne funkcije. Meni je recimo u tom smislu kolor tablet za čitanje knjiga bezveze, iako je kul i za stripove a kao može i da se surfuje, igraju igre, ali mi to nije to.

Ali sa druge strane, ekran osetljiv na dodir nije nužno minus, posebno što ne kvari doživljaj čitanja na bilo koji način. A što da ne i wifi bacanje knjiga na uređaj, mislim, ako može, što ne bih to radio? Kada bi mi dali opciju da biram USB ili WiFi pri čemu je USB 20 dolara jeftiniji, onda bih razmislio :)

Link to comment
Share on other sites

hehe ok, touch mozhe da bude kul al nekako mi izgleda previshe krhko/osetljivo (shto treba da bude poenta:D ), ako nabavim ovaj sa touchom ugradjenim javljam utiske. al wifi sha znam, posle 2-3 dine navikao sam se na usb, poshto uglavnom tad kad loadujem novu knjigu baterija mi se isprazni il je doshla na pola pa se taman napuni (btw. bash se brzo puni, za sat vremena mozhe da bude napujnena il cak i manje)

sad skoro sa svakog gedzeta mozhe da se surfuje, igra itd. ebook knjiga ftw, al smao da ostane ebook:)

jedina stvar koju zhalim shto nisma uzeo jeste lampica za njega, pa da u mraku mogu lepo da chitam.

( [;)] )...

Link to comment
Share on other sites

I ja sam bio identično skeptičan kao ti, imajući u vidu da je to format manji od standardnog formata džepne knjige, ali to ipak - radi. Jednostavno, kad čitaš ebook "filozofija" je drugačija, nije da gledaš tako kao knjigu koliko je materijala stalo na jednu stranu, već ti odrediš veličinu slova i čitaš, klikćeš na "next" i teraš dalje, ne vrtiš stranice, jednostavno, ok je skroz, a ako ti je mali font ti ga povećaš itd. Imaš i dalje onaj Kindle DX ali to očigledno niko živ ni ne kupuje, skup je i glomazan. Stane tebi na tih 6 inča dosta teksta (lol gej) tako da ne moraš oko toga da brineš.

Ja imam Kindle Keyboard, pre je bio Kindle 3, ne znam sad kojeg naplaćuju 90 dolara, ali Kindle Touch i Fire ne možeš kupiti van USA, samo onaj osnovni. S tim što mislim da te nove još uvek nisu ni krenuli da prodaju, valjda u drugoj polovini novembra.

hehe ok, touch mozhe da bude kul al nekako mi izgleda previshe krhko/osetljivo (shto treba da bude poenta:D ), ako nabavim ovaj sa touchom ugradjenim javljam utiske. al wifi sha znam, posle 2-3 dine navikao sam se na usb, poshto uglavnom tad kad loadujem novu knjigu baterija mi se isprazni il je doshla na pola pa se taman napuni (btw. bash se brzo puni, za sat vremena mozhe da bude napujnena il cak i manje)

Mislim da touch kid ovih novih modela radi na nekom infracrvenom principu, tj. da nije dodir kao na telefonima, tako da ti sam ekran ostaje isti kao pre, pa koliko ti je delovao "robusno" do sad, delovaće i nadalje.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da touch kid ovih novih modela radi na nekom infracrvenom principu, tj. da nije dodir kao na telefonima, tako da ti sam ekran ostaje isti kao pre, pa koliko ti je delovao "robusno" do sad, delovaće i nadalje.

Sinoc kad sam malo vishe zashao u temu saznah i to, al thx:)

Mada jedina losha stvar u tom sluchaju je ako hocesh da "brzo citash", tj koristish prst il neki rekvizit. Kako god pomerim eto strane lete:)) mada ako se koristi neki rekvizit pitanje je dal ce se pomerati stranice, btw nikako da nadjem za prs 650 da li ima opcija da se iskljuchi touch screen.

( [;)] )...

Link to comment
Share on other sites

Evo ga još jedan skeptični što se tiče veličine Kindle-a :)

Razmišljam se da kupim Kindle Fire i jedino što me odbija trenutno je ta veličina ekrana, tj. da li je malo za čitanje knjiga?

Lucky kažeš da ti je 6" Kindle skroz ok? Ako je tako onda 7" ne može nikako da bude gore :)

Link to comment
Share on other sites

Isuviše su zakomplikovali sa Nook Colorom i Kindle Fire-om priču oko ebook readera, jer su to u stvari tableti. Kad ih posmatraš kao takve, onda ti je lakše da se odlučiš. Znači, 7" je sigurno bolje nego 6" i u tom smislu je Fire zasigurno zanimljiviji, ali je standardni kolor ekran kao iPad, Galaxy Tab itd, a ne eInk o kojem razglabamo :) Kao što pomenu već Ivke.

Link to comment
Share on other sites

Biće više nego ok ... pazi, sve preko tih 7" za čitanje je priličan problem jer umara ruku. Ja sam probao na iPadu nešto da čitam "ozbiljnije" i zaboli te ruka posle nekog vremena ako nisi oslonio uređaj na nešto. Tako da tih 100-200g koje imaju 7" uređaji je svakako podnošljivo u odnosu na 600 od 10" uređaja.

Link to comment
Share on other sites

bas sam planirao da uzmem sad jos malo kindle fire, ali ovaj nook ga je po svemu pogazio, sjajno izgleda

Ne razumem po čemu ga je pregazio? Koliko ja vidim jedina je razlika što ima slot za SD karticu, sve ostalo je maltene identično. Nije da nešto sad branim Amazon, ali prosto mi deluju skoro isto...

I jel neko još primetio kako za oba čitača tamo gde stoji da ima "must have" app ima ikonica Angry birds? :)

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Angry Birds ikonica je naravno a must. Čak je Windows Mobile u jednom trenutku ubacio bio a Rovio uopšte nije imao port Angry Birdsa za WinMo :))

Sta ja znam ako se uzima za citanje kapiram da je najbolji e-ink display jer ne umara oci, mada opet ne znam nisam probao ni e-ink ni color da bih znao, jel ima neko iskustva u citanju knjiga sa color displaya da li se umaraju oci etc?

Ma znaš kako, sve je to, da kažemo, relativno. Ja sam čitao PDF sa kolor displeja i nije da te peku oči i hoćeš da umreš, može da se čita bez problema, naravno ako je ekran dovoljno kvalitetan. Ali ipak nije kao na eInku.

Link to comment
Share on other sites

Ne razumem po čemu ga je pregazio? Koliko ja vidim jedina je razlika što ima slot za SD karticu, sve ostalo je maltene identično. Nije da nešto sad branim Amazon, ali prosto mi deluju skoro isto...

I jel neko još primetio kako za oba čitača tamo gde stoji da ima "must have" app ima ikonica Angry birds? :)

Pa kako nije?

Kindle 512 Mb ram - Nook 1024Mb ram

Kindle 8 Gb interne memorije - Nook 16 Gb memorije

Kindle nema SD ulaz - Nook ima SD ulaz za karticu do 32 Gb

Sve ostalo je identicno, a mislim da cena od 50 dolara razlike smesna u odnosu na ono sto dobijas. Mada u sustini jedino je velicina memorije i mogucnost za karticu ono sto pravi svu razliku barem meni.

E sad jedino sto me jos uvek prcka u zdrav mozak je sto ne mogu nigde da nadjem podatak da ce imati app za pokretanje CBR fajlova, hocu da citam stripove sa tableta :D

Edited by JoeKerr

If there's some higher power that controls my fate, i would like to meet him, shake his hand, then crack open his ribcage and tear out his heart.

Link to comment
Share on other sites

da, ali oni koriste neki ograniceni android, i nece moci da se skidaju aplikacije sa android marketa, vec za kindle samo sa amazona, a za nook samo sa b&n.

DUUUUUUUUUH! :)

Edited by JoeKerr

If there's some higher power that controls my fate, i would like to meet him, shake his hand, then crack open his ribcage and tear out his heart.

Link to comment
Share on other sites

ako prodaju dovoljno primeraka tih tableta, a sasvim sigurno hoće, ima da se oformi veliki komjuniti i onda ćeš moći da radiš šta god hoćeš jer će neko naći način da ti to omogući.

za nook color odavno postoji standardni android rom za telefone sa sve marketom, gmailom i ostalim stvarima.

ja bih između ta dva odabrao onaj sa boljim ekranom i bržim procesorom, a ove razlike koje džoker navodi su sekundarne.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...