Jump to content

Pitanje u vezi osiguranja


zuzilinjo

Recommended Posts

Ukratko, ucestvovao sam u saobracajnoj nesreci danas, i to kao krivac. Na nizbrdici je vozac ispred mene zakocio (Pezo 407) zbog pesaka, ja sam legao na kocnicu i ipak samo se sudarili. Policija je dosla, nisam pocinio nikakav prekrsaj (ako je to uopste bitno, mislim na prekoracenje brzine) i utvrdili su da imam 0,0 promila alkohola u krvi.

Glavno pitanje: Steta na njegovim kolima je oko 1000 evra, da li ce to moje osiguranje pokriti? Nemam kasko, ne znam ni sta imam, znam da je premija bila 9000. Saobracajni policajac mi je rekao da ce osiguranje sve platiti, dok mi je vozac drugog vozila rekao da cu ipak ja pokriti stetu, jedino sto cu je placati osiguravajucem drustvu, a ne direktno njemu...

Ako su potrebne bilo kakve dodatne informacije, samo recite...

P.S. Nije bilo nikakvih povreda, nisu se ni ukljucili air bag-ovi...

How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

Sad malo pišem napamet jer nisam 100% siguran, ali poenta obaveznog osiguranja jeste upravo da bi se platilo oštećenoj strani u slučaju udesa. Jer ako mu ti plaćaš kakve veze ima dal' ide direktno njemu ili preko osiguravajuće kuće?

Zato sad valjda i razmatraju te izmene zakona o obaveznom osiguranju kako bi se i ono nivelisalo u skladu sa tim da li si imao sudare ili ne, baš kao što radi kasko, a što je osiguranje tvog vozila u slučaju sudara a ne i tuđeg (opet koliko je meni poznato).

Znači, kad dođe rešenje da si kriv, bajko ide sa predračunom servisa u tvoju osiguravajuću kuću i naplaćuje se preko tvoje polise obaveznog osiguranja.

Neka me neko ispravi ako grešim.

Link to comment
Share on other sites

To jeste tacno, a i procitao sam tako na njihovom sajtu. Izgleda da ja nisam dovoljno dobro formulisao pitanje.

Hocu da pitam kako je u 'stvarnosti', ako me razumete. Da li ce oni probati da mi nakace neki prekrsaj, na primer da nisam drzao propisano odstojanje (ili bilo sta drugo), i sta ja moram da uradim (minimum minimuma), da bi oni mogli pravosnazno da odbiju da plate?

Edited by zuzilinjo
How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

Tebi u svakom slucaju ide prekrsajna prijava sto nisi drzao sigurno odstojanje. Stetu na njegovim kolima pokriva osiguranje, cak i da je bilo povredjenih ostetu za povrede na sudjenju isto pokriva osiguranje koliko ja znam.

Edited by mohican

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Ukratko, ucestvovao sam u saobracajnoj nesreci danas, i to kao krivac. Na nizbrdici je vozac ispred mene zakocio (Pezo 407) zbog pesaka, ja sam legao na kocnicu i ipak samo se sudarili. Policija je dosla, nisam pocinio nikakav prekrsaj (ako je to uopste bitno, mislim na prekoracenje brzine) i utvrdili su da imam 0,0 promila alkohola u krvi.

Glavno pitanje: Steta na njegovim kolima je oko 1000 evra, da li ce to moje osiguranje pokriti? Nemam kasko, ne znam ni sta imam, znam da je premija bila 9000. Saobracajni policajac mi je rekao da ce osiguranje sve platiti, dok mi je vozac drugog vozila rekao da cu ipak ja pokriti stetu, jedino sto cu je placati osiguravajucem drustvu, a ne direktno njemu...

Ako su potrebne bilo kakve dodatne informacije, samo recite...

P.S. Nije bilo nikakvih povreda, nisu se ni ukljucili air bag-ovi...

штету на његовим колима сигурно нећеш ти да платиш, то ће да плати твоје осигурање, у целости, чије си покриће купио приликом регистрације возила, а које се зове "обавезно осигурање од одговорности за штету начињену трећим лицима у саобраћају", или кратко "осигурање од аутоодговорности", или онако профи "АО". оно што ћеш да платиш је казна за прекршај у саобраћају.

да си имао алкохола у крви, ту би изгубио покруиће свог осигурања и иако би твоје осигуравајуће друштво платило штету коју си начинио, имали би право регреса, што ће рећи да би исти износ потраживали од тебе по исплати оштећенику.

надам се да ти је све јасно сад.

:)

едит:

ово што Лале спомиње (и што је ВЕЋ усвојено, тј. нови закон о АО је прошао) се зове бонус/малус систем, тј. ако је твоје друштво за осигурање имало исплате по основу штета које си ти проузроковао, следећа премија осигурања од аутоодговорности ће да ти буде скупља. нисам сад сигуран, морао бих то да проверим, али сигурно 50% или можда чак и 100%. ако немаш удесе остварујеш право на попуст (бонус), али он је у мањим износима, типа 25%, што значи да после једног малуса треба (рецимо) 3 године да возиш без проузроковања штета својом одговорношћу да би ти се малус истопио.

ето.

едит2:

каско осигурање је класично осигурање имовине, тј. осигурање твојих кола од штете како год проузроковане (е сад се ту грана приче, шта се тачно покрива, шта не, типа: гром, поплава, побеснеле веверице; крађа се увек покрива). па онда имаш осигурање стакала посебно, па попусте на аларме и канџе и све тако. проблем је што су та осигурања код нас јако скупа и неприоступачна и углавном их плаћају само несрећници са лизингом, а богатуни не могу да осигурају своје прескупе џипове, јер је већина друштава за осигурање избацила каско осигурање скупих кола из своје понуде због малог обухвата осигурања и последичне мале или никакве дисперзије ризика.

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Hvala puno obojci, barem mi je jedan kamen pao sa srca.

Sad da pitam drugo pitanje, koje je povezano sa samim sudarom. Posto je covek bio maksimalno predusretljiv (nikakvo nerviranje sa njegove strane, jedino zelja da pomogne) gledali smo da napisemo zapisnik na sto bolji nacin. Tu je dosao saobracajac i rekao mi kako bi bilo bolje da napisemo da se drugi vozac kretao u trenutku sudara, posto ako napisemo pravi scenario (on je zakocio pred pesackim prelazom i stajao u trenutku sudara) kazna je 3-12 meseci zabrane upravljanja + 30 do 50 hiljada dinara. Ako kazemo ovo drugo, nema zabrane upravljanja i kazna je do 20 hiljada. Da li neko ima iskustva sa ovim?

P.S.

Sve ste super objasnili, samo da dodam da bi idealno prošao da je šteta bila do 500€ - u tom slučaju bi bez policijskog uviđaja mogli da sve završite, i ti kao izazivač udesa ne bi dobijao kaznene bodove ni novčanu kaznu.

To sam sad video prilkom istrazivanja na datu temu, to je uvedeno skoro, zajedno sa 'Evropskim izvestajem o saobracajnoj nezgodi'. Nazalost coveku je otislo zadnje stop svetlo i branik, i steta je sigurno bila preko 500 evra...

Edited by zuzilinjo
How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

осигурање твојих кола од штете како год проузроковане (е сад се ту грана приче, шта се тачно покрива, шта не, типа: гром, поплава, побеснеле веверице; крађа се увек покрива).

da iskoristimo priliku da malo uveselimo ovaj topic http://www.youtube.com/watch?v=GJW4rnN6q84 [Ricky Gervais, Acts of God]

Link to comment
Share on other sites

Suština priče je da će tvoje osiguranje pokriti sve, ne brini oko toga ništa. Revija SAT kaže da ćeš sledeće godine platiti osiguranje pomnoženo sa 1,5 puta, tj 50% više, dakle oko 14k din i to su ti sve posledice (osim toga što moraš da popraviš svoj auto) što se štete tiče.

E sad što se kazne tiče nisam pametan po novom zakonu. Ja sam imao debila sudar pre 3 godine, lik zakočio ispred mene i ja sam bukvalno pukao branik o branik s njim, on je vozio službena kola u kojima mu je bio neki šef ili direktor pa je insistirao da zovemo pandure (štete nije bilo, meni se iskrivila tablica). Panudr je došao sa konstatacijom "a šta ste me bre cimali za ovo" i napravio zapisnik. Posle sam dobio da idem kod sudije za prekršaje koji me pitao koliko treba da bude rastojanje izmedju vozila i na to ti je pravilan odgovor "dovoljno da možeš blagovremeno da se zaustaviš". Dao mi je kaznu od 6.000 dinara.

E sad po novom zakonu to tretira član 82.

Član 82.

Vozač mora da drži bezbedno odstojanje od vozila koje se kreće ispred njega, tako da može blagovremeno da uspori ili se zaustavi, ako vozilo ispred njega uspori ili se zaustavi.

A kaznena odredba za to je definisana u članu 333. stav 1. stavka 43), gde se kaže da ako prekršiš član 82. ti sleduje novčana kazna od 5.000 dinara. E sad ne znam kakva je situacija kad izazoveš sudar nepoštujući taj član, mada mi na osnovu ovoga deluje da je pandur lupao glupost i da ti je svejedno. U svakom slučaju to bi bilo najbolje ako imaš nekog prijatelja/poznanika advokata da ti to pogleda kad dobiješ zapisnik od murije i da te konsultuje šta da pričaš kad budeš išao kod sudije za prekršaje, tako sam ja radio...

Edit: zeznuo sam se piše na kraju člana 333.

Ukoliko je lice izvršenjem prekršaja iz stava 1. ovog člana izazvalo neposrednu opasnost za drugog učesnika u saobraćaju, ili prouzrokovalo saobraćajnu nezgodu kazniće se novčanom kaznom u iznosu od 6.000 do 18.000 dinara.

Dakle nije dramatično, ali svakako gledaj da se konsultuješ s nekim advokatom, ja nisam baš ekspert za ta pravna pitanja, da ne ispadne da to tretira i neki drugi član.

E da, ceo zakon imaš ovde pa čitaj :) http://www.mup.gov.rs/cms_cir/sadrzaj.nsf/zakoni.h

Edited by Zwerko

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Ja generalno ne vidim shta menja to shto se on kretao ili nije, ti si se zakucao od njega pa si se zakucao.A i ako ste pisali da je kochio ispred pesachkog, mozhe samo da ide njemu na shtetu shto se josh uvek kretao sa peshakom na istom?!

Stvarno ni meni nije jasno sta menja, pa zato i pitam. To je sve sirok pojam, tako da mozemo da kazemo da je on kocio a da nije jos stao, tacnije to nam je saobracajac i rekao da napisemo. Isli su tako daleko da su mi cak i pricali sta da kazem pred sudijom, ali meni je ovo ipak bilo nejasno...

Mislim da na ovo pitanje moze da odgovori jedino neko ko je upucen u zakon, ili mu se isto desilo. Ja sad listam ZOBS, ali za sad nisam nista nasao...

P.S. @Zwerko Upravo si otkucao odgovor dok sam ja odgovarao Pajseru tako da ga nisam video. To bi bilo to, upravo je to i rekao: 'Kazna za neodrzavanje propisnog rastojanja'. Bilo bi lepo kad bi se na tome zavrsilo, hvala u svakom slucaju...

Inace steta i na mojim kolima je poprilicna (tek treba utvrditi kolika tacno), ali unisten je levi far, ulubljen levi cosak haube, levo krilo i potkrilo, iskrivila se sasija ispod branika i sraf od fara je probusio cev hladnjaka tako da je moralo da se slepa...

Edited by zuzilinjo
How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

pa koliko si ti to brzo išao, kad su vam tolike štete na kolima?

Pa nije uopste bio brz sudar (barem sa moje tacke gledista) nikome nije nista bilo u kolima (nas je bilo cetvoro), jednostavno smo se 'lose' sudarili (ako uopste postoji dobro). Posto sam ja gledao da li mogu da skrenem i da ga izbegnem (video sam da necu zakociti na vreme zbog nizbrdice) udario sam ga svojim levim prednjim farom. Ulubila mi se i hauba jedno 2 cm tacno iznad fara, a i levo krilo. Nezgodno je sto se sraf koji drzi far tacno okrenuo i zario u gumeno crevo od hladnjaka i probusio ga...

Jedino me sad kopka da nisam skrenuo i da sam ga udario sredinom branika, da li bi bila manja steta po mene (zbog boljeg rasprostiranja sile), ili bi tek onda havarisao hladnjak...

How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

Ja sam ogrebao liku auto za 1000 evra :)Moj auto je prošao bez štete zbog plastičnog branika :D

Kad smo vec kod ovoga, drugom ucesniku u nezgodi je pukao branik i stop svetlo. On je odmah zvao da se raspita za cenu i receno mu je da je branik 82 hiljade dinara a stop svetlo oko 30 hiljada...

How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

Ma Pezo 407, ali skupi su ti zadnji branici nenormalno.

Mislim postoji i opcija da me je slagao covek, ali ne znam sta bi dobio time, ionako smo vec pozvali policiju, a i njemu moje osiguranje sve pokriva...

Edited by zuzilinjo
How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

Onda izgleda da sam ispao budala, tak sam sad krenuo to da proveravam. Nalazim da su polovni negde oko 80 evra, tako da je skoro nemoguce da je nov, originalan, iz servisa preko 400.

Ali opet mi ostaje nejasno zasto bi covek lagao, on je zvao da se raspita za branik jedno 30 minuta posle zvanja policije...

I kad smo vec kod prevara i mogucih prevara, zar ne otvara mnogo mogucnosti ovaj novi 'Evropski obrazac'? Na primer, osoba A zeli da menja branik, dogovori se sa osobom B da ga ovaj udari i osiguranje sve pokrije. Nema policije (steta ispod 500 evra), jedina posledica je visa polisa osiguranja. Zar nemaju osiguravajuca drustva neki sistem zastite protiv ovoga?

How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

па једини начин да се заштите је та повратна спрега у виду бонус/малус система. онај ко је прихватио да је крив за штету следеће године плаћа 50% већу премију.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...