Jump to content

Letovanja TOPIC


Recommended Posts

Bio sam danas do puteva srbije pa da prenesem utiske, možda nekome bude od koristi.

U svakom slučaju Putevi Srbije su u nekadašnjoj zgradi Beomedicine u Ustaničkoj, tj. tu im je taj centar za naplatu putarine. To je ona zgrada gde je u dnu DM, prekoputa Tehnomanije. Ulazi se sa strane znači ne direkt iz Ustaničke.

Raspala komunistička zgrada naravno 🙂 Uđete i liftom na peti sprat! 

Na moje iznenađenje nije ni bilo neke gužve a i rade u isto vreme tri službenika, možda sad pošto je "udarni period" pa da se ne bi previše čekalo.

Ako imate postojeći tag koji je prepaid i ima pare bez obzira gde je kupljen i kad, mora da se izvrši zahtev za povraćaj novca. Pišete zahtev, onda ga "overavate" kroz web servis i onda trezor vam vraća novac na račun. Što može da traje od dve nedelje do mesec dana. Da bih izbegao to cimanje skapirao sam da mogu da iskoristim šta imam od para na domaćem putu sa tim tagom a da novi koristim za MKD pa ću ga posle rekonfigurisati i staviti u drugi auto, kad potrošim novce.

Kad uzmete novi tag, daju vam i lepo ištampano uputstvo i ima QR kod ili odete na web stranu i registrujete se. Povuče sve podatke na bazi registracije pa je malo posao olakšan, stigne vam na mail user/pass i logujete se. Dodatna mala komplikacija je što karticu dodajete dva puta - jednom za puteve srbije, drugi put za puteve mkd - oba puta ide verifikacija putem banke itd. I to je to.

Ceo proces u putevima srbije ne traje duže od pet minuta, naravno ovaj web deo možete i posle kad dođete do kompa.

Sad to kao radi, da li će i u praksi videćemo, mada kažu neki po medijima i internetu da šljaka.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Jose Jimenez said:

Pošto rekonfigurišeš tag, da li moraš da dopunjuješ preko portala Puteva, ili možeš kao i ranije, npr. na NIS pumpama?

I mene ovo zanima - zapravo dodatno pitanje je da li uopšte može prepaid i dalje, ili samo taj postpaid (pošto si povezivao sa karticom, jelte)

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Jose Jimenez said:

Pošto rekonfigurišeš tag, da li moraš da dopunjuješ preko portala Puteva, ili možeš kao i ranije, npr. na NIS pumpama?

kad ga rekonfigurišeš prešao si na postpaid u fulu, ako je verovati službenicima. znači nema više prepaid plaćanja.

na portalu samo možeš da tražiš povraćaj sredstava koaj si uplatio preko prepaid.

čak i sam info sa sajta to nagoveštava:

Quote

Уколико сте приликом пребацивања Вашег Таг уређаја са препаид режима на Опен Балкан имали средства на вашем уређају молимо вас да попуните форму како би та средства била уплаћена на Ваш жиро рачун.

verujem da je ovo urađeno pre svega jer ne postoji lak način da se onda taj prepaid naplati u MKD, verovatno bi išlo neko žongliranje da tu onda NIS npr plaća putevima srbije to što si ti dopunio tag kod njih a onda MKD šalje jednom nedeljno zahteve za prebacivanje para od puteva srbije do njih, a pošto sistem verovatno ne bi bio lepo uvezan ne bi me čudilo da bi mogao da platiš prepaid u MKD iako više nemaš para jer si ih potrošio u SRB 🙂

9 minutes ago, togFU said:

I mene ovo zanima - zapravo dodatno pitanje je da li uopšte može prepaid i dalje, ili samo taj postpaid (pošto si povezivao sa karticom, jelte)

ovo ne bih znao, ali i ako može, verujem da je ograničeno samo na SRB zbog ovog što sam napisao gore.

Link to comment
Share on other sites

Ја сам био исто код њих, могу да потврдим да су екстра љубазни и пословни. Ја сам узео овај постпејд код Поште, није лоше, скине ти са картице само, нисам пребацивао на МКД јер не планирам у скорије време на ту страну, али свакако похвале за пословност

  • Like +1 1

Naposletku ti si navek znala da sam svirac,brosic sto se tesko pribada,da me moze oduvati najblazi nemirac,da cu u po reci stati,da se necu osvrtati nikada...

Link to comment
Share on other sites

Poslovnost moj kurac, ja kupio u pošti i one na šalteru bukvalno ne znaju šta prodaju i da li je prepaid ili postpaid ("mi samo prodajemo uređaj, je l hoćete ili nećete?"). Hteo sam prepaid da ne bih ostavljao karticu javnom preduzeću, ali pri pokušaju prve dopune na NIS pumpi, saznajem od kasirke da je to postpaid tag i da mora da se registruje. Odradim registraciju preko telefona, ali tag postaje aktivan tek posle pola sata tako da je test drajv prošao neslavno (rek'o "ma ne verujem da je to tačno pola sata, nego su se to oni ogradili jer ne može odmah da se koristi", ulazim posle 10 min u ENP traku i popijem poruku "tag je na crnoj listi", e blamage).

Tako da ako hoćete prepaid tag, kupite na pumpi.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam još od ranije koristio onaj Enpay kao post paid varijantu i to mi je sasvim ok. MeÄdjutim na onom njihovom sajtu stoji nesto kao "svi korisnici Enpay aplikacije ce automatski biti prebaceni i ubaceni u open Balkan" ali nista ne pise kad. Posto sam danas krenuo na more odem ja u ponedeljak u njihovu (Enpay) poslovnicu na Nbgd, da bih dobio neki tradicionalno glup odgovor u stilu "Putevi Srbije su nesto tek u petak pustili tu aplikaciju, pa nije proradilo do danas, ali ocekujemo da proradi u toku nedelje pa cete biti obavesteni na mail". Sad mail nisam dobio, pa sam zato kroz Makedoniju koristio placanje normalno bankovnom karticom (mislim zadrzavanje je ukupno 5 minuta na svi rampama zajedno) jer mi kao glupo da udjem u onu traku za TAG pa da ne radi...

Ako dobijem u narednih 15ak dana obavesticu da li radi u povratku :) S tim da je moja logika bila da su taj post paid TAG trebali da uvedu jos pre x godina, ovo ih sad najnebitnija stvar kao sync sa Makedonijom naterala inace ne bi ni sad :)

  • Downvote (-1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, voodoo_ said:

Poslovnost moj kurac, ja kupio u pošti i one na šalteru bukvalno ne znaju šta prodaju i da li je prepaid ili postpaid ("mi samo prodajemo uređaj, je l hoćete ili nećete?"). 

У Пошти реално не знају о чему се ради,  али Лаки и ја смо причали о дирекцији Путева Србије у Устаничкој, прати фабулу радње 🙂

Naposletku ti si navek znala da sam svirac,brosic sto se tesko pribada,da me moze oduvati najblazi nemirac,da cu u po reci stati,da se necu osvrtati nikada...

Link to comment
Share on other sites

Ja kako, nego hoću da kažem da je stvar jako loše iskomunicirana s javnošću, ja sam saznao za to koji tip taga gde radi prvo iz članka na N1, koji su opet to saznali od svojih čitalaca (LOL), a Putevi Srbije su tek nakon toga izbacili neku generičku objavu gde se više potencira politička priča da smo mi neki open balkan 5:1 pobeda i uspeh Aleksandra Vučića lično nego na tehnikalije, realnu upotrebu, šta se dešava sa prepaid kreditom itd. Pravi postpaid nije ni mogao da se uzme na fizičko lice (ne računam 3rd party vendora ENPay), pa svi koje sam uživo pitao o tagu, a znam da imaju, ništa nisu znali da mi kažu osim "ja kupio na pumpi, tamo dopunjujem, pojma nemam".

Link to comment
Share on other sites

Да, испратили су то катастрофално, још 5 пута горе него ова нова наплата градског превоза који је пљуван овде 🙂

  • Like +1 1

Naposletku ti si navek znala da sam svirac,brosic sto se tesko pribada,da me moze oduvati najblazi nemirac,da cu u po reci stati,da se necu osvrtati nikada...

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Jose Jimenez said:

Čekam onda da GR upadne u sistem. Trenutno mi prepaid fleksibilnost više odgovara.

to je možda tek od sledeće godine, mada posmatrajući logiku kojom su oni ovo napravili, trebalo bi da je uključivanje drugih zemalja veoma jednostavno pod idejom da je tag kompatibilan sa čitačima u tim zemljama.

jer "ispod haube" ti zapravo se povezuješ individualno sa svakim od tih sistema i onda nema njihove direktne povezanosti osim što to radiš kroz jedan portal. 

u svakom slučaju meni malo više odgovara ovo sa karticom da se ne smaram sa dopunama a i da kalkulišem koliko mi treba da mi ne bi neki čudni iznosi ostajali... naravno najviše zbog toga što drugačije ne može u MKD.

11 hours ago, Zwerko said:

Ja sam još od ranije koristio onaj Enpay kao post paid varijantu i to mi je sasvim ok. MeÄdjutim na onom njihovom sajtu stoji nesto kao "svi korisnici Enpay aplikacije ce automatski biti prebaceni i ubaceni u open Balkan" ali nista ne pise kad. Posto sam danas krenuo na more odem ja u ponedeljak u njihovu (Enpay) poslovnicu na Nbgd, da bih dobio neki tradicionalno glup odgovor u stilu "Putevi Srbije su nesto tek u petak pustili tu aplikaciju, pa nije proradilo do danas, ali ocekujemo da proradi u toku nedelje pa cete biti obavesteni na mail". Sad mail nisam dobio, pa sam zato kroz Makedoniju koristio placanje normalno bankovnom karticom (mislim zadrzavanje je ukupno 5 minuta na svi rampama zajedno) jer mi kao glupo da udjem u onu traku za TAG pa da ne radi...

Ako dobijem u narednih 15ak dana obavesticu da li radi u povratku 🙂 S tim da je moja logika bila da su taj post paid TAG trebali da uvedu jos pre x godina, ovo ih sad najnebitnija stvar kao sync sa Makedonijom naterala inace ne bi ni sad 🙂
 

jeste da relativno brzo ide kroz mkd, na kraju krajeva ume i kod nas da ide brzo ali prosto smara jer ih ima 20 i onda na svakoj staneš pa daj karticu pa plati (ili evre ili šta god) pa uzmi kusur pa nastavi dalje ... ovako ipak imaš neku dodatnu komociju!

11 hours ago, voodoo_ said:

Ja kako, nego hoću da kažem da je stvar jako loše iskomunicirana s javnošću, ja sam saznao za to koji tip taga gde radi prvo iz članka na N1, koji su opet to saznali od svojih čitalaca (LOL), a Putevi Srbije su tek nakon toga izbacili neku generičku objavu gde se više potencira politička priča da smo mi neki open balkan 5:1 pobeda i uspeh Aleksandra Vučića lično nego na tehnikalije, realnu upotrebu, šta se dešava sa prepaid kreditom itd. Pravi postpaid nije ni mogao da se uzme na fizičko lice (ne računam 3rd party vendora ENPay), pa svi koje sam uživo pitao o tagu, a znam da imaju, ništa nisu znali da mi kažu osim "ja kupio na pumpi, tamo dopunjujem, pojma nemam".

pa realno i mi smo ovde saznali sa N1 kad je okačio Kali, iako je bilo najave već X meseci unazad i to mislim opet sa N1 ili tako nekog medija koji nije državni 🙂

ali da ima konfuzije def ima i biće i dalje posebno kod pošte itd.

evo jutros na radiju priča ova kao - i onda vi odnesete tag u auto moto savez da ga prekonfigurišu, ako imate neke pare na njemu oni vam odmah vrate te pare ... ono prc, nije tako, nego preko trezora 🙂

ali ako nešto, treba iskoristiti priliku ove "konfuzije" dok ljudi još nisu skapirali šta i kako pa uraditi te prekofiguracije dok još nema redova.

14 hours ago, voodoo_ said:

Tako da ako hoćete prepaid tag, kupite na pumpi.

ovo će realno morati nekako drugačije da reše, jer ti fizički nemaš razliku između tagova - isto izgledaju isto je pakovanje sve je identično i onda nije baš opcija "idi na pumpu za prepaid a u pošti je postpaid" a isti su.

već vidim tonu problema oko toga.

Link to comment
Share on other sites

Jes, stigao mail od Enpay! Oh, wait... 

Quote

Poštovani,

Očekujemo da će svi naši ENPay postpaid tagovi u narednih 7-10 dana biti otključani za SMK i ALB.

Ceo proces obavljamo mi bez angažovanja korisnika.

Očekujte zvaničan mejl čim se to tehnički bude realizovalo.

 

  • Downvote (-1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Da potvrdim da otvoreni balkan rula i tag iz srbije radi u mkd!

naravno, slaba karika su zaposleni jer odmah posle granice u MKD prva naplatna ispred mene auto, meni pingne tag da prođem i vidim ovu što radi kao protura ruku da joj platim i ja kao tag ovo ono - "a ma ne radi ti to, mora da se plati", ja kao "ali čuo se i otvorio je rampu", ona zbunjenja, pa kao gleda, pa proverava i kao "aha, ako je otvorena rampa onda radi" :))

možda je bio pre mene neko iz srbije sa tagom koji nije prekonfigurisao pa mu nije radilo 🙂

A kad sam već na toj temi, Vesara danas rekao da je potpisao ugovor sa putevima hrvatske tako da od 01. septembra tag ovaj naš šljaka i u Hrvatskoj!

Link to comment
Share on other sites

Što bi rekli, hold your horses!

Jutros u 6 mi stiže poruka od puteva srbije da je putarina neuspešno naplaćena sa taga i zatim minut kasnije da su mi tagovi deaktivirani zbog neplaćenih računa :)))

Pošto sam zadržao stari tag za Srbiju dok ne potrošim kredit, ovo su sve bile putarine u MKD. Uredno na sajtu stoji koje su putarine i stoji da su neplaćene, ali nema nikakvog dugmeta da probam ponovno plaćanje.

Ofc kartica radi, ima sredstava i sa nje mi je i mkd putevi povukao 1 denar pre nedelju dana kada sam je povezivao u sistem 🙂

Pisao sam ovim našima pa ću da vidim dal' će reći nešto pametno osim "proverite sa bankom šta vam je sa karticom".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...