Jump to content

Teretana topik!


nikita_

Recommended Posts

Jos nesto, protein pijem samo posle treninga? Jer sam negde citao da neki ljudi kazu da moze da se pije i ujutru? Ali mi nije jasno to, jel se onda pije svako jutro ili samo to jutro kad je sinoc bio trening?

Kapiram da je bolje samo posle treninga :)

Kad se rodimo, tad placemo, jer smo na veliku pozornicu budala stupili. - W. Shakespeare

Link to comment
Share on other sites

Proteini se sporo vare i pritom to varenje više opterećuje organizam od varenja npr. ugljenih hidrata. Ne vidim nikakvu poentu pijenja ujutru, logičnije je, ako već oćeš da piješ, da piješ jedno sat vremena pred spavanje pa da se laganeze apsorbuju preko noći dok se mišići oporavljaju. Mada i tad je bolje da jedeš nešto.

Link to comment
Share on other sites

(nastavak na prošli post, ulete šeki)

Znači svrha uzimanja wheya sa dekstrozom posle treninga je ta što se dekstroza praktično ne vari nego skoro odmah vraća nivo šećera, a ta osobina se koristi da istovremeno proguraš whey da bi se minimizovao demidž na mišićima koji si napravio tokom vežbanja (tj da sprečiš da mišići krenu da "jedu sami sebe") i taman da im whey potpomogne reparaciju. Ali samo tad, a u ostalim situacijama nije tako kritično i tu cepaj hranu koja se zapravo vari (i ne zanemaruj vlakna inače ćeš imati livpro).

Edited by voodoo_
Link to comment
Share on other sites

Proteini se sporo vare i pritom to varenje više opterećuje organizam od varenja npr. ugljenih hidrata. Ne vidim nikakvu poentu pijenja ujutru, logičnije je, ako već oćeš da piješ, da piješ jedno sat vremena pred spavanje pa da se laganeze apsorbuju preko noći dok se mišići oporavljaju. Mada i tad je bolje da jedeš nešto.

pa nije bas da se proteini sporo vare :) mislim taj prah udje u krv za pola sata :D pred spavanje se koristi protein iz sira :D obicno ela sira jer se on zbog ne znam ni ja kog sastojka( mislim da je kazein) sporije razlaze pa umesto da telu stignu odma svi proteini oni stizu polako :D Naravno ovo je jako bitno za ozbiljne vezbace ne verujem da ima veliki uticaj za nas amatere ( sem sekija on je pro :)

Нема  будућности без истине.

Link to comment
Share on other sites

Ljudi poceo sam da idem u teretanu i u principu cilj mi je da dobijem na masi, posto sam mrsav. I da to lici na nesto naravno, a ne samo bojler da mi raste :D

Pa me zanima, sta konkretno savetujete da pijem od ovih praskova?

Ja sam noob za te stvari, savetovali su mi Whey proteine, a citao sam i po nekim teretana forumima da kombinuju te proteine sa glukozom i jos nekim supstancama, kao i da ima vise vrsta tih Whey proteina... A ne razumem se uopste u te proteine, kreatine, steroide,...

A pritom ne bih uzimao nesto od cega ce da mi truli jetra i ostali unutrasnji organi (posto sam cuo da ima i toga).

Idem 3-4 puta nedeljno u teretanu, radim grudi-biceps, ledja-triceps, ramena-noge...

E sad, odakle da pocnem, i kako to da sprovedem? Svaki savet je dobrodosao.

E ovako,

Sto se tice praskova, uzmi whey protein i maltodekstrin, za pocetak posle treninga pij jednu mericu whey-a sa 40-50gr maltodekstrina, posle treninga je ujedno i jedino vreme kada se pije whey i kada sluzi, u svim ostalim momentima koji nisu posle treninga ne radi nista apsolutno nista, pogotovo ne pred spavanje, ako bas hoces protein i za pred spavanja odnosno ako ti finansije dozvoljavaju onda uzmes i "caseine" , to je protein koji se sporo razgradjuje 7-8 sati i hranice ti misice tokom cele noci dok whey protrci kroz tebe i sluzi za brzu ugradnju, a to je posle treninga kada maltodekstrinom iziritiras nivo insulina itd... Ono sto je bitno da znas, whey posle treninga sa 40-50 gr malto i to je to od toga.

Trening, Ja ti preporucujem za pocetak klasican pocetnicki split, posto si em pocetnik em mrsav.

Recimo:

Ponedeljak: Grdudi-tripceps 3 vezbe za grudi po 4 serije i 3 vezbe za triceps 3 serije, ponavljanja 8-12

Utorak: pauza

Sreda: Ledja-biceps Ledja 3x4, biceps 3x3

Cetvrtak: Pauza

Petak: noge-ramena noge 3x4, ramena jedna vezba za prednje, jedna za srednje, jedna za zadnje rame

Subota: pauza

Nedelja: pocetak novog ciklusa, grudi-triceps

Ishrana: Ti moras imati kalorijski suficit od bar 1000-1500 kalorija da bi se ista desavalo (kapiram da si ektomorf po gradji) i to 60% UH 25% protein 15% masti

UH: Testo, pirinac, krompir, ovsene pahuljice, corn flakes (iako nije dobar kao ali nisi profi)

PROTEIN: Piletina, riba, junetina, nemasni ella sir, jaja

MASTI: kostunjavo voce, to ti je dovoljno saka recimo badema ili kikirikija dnevno, 50-60 gr, kao neka uzina recimo.

Sto se glutamina tice, nije esencijalna aminokiselina i trebalo bi da ga ima u velikim kolicinama da bi ista radio, dokazano je samo da pojacava imunitet i srcani misic, to je ejdino gde je dokazan efekat nikad nije pokazano da ima veze sa hipertrofijom, iako se prodaje u te svrhe.

Cak i da radi ono sto kazu, nepotrebno je ovom momku, njemu treba testa, mesa i badema a ne neki bcaa prasak ili glutamin.

BCAA ja prvi kazem da je najbolji suplement koji moze da se kupi, ali u ovom slucaju nepotreban, pogotovo ako neko od toliko kila radi masu, bcaa je brutalan kada si prosao period mase i nabacio brdo misica i hoces da se rezes, u tom omentu su ti UH oko 100gr dnevno verovatno i da nema BCAA izgubio bi i mnogo misica usled i tog gubljenja masti.

Edited by Longleyy
Link to comment
Share on other sites

koja teretana radi Nedeljom ?!

I ni za kurac ti ne treba kreatin ne tebi bilo kome ...

Longleyy slazem se sa tobom sto se tice ishrane ...za vezbanje mu ne treba toliko pauza kao sto si napisao ...

uzzmes allstarov ili gasparijev protein za posle treninga i kazein za pred spavanje

don't grow up it's a trap

Link to comment
Share on other sites

koja teretana radi Nedeljom ?!

I ni za kurac ti ne treba kreatin ne tebi bilo kome ...

Longleyy slazem se sa tobom sto se tice ishrane ...za vezbanje mu ne treba toliko pauza kao sto si napisao ...

uzzmes allstarov ili gasparijev protein za posle treninga i kazein za pred spavanje

Pa ja sam kapirao da sve rade :D bar ova u koju ja idem radi i jos bar 2-3 rade.

Ovo je plan za pocetak, nekako sam podrazumevao da ce ili doci za mesec dana da pita sta i kako dalje ili da ce sam osetiti.

Najbitnija stvar je slusati svoje telo i sto se tice hrane i treninga, ne postoji univerzalan program napretka i programa treninga se ne treba pridrzavati po svaku cenu. Meni je npr juce bio dan za noge a nisu se oporavile da bi odradio trening kako treba, naravno da sam napravio pauzu jos jedan dan i odradio ko covek, da sam juce radio samo bi stetu naneo. Tako da pored svih programa gledajte i pratite sebe, ima ljudi koji rastu i sa 200gr UH dnevno a ima ljudi koji guraju i do 600gr i jedva napreduju..

Ovo sto sam ja napisao je jedan "template" programa za masu, svako treba kada se uhoda da iskoriguje prema sebi.

@Zeks:

Takodje se pazi tih bilderskih foruma, cesto tamo daju savete ljudi koji su polu profi BB sa po 10 godina staza u teretani, pocetnicima preporucuju neke nebulozne ishrane koji bi primenili na sebi, nisu to losi saveti ali jednostavno ne kapiraju da 90% ljudi koji dodju po savet hoce da se "zategnu" da se malo poprave i nabace koji misic. Da ne pricam sto su 90% tih foruma povezani sa prodavnicama suplemenata i kazace ti da ti treba 150e suplementacije mesecno.

Edited by Longleyy
Link to comment
Share on other sites

Not sure if troll or srs

Grudi i biceps se obicno sparuju jer je triceps umoran vec od treninga grudi. Uvek treba posle nekog vremena menjati nacin treninga, vezbe i ishranu kako bi zbunio telo (sokirao) i napredovao brze.

ne trolujem, ortak mi je bio nekad vicesampion juge, pa se secamsta je radio.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Hvala Longley za info, tako i radim u principu, samo sto kao sto su gore rekli sparujem grudi-biceps, ledja-triceps, ramena-noge, ali mogu i to kasnije da promenim, idem tek mesec dana u teretanu. A sto se tice ovih proteina i dekstroze, od cega zavisi merica koju treba da uzimam polse treninga? Kako najbolje da odredim sebi kolicinu koju treba da pijem? Ja bih uzimao samo posle treninga, dok shecky recimo uzima 2 puta dnevno, pa me zanima kako odrediti sebi mericu?

Kad se rodimo, tad placemo, jer smo na veliku pozornicu budala stupili. - W. Shakespeare

Link to comment
Share on other sites

Zavisi kako se hranis i sta zelis... u principu generalno kazu da po kilogramu tezine treba da uzmes ok 2g proteina dnevno. Jedna merica Wheya zavisno od proizvodjaca moze da ima oko 20-25g (ja pijem neki koji po merici ima 25g)... sto ce reci na primer:

- za dorucak pojedes 7 belanaca, 2 zumanca, to mu dodje oko 35-40g proteina

- pojedes 300g belog mesa za rucak , 65g proteina

znaci samo sa doruckom i ruckom + 3 merice dnevno wheya imas odprilike (ako si mrsav) dovoljno proteina.

- Sta god da uzimas posle treninga... vazno je da ne uzimas sve tada.. nego ako pijes vise merica dnevno, uzmi najvecu kolicinu posle treninga, ali rasporedi i na ceo dan po malo. I pred spavanje na primer sporovareci uzmes.

- Dekstrozu .. uzmi samo rastvori jednu supenu kashiku onako bogatu u 3-4 dl vode

Get smart or die dumb!

Link to comment
Share on other sites

možda je off, ali jedna od stvari kad sam bio klinac zbog kojih nisam jeo proteine i ostao skrljav je to sto je trebalo bacati žumanca. nisam mogao da se nateram da bacam hranu :)

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...