Jump to content

Istorijske pitalice :) take 2


BarcaS take 2

Recommended Posts

Semir Stilic aka Leh :D bravo reve bravo! :D

Elem, legenda kaze da su bila trojica brace - Leh, Ceh i Rus. Leh je lutajuci ka severu video belog orla na starom hrastu i resio je da se tu nastani. Osnovao je Gnjezno, prvu poljsku prestonicu, a za svoj grb izabrao belog orla. Jasno je koje su drzave osnovali Ceh i Rus :)

Na vetrometini ili ne, poljsko-litvanska unija je bila jedna od najvecih evropskih drzava u 16. i 17. veku. Ako su oni tad mogli da osvoje Moskvu, sto da ih Rusi ne rasparcaju 150 godina posle... :D

Link to comment
Share on other sites

fejlovao sam sori

Edited by dvnitycker

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

trebalo bi da je kralj Petar I ako me secanje dobro sluzi :D e sada ne mogu da se setim pseudonima (jeste da ga ti ovde ne trazish), ali cu prelistati literaturu za svaki sluchaj jer me kopka :D sve u svemu, kontam da ce se Dule setiti chim vidi pitanje aliasa brkatog nam deda kralja, ali ja eto, blokirao.. :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

Jeste Petar I Karadjordjevic,ucestvovao je pod pseudoimenom Petar Mrkonjic,jedan od razloga sto nije koristio pravo prezime mislim da je bio zato sto su Obrenovici bili na vlasti tada

.Inace on je takodje bio clan francuske legije stranaca i dobio je orden casti dok ih je sluzio.Postavljaj carino ili rev kako god :D...

Edited by Thunderstorm

It’s better to burn out than to fade away

Link to comment
Share on other sites

yup Petar Mrkonjic :)

ne, red je na rev-a, sledeci put kada bude bio red na tebe (ako se setimo naravno, ako ne nema veze ;) ) pitacu ja :)

btw, ako rev ne postavi pitanje sutra do recimo 16h, postavicu ja neshto ;)

Edited by tzarinho

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

dobro, evo za sve jednog relativno lakog pitanja - kada je Japan prvi put pokushao invaziju na Koreju (dakle prihvaticu ili godine tj. period ili u vreme koje poznate istorijske lichnosti u Japanu se taj dogadjaj zbio)? :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

Auuuuf mnogo ranije. Znam da su Korejci imali nekog poznatog admirala koji je satro japansku flotu jednom, pa su ga optuzili za izdaju strpali u zatvor pa kad je Japan probao drugi put, oslobodili ga i on ih polupao jos jednom i ako se dobro (iceg?!) secam poginuo u toj bici.

EDIT: mislim da je u vreme brodova kornjaca, tj u vreme njihovog nastanka.

EDIT2: otisao sam van BG-a, nece me biti sem ako ne poludim pa ne dodjem preko mobilnog ovde, pa ako sam pogodio ili bio blizu pa treba ja da postavim, nek neki nolifer :tf: to uradi umesto mene

Edited by BarcaS take 2
Link to comment
Share on other sites

da, Barcas je u pravu :) dakle prvu invaziju na Koreju zapocheli su japanci po naredjenju kancelara Toyotomi Hideyoshija (koga ce kasnije naslediti Tokugava Ieyatsu na tom mestu pre nego shto ce postati shogun) :) inache ishla je valjda u dva talasa od kojih je prvi pocheo 1592. a sve se zavrshilo tu negde do 1598. :) gore pomenuti admiral Dule je Yi Sun-sin (poginuo idiotski maksimalno, neshto slichno kao Richard Lavlje Srce), evo ti link o njemu (sry nadjoh samo ovaj, pogledacu posle praznika kako se tachno zove knjiga o kojoj sam chitao o svemu ovome, pa mozesh odatle mozda bolje da ischitash) http://en.wikipedia.org/wiki/Yi_Sun-Sin , link o samom ratu - http://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_invasions_of_Korea :)

dakle Barcas sledeci :) uzgred, wtf si hteo da kazesh sa nolifer? :D na Rur-u takvih nema.. :P

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

jedno pitanje van igre vezano za ovu bitku gore, ako neko zna , kaze : fleet of 133 Japanese warships and at least 200 logistical support ships, koji su to brodovi , sta im je bila svrha ?

Edited by Ћела

When the going gets tough, the tough get going

Link to comment
Share on other sites

jedno pitanje van igre vezano za ovu bitku gore, ako neko zna , kaze : fleet of 133 Japanese warships and at least 200 logistical support ships, koji su to brodovi , sta im je bila svrha ?

pa pazi konkretno u ovoj knjizi koju sam chitao na gore pomenutu temu ti logistichki brodovi, tj. brodovi za podrshku su zapravo samo bili chamci eventualno sa jedrom (vecina samo sa veslima) koji su imali po jedan ili vishe topova, strelce ili likove sa musketama koji su pruzali podrshku glavnim brodovima :) inache ti glavni brodovi su takodje bili one japanske uh.. ne dzunke, vec takodje oni njihovi priobalni brodovi iz Sengoku perioda (ko je igrao Shoguna 2 izmedju ostalih stvari predpostavice o kom se tipu brodova radi) te nisu bili bash sasvim prilagodjeni bitci na otvorenom moru, tj. naviknuti su bili uglavnom na japanske vode, zato i taj odnos toliki nije tako skandalozan, narochito kada se uzme u obzir da su Koreanci imali veliku podrshku dinastije Ming.. u principu alal vera mocnom Yi Sun-sin-u, ali ovi su tada realno bili retardi za pomorski fight dok su vishe manje razbijalii na tvrdoj podlozi :) samourai, jbga :) u principu bili su zeznuti najvishe zbog toga shto su se svi kunuli u Sun Tzu-ov Art Of War :)

p.s. nemam pojma koliko sam smislen, popio sam poprilichno, jako sam se fokusirao da otkucam shta sam hteo, ali moguce da sam lutao levo-desno :D ne zameri ;)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...