Jump to content

Istorijske pitalice :) take 2


BarcaS take 2

Recommended Posts

Trebalo bi da je samostrel,a sada razlog zbog cega se smatrao nepostenim nisam siguran valjda zato sto je mogao da probija oklope(lakse nego luk) ili tako nesto pa je to ubijalo "cast" borbe :D?

edit. inace 3 posta za 3 minuta sa 3 razlcita oruzija :D

Edited by Thunderstorm

It’s better to burn out than to fade away

Link to comment
Share on other sites

Ukinute su zbog širenja uticaja hrišćanstva, jer su značajan simbol paganske vere. Ukinuo ih je rimski car, ali da li je to prvi koji je prihvatio hrišćanstvo ne znam.

BTW Barcase kako igre održavane 776. PNE mogu biti u čast žene koja će se roditi četiri veka kasnije? :)

Edited by cali
Link to comment
Share on other sites

Ali grcka nulta godina nije istao kao i hrishcanska nulta godina tako da ne vidim tu problem. Zapravo 776 godina pre nove ere i jeste bila nulta godina, ali za Grke. Samo shto su to vishe bile nulte godine u smislu ciklusa, a ne kao mi shto merimo.

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

da da, valjda su se odrzavale u Delfima da bi odavale chast prorochicama.. ujedno, mislim da naziv Olimpijske nije zbog Olimpije, vec zbog Olimpa.. ali ae :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

Samo da napomenem da wiki ima malo... netacne informacije. Olimpijske igre su odrzane u cast Olimpije(Olimpijade), majke Aleksandra Velikog i kraljice Epira. Mozda su tek kasnije odrzavane u ime Zevsa ali za ovo sam siguran.

tebra istripovao si se, odrzavaju se od 776 pne u gradu olimpiji na peloponezu, zato se zovu olimpijske, a bile su slicne igre u delfima, kao i u mnogim drugim mestima

(ugl svetilishtima ili prorocishtima posvecenim nekom bogu), samo su ove u olimpiji bile najpopularnije...ukino ih je najverovatnije car teodosije veliki zbog propagiranja

paganske kulture i obicaja, shto tad nije bilo in, a poslednje su odrzane 393, upravo za njegove vladavine, pa se pretpostavlja da je on kao gospodar tadashnjeg

zapadnog sveta imao nekog ucheshca u tome...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...