Jump to content

Istorijske pitalice :) take 2


BarcaS take 2

Recommended Posts

Vidiš, čitam sada na netu i niko od vas nije u pravu :)

Ne otvarajte spojler ako želite još da pogađate

The Marconi Yearbook of Wireless Telegraphy and Telephony , 1918 states, "This signal [sOS] was adopted simply on account of its easy radiation and its unmistakable character. There is no special signification in the letter themselves, and it is entirely incorrect to put full stops between them [the letters]." All the popular interpretations of "SOS," "Save Our Ship," "Save Our Souls," or "Send Out Succour" are simply not valid. Stations hearing this distress call were to immediately cease handling traffic until the emergency was over and were likewise bound to answer the distress signal.

Pre njega se koristio CQD ( — · — · — — · — — · · ), koji je značio "svim stanicama, opasnost" ali je zbog koda mogao biti pogrešno protumačen, za razliku od SOS.

Edited by cali
Link to comment
Share on other sites

Kao sto kaze Kali, nije ni prvo ni drugo :)

Edit: posto niko nije pogodio evo odgovora. SOS signal je izabran jer se lako salje i prima i nemoguce ga je pomesati koriscenjem Morzeove azbuke. Save our souls, ship itd. su znacenja koja su naknadno dodata ovom "akronimu". Tako da bi tacan odgovor bio: nista.

Urbana legenda kaze da je prvi brod koji je poslao ovaj poziv u pomoc bio Titanik, sto nije tacno. Medjutim Titanik zaista jeste jedan od prvih.

Bonus pitanje dok neko ne postavi: kako se zove brod koji je prvi pritekao u pomoc Titaniku?

Edited by BarcaS take 2
Link to comment
Share on other sites

uh beshe neshto na C chini mi se kroz maglu, necu da pogadjam (pogledacu jer me previshe kopka da bih chekao da neko da tachan odgovor) samo bih lupao, ali mislim da sam ovime dao dobar hint ostalima :) pod uslovom naravno da jeste na c hahahaha ali znam da je bio britanski brod u pitanju :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

Carpathia. Nije britanski, chini mi se da je bio austrougarski, tj. gledao sam neku emisiju gde su se hrvati dichili time da su oni prvi pomogli Titaniku jer je posada Karpatije bila pretezno od hrvatskih mornara.

edit: ime sam potrefio, ali brod jeste engleski, samo je plovio iz Rijeke za Ameriku, pa sam tu imao memory glitch.

Edited by Dreadnought

... ukusi su razlichiti... reche djavo i sede u trnje...

Link to comment
Share on other sites

Ovo tju da shvatim kao amin na tachan odgovor. :)

Elem jedno hladnoratovsko:

Kako se zove najbrza klasa podmornica koja je ushla u operativnu upotrebu?

Priznajem i sovjetski i NATO naziv.

Odma dajem i hint (mozda je malko previshe specijalizovano): spominje se u filmu "Lov na Crveni Oktobar"

... ukusi su razlichiti... reche djavo i sede u trnje...

Link to comment
Share on other sites

Izgleda da sam zavuko pitanje. :)

Elem, da ne kochim topic dalje, u pitanju je Lira, iliti po natovskom Alpha. Nuklearna podmornica u stanju da shiba preko 40 čvorova zaronjena, problem je bio shto je relativno buchna na tolikoj brzini. Nikad nije upotrebljena u nekom konfliktu, ali je utrtila nato da razvija oruzja koja bi mogla da je stignu, poshto je SSSR na sva zvona trubio neku suludu cifru naruchenih podmornica.

Apropo hinta: na kraju filma neko od posade bash uzvikne "To je Alfa" kad skontaju da ih shadowuje druga podmornica. Mislio sam da tje nekom sinuti.

edit: ajde nek postavlja ko ima interesantno pitanje...

Edited by Dreadnought

... ukusi su razlichiti... reche djavo i sede u trnje...

Link to comment
Share on other sites

ako se ne varam ovo bi bio grb Poljske? :)

shto me navodi na pomisao da ima neke veze sa drugim orlovima (na grbovima) u njihovom okruzenju? Shvabe i Ruje? Nemam pojma u principu o chemu se radi, ovo je klasichno pecanje :D hahahaha :D

edit: lol Dule pecao prvi :) da, vidish i Austrija je imala grb sa orlom, to mi nije na um palo :) ah bre kako ne znash, nisi probao onaj fail od igre (od kreatora dragog nam HoI) koji se zove Crusader Kings Deus Vult :) tamo ima ovog grba samo tako, koristi ga i kralj Poljske, a i vojvoda Poljske (odvojene titule makar tako deluje) :)

Edited by tzarinho

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...