Jump to content

Game of Thrones - zvanični topik o TV seriji i knjigama


Recommended Posts

čitajući prethodnih tridesetak postova zaključujem da nešto nije u redu samnom jer svi prelaze preko silovanja kao da je još jedan dan u kancelariji

 

ono, kapiram da je serija ljude malo desenzibilisala na incest, guranje dece kroz prozor, odsecanja glava i svih udova, ali (za razliku od knjige) serija je džejmija predstavila kao osobu koja je silovala svoju sestru pored odra njihovog sina....i onda neko raspravlja o njegovoj časti?

žhivo me interesuje kako će vajs i benioff da nastave sa "jaime redmption" pričom nakon toga...jer u knjizi nije silovanje i postoji neka postepena transformacija lika u određenom smeru, u seriji me vise ne zanima šta će da mu se desi jer ispada da se ponaša kao džofri samo se površinski koriguje u skladu sa okolinom...

pogledajte scenu iz poslednje epizode u crasters keepu, džejmi u seriji je jednako bezvredan i nečastan kao oni likovi

 

@brue

ako Neda doživiš kao lika, a ne plot device, onda je upravo čast (i posledični nepragmatizam koji je ekvivalentan ludilu) ono što diktira sve njegove postupke

naravno, pošto serija nije knjiga, informacije se prezentuju drugim redosledom pa je za sada taj lik samo "glupi ned stark"

kada vajs i beniof reše da tome posvete pažnju onda će da postane "tragični i glupi ned stark koji je uništio svoju familiju i desetine hiljada života da bi ispoštovao jedno obećanje i bio korektan prema svima" ali to ne menja mnogo situaciju =o(

Link to comment
Share on other sites

Čudno, ti misliš da je silovanje, neki drugari  misle da je silovanje, ali ono meni ne liči na silovanje ni po čemu (u seriji, ne znam kako je opisano u knjizi)

Liči mi prosto na neku manje strašnu scenu mire furlan i mikija manojlovica gde ona vice "nemoj", dok on trpa.

 

Alfa je lepo rekao na kraju i puno iteracija, ne deluje kao vrhunski časni gospodin, ali svaka čast džejmiju, za samo nekoliko epizoda, uspeo je ono što neki nisu uspeli za celu sezonu! Svojim odlučnim delovanjem i osećajem za pošteno, probudio je u nama nadu da nije baš toliki lignjoslav, već i pored svega čovek koji poštuje obećanje!

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

jest' sad su mira furlan i neda arnerić u kombinaciji sa usual suspectsima jugoslovenskog glumišta krivi za to što si ti sexualni devijant? ;o)

 

uopste, scena je čudno snimljena...režiser recimo isto misli da nije rejp, beniof, koji je pisao scenu lol, je rekao nešto tipa "jeste rejp, ali okolnosti...", a martin (zato što je uzo pare ;oP) je na svom sajtu napisao "u knjizi je s pristankom, ali ovo nije knjiga i nema potrebe da se bunimo ni ja ni fanovi"  (umestodapiševišeteknjigesmaračamtori)

Link to comment
Share on other sites

Ne znam, bas mi ne deluje kao silovanje. A sem toga i da jeste sama je to tražila svojim zanosnim žiponima, kalotama sisa na izvolte i pohotnim jezikom!

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

@ Коле

 

Али Нед није требао да буде Роберт. Роберт је представљен као неко ко не уме да влада итд итд, а не Нед. Нед је представљен у старту као неко ко мрзи Краљеву Луку и сплеткарошки дом и ко преко курца одлази доле, само зарад Роберта итд.

Дакле, имамо лика који мрзи КЛ, мрзи што је десница, зна какве хијене су по двору, зна да су му ћерке ту са њим и дефинитивно није глуп. Није глуп све до тренутка спорних догађаја и ја мислим да је тај прелаз и оправдање чашћу превише натегнуто - и у књизи и у серији, тј мени не пије воду и мислим да је грешка што је онако представљено и неправедно је према Неду.

 

пс. и да, фатсо је у праву - оно није било силовање

Edited by brue
Link to comment
Share on other sites

 

Nakon pobede kod Trozupca, kralj Eris je otvorio kapije Kraljeve Luke Tivinu, misleći da mu ovaj dolazi u pomoć, ali Tivin je krenuo u pljačku i paljevinu čim mu je vojska ušla u grad, nakon čega kralj naređuje Džejmiju da mu donese Tivinovu glavu. Sad, provučeno je da je Džejmi pogazio svoju zakletvu, i ubio prvo kraljevog piromansera, a potom i kralja, da bi sprečio potpuno uništenje grada, jer se plašio da bi kralj izdao naredbu da se upale zalihe wildfire-a (kako je prevedeno kod nas?). Tako da u suštini, njegov pravi motiv za ubistvo Erisa nije puka izdaja i prelazak na pobedničku stranu 

 

spojler knjiga

Upravo.

Dzejmi je nakon ovoga u narodu dobio nadimak Kraljoubica, bas od ljudi koje je spasao od ludog kralja. Stepen njegove izdaje je poseban, odnosno, najtezi moguci u 7 kraljevstava, samim tim tezi i od izdaje Roberta, Neda, a posle i samog Tivina, koji su se svi redom zakleli na vernost kralju. Morao je slepo da radi sta god da je kralj naredio(pa makar to bilo rusenje zida na severu) obzirom da je clan kraljeve garde.

Kod Dzejmija mi je najpozitivnije to sto voli Tiriona za razliku od ostatka svoje porodice (sa izuzetkom Tomena i Mirsele)

Link to comment
Share on other sites

@ Коле

 

Али Нед није требао да буде Роберт. Роберт је представљен као неко ко не уме да влада итд итд, а не Нед. Нед је представљен у старту као неко ко мрзи Краљеву Луку и сплеткарошки дом и ко преко курца одлази доле, само зарад Роберта итд.

Дакле, имамо лика који мрзи КЛ, мрзи што је десница, зна какве хијене су по двору, зна да су му ћерке ту са њим и дефинитивно није глуп. Није глуп све до тренутка спорних догађаја и ја мислим да је тај прелаз и оправдање чашћу превише натегнуто - и у књизи и у серији, тј мени не пије воду и мислим да је грешка што је онако представљено и неправедно је према Неду.

 

пс. и да, фатсо је у праву - оно није било силовање

 

Pa dobro, više je tu sama Džofrijeva i potpuno neočekivana odluka da ga skrati za glavu koja je bila glavni gamechanger za mnoge stvari kasnije (čak je i Sersei bila u wtf fazonu, ali je zatim brzo prešla u "ljubi ga majka, pravi kralj, vidi ga samo" režim, da je Tivin tada  bio u KL sve bi drugačije odigrali). To da je nepravedno je i glavni mo Martinov, jebe se njemu ko je u pravu ko nije, već samo ko će kako da odigra (a u takvom settingu moraš da imaš bar nekog ko je genuine ispravan da dodatno pojača poentu).

"You're the first of the official death squads to whom we've been formally introduced... How do you do?"

 

"By my deeds I honour him, V8."

 

Link to comment
Share on other sites

Na konto spoiler priče - ovih poslednjih par strana su mi baš fino legle, i sad više nego pre razmišljam o tome kojim putem se Džejmi kreće - neki redemtion, ili revenge, ili nešto kompleksnije. I ne bi mi, kao gledaocu serije koji ne planira da čita knjige skoro, uopšte smetalo da u nekom spoiler tagu pročitam i kuda to zaista definitivno vodi u knjizi.

 

Spoileri su gde im je mesto, dao bih plus svakome da mogu :-) Osim, naravno, Alfi, dečko je posebna klasa za posmatranje, a vudu ivan my new hero :-)

  • Upvote (+1) 2
  • Downvote (-1) 2

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

Одговорио бих ти, али онда ти погледам "сигну" са твојом листом најјачих филмовима икада снимљених и одма' се ставим изнад ситуације :D

  • Upvote (+1) 2
  • Downvote (-1) 2

Um caruje, Dundo Maroje!

 

click me

Link to comment
Share on other sites

Pa dobro, više je tu sama Džofrijeva i potpuno neočekivana odluka da ga skrati za glavu koja je bila glavni gamechanger za mnoge stvari kasnije (čak je i Sersei bila u wtf fazonu, ali je zatim brzo prešla u "ljubi ga majka, pravi kralj, vidi ga samo" režim, da je Tivin tada  bio u KL sve bi drugačije odigrali). To da je nepravedno je i glavni mo Martinov, jebe se njemu ko je u pravu ko nije, već samo ko će kako da odigra (a u takvom settingu moraš da imaš bar nekog ko je genuine ispravan da dodatno pojača poentu).

Неправедно у смислу представљања њега као особе, а не неправедно у смислу шта му се десило. Лик није био глуп, бар не према претходним догађајима и његовој позадинској причи, а онда му Мартин ували улогу "наивне, али правичне сировине са севера". Поново - мени то не пије воду и на прву ми је засметало... када сам се опоравио од туге и бола :)

И да... кад се већ помиње чин смакнућа. Дакле пречасни Нед, који све ризикује због те части, кад је већ све отишло у пичку материну баца и ту част у прашину, те под притиском (зашто га раније није био свестан?) признаје Џофрија за краља...

Edited by brue
Link to comment
Share on other sites

Možda zato što je prekasno shvatio novu političku realnost :) ?

Sve stoji, mislim da je suština u tome da je cela poenta Nedovog lika da bude tako častan i dobar da bi ga onda geknuli, kako bi Martin uspostavio dinamiku i vrstu odnosa koju je hteo u priči. Samo što je maestralno to odradio tako da je Neda pogubio na samom kraju knjige (kad smo se svi navukli na to da je leading good guy), umesto da je to uradio na početku.

"You're the first of the official death squads to whom we've been formally introduced... How do you do?"

 

"By my deeds I honour him, V8."

 

Link to comment
Share on other sites

Robert ima Olujne, a ne Snežne ;)

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

i dzofri i tomen i mirsela su dzejmijeva deca, ako se dobro secam, serija dodaje jedno mrtvorođeno crnokoso dete pre Dzofrija, navodno Robertovo

 

@ Ned

poenta mog prethodnog posta bila je da Ned više funkcioniše kao plot device nego kao full oformljeni lik

 

spoileri sa knjigom i izvedenim nagađanjima, be warned

 

odnosno, njegova svrha je da liči na arhetipskog epic fantasy heroja čijom eliminacijom se postiže šok efekat ( tu je moj najvećči problem sa asoiaf-om, non stop se oslanja na genre konvencije i onda ih krši u krucijenim momentima radi tih šok-momenata kkoji su daleko od najbolje stvari u vezi sa ovim knjigama, ko ubogi Šlajmalan (namerno napisan tako ;oP) koji misli da je twisty end jedino bitno za film )

 

problem kada ga posmatraš kao lika, a ne kao književno sredstvo, je apsolutna nelogičnost motivacije

 

razmotrimo problematiku

sa 8 godina je preseljen iz Winterfela u Eyrie gde provodi ~8 godina sa Robertom, obojica pod nadzorom Dzona Arina

iz kasnijih dogadjaja sledi da ma koliko svi cenili Aryna ovaj je bio gigaloš pedagog jer je ispo pajglu za medalju i on i ova dvojica koju je odgojio

sa 16 godina se vraća u Winterfel, nedefinisani odnosi sa familijom tamo

sa 19 godina počinje Robertova pobuna, u tom trenutku Ned je na severu proveo 11 godina max, od toga 6 max kao svesna osoba - šta je naučio za to vreme o vladanju niko ne zna, i koliko prisan kontakt sa bratom i sestrom je imao nije definisano

sa 20 godina pobuna se završava i Ned je stavljen pred najtežu odluku u životu

MEGA SPAJLOR! aka "ko pročita nema pravo da se žali" ;o)

da li će da posluša Lijanino "promise me, Ned" i fejkuje da je njeno i Rregarovo dete zapravo njegov bastard ili će da dozvoli da Robert sa kojim je proveo više vremena nego sa Lijanom i Brendonom ubije to isto dete jer je ovo, efektivno, Targerijen (ali i da, LOOOL, slomi Robertu srce time što će da mu otkrije da ga Lijana nikad nije volela nego da je imala dete sa Regarom)

sa 35 godina, ironično, sasvim je komotan da to isto dete 16 godina da na Zid u donji, pardon gornji, pičkovac u fazonu "zbog te tajne sam sjebo odnose u svojoj familiji, a i život tog deteta, sve jer sam hteo da budem cool prema svima, al sad je prošlo neko vreme pa šta da se radi, budimo reLANi... "

u tih 15 godina od pobune do poziva da bude Hand on je postao hard kor baja koji je ugušio pobinu Greyjoyevih, sam odseca glave jer je to dužnost bla bla i zna kako da vodi kraljevstvo u surovim uslovima severa 

ali

nije pragmatičan

nije promišljen

nije dosledan

wtf? =o)

jel treba da se veruje da je samo kompetentan borac (bio, pošto u starosti nije) a da su svi oko njega bili zaduženi da budu pametni? 

 

zapravo, neko kao Igor će sigurno da se oduševi teorijom da je Ned zapravo bio zaljubiška u Roberta i zato je rešio priču sa Jonom na taj način i zato nije imao herca da ovom kaže "e brate dolazi zima ne idemo ja i moji nigde itd itd" ;oP

 

tako da jedino pravo objašnjenje za to kako se Ned ponaša je Martinovo rezonovanje tipa: "znam da su čitaoci donekle genre savvy, dam im ono što očekuju da je prototip časnog baje, i onda ga sjebem jer se ne uklapa u taj svet, na stranu što bi već bio mrtav 10 puta do 35te u itom tom svetu sa takvim ponašanjem koje demonstrira na stranama knjige"

 

 

u to ime, do danjeg, "glupi Ned Stark" ;o))

 

 

 

Edit @ smarači

sve prepirke koje su posledica otvaranja spojlera i zanovetanja oko sadržaja istih biće sklanjane, pozvoz

Edited by Kole
  • Upvote (+1) 2
Link to comment
Share on other sites

Ned je sa svojim žestokim severnjacima sabio neprijatelja u pobuni i otišao da vida rane na severu u surovim uslovima daleko od igre prestola. sve što si napisao podržavam do rečenice da bi bio 10 puta mrtav do 35te.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Nikad mi nije palo na pamet da je Ned toliko jebeno mlad, uvek sam ga uzimao za nekog ko je u svojim kasnim četerdesetim, ranim pedesetim, a on čovek skoro pa u najboljim godinama... 35 godina, lol

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

@koletov spoiler.

 

Mislim da bi bilo dobro da ako postoji na netu negde "virtualna tabla" da tamo ucrtavamo ko je koga i ko je skim i ko je ciji, shodno odmotavanju plota i tvista, ja jednostavno nemam umni kapacitet da trpam u glavu sve veze iz ove serije.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

@ Kоле - да, зато сам и написао "глупи Нед", јер га је таквим Мартин начинио, и то напрасно, нелогогично, и зарад љигавог обрта.

 

А иначе, не видим опет у ком је делу спојлер за серију? Причамо о Неду и догађајима из још прве сезоне, и на другој страни Џејмију - који је непознаница још увек и за читаоце и за гледаоце, а ценим и за Мартина...

 

Једино ако не направе неки prequel, па је зато проблем? :tf:

Edited by brue
Link to comment
Share on other sites

Ја Џејмија доживљавам као некога ко сада упада у ситуацију да се понаша контра правилима света у коме живи. До сада му то није био проблем јер је био у групи која "поставља правила" на неки начин. Син најбогатијег и најутицајнијег човека у 7 краљевстава није морао да се савија како ветар дува.

Сада и он осећа на својој кожи да ветар дува јаче али одбија да се повије. Где ће га то одвести, видећемо.

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...