Jump to content

Istorijske pitalice :)


dvnityCker

Recommended Posts

meni jedino pada na pamet bugarski car samuilo kome su vizantinci zarobili pola vojske, povadili im oci, svakom stotom vojniku ostavili jedno oko i takve ih poslali njemu...kad ih je video ovaj je umro na mestu po prici...mada nije to to sigurno, rekao si pre nego sto je pocela bitka uopste

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ne, baš pre ikakve bitke i bez dodira sa neprijateljem.

Elem, dotični fejler se istripovao da treba da uništi sve nevernike. E, sad, Turci su mu bili najbliži, pa je krenuo na njih. Sa sobom je imao 172.000 vojnika.

Nakon odabira pravca kroz neko močvarno područje, gomila ljudstva je dobilo malariju i umrlo je njih 33.000.

Fejl se nastavlja time da su napokon krenuli dalje, nakon tih dana ogromnih muka, i ulogorili se pored jednog grada. Da bi poboljšali moral trupa, nabavili su neke zalihe pića, međutim to su pokupili oficiri u jednom delu vojske i nisu hteli da daju vojnicima.

Vojnici izpizde i onako pijane oficire popale da ih napadaju Turci. Ovi se naprže ko majmuni, krenu da izdaju naređenja i naprave takvu pometnju da su se vojnici iste vojske lemali par sati međusobno po noći, misleći da se bore protiv Turaka. Rezultat - preko 10.000 poginulih.

Sveukupno, oko 45.000 umrlih/poginulih, a Turaka još uvek nije na vidiku bilo.

Link to comment
Share on other sites

Radi se o Jozefu II iliti Jozef Benedikt Anton Majkl Adam, Car Svetog Rimskog Carstva i vladaru Hasburških zemalja. Pred smrt, insistirao je da mu se na grobnici u Carskoj kripti u Beču stave: "Ovde počiva Jozef II, koji je bio neuspešan u svemu što je preduzeo".

Aj prvi sledeći nek postavi neko pitanje, mrzi me da pričam sam sa sobom :)

Link to comment
Share on other sites

kako se zvao cuveni sovjetski tenkovski zapovednik koji je sa samo 5 tenkova unistio 43 nemacka tenka i zaustavio napredovanje cele nemacke 8 lake panzer divizije...njegov kliment voroshilov-1 tenk je sam unistio 22 nemacka tenka, a posle bitke na njemu su izbrojali 135 pogodaka od kojih nijedan nije probio oklop...doduse nemci su tu uglavnom imali lake panzer II tenkove sa topom kalibra 20mm koji nisu mogli da se mere sa kv-1 topom kalibra 76mm

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Старший лейтенант Зиновий Григорьевич Колобанов? :)

Inače je interesantno da nikada nije dobio orden Heroja Sovjetskog saveza (najviše odlikovanje) jer su ga optuživali za druženje sa neprijateljem :) Da, posle 43 uništena nemačka tenka :))

Inače, aj da nastavimo na istu temu, šta je na slici i koji je tenk u pitanju?

11.jpg

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Upravo to :) Rusi genijalci.

Koliko sam skontao Kolobanov je nesto non stop bio u hejtu od strane sovjetskog establismenta i na kraju su spomenik podigli valjda tek 1980. godine kad su lokalni seljani krenuli da insistiraju, a tad nije bilo vise da nadju KV-1 u dobrom stanju :)))

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Okršaj je bio u okviru bitke za Lenjingrad. Rusi su ukopali tenkove i sačekali u zasedi nemačku kolonu. Čim su uništili prva dva i poslednji tenk, ostali su bili glineni golubovi jer su se van puta zbog uskih gusenica zaglavili u močvarnom terenu. Pošto je ispucao svu municiju i uništio 22 tenka i dva artiljerijska topa, pozvao je još jedan tenk koji je uništio preostali 21 tenk.

Kolobanovljev tenk je bio pogođen 135 puta, ali nijedno zrno nije moglo da probije oklop. Nemci su imali PzII predviđen za borbu protiv neoklopljenih ciljeva i par komada PzIII predviđenih za uništavanje oklopnih ciljeva, ali se još u invaziji na Francusku videlo da su inferiorni (tek ulaskom PzIV sa topom od 75mm su Nemci dobili efikasnog lovca na T-34 i KV-1). Kolobanov je maksimalno iskoristio prednost svog 75mm topa i postavio se van efektivnog dometa Nemaca.

Izvinjavam se što uskačem preko reda, ali ima još jedna još bolja priča o tenku koji je uleteo u nemačku zasedu i bio pogođen 140 puta. Kada se slegla prašina posada se odvezla u ulupanom tenku, ostavivši za sobom trinaest olupina najmodernijih nemačkih tenkova.

Koji je model našeg hrabrog malog tenka?

Link to comment
Share on other sites

hint: nemački su medium, dotični je bio heavy.

hint2: oni su imali topove manjeg kalibra od njegovog armora, a on daleko veći kalibar topa od njihovog armora :)

Zeznuo si me sa tim najmoderniji. Spržio sam se u fazonu koji bi to mogao ruski tenk da izdrži toliko pogodaka sa najmodernijim nemačkim tenkovima, kad ono međutim ... :)

Neću da odgovaram jel bi bilo na kvarno (pogledao sam koji je model, mada sam skontao samo koji theatre). Sry

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...