Jump to content

Istorijske pitalice :)


dvnityCker

Recommended Posts

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Yup,Kragujevac je nedugo posle oslobodjenja izabran za prestonicu

i u Kragujevcu su podignuta prva biblioteka,skola i slicne ustanove.A razlog

zasto je izabran za prestonicu je valjda taj sto je bio blize granici sa Turcima pa valjda

je Milos nameravao da tako nekako spreci Turke u slucaju da su hteli

da ponovo preotmu teritorije ili sta vec.

Barcas postavljas sledeci.

Edited by Thunderstorm

It’s better to burn out than to fade away

Link to comment
Share on other sites

Yup,Kragujevac je nedugo posle oslobodjenja izabran za prestonicu

i u Kragujevcu su podignuta prva biblioteka,skola i slicne ustanove.A razlog

zasto je izabran za prestonicu je valjda taj sto je bio blize granici sa Turcima pa valjda

je Milos nameravao da tako nekako spreci Turke u slucaju da su hteli

da ponovo preotmu teritorije ili sta vec.

Barcas postavljas sledeci.

Dobro da me je Dule podsetio malo sam zaboravan :)

Without further a due: Zasto se jaja zovu testisi? :P

Link to comment
Share on other sites

Dobro da me je Dule podsetio malo sam zaboravan :)

Without further a due: Zasto se jaja zovu testisi? :P

Zbog Rimskog prava... [:D] Postojalo je pravilo da moraš da imaš najamnje dva svedoka, jer je jedan k'o nijedan, što bi rekao naš narod. Testis, testimonium je svedok na latinskom. Danas i u engleskom i mnogim jezicima imamo tragove te reči, pa je testimony svedočenje.

A jaja uvek idu u paru, čisto da izvedem analogiju do kraja.... :D

Edited by Klinac Balavac

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

Zbog Rimskog prava... [:D] Postojalo je pravilo da moraš da imaš najamnje dva svedoka, jer je jedan k'o nijedan, što bi rekao naš narod. Testis, testimonium je svedok na latinskom. Danas i u engleskom i mnogim jezicima imamo tragove te reči, pa je testimony svedočenje.

Upravo tako ali nepotpuno - treba napomenuti da su se Rimljani zaklinjali dok su se jednom rukom drzali za jaja, koji su im bili "svedoci" pred bogovima. :)

pitaj dalje :)

Link to comment
Share on other sites

Ja sam čuo drugu verziju, da je to ušlo iz slenga, jer su ljudi počeli da koriste u prenesenom značenju za jaja taj pravni pojav, kao jaja su svedoci da si sprco... itd... [:D]

Evo stiže moje pitanje za koji minut...

Koji srpski vladar drži rekord po najkraćem periodu vladavine u celokupnoj istoriji Srba i srpskih država?

A inače, niste tačno odgovorili na ono moje prethodno pitanje "koje je bilo", a nije bio na mene red da ga postavljam, tako da eto, računajte ga sada kao bonus. [8D]

Edited by Klinac Balavac

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

Pa rećiću, nego neka malo narod pogađa, nije fora odmah da kažem, dakle imamo ovo pitanje o "najkraćem" vladaru i ovo zaostalo kao bonus...

Inače, mislim da je ova tema vrlo cool, samo bi trebalo da se trudimo da pitanja budu google-proof što je više moguće. Nažalost ili na sreću, to je relativno lakše kada je u pitanju nacionalna istorija.

Edited by Klinac Balavac

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

Dobro de, ako ćemo sad mak na konac, onda jedina žena koja je sa dozvolom kročila na Svetu Goru...

Hajde pošto je zapelo da otkačim ovaj "bonus" i kažem da je to bila Mara Branković, ćerka despota Đurđa Brnakovića i žena tadašnjeg turskog sultana. Muzla je muža da daje grdne pare za te tamo manastire, pa su je iz zahvalnosti pustili da uđe, a ona iz skromnosti je samo došla do nekog prvog manastira i ostavila poklone i otišla...

Ostaje i dalje glavno pitanje...

Koji srpski vladar drži rekord po najkraćem periodu vladavine u celokupnoj istoriji Srba i srpskih država?

Hajde, nemojte da ste cave, čim ne može da se izgugla zastoj.

Edited by Klinac Balavac

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

pa zato sto necemo da guglamo lol:)...da nije milan obrenovic, sin kneza milosa koji je na kratko bio na vlasti posto je milos abdicirao i vrlo brzo umro od tuberkuloze, za mesec dana cini mi se...zanimljivo je da je sin djuradja brankovica, stefan valjda, bio srpski despot manje od godinu dana, pre nego sto je smederevo drugi put palo turcima 1459.

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

pa zato sto necemo da guglamo lol:)...da nije milan obrenovic, sin kneza milosa koji je na kratko bio na vlasti posto je milos abdicirao i vrlo brzo umro od tuberkuloze, za mesec dana cini mi se...zanimljivo je da je sin djuradja brankovica, stefan valjda, bio srpski despot manje od godinu dana, pre nego sto je smederevo drugi put palo turcima 1459.

Ja bih pre gadjao da je neki vladar Zahumlja, Travunije, Duklje, necega takvog. Nazalost isuvise sam los sa nasom istorijom da bih znao ime :)

Link to comment
Share on other sites

Ih mojne tri bambija, mnogo je kume... [:D] Ralf Fajns iz Šindlerove liste u kojoj glumi Amona Geta oficira SS divizije zvane mrtvačka glava, što su i nosili na oznakama. [:D]

Mada, kada neko pita za neku nemačku diviziju, obično se krije ova ili Princ Eugen. [:D]

Edited by Klinac Balavac

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

Evo ti info. Kao i sve SS divizije bili su teshki zlocinci kojima ne bi bila dovoljna kazna da gore vecno u paklu. Jel ti to dovoljno informacija?

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

ae posto sam ja prvi odgovorio kao:)

posle gradjanskog rata u americi krenulo se sa izgradnjom zeleznica...vecinu radne snage su cinili novooslobodjeni crnci koji su radili u malo boljim uslovima nego za vreme ropstva...posebno je naporan posao bio kopanje zeleznickih tunela...jedan od poslodavaca je nabavio novu parnu masinu koja je mogla da busi rupe za dinamit mnogo brze nego ljudi sa dletom i cekicem...jedan crni radnik je izazvao sefa na dvoboj izmedju njega i masine...po legendi je izbusio rupu brze od masine, ali je odmah posle toga umro od umora...kasnije se ta prica rasirila i mnogi su je koristili u propagandne svrhe...kako se zvao taj crnja

jbga, gledao sam emisiju na historiju pre neki dan, a onda sam se setio da se ova prica provlaci i kroz neki film...pa rekoh ajd da vas podsetim:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Павле Бањанин - Србин ламберџек...

;)

а зар нису све СС дивизије имале мртвачку главу на капи? додуше, не и на крагни...

Mogli ste da date malo infoa o toj SS diviziji. Sto ste takvi ljudi?

СС је милитантна испостава Братства Туле - мистичног реда германских супрематиста, који су пригрлили млађаног Адолфа и његову партију на самом почетку. мало се о њима зна, уопште. познати су и под називом Црно Сунце. оно што се зна је да су следили гвоздену дисциплину, били животом заклети Фиреру, да су практиковали извесне мрачне обреде, да су по суровости и презиру према животу свакако најгнуснија људска творевина од Старог века наовамо. занимљиво је да је сваки СС официр имао прстен СС, који је имао дупликат, који је лежао у ковчегу у команди СС у Берлину. то је требало да их веже у животу и у смрти.

Тотенкопф је, невезано за назив саме јединице, још један алтерназив за Братство Туле.

не видим по чему је било која СС дивизија специфичнија од било које друге - можда само по неким историјским занимљивостима у дометима злочинства, али све до једне су биле зао плод злог дрвета.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

koliko ja znam svaka ss divizija je imala svoju oznaku, kljuc, mac, lobanja itd...recimo ozloglasena 13. SS divizija poznatija i kao Handzar je imala krivu tursku sablju kao insigniju...

a pol banjan je legenda americkog folklora, najveci covek i drvoseca koji je ikada ziveo:)

ovaj crnja koga sam pomenuo se zvao dzon henri i verovatno je bio istorijska licnost, koji je zbog tog podviga kada je pobedio masinu prerastao u legendu i simbol radnika...nek postavlja neko

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...