Jump to content

Istorijske pitalice :)


dvnityCker

Recommended Posts

^ pih nisam video ovo pitanje

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

pa s obzirom da je u pitanju legenda koju pricaju pijani skoti mora tako da pocne:)

u jednom zamku na ostrvu na severu skotske cuva se zastava koja predstavlja najsvetiju relikviju jednog skotskog klana...postoji bukvalno na desetine legendi o njenom poreklu...iako je najverovatnije da je u pitanju barjak iz nekog od krstaskih ratova ispricacu jednu od tih legendi...elem, po jednoj od prica plemic iz tog skotskog klana se ozenio princezom iz roda vilenjaka...dogovor je bio da se ona vrati svom narodu kad rodi naslednika i ovaj napuni godinu dana...tako je i bilo, kad je beba napunila prvu godinu vila se vratila medju vilenjake...u zamku su proslavljali prvi rodjendan svog naslednika...dadilja koja je trebala da cuva dete se pridruzila proslavi i nije cula bebu kako place...ali vile su je cule i dosle da je umire umotavsi je u svilenu zastavu...u medjuvremenu plemici su trazili od dadilje da vide dete...kada je ova donela bebu umotanu u svilenu zastavu zamkom se zaorila vilinska pesma koja im je saopstila da zastava ima moc da tri puta spase klan od propasti...kada su u nevolji treba da razviju zastavu i vilenjaci ce im doci u pomoc...po predanju zastava je prvi put razvijena u 15. veku kada je klan izvojevao veliku pobedu nad svojim rivalima...drugi put je razvijena u 16. veku za vreme velike epidemije kuge koja je zaobisla njihove zemlje...iako u veoma losem stanju zastava se i dalje cuva u zamku na severu skotske i ceka da bude razvijena treci i poslednji put

o kom se skotskom klanu radi i kako se zove pomenuti zamak:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

zanimljiva prica :)

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

oche, nisam znao da poznajete i skotski folklor i istoriju, ili ste samo dobri u guglanju:)...samo nemojte neko mnogo tesko religijsko pitanje da postavite:)

u pitanju je cuveni klan meklaud cije sediste je zamak dunvegan sa ostrvu skaj...zastava je legendarna fairy flag, koja zajedno sa dunvegan cup i rory mor's hornom predstavlja najvaznije relikvije klana...po jednoj od legendi kada zastava bude treci put razvijena ona ce nestati, a klan meklaud propasti...evo linka sa jos zanimljivih prica i slike zamka koji zaista izgleda kao da je iz neke legende:)

http://en.wikipedia.org/wiki/Fairy_Flag

Dunvegan_Castle_in_the_mist01editcrop_2007-08-22.jpg

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

cek, ako ce propasti treci put kad je razviju, kako ce onda tri puta da ih sacuva? :)

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

cek, ako ce propasti treci put kad je razviju, kako ce onda tri puta da ih sacuva? :)

pa prvo ce da ih spase, al ce posle propasti:)...ma ima brdo verzija te price, osecam da svaki pijani meklaud zna drugaciju:)...al meni je do jaja taj skotski i irski folklor, voleo bih jednog dana da obidjem neka od mesta kao sto je ovaj zamak, stvarno su fantasticna

oche, da nije obozavanje ikona?

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Тачно тако. На претходном Сабору 754. је уведен покрет "Иконоборства" против икона и свих врста верских визуелизација.

На горепоменутом Сабору 787. је забрањено иконоборство јер су разграничили разлику између поштовања иконе и обожавања Бога.

Link to comment
Share on other sites

Tako je Drale, vidi se da pratis ovaj forum:)...u pitanju je 588th Night bomber regiment ili kako su ih nemci prozvali Nachthexen odnosno Nocne vestice (eto odakle blizzardu ideja za banshee u sc2:))...jedinica je osnovana 1941. i sastojala se iskljucivo od zenskih pilota...pisao sam o njima na ww2 topiku, koga zanima nek pogleda...sve u svemu dobile su preko 50 ordena crvene zastave i 23 ordena heroja sovjetskog saveza, najviseg sovjetskog odlikovanja...neke od njih su imale preko 1000 borbenih letova (natalija meklin) dok su katja rjabova i nadja popova samo jedne noci imale 18 borbenih misija...

http://www.ctie.monash.edu.au/hargrave/soviet_women_pilots.html

captain-maria-smirnova-of-the-night-witches.jpg

meklin_01_350.jpg

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ajde ja cu posto niko nece. :)

To cini Konstantinopolj jedinstvenim gradom u svetu - sta je to? :)

Pitanje je verovatno previse "vague" ali trenutno ne mogu da smislim nijedan hint, a da on ne oda tacan odgovor momentalno. Ako niko ne pogodi sta je u pitanju - nadam se da cu moci blize da objasnim ;)

P.S - bonus round: cime su se punili termometri pre nego sto su poceli da se pune zivom? ;)

Link to comment
Share on other sites

prostire se na dva kontinenta?

bio je glavni grad rima, vizantije i turske?

istanbul je bio konstantinopolj, sad je istanbul ne konstantinopolj

and that's nobody's business but the Turks

[:D]

:) Ne moram ni da dajem hint. Bravo! :)))

Upravo to prvo sto si rekao - to je jedinstveni slucaj da se grad prostire na dva kontinenta :)

Starbak pitaj dalje (ali voleo bih da cujem odgovor i na pitanje o termometrima) :)

Link to comment
Share on other sites

khm, na pitanje o termometrima cu morati ja da dam odgovor jelte:)...posto je tacka mrznjenja zive oko -38 C za neke termometre se nekad (a i sad) koristio alkohol (etanol ili metanol) cija je tacka mrznjenja oko -100 C...

Preciznije koristio se brendi - onaj za ljudsku upotrebu :))))

Ali da, bonus pitanje je inace i bilo upuceno Duletu zbog njegove pasije za khm meteorologijom khm ;)

Link to comment
Share on other sites

khm, khm, vidite sa kojim obrazovanjem i podlogom ja cirkam:)...btw, pominjao sam ranije, al kad smo vec u toj temi:)...ove ruskinje su posle svake misije dobijale nagradu oko 100ml vodke...sto znaci da su ove dve pomenute za jednu noc zaradile po dve kile vodke, bas me zanima dal su cirkale dok su letele hae! :D

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

khm, khm, vidite sa kojim obrazovanjem i podlogom ja cirkam:)...btw, pominjao sam ranije, al kad smo vec u toj temi:)...ove ruskinje su posle svake misije dobijale nagradu oko 100ml vodke...sto znaci da su ove dve pomenute za jednu noc zaradile po dve kile vodke, bas me zanima dal su cirkale dok su letele hae! :D

mislis ides u biblioteke i bavis se meteorologijom? ;)))

Elem, da sprecimo inaktivnost(!): Avion koji je nosio atomku bacenu na Hirosimu zvao se Enola Gay - sto je ime majke pilota koji je upravljao. Kako se zvao avion koji je nosio bombu za Nagasaki?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...