Jump to content

Istorijske pitalice :)


dvnityCker

Recommended Posts

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Federalno drzavno uredjenje...

sa dva bitna elementa :

1. Federalni zakon ima suprematiju nad zakonom federalne jedinice

2. Federalna jedinica nema pravo na samoopredeljenje

valjda, davno bese ustavno :)

QUOTE (Kojot @ Apr 21 2009, 03:24)

relnao pametna devojka se ili iskenaj pre sexa ili se izklistira tusem i namaze pomadom

Link to comment
Share on other sites

Federalno drzavno uredjenje...

sa dva bitna elementa :

1. Federalni zakon ima suprematiju nad zakonom federalne jedinice

2. Federalna jedinica nema pravo na samoopredeljenje

valjda, davno bese ustavno :)

BarcaS:

Sedite kolega, 5. Malo to bolje sledeci put :D

Link to comment
Share on other sites

konfederaciju

sta to znaci, nemam pojma :)

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

cek, pa nije li federacija? jedino ako je konfederacija, al kolko se secam, federacija je.

edit:

evo kaze dvini konfederacija...konfederacija deluje logicnije ovako kad bi me pitali na sta mi lici kad pogledam ameriku, al da me jebete, ubedjen sam da je federacija zapravo.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Sjedinjene Americke Drzave su osnovane kao konfederacija - sto znaci unija nezavisnih drzava koje su u "savezu" zarad zajednickih ciljeva i radi lakseg ostvarivanja istih. Tek 1788. donesen je novi ustav SAD-a (koji vazi i danas) kojim se SAD oznacavaju kao federacija. Eto mali istorijski kuriozitet od mene. I ako dvini "ne zna" sta je konfederacija je sledeci u postavljanju pitanja :)

Link to comment
Share on other sites

ajde jos jedno pitanje iz perioda kolonizacije novog sveta. mislim da je lako.

izuzetno je interesantno to sto su spanci uspevali sa nekoliko stotina vojnika da pobede vojske od nekoliko hiljada urodjenika. glavni razlog je, verovatno, daleko naprednija tehnika ratovanja, no jos jedan razlog je taj sto su urodjenici cesto bili prestraseni tokom bitke sa spancima. sta je to ulivalo toliki strah u njih i smanjivalo borbeni moral?

priznajem samo kompletne odgovore :)

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

spanci gurnuli spelbrejkere u prvi red :)

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

ajde jos jedno pitanje iz perioda kolonizacije novog sveta. mislim da je lako.

izuzetno je interesantno to sto su spanci uspevali sa nekoliko stotina vojnika da pobede vojske od nekoliko hiljada urodjenika. glavni razlog je, verovatno, daleko naprednija tehnika ratovanja, no jos jedan razlog je taj sto su urodjenici cesto bili prestraseni tokom bitke sa spancima. sta je to ulivalo toliki strah u njih i smanjivalo borbeni moral?

priznajem samo kompletne odgovore :)

моја варијанта одговора се заснива на веровању индијанских племена у Ј. Америци да им је време прошло и на предању да ће доћи преко мора људи који ће означити крај њиховим царствима. веровање се заснивало на астрологији, старим предањима и наравно чувеном календару.

постоје записи да су Шпанци практично без борбе клали на стотине индијанских ратника који готово да нису пружали отпор.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Ili po drugom verovanju da su u pitanju njihovi bogovi koji ce doci u velikim camcima odakle sunce izlazi. Ali mislim da su druge dve stvari bile presudnije - (posto kazes da su se uzasno plasili TOKOM bitke). To je upotreba pasa i konja koje oni pre toga nisu videli - ne zanemarujuci cinjenicu da su Spanci imali vatreno oruzje pored svega.

Link to comment
Share on other sites

ovo sto je barcas rekao, konji pre svega...indijanci do tada nikada nisu videli konja i kada su prvi put videli oklopljene spanske konjanike mislili su da su konj i covek jedno bice i strasno se uplasili...ne treba naravno zaboraviti ni bolesti, pre svega velike boginje koje su bukvalno prepolovile njihovu populaciju

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

jebi se dule izgleda ne mogu da postavim ni jedno pitanje o kolonizaciji a da mi ne srusis sneska.

dakle da, spanci su cesto prelamali bitke konjanicima, koje su urodjenici dozivljavali kao jedno bice (covek i konj), a vrhunac njihovog zaprepastenja nastajao je kad covek sidje sa konja, odnosno kad se ta "zver" prepolovi.

barcasov i draskov odgovor je takodje istinit (barcas je naceo temu o konjima, ali nije dao kompletan odgovor), ali sam prevashodno mislio na konjanike koji su dobijali bitke spancima sa pola gasa jer su indijanci bezali u bunilu kad vide konjanika.

jedan zanimljiv detalj iz nacina bijenja bitki u tom periodu je taj da su urodjenici (pre svega meksicki narodi) zauzimali formacije u kojima su bili gusto zbijeni jedni do drugih. Spanci su tad imali neke topove koji su izbacivali puno kamenja (nesto kao kasetna bomba), a koji su zbog takve formacije sekli meksicke bataljone kao od sale

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

prema svemu što sam ja o tome čuo, prelomile su zarazne bolesti za koje su evropljani imali antitela i preživljavali ih kao prehlade i gripove, dok su urođenici umirali.

Link to comment
Share on other sites

bolesti (i tezak robovski rad) su zasluzne za nestajanje autohtone populacije karipskih ostrva, ali daleko od toga da su imale odlucujuci uticaj za osvajanje novog sveta, koliko ja znam

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

mozda nisu imale odlucijuci uticaj kao na primer otkup koji su spanci trazili za cara inka pa ga roknuli, ili par bitaka koje su spanci dobili uz pomoc lokalnih plemena koja su se borila protiv inka, pa i pomenuti konji i nadmoc u naoruzanju...jos ako se dodaju njihova prorocanstva sve je to u kombinaciju delovalo na to da inke odu u kurac:)...ali bolesti su bile itekako bitne, ako ne za inicijalno osvajanje, onda za kasniju dominaciju spanaca, posto je bukvalno pola stanovnistva pomrlo od istih

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

ako se dobro secam, asteci su imali prorocanstvo o bogovima koji ce se vratiti camcima, ne inke.. pitaj dalje

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

или један заробљени брод јапанске морнарице који је био у групи бродова на којима су Амери опробали поморску атомску експлозију. мислим чак да је Дуле већ постовао ово у топику о Другом светском рату.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...