Jump to content

Istorijske pitalice :)


dvnityCker

Recommended Posts

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

два уздигнута прста са надланицом окренутом ка неком је у Италији и дан данас један од најувредљивијих гестова.

:)

за то V немам појма онда... можда Стари Рим?

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

mislim da je ipak srednji vek

uzgred, nije cherchil samo na kraju rata pokazao to V.

on je u mnogim prilikama nalazio za shodno da pokaze taj znak, buduci da je od pocetka svog premijerskog mandata bio ubedjen u saveznicku pobedu (cuveni govor pred Donjim domom u kome je naciji obecao krv, znoj i suze, ali i pobedu kao ultimativni cilj)

winston-churchill.jpg

[8D]

Edited by prime_abuse
Link to comment
Share on other sites

mislim da je ipak srednji vek, i mislim da su ga bas englezi uspostavili posle neke pobede

uzgred, nije cherchil samo na kraju rata pokazao to V.

on je u mnogim prilikama nalazio za shodno da pokaze taj znak, buduci da je od pocetka svog premijerskog mandata bio ubedjen u saveznicku pobedu (cuveni govor pred Donjim domom u kome je naciji obecao krv, znoj i suze, ali i pobedu kao ultimativni cilj)

winston-churchill.jpg

[8D]

Barcas je - opet nindzam Sarmin account :)

Elem - znak V je nastao u srednjem veku posle bitke kod Azinkura (Azenkura), 1415? . Naime pre bitke francuski vitezovi su obecali da ce kad pobede u toj bici svim engleskim longbowmen-ima odseci ta dva prsta (kojima se jelte poteze tetiva od luka) - jer su ih smatrali inferiornim. (Jedino su engleske men-at-arms postovali). Naravno ostalo je zapisano da su Englezi posle bitke gde su doslovce ugazili francusku konjicu pokazivali ta dva prsta, kao izraz prkosa.

Cak je i Henri pre borbe to iskoristio u svom govoru da bi zaplasio malo svoje strelce i podigao borbenu zelju i gotovost. Ne zna se tacno kad je znak od uvrede/prkosa postao Victory ali se zna da ga ja najvise u te svrhe eksploatisao niko drugi nego nas dragi nam gospodin Cercil.

------- Sledeci :)

Link to comment
Share on other sites

kul pricha, hvala za ovo :)

evo jos jedno ultra zanimljivo i mega tesko pitanje. ko mi ovo odgovori uzivace privilegije mojih najdubljih uvazavanja. :D

elem, zabelezen je slucaj da su porodice palih ratnika prilikom sahranjivanja kovcege prekrivali zastavom drzave koja je usmrtila njihove najmilije!

o cemu se ovde zapravo radilo i moze ukratko da se pojasni razlog ovakvog apsurda? [:D]

Link to comment
Share on other sites

pa logicno je da ako pokopas neciju zastavu - to isto zelis i toj naciji - da zavrsi u grobu, bude pokopana.

s druge strane, mozda su i verovali da kad njihovi mrtvi ustanu iz groba, videce tu zastavu i uraditi ne znam sta.. :)

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

lulz :)

losha ti je logika dvini - nativnom zastavom se prekrivaju kovchezi palih vojnika kako bi se pokazalo da su pali u borbi, sluzeci svoju zemlju. u ovom slucaju je, pored nativne zastave u ceremonijalu pridodata (sa istom simbolikom) zastava jedne druge nacije, koja je, sticajem okolnosti, bila prinudjena da teska srca (a opet, usled potpuno racionalnog i legitimnog razloga) ucini to shto je uchinila.

takodje, nije u pitanju nikakav sujeveran/iracionalan razlog koji je te clanove porodice naveo na ovaj do tada nezabelezen chin - bash naprotiv, ovaj dogadjaj je posvedochio o mogucnosti sagledavanja shire slike i sposobnosti transcendiranja subjektivnih emocija i porodicnih veza, zarad visheg cilja.

Vecheras otkrivam odgovor :)

Link to comment
Share on other sites

kul pricha, hvala za ovo :)

evo jos jedno ultra zanimljivo i mega tesko pitanje. ko mi ovo odgovori uzivace privilegije mojih najdubljih uvazavanja. :D

elem, zabelezen je slucaj da su porodice palih ratnika prilikom sahranjivanja kovcege prekrivali zastavom drzave koja je usmrtila njihove najmilije!

o cemu se ovde zapravo radilo i moze ukratko da se pojasni razlog ovakvog apsurda? [:D]

amerika?

\m/

Link to comment
Share on other sites

mozda su u pitanju dve zastave, to jest dve drzave, "istog" naroda, a vojnici su pali u nekom gradjanskom ratu ili komunistickoj revoluciji? :]

ovo sto pricash savrsheno ima smisla, tako da ostavljam za mogucnost da se tako nesto zaista dogodilo, ali ne znam o tome nista. ja sam aludirao na drugi dogadjaj - u kom su involvirana dva RAZLICITA naroda, doduse sa visokim, ako ne u tom trenutku i najvisim, stepenom duhovne kohezije koji su dostigli u njihovoj medjusobnoj istoriji.

govorim o francuzima i englezima i o potapanju francuske flote prvih dana jula 1940. u Oranu od strane britanske kraljevske mornarice, nakon pada francuske i njenog potpisivanja separatnog mira sa nacistickom nemackom.

ovaj separatni mir francuske, kome je prethodilo rusenje Renoove vlade i formiranje Petenove kvislinske drzave, bio je u suprotnosti sa njihovim ranijim sporazumom sa englezima (sklopljenim u martu, iste, 1940. godine) u kome su se obe strane obavezale da nece potpisivati nikakav separatan mir sa nemackom bez konsultovanja druge strane. s obzirom da su francuzi flagrantno prekrsili ovaj ugovor, Velika Britanija je, smatrajuci za svoje moralno pravo, u tom smislu uputila francuskoj zahtev da se celokupna francuska flota (tada 4. po snazi u svetu) izbavi izvan nemacke kontrole i zaputi u britanske i americke luke.

ovaj zahtev je osorno odbijen, iako su prethodno brojni vrhovni funkcioneri francuske davali garancije britancima da ce im uciniti ovaj ustupak, kad vec nisu u stanju da nastave borbu. nakon toga britanci razvijaju munjevitu akciju "Katapult" koja je podrazumevala simultano uzapcenje, odnosno onesposobljavanje borbene gotovosti francuskih brodova na vise tacaka gde su oni bili stacionirani sirom Sredozemlja (jedna od tih tacki je bila i Oran). Svugde im je to i poslo za rukom, osim u Oranu gde je francuski viceadmiral odbio predaju brodova, i Britanci su, nakon ponudjenog ultimatuma otvorili vatru na francuske brodove.

uglavnom, u pitanju su bili casni uslovi, gde su britanci francuzima najpre ponudili mogucnosti: 1) da zajednicki nastave borbu na britanskoj stvari, 2) mogucnost da se njihovi brodovi demilitarizuju i upute u indiju a francuski mornari repatriraju 3) da francuzi sami potope svoje brodove, ukoliko ne zele da se bore protiv Hitlera 4) a tek kao kranje sredstvo, britanci su izrazili spremnost da otvore vatru na francuske brodove i na taj nacin sprece nemacko uzapcenje francuske flote.

E ti francuski mornari koji su tada nastradali predstavljaju zrtve na koje sam aludirao. Ovi (na prvi pogled) paradoksalni slucajevi sahranjivanja su ipak bili sporadicne prirode, a njih je nashao za vredne da zapishe u svojim memoarima gospodin Cherchil - njemu je na te dogadjaje skrenuo paznju jedan istaknuti clan francuskog pokreta otpora. Cini mi se da upravo ovi bizarni momenti bacaju svetlo na tadasnje stanje nepokorenog duha francuske nacije, njen revolt i gnusanje prema tadasnjim aktima Vishijevske Republike (koja se spremala da Hitleru preda u ruke francusku flotu - naime, postojala je odredba o tome u ugovoru u kom su sklopili separatan mir). Te francuske porodice su tada prepoznale odlucnost velike britanije i njenu resenost da se bori protiv nacisticke tiranije ako je potrebno sama i do kraja, te otuda onakav akt pochasti. :)

Edited by prime_abuse
Link to comment
Share on other sites

svejedno, mislim da su englezi ispali picke kad su potopili te brodove...ipak brodovi jos nisu bili u rukama visi france ili nemacke i ne znam sta su francuski admirali nameravali sa njima, ali sigurno ih ne bi predali nemcima...a englezi su se usrali da nemcima ne padne saka solidna francuska flota pa su je poslali na dno mora...btw, zanimljiva prica o zastavama i sahranjivanju, to nisam znao

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

mislim da ih (u dobroj meri) opravdava cinjenica da je tadasnji vrhovni komandant mornarice Fransoa Darlan USAO U KABINET marshala Petena kao ministar mornarice. Kao sto ih opravdava i cinjenica da je Darlan prvobitno izdao naredjenje da se francuski ratni brodovi upute u britanske luke (u skladu sa datom rechi), a po njegovom postavljenju za ministra Petenove vlade, to isto naredjenje je ponistio, sto je tada uzrujalo Britance. Zatim odredba ugovora o miru kojom se Peten (dakle, Darlanov pretpostavljeni) obavezao da preda flotu Hitleru. Pa onda, hapsenja bivseg premijera Daladjea, ministra Mandela i jos nekih istaknutih rodoljuba koji su zagovarali neophodnost da se francuska vlada preseli u severnu afriku i odatle nastavi rat sa Hitlerom, makar sa mora. Kako su tada rekli britanci - oni nisu sumnjali u cast admirala Darlana (obecavao im je neformalno da Hitler nece poloziti ruku na francuske brodove), ali su sumnjali u njegovu sposobnost da izvrshi datu rech (buduci da je bio podredjen Petenu).

jednostavno, previse je bilo indikatora koji su britance naveli na ovu mucnu odluku, jer su u tom trenutku britanci strahovali za bezbednost svog ostrva i za svoj primat na sredozemlju, opet esencijalan po njihove trgovacke konvoje.

Edited by prime_abuse
Link to comment
Share on other sites

ovo sto pricash savrsheno ima smisla, tako da ostavljam za mogucnost da se tako nesto zaista dogodilo, ali ne znam o tome nista. ja sam aludirao na drugi dogadjaj - u kom su involvirana dva RAZLICITA naroda, doduse sa visokim, ako ne u tom trenutku i najvisim, stepenom duhovne kohezije koji su dostigli u njihovoj medjusobnoj istoriji.

govorim o francuzima i englezima i o potapanju francuske flote prvih dana jula 1940. u Oranu od strane britanske kraljevske mornarice, nakon pada francuske i njenog potpisivanja separatnog mira sa nacistickom nemackom.

ovaj separatni mir francuske, kome je prethodilo rusenje Renoove vlade i formiranje Petenove kvislinske drzave, bio je u suprotnosti sa njihovim ranijim sporazumom sa englezima (sklopljenim u martu, iste, 1940. godine) u kome su se obe strane obavezale da nece potpisivati nikakav separatan mir sa nemackom bez konsultovanja druge strane. s obzirom da su francuzi flagrantno prekrsili ovaj ugovor, Velika Britanija je, smatrajuci za svoje moralno pravo, u tom smislu uputila francuskoj zahtev da se celokupna francuska flota (tada 4. po snazi u svetu) izbavi izvan nemacke kontrole i zaputi u britanske i americke luke.

ovaj zahtev je osorno odbijen, iako su prethodno brojni vrhovni funkcioneri francuske davali garancije britancima da ce im uciniti ovaj ustupak, kad vec nisu u stanju da nastave borbu. nakon toga britanci razvijaju munjevitu akciju "Katapult" koja je podrazumevala simultano uzapcenje, odnosno onesposobljavanje borbene gotovosti francuskih brodova na vise tacaka gde su oni bili stacionirani sirom Sredozemlja (jedna od tih tacki je bila i Oran). Svugde im je to i poslo za rukom, osim u Oranu gde je francuski viceadmiral odbio predaju brodova, i Britanci su, nakon ponudjenog ultimatuma otvorili vatru na francuske brodove.

uglavnom, u pitanju su bili casni uslovi, gde su britanci francuzima najpre ponudili mogucnosti: 1) da zajednicki nastave borbu na britanskoj stvari, 2) mogucnost da se njihovi brodovi demilitarizuju i upute u indiju a francuski mornari repatriraju 3) da francuzi sami potope svoje brodove, ukoliko ne zele da se bore protiv Hitlera 4) a tek kao kranje sredstvo, britanci su izrazili spremnost da otvore vatru na francuske brodove i na taj nacin sprece nemacko uzapcenje francuske flote.

E ti francuski mornari koji su tada nastradali predstavljaju zrtve na koje sam aludirao. Ovi (na prvi pogled) paradoksalni slucajevi sahranjivanja su ipak bili sporadicne prirode, a njih je nashao za vredne da zapishe u svojim memoarima gospodin Cherchil - njemu je na te dogadjaje skrenuo paznju jedan istaknuti clan francuskog pokreta otpora. Cini mi se da upravo ovi bizarni momenti bacaju svetlo na tadasnje stanje nepokorenog duha francuske nacije, njen revolt i gnusanje prema tadasnjim aktima Vishijevske Republike (koja se spremala da Hitleru preda u ruke francusku flotu - naime, postojala je odredba o tome u ugovoru u kom su sklopili separatan mir). Te francuske porodice su tada prepoznale odlucnost velike britanije i njenu resenost da se bori protiv nacisticke tiranije ako je potrebno sama i do kraja, te otuda onakav akt pochasti. :)

Izvrsno! Zahvaljujem.

BarcaS

Link to comment
Share on other sites

ajde jedno pitanje kad vec niko ne postavlja...ne brinite, nije ww2 ni japan u pitanju:)...btw, ako postavim direktno pitanje odgovor ce biti lak, a i zanimljivije je ovako:)

jos od srednjeg veka pa sve do danasnjeg dana jedna od kapija spoljnih bedema konstantinopolja je zazidana...zasto je to tako?

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

govorim o francuzima i englezima i o potapanju francuske flote prvih dana jula 1940. u Oranu od strane britanske kraljevske mornarice, nakon pada francuske i njenog potpisivanja separatnog mira sa nacistickom nemackom.

чуо сам детаљно о том догађају, но нисам знао да су одали почаст Французима и својом заставом. мада савршено има смисла.

британска морнарица има дугу и бриљантну традицију.

ја бих исто поступио као Енглези тад. просто је то било неопходно.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

jebali vas englezi bre!

elem, da odgovorim na svoje pitanje, posto vidim da ne pokazujete neko interesovanje za hintove:)

1453. je konstantinopolj bio pod opsadom nadmocnih turskih snaga pod vodjstvom mehmeda II osvajaca...vizantija je bila svedena na uzak pojas zemlje oko grada i neke posede na peloponezu...tadasnji i njen poslednji car bio je konstantin XI paleolog...konstantinopolj za svojih 11 vekova postojanja (osnovan 330. godine) nikada do tada nije bio osvajan (izuzev na kratko od strane krstasa 1204.)...njegovi zidovi su smatrani neprobojnim i prostirali se desetinama kilometara...ali vec decenijama vizantija je bila slaba, a zapadni saveznici joj nisu slali nikakvu pomoc...car konstantin je uradio sve sto je moguce da organizuje odbranu sa svega nekoliko hiljada ljudi na raspolaganju...turci su u opsadi koristili i artiljeriju, ukljucujuci i top najveceg kalibra do tada...pored svega ovoga grad se drzao skoro dva meseca pred vise od 10 puta brojnijim osvajacima...ali onda 24. maja dolazi do potpunog pomracenja meseca, sto je protumaceno kao los znak...sledece veceri cudna svetla obasjavaju aju sofiju sto je protumaceno kao sveti duh koji napusta ovu crkvu...turci se spremaju za odlucujuci napad koji pocinje u noci izmedju 28. i 29. maja...uspevaju da se probiju kroz deo zidina oslabljen bombardovanjem i ulaze u grad...komandant odbrane biva smrtno ranjen i pocinju da se vijore turski barjaci po kulama spoljnih zidina...ovo dovodi do kolapsa odbrane...car konstantin odbacuje svoja carska obelezja i sa obicnim vojnicima krece u uzaludni poslednji juris u kojem gine u blizini zlatne kapije...ali njegovo telo ne biva pronadjeno i to kasnije dovodi do stvaranja legende po kojoj ga je andjeo spasao smrti i pretvorio u mermernu statuu koja lezi pod zemljom kod zlatne kapije...po predanju on tu ceka da na celu hriscanske vojske ponovo udje u konstantinopolj i oslobodi ga...upravo zbog ove legende su turci naredili da zlatna kapija bude zazidana...

inace po jos jednoj legendi i prorocanstvu, konstantinopolj koga je osnovao rimski car konstantin, cija se majka zvala jelena ce pasti kada gradom ponovo bude vladao konstantin cija je majka jelena...za 11 vekova vizantijom nikada nije vladao konstantin cija je majka bila jelena...majka konstantina XI paleologa, poslednjeg vizantijskog cara, zvala se jelena dejanovic(dragas) i bila je cerka srpskog velikasa konstantina dejanovica...po majcinoj liniji konstantin XI paleolog(koji je uz ocevo prezime nosio i majcino dragas) je bio cukununuk srpskog kralja stefana decanskog...kasnije ga je pravoslavna crkva kanonizovala i pomen na njega i pad carigrada se obelezavaju 11. juna po novom kalendaru (29. maj po starom)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

мега прича Дуле...

е пошто си ти већ наговестио ослобођење Константинопоља оним сличкама из Хартса, ред је да кренемо кроз ту капију...

:)

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...