Jump to content

Istorijske pitalice :)


dvnityCker

Recommended Posts

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

а и ја сам сигуран да сам једном знао овај одговор, али нема шансе да се сетим.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

sic semper tirannus, iliti "ovako uvek sa tiranima"

kad smo vec kod rima, jedno lagano

koji dogadjaji se uzimaju kao vremenska granica izmedju kraljevine, republike, principata i dominata

ovaj dogadjaj je granica izmedju kraljevine i republike, za ostalo ne znam. eto pomogao sam nekom :)

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

убиство Цезара крај краљевине? не лупај.

период владавине Цезара је увелико или крај Републике или већ принципат.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

zbunio sam se - to je bio kraj republike

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

u svakom slucaju cezarova vladavina predstavlja kraj Senata kao vrhovnog organa vlasti koji je pre toga samo u kriznim situacijama predavao svoje ingerencije (neke) diktatoru na ograniceni period. Tako je Cezar i dosao na vlast. Pored cezara, mislim da je najpoznatiji diktator Rima bio Sula.

Oktavijanova vlast, je po mom misljenju, bila samo priznavanje i kodifikovanje faktickog stanja u Republici, odnosno tada vec carstvu koje je nastupilo pre 33 pne (mrzi me da palim vikipediju ali koliko se secam Oktavijan je vladao beshe od 33te PNE do 14te NE)

Edited by iguana

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

Цезар је био у тријумвирату са Помпејем и Красом. али, то је још Република. принципат је почео са Октавијаном Августом, ваљда.

позаборављао сам тај део историје...

:(

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

lol sve sam godine uspeo da pogresim [:D]

eo jos jedno lagano, operacija "Morski Lav" predstavljala je jednu od najkompleksnijih vojnih operacija ikada pretendovanih da se izvede. I pored svih planiranja i temeljnih priprema, ona medjutim nikada nije stupila u dejstvo jer nisu bili ispunjeni operativni preduslovi za njen pocetak. O cemu se radi?

i ko odgovori, a siguran je u odgovor, moze odmah da postavlja svoje pitanje

Edited by prime_abuse
Link to comment
Share on other sites

To je trebala da bude invazija Nemacke na Veliku Britaniju u 2. Svetskom ratu, tako ? Pa nije ispunjen prvi preduslov da luftwaffe porazi RAF u vazdusnom sukobu, bez toga brodovi nisu mogli sigurno da predju Lamans i da se iskrcaju...mislim da je to glavni razlog

Ae do Bucka ?

Link to comment
Share on other sites

To je trebala da bude invazija Nemacke na Veliku Britaniju u 2. Svetskom ratu, tako ? Pa nije ispunjen prvi preduslov da luftwaffe porazi RAF u vazdusnom sukobu, bez toga brodovi nisu mogli sigurno da predju Lamans i da se iskrcaju...mislim da je to glavni razlog

Taj fazon. Gering paljevina je mislio da ce bombardujuci London kroz tzv. "apsolutni vazdusni rat" baciti Englesku na kolena (cak je i Hitlera ubedio u ispravnost takvog pristupa, i ovaj mu se povinovao), umesto da je fokus bio na Portsmaut i Dover, kao i slozenu mrezu aerodroma na jugu i jugoistoku Engleske, sto bi mnogo vise pogodovalo operaciji Morski lav. Pucaj dalje [ok]

Link to comment
Share on other sites

Sva sreca pa su Nemci bili prepotentni inace ko zna sta bi bilo :)

evo jedna zanimljivost iz perioda prvog srpskog ustanka: da li znate kako je Karadjordje posle zbora u Orascu pri samom pocetku ustanka "ubedjivao" Srbe koji nisu bili bas previse zainteresovani za prikljucenje ustanku, da se bore protiv Turaka ?

Ae do Bucka ?

Link to comment
Share on other sites

једва чекам да чујем одговор.

:)))

добрих метода никад доста.

XD

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

"I'm gonna make him an offer he can't refuse" :)

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Ajde odgovoricu pa nek sledece pitanje postavi ko hoce :)

Dakle, Karadjordje je, na svom putu ka Beogradu, usput palio hanove i iz svake kuce uzimao po jednog vojnika, milom ili silom.Buduci da mnogi nisu smeli da mu se pridruze iz straha od osvete Turaka, Karadjordje bi na vratima kuce obesio mrtvog Turcina ili bi im podmetao ugarak pod strehu posle cega kolebljivci nisu imali izbora, morali su da se prikljuce ustanicima :)

Kome prvom padne nesto na pamet nek postavlja dalje

Ae do Bucka ?

Link to comment
Share on other sites

Chokolada se pravi od semenja kakao biljke. Nju su konkvistadori prvi put sreli na teritoriji juzhnog meksika, odakle se vremenom rashirila prvo po karibima, a potom i po ostatku sveta, ukljuchujuci filipine i ekvatorijalnu afriku, gde danas obala slonovache proizvodi 41% svetskih potreba za oko 2 miliona tona chokolade godishnje.

Kakao seme je imalo jedinstvenu ulogu u majanskom drushtvu. Koja je to uloga?

Link to comment
Share on other sites

Evo i mene :)

Ne znam odgovor na Kalijevo pitanje ali da malo korigujem odgovor na moje.

"Sic semper tyrannis" - tako uvek sa tiranima nije bilo ono sto su ubice uzviknule na po ubistvu. To je, hm, mala dramatizacija - da ne kazem legenda koju su kasniji rimski istoricari ubacili u opis. (Doduse tu frazu je izrekao But posle ubistva Linkona ;) ). Po istorijskim zapisima iz perioda kad se ubistvo Cezara desilo - ubice su jednostavno uzviknule "Ciceron" :)

Link to comment
Share on other sites

Koristili su ga kao pare ?

Jap.

Kakao seme je toliko visoko cenjeno u društvu da je korišćeno kao valuta. Zec je koštao 10 zrna, krava 50, a prostitutka 10 zrna. Čak i u periodu posle dolaska konkvistadora kada je uveden kovan novac Maje i Azteci su u periodima nestabilnosti koristili kakao umesto zlatnika, pošto su ga smatrali vrednijim od dragulja.

Aj proto!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...