Jump to content

Paljenje LHC-a


VEGE

Recommended Posts

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

bezveze :( Em sto staju, em sto ce sad opet ovi da vichu "AHA, ETO REKLI SMO, SMAK SVETA JE BLIZU".

btw, jel neko procitao dal' ima neka varijanta "turisticke posete" LHC-u? Naravno, ne tamo u sve te zone gde su naucnici nego neshto "osnovno", kao ono, kad prave posetu nuklearci ili tako nesto?

Link to comment
Share on other sites

Mislim da su švajcarci pristali da dal' od 2008. ili zapravo od 2009. godine budu u Šengenu, tako da je to sređeno! :) Zapravo odavno su oni prihvatili šengen ali ga nisu ratifikovali, i konačno su to uradili početkom ove godine ili krajem prošle.

Znam da si se šalio, ali eto, da nekoga možda i edukujemo sa tim u vezi :))

Link to comment
Share on other sites

Mislim da su švajcarci pristali da dal' od 2008. ili zapravo od 2009. godine budu u Šengenu, tako da je to sređeno! :) Zapravo odavno su oni prihvatili šengen ali ga nisu ratifikovali, i konačno su to uradili početkom ove godine ili krajem prošle.

Znam da si se šalio, ali eto, da nekoga možda i edukujemo sa tim u vezi :))

meni je nešto ostalo u sećanju da su švajcarci ušli ono kad i česi i slovaci i tako ti. mada, moguće da će tek od nove godine to stupiti na snagu, ako kažeš da nisu odmah i ratifikovali. čudni su ti švajcarci, a ja hejtujem za vizu jer još uvek ne mogu da pojmim da su mamlazi iz austrijske ambasade drugarici odbili zahtev jer je previše dobar student.

Link to comment
Share on other sites

Pa to česi/slovaci je 2008. tj. početak ove godine, jer prošle su i dalje bili u fazonu možeš sa šengenom EU ići tranzitno kroz te zemlje (osim Slovenaca, oni su davali full pristup u SI ako imaš šengen). Znači da je januar 2008. datum kad su se oni proširili, a moguće da su upravo tad i švajcarci ratifikovali. Jer su oni sigurno tamo 2006. negde prihvatili šengen ali nije bio na snazi.

A zapravo evo i prave vesti. Novembar koji se pominje je sad ovaj, novembar 2008. godine :)

Švajcarska u "Šengenu" od novembra

Ukidanje graničnih kontrola trebalo bi da usledi tek 1. novembra, da bi Evropska komisija proverila da je sve tehnički spremno za takav korak. Sporazum, koji je švajcarski parlament ratifikovao u proleće 2006. godine, prihvaćen je u Veću ministara EU bez rasprave.

Friso Roskam Abing, portparol komesara za pravosuđe i unutrašnje poslove EU Franka Fratinija, rekao je na konferenciji za štampu da će EU "u sledećih nekoliko meseci poslati timove za procenu u Švajcarsku", koji bi trebalo da provere da li je ta zemlja spremna za sprovođenje šengenskog zakonodavstva.

Stanovnici Švajcarske su se na referendumu 2005. izjasnili za ulazak u šengensku zonu. Šengenska zona sada obuhvata 24 zemlje, od kojih su 22 članice EU.

Dve zemlje koje nisu članice EU ali su u šengenskoj zoni su Island i Norveška.

A što se tiče viza, hejtujem redove, hejtujem čekanje, hejtujem papirologiju pa i sam koncept viza (kao da se spreče krimosi a oni opet najlakše odu preko i to bez vize :)) ali istini za volju stvarno nisam imao neke frke sa dobijanjem viza, a tek su Švajcarci bili 101% fer i ekspeditivni, iako svi kažu da su jedni od "najzeznutijih".

Link to comment
Share on other sites

... a ja hejtujem za vizu jer još uvek ne mogu da pojmim da su mamlazi iz austrijske ambasade drugarici odbili zahtev jer je previše dobar student.

khm koliko se ja seceam a to je davno bilo (auuuuuuu) pa 'evropi' netrebaju strucnjaci iz nasih krajeva

nego 'manuelci' :p

sledeci put nek napise da je kucna pomocnica [:(]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Scientist at particle collider suspected of terrorist links

A physicist at the facility that houses the world's largest particle collider in Switzerland has been arrested on suspicion of links to terrorism, according to officials.

The European Organization for Nuclear Research, also known by the French acronym CERN, said French officials arrested the man on Thursday in south-east France for suspected al-Qaeda links.

The Large Hadron Collider, which lies underground near the Franco-Swiss border, is a powerful particle collider that aims to re-create conditions in the universe not long after the Big Bang.

CERN officials said the man, whose name has not been revealed, was working under contract with an outside institute and said he had no contact with anything that could have been used for terrorism. He had been at CERN since 2003, officials said.

The LHCb experiment where he worked is the smallest of a series of installations along the 27-kilometre circular tunnel that houses the facility.

"None of our research has potential for military application, and all our results are published openly in the public domain," CERN said in a statement Friday.

Collider to resume operations in November

The collider was expected to resume operations in November after a year-long delay because of a problem with some of its electrical connections.

The news that someone with terrorist connections might have worked at the facility is likely to cause concern because of both the high profile of the giant physics experiment and also the technology in use, which has made some members of the public nervous.

Before it started in September 2008, the particle collider drew protests from Europeans worried it would trigger a disaster, with some scenarios suggesting the accelerator would create a black hole that would swallow the Earth.

Physicists and CERN officials dismissed the concerns, with the LHC project leader saying in 2008, "Obviously, the world will not end when the LHC switches on."

The collider is designed, however, to work at high energies. When it relaunches in November, the collider is expected to begin running at 3.5 tera-electron volts (TeV), or 3.5 trillion electron volts. It was built to move particles at twice those energies.

The accelerator is designed to smash subatomic particles into each other at high speeds in order to break them down and allow the discovery of smaller, more fundamental particles.

The prosecutor's office in the Isere region of France said the case has been transferred to the anti-terrorist section of the Paris prosecutor's office.

Link to comment
Share on other sites

Osecam da su oni ove eksperimente odradili jos odavno, ili su barem u veoma uznapredovanoj fazi istih, dok nas zamlacuju te zamlacuju, pa ce mozda za par godina da "otkriju" warp brzinu, higsov bozon, a ko zna koliko su vec crvotocina i crnih rupa stvorili :D

U pravu si. Jedna od najvažnijih stvari koje mi fizičari naučimo na fakultetu je organizacija komplikovanih zavera koje uključuju ogromne supertajne podzemne komplekse u pustinjama Novog Meksika, eksperimente sa teleportacijom kao i izazivanje rezonantnih kaskada koje otvaraju portale do graničnih svetova. Uz sve to, imamo i malo pravnog obrazovanja, pa tako učimo i o pravnim konsekvencama sklapanja verbalnih ugovora sa misterioznim ljudima sa akt-tašnama u vagonima koji se kreću kroz svemir superluminalnim brzinama. Da ne zaboravim i najvažniji ispit koji brucoši slušaju na prvoj godini "Samoodbrana pajserom, sa naglaskom na borbu u zatvorenim prostorima kompromitovanim agresivnim transdimenzionalnim organizmima".

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

evo jedna mala (bar meni) zanimljivost :)

Data produced by LHC as well as LHC-related simulation will produce a total data output of 15 petabytes per year.[46] For comparison, every word spoken worldwide in one year, converted into text, would amount to 2–3 petabytes of data.

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...