Jump to content

The Hobbit, 3 filma, prvi u bioskopima 2010.


Recommended Posts

Ja sam lično više zapanjen činjenicom da sam platio 500 RSD knjigu koja na nekoliko stotina stranica razglaba o nečemu što je prilično efektno opisano u Silmarilionu.

Fool!

:)

If there's some higher power that controls my fate, i would like to meet him, shake his hand, then crack open his ribcage and tear out his heart.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Odgledah i ja i meni je solidan. Nisam čitao Hobita, a ni Silmarilion, ali vidim da ima dosta ubačenih stvari iz Silmariliona (dosta uslovno govoreći), što mislim da je dobro imajući u vidu koliko je Hobit kratka knjiga. S druge strane, u samoj knjizi ima dosta akcije pa mogu da razumem zašto će razvući toliko film, mada mislim da je tri sata baš dosta i da je to moglo kraće. Dopada mi se više od Gospodara mada su likovi, osim Bilba i Gandalfa, potpuno trivijalni.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Znaci nisu isli koracima nego su bre skakali unapred kad je u pitanju animacija, golum tad i sad je dva razlicita bica. Ma svi animirani likovi su za medalju. A totalno drugaciji osecaj posto sam igrao LOTRO, gledam film i samo iskacu lokacije a meni izlece u glavi "Bio sam ovde" :D

Ljudi se dele na optimiste i one koji znaju bolje.

Link to comment
Share on other sites

Kad sam već na onom drugom topicu spominjao Win i Fail i njihov odnos u filmu, hajde da malo proširim tu priču.

Оpšti utisak o filmu je, dakle, dobar. 6 od 10 bih mu dao - višu ocenu zaslužuje kao dečiji akconi, a nižu kao Hobit, pa kad se to usrednji...

Mislim da ima samo jedna scena koja je čist transfer neprijatnosti, što je uvek uspeh.

Likovi su maltene nepostojeći i jedini koji moraju nešto da glume su Gandalf, Torin i Bilbo. Ali nazire se neka ličnost i kod Bifora (James Nesbitt car)

Dijalozi koji su dopisivani, a nisu iz knjiga su presmešni i na nivou su Anakina i njegovog monologa o Padme koja nije suva kao pesak.

Animacije i kamera sjajni, 3D vrhunski.

Tempo je, takođe, vrhunski osim dva ne baš mala pada.

Akcija je većim delom sjajna i tri sata prolete za čas (ili tri!).

A postoji čak i par momenata za pamćenje.

Film je i trebalo da bude više dečiji od LotR-a, zato što je i knjiga takva, ali ovde umesto na bajku, više vuče na komediju, što mi se nije preterano dopalo, ali to je stvar ukusa.

Prolog i uvodna scena

Win: Odličan ritam u prologu, prvoj večeri i polasku. Sve je elegantno povezano i sa LotR-om (za one koji nisu došli čitajući knjigu, nego samo gledajući LotR filmove). Patuljci koji će biti iole bitni su relativno ok prikazani kroz neki arhetip. Pranje sudova je genijalno.

Fail: Ni ja ni drugari sa kojima sam gledao nismo videli kako se Bilbo lomi da li da krene ili ne krene u avanturu. U knjizi je to beskonačno bolje prikazano i tužno je što se to ovde uopšte ne vidi. Mislim, prikazuješ ličnost glavnog lika i ne prikažeš njegovu glavnu odliku. Retardirano je to malo.

Dodatni komentar ciničnog starca: Možda je blesavo što mi je ovo zasmetalo, ali... Kada Bilbo piše knjigu koju će ostaviti Frodu, u filmu se citira prvi pasus iz Tolkinove knjige, opisuje se rupa u kojoj živi jedan Hobit. E sad, neko je odlučio da "it was a hobbit-hole, and that means comfort" nije dovoljno jasno, pa je na originalni citat dodao još dve rečenice koje opisuju komfor za gledaoce sa najjeftinijim ulaznicama. :)

Planinski trolovi

Win: I ovo je jedna fina scena, skoro od početka do kraja. Dobar ritam, dobra atmosfera...

Fail: Toilet humor sa brisanjem nosa o Bilba i crvima u crevima su mi malo preterani.

Radagast Mrki

Win: Super je što su ubacili Radagasta u priču. Kada je ozbiljan (u Dol Gulduru) vidi se da kod njega postoji neka moć i sposobnost.

Fail: Avaj, ono čega smo se svi plašili se ostvarilo. Radagast je predstavljen ne kao ekscentrični čarobnjak (da ne ulazimo u to šta su čarobnjaci kod Tolkina), već pre svega kao ludi starac kom se ptičiji izmet skorio u kosi i vozi sanke sa zečevima. U LotR-u mi je smetalo to što je Gimli Legolasu ono što je Čiko Zagoru, e pa ovde je tu ulogu preuzeo Radagast. :(

Beli Savet

Win: Poslednja gostinska kuća je super, naravno. Elrond i Galadrijela plene tu i tamo svojom pojavom.

Fail: Reči koje Gandalf, Elrond, Galadrijela i Saruman izgovaraju su klišei i baljezgarije na nivou filma B produkcije. Potpuno besmisleno kada se ima u vidu ko su ti likovi i šta oni predstavljaju.

Kameni divovi

i Win i Fail: Za razliku od nečega što je u knjizi možda bila igra senki, kod Džeksona je ovo jedna akciona scena, u kojoj se razmahao tučom i skakanjem sa stene na stenu. I to je zapravo ok i zabavno je. Možda bi scena bila efektnija da kasnije u filmu nema još skakanja i padanja i skakanja i padanja i skakanja i padanja, pa onda ovo postaje malo redundantno.

Bauci 1

Win: Dijalog Bifora i Bilba je malo cheesy, ali je na pravom mestu, legao mi je.

Fail: Tumorasti veliki bauk sa diplomom iz engleske književnosti mi je već ovde totalno out of place. Malo previše svi padaju sa velike visine i nije im ništa.

Golum i Bilbo

Win: Najveći win u celom filmu. Golum je sabio i kao animacija i kao dualitet ličnosti. Scena između njega i Bilba je življa i intenzivnija nego u knjizi. Vrh.

Bauci 2

Win: Jurnjava i borba sa baucima je prilično zabavna na momente.

Fail: Ali je i previše razvučena, sa gomilom Skubi Du momenata (likovi trče na jednu stranu, zlikovi ih jure, pa onda na drugu, pa na treću...). Smrt glavnog bauka je čist transfer neprijatnosti.

Into the Frying Pan

Ja sam tipovao da će se film završiti kad pobegnu iz pećine, kao klifhenger pred ovo poglavlje i energičan početak drugog filma. A druga pomisao mi je bila posle ove scene - kao zaokružene scene. I jedno i drugo bi mi bilo do jaja da je scena dobra, ali nije. Najgora je u filmu.

Fail: Od trenutka kada su naši junaci oterani na drveće, Džekson potpuno gubi ritam scene. Sada ću samo da nabacam šta mi je sve fail: Torinov herojski juriš je kao da ga je snimio retardirani mlađi brat Zeka Snajdera. Bilbova herojska odbrana takođe. Gađanje šišarkama, koje mi je uvek bilo sjajno kada čitam knjigu je ovde, u ovoj postavci, potpuno out of place. Krupni kadrovi tuge i neverice su zastrašujući. Jebeni minut u kom Gandalf šapuće moljcu da ode po orlove traje duže nego ostatak filma...

Onda se pojave orlovi i od tada do samog kraja i Šmauga je sve ok.

Ali svakako jedva čekam još dva dela, da vidim kako će se tu odvijati dalje promene. :)

.: l@w
.: co-founder of kouteki

Link to comment
Share on other sites

Bravo Lekše!!!

Ovo da napišem čisto da dam podršku Lexu, a knjigu, kao što rekoh, nisam čitao.

Prolog i uvodna scena

Meni je ovde bilo sve ok. Ima ljudi koji su zaspali na čuvenom "pakovanju". Ta Bilbova borba sa samim sobom je suštinski bezvezna jer svi znamo da će krenuti, a ovde je nakako neutralna, pa sam ja bio u fazonu, ok ok samo završite sa tim.

Planinski trolovi

Meni je ovde sve bilo vrh. Bilo mi je malo žao trolova.

Radagast Mrki

Nisam čitao knjigu tako da ne znam, ali meni je on bio ok. Nemam pojma, aj da kažemo, dovljno ok.

Beli Savet

Ahahahaha, to je to, a i mnogo je mator Li, ima 90 godina, deluje na trenutke da se gubi, jedino ga glas spašava. Ne znam kako je u knjizi, ja sam ovo prebrodio vrhunskom hemijom između Gandalfa i Galdrijel.

Kameni divovi

Ovu scenu nisam skapirao, ništa mi nije bilo jasno. Ako su u knjizi senke to je mnogo kulje.

Bauci 1

Hahaha, engleska književnost, to je to.

Golum i Bilbo

Golum me je oduševio i taman je dovoljno njegove kuknjave da mi ne smeta kao u gospodaru. Nadam se da ga neće više biti, ali je scena carska.

Bauci 2

Meni scene borbi nisu bile neke, to sam skapirao tokom gledanja filma, nekako sam nezadovoljan time što se ništa ne vidi, a kad se vidi onda je neka glupost, naravno, osim strele u sred čela, to je vrh.

Into the Frying Pan

Ta scena sa bacanjem zapaljenih šišarki je trivijalna, ali sam bio u fazonu, ovo mogu da reše samo orlovi nadam se da neće i kad je ovaj krenuo da šapuće leptiru iznervirao sam se skoro kao kada sam gledao gospodara. Brate, jebeni orlovi. Nije dovoljno da imamo jednog deus ex mahinu zvanog Gandalf, nego i jebene orlove. Posle toga je bilo ok.

Bravo za Leksa!!!

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Naravno da može da postoji bez deus ex momenata. Ali daj da prvo kažem šta je za mene deus ex momenat. Deus ex momenat je kada pisac dovede radnju do trenutka kada nema više izlaza a da je ne bi na tom mestu okončao on nađe rešenje koje je van svakog konteksta, tj. palo s neba.

Na primer, kada elfovi spasu ekipu od orkova to nije deus ex momenat, jer su oni našli neko privremeno rešenje, pa su se ovi pojavili jer je to njihova teritorija, a elfovi svoju teritoriju, blablabla. Čak i pojavljivanje Gandalfa pred trolovima i kod goblina možemo da opravdamo time što je to na neki način najavljeno, kao nema ga, pa ga očekuješ da se pojavi kad zatreba. Ali su orlovi glupost par ekselans. Pošto nisam čitao knjigu nisam znao da postoje pošto su me izludeli u Gospodaru, ali sad kad sam video da ih je i ovde koristio, onda brate...

Sve u svemu, ne smeta meni to nešto specijalno, samo sam se u tom trenutku iznervirao i nepravedno svalio krivicu na orlove koji su, izgleda, carevi!

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Ali kako ti definises sta je onda van konteksta? Posebno u LOTRO svetu?

Ti dobijes gotov proizvod (na primer knjigu) i ne znas proces onoga ko je stvarao to. Na primer s orlovima, kako mozes da pretpostavis (a nisi citao knjigu) da su na silu tako ubaceni ?

Pa ono što on vidi je da su u film na silu ubačeni. Odnosno, objašnjenje zašto se oni pojavljuju u filmu mu nije dovoljno dobro. To što mi znamo kako se orlovi pojavljuju u knjizi i zašto mislimo da to tamo funkcioniše, ne znači da je tako i u filmu. Naročito kada je Jackson već gomilu stvari izmenio. :)

FushiSigb.thumb.jpg.f75f13b0202c1af84974

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...