Jump to content

Hari Poter i Red feniksa


Recommended Posts

Evo reci cu ti zasto bi neko stariji od 14 godina citao knjigu ne racunajuci vezbanje engleskog jezika (a JK je veoma uznapredovala od prve knjige po pitanju stila, ili je jednostavno nasla vrhunskog lektora).

1. Covek se zapita zasto je neka knjiga najprodavanija knjiga svih vremena. Ok, mozda nije, ali je ona zaradila najvise od svih pisaca u istoriji izdavastva, poslednuih 6 knjiga je prodato u vise od 375 MILIONA primeraka. Ako uzmemo da je pisac kod nas srecan ako mu je prvi tiraz 10 000 primeraka, a znamo da ce prvi tirazi poslednjeg Harija izaci u 12 miliona primeraka, onda to govori nesto o trzistu. Dakle, posmatra se fenomen, bez preteranog ulazenja u sam sadrzaj. To moze biti zanimljivo nekim ljudima, neki ce reci da to ne govori o kvalitetu knjige, ali posto se to pitanje nije ni postavilo, onda nema razloga pricati o tome. Mene licno fascinira cela prica koja se vodi oko HP-a.

2. Zbog ovoga pod brojem jedan, covek uzme da procita knjigu i pokusa da shvati zasto je ta knjiga civilizacijski fenomen. Ovo je trenutak koji vise govori o onome ko cita nego o onome sta je napisano.

Moja teorija, u kratkim crtama, zasto je ova knjiga uspela je zbog toga sto, iako puna klishea, od samog pocetka postavlja likove u sivu zonu, dakle, niko u knjizi nije apsolutno dobar. Cak se moze primetiti da postoji ultimativno zlo, a osim Dambldora (sto se itekako moze dovesti u pitanje) ne postoji ultimativno dobro. Ovo stavlja deciju literaturu u jednu novu sferu, jer smo do sada znali samo za borbu dobra i zla, gde je glavni junak uvek dobar, a u najboljem slucaju obmanut od strane zla, dakle bez licne odgovornosti. Ono sto je diskutabilno je da li je to dobro za decu, narocito ako znamo da je glavni lik sve vise na ivici dobra i zla kako radnja odmice? Samim tim ova knjiga lebdi na granici decije i literature za odrasle (pri cemu ne mislim na XXX sadrzaj), cime ispunjava snove i razvija mastu i starijih i mladjih (ovim prvim sublimira frustracije, a drugima govori da nije katastrofa uraditi nesto mnogo lose dokle god je moral na visokom nivou).

3. Posle ovoga, treba biti iskren i priznati da je knjiga, ako nista, zanimljiva. Nazalost ljubiteljima ozbiljne literature ova knjiga nece doneti nista, ali se nikako ne treba ograniciti samo na to. Posmatranje celokupnog fenomena je jako vazno za shvatanje ljudske psihe, a sto je jos vaznije decije. Zbog toga je mozda najbolje krenuti od dece i pitati njih zasto im se knjiga dopada.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

bole \o/

evo zavrsetka sedme knjige, tj. konacna bitka. Zavrsetak je zapravo sta se desilo sa svim tim likovima (epilog, jelte:).

Daklem. Mnogi fanovi su spekulisali na temu horkruksa i sta bi to sve moglo biti. Najvise njih je verovalo da je i sam Hari jedan od 7 Voldemorovih horkruksa, sto se, na moje iznenadjenje, ispostavilo kao tacno. Sad kroz celu knjigu on unistava preostale horkr., a kada mu ostaje taj jedan – on sam, dolazi na redu i bitka sa Voldemortom i to opet kod vela. To je, dakle, vec deo gde, citajuci, samo ocekujem kad ce da se ubije. Hari se vec tu oprostio sa svima, nasao vreme da cmokne Dzini, a kad je stigao do Hermione, rekla mu je da ne cini to sto je naumio vec da slusa njegove instrukcije. On se vratio kod Voldemorta.

Prvo mu je viknula da se neprestano koncentrise na ljubav koju oseca prema svima njima, jer je i sam Dambldor rekao da je to njegova moc protiv Voldija. Hari je onda poceo da ga napada, svaku chin koju je bacao posvetio je nekom koga je ovaj ubio (npr. njegovi roditelji, sirius, itd.) Za to vreme glasovi iz vela postajali su sve glasniji i poceli su da plase Voldemorta (kasnije ce se ispostaviti da su to bili glasovi njegovih zrtava), a kada su i ostali to primetili, Hermiona je viknula Hariju da upotrebi cin o kojoj su on i Moody pricali – misli ofc na Avada Kedavra. Nevoljno, on to i cini.

Utom iz Dzinine ruke izlece zlatna skrivalica koja postaje nista drugo do – Harijevog horkruksa. Hari je i ne zeleci napravio horkruksa, bas kao sto je i Voldemort to uradio sa njim! E sad, posto je Hari sve vreme mislio na njegove prijatelje, devojcicu i ostale koje voli, postojao je i jedan deo duse koji tu ljubav nije umeo da prepozna. Dakle, i sam Hari je horkruks, tako da ima i delic Voldijeve duse, i upravo taj delic nije prepoznao ljubav koju on oseca prema ostalima, i stoga se bas on odvojio od Harijeve duse. Taj delic je zajedno sa Voldemortom otisao direktno u Vel (tako je prethodno bio zacarana skrivalica od strane Hermione).

Knjiga je zaista odlicna. Sve su sanse da je nije jkr pisala, jer npr. u knjizi se vise pominje Dzini i njen peting sa Harijem nego Voldi :) ali svejedno, knjiga je stvaaarno… super. Nadam se da je nekom bar jasno sta sam gore napisala. :)

@kole

totally se slazem za prorocanstvo. ono je bas extra uradjeno u knjizi, da ne razumem zasto im je jkr uopste dozvolila da tako postupe u filmu. :/

Edited by medolinka

For what I’ve done

I start again

And whatever pain may come

Today this ends

I’m forgiving what I’ve done

Link to comment
Share on other sites

in response to both bole and igor

hp filmovi su generalno dosadniji nego knjige i chovek gledajuci isti mora da se zabavlja trazhetji neke svetle trenutke jer kako raste obim knjiga koje su predlozhak sve je tezhe napraviti sinopsis za film koji je suvisao i ima dobar tok priche koji je u knjigama, sa svim njihovim logichkim prolapsima, konstantno na visokom nivou

i po ko zna koji put - sto su stariji, junaci jkr su sve vishe "selektivno retardirani", chak i goody two by the book shtreber-genije hermiona koja takodje na mahove, kad radnja zahteva postaje moron na bensedinima

problem je u tome sto jkr konstntno pricha jednu te istu prichu, kostur je uvek identichan, privet drive, diagonaley, zhel. stanica, prokleti hogwards, pa kvidich kup, pa josh nesto, mnogo gozbi za britance opterecene neukusnom hranom, NEDOSTATAK KOMUNIKACIJE MEDJU GL. LIKOVIMA KAO OSNOVA SVIH ZAPLETA I OBRTA, neki sukob na kraju i posle razlaz

to smara, smara od 3. knjige na ovamo i bukvalno upropasti zadnji chin svake od poslednje 4 knjige (tj od 3-6, 7 josh nisam chitao) ostaje nada da ce ova, navodno poslednja knjiga u serijalu razbiti te okove i dati mogucnost za malo vishe kreativnog pisanja i malo manje pukog poshtivanja norme

Link to comment
Share on other sites

odgledah film... nije los, nije ni narocito dobar. posto sam citala knjigu, sve mi je bilo jasno, ali ortakinja koja nije, polovinu stvari nije skapirala. mnogo su nabacali stvari odjednom... razumem da ne mogu vise da prave film od 3 sata, kao sto je bio 1. deo, ali brateee, mnogo je zbrzano :/ ne svidja mi se sto su deo na kraju, kada dambldor i hari razgovaraju, skratili na 3 recenice...

enivej, jedini deo filma koji mi se stvarno svideo je scena u kojoj se bore dambldor i voldemor, mislim da su je odlicno uradili...

i da ne zaboravim: alan rickman FTW! obozavam ga! :))

Link to comment
Share on other sites

Onda hari poter nije delo za decu.

A ako ga posmatramo kao delo za odrasle, prosto je dosadan - meni.

Ja i dalje imam omiljen zanr -zanr decijih filmova (nedelja prepodne) gde se BAS zna ko je dobar (i dobar je do jaja) i ko je zao (a bas je zloca) i da ce se sve zavrsiti lepo.

Da kontempliram o pubertetskim problemima HP mi nije gust.

No to je mozda posledica mog generalno besnog stanja u zadnje vreme :)

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

1. Covek se zapita zasto je neka knjiga najprodavanija knjiga svih vremena. Ok, mozda nije, ali je ona zaradila najvise od svih pisaca u istoriji izdavastva, poslednuih 6 knjiga je prodato u vise od 375 MILIONA primeraka. Ako uzmemo da je pisac kod nas srecan ako mu je prvi tiraz 10 000 primeraka, a znamo da ce prvi tirazi poslednjeg Harija izaci u 12 miliona primeraka, onda to govori nesto o trzistu. Dakle, posmatra se fenomen, bez preteranog ulazenja u sam sadrzaj. To moze biti zanimljivo nekim ljudima, neki ce reci da to ne govori o kvalitetu knjige, ali posto se to pitanje nije ni postavilo, onda nema razloga pricati o tome. Mene licno fascinira cela prica koja se vodi oko HP-a.

hehe, uvek se setim one epizode simpsonovih kad Bart ode na skup knjizevnika i kazhe da je DaVincijev kod najprodavanija knjiga ikada ;)

Link to comment
Share on other sites

enivej, jedini deo filma koji mi se stvarno svideo je scena u kojoj se bore dambldor i voldemor, mislim da su je odlicno uradili...

meni se vise svidja deo kada voldi udje u harija pa prica kroz njega.. to mi je bas bilo creepy :) ne secam se toga iz knjige, pa valjda zato.

For what I’ve done

I start again

And whatever pain may come

Today this ends

I’m forgiving what I’ve done

Link to comment
Share on other sites

da se nadovezem na prichu o knjizi i ekranizaciji iste knjige...

Nikada nece moci da se dochara 100% iz knjige na film...

Setite se gospodara prstenja koliki je hejt bio a sa realne tachke gledishta nemoguce je sve do detalja uraditi kao shto je pisac to zamislio i napisao u knjizi...

da ne izmishljam toplu vodu vishe poz.

Granice mogućeg možemo odrediti samo onda, ako ih pređemo odlaskom u nemoguće.

76561198022439373.png

Link to comment
Share on other sites

omglol igor se lozhi na akromegalichne ribe...liv tyler i njena donja vilica 5 brojeva veca nego sto odgovara ostatku lica imaju veze sa vilenjacima koliko i jozza sa anoreksijom...mislim sta, oma posle nje se lozhish na johna rhysa daviesa jer i on ima njupalicu ko buldozher?

meanie...!

228569328_df2704ce9b.jpg

inache, chitao sam samo prve 4 knjige, kasnije sam porastao :}

I shta je dodjavola horkruks? ili kako vetj

Link to comment
Share on other sites

topic je blago moderisan, izvinjavam se svima pogodjenima, ali po x-ti put prichati na nekom hp related topicu kako ste chitali neku od knjiga i gledali neki od filmova i kako vam se ne svidja nije bash u duhu zheljene diskusije povodom 5. filma i 7. knjige...sorry

zaginula je i sumanuta pricha o devojci koja vishe lichi na zdar.jpg nego na svog oca, koja je potekla iz zomg ololo crnci prozivke koju smo igor i ja uputili jedan drugome

Link to comment
Share on other sites

i ovo je oftopic, ali nisi shvatio poentu

ako ti se nisu svideli TRECA knjiga i DRUGI film (npr ofc) i to si, zajedno sa ostalim brisanim drustvom vec rekao na forumu 10 puta kad god se neko zezne i pokrene HP prichu iz nekog razloga, onda zaista nema poente to postovati na topicu o petom filmu i sedmoj knjizi

znachi svi znaju da 99.9% posetioca ovog foruma javno hejtuje HP i ok, to se zna to je cool, ali hejt u ovom topicu zhelim smao od onih koji su pogledali ovaj film i oce da ga pljunu/pohvale kako je nesto ekranizovano u knjizi ili je prospusteno, a ne da neko dodje i 83ci put sa: "hp je djubre, djuring d vor sam prochitao jednu knjigu i odgledao fragmente 3 fima i to je shit i nema veze sto ovo ponavljam n-ti put i svi znaju da svi mi mrzimo HPa, al ajde da to ponovim josh jednom jer se bash dobro uklapa u diskusiju o ovom fiomu i ovoj knjizi"

u prvom postu se zamoljeni da razmislite sta postujete i ustedite vreme i sebi i meni, izvinte, al do tog toka razmisljanja nije doslo, hence the delete...

Link to comment
Share on other sites

chekaj, jel ti to pratish koliko puta sam ja hejtovao hari potera?

i lepo sam prokomentarisao na kraju shta jedino valja u svemu tome

shto se razlikuje od tvojeg "jao jao ovaj nije izvukao film" po chemu tachno?

neka osoba glupak hehe

Link to comment
Share on other sites

Lazhe batice jel ti to mene zekish pa se pravish da ne kapirash ili chisto markirash teritoriju "ovo je moj hood i mogu da radim sta ocu"?

Znachi, ortaci smo, u redu je, i ne brojim nikome ko je koliko puta hejtovao sta, ali chinjenica je da svaki do sada otvoreni topic o HP preraste u hejt ka istom i ponavljanje misljenja/utisaka od pre 5 godina? i naravno da se stav ljudi koji tradicionalno hejtuju hp-a ne menja, samo vickaste slike koje kache.

Evo, i ovaj iznad napravio je account "metalhead" i treci post na forumu mu je da izrazi svoje misljenje o HPu kog naravno nije gledao...Znachi ovo je diskusija o petom filmu i sedmoj knjizi, sta kome nije jasno da nije 80to ponavljanje vasheg nezadovoljstva fenomenom i smora drugim filmom u seriji?

Ovo je free forum, napravi "hari poter fenomen/knjiga/film je retardiran" topik i na njemu prichaj o tome.

Ako u opening postu pishe da se pricha o samo dve stvari, ne o fragmentarnom poznavanju pochetnih delova sto je urodilo rezignacijom (koje su svi svesni nakon ponavljanja svake godine), nego o aktuelnoj knjizi i filmu, zasto tebe pogadja to sto ti je taj post odstranjen? bio je totalno OT, bila su i 2 moja pa sam i njih obrisao, sto se Igz ne buni koji je skapirao da sam samo chistio topic, a ti se primio da je lichno i da ti ne dam da pljunesh hp-a tamo de ocesh...

braaateee... =o)))

Link to comment
Share on other sites

I shta je dodjavola horkruks? ili kako vetj

The term horcrux is an invention of J.K. Rowling, first mentioned in the sixth Harry Potter novel, Harry Potter and the Half-Blood Prince. Creating a horcrux occurs when one rips the soul by committing an intensely evil act, such as murder. The portion of the soul ripped away is then encased in some type of meaningful object. Thus, if the physical body of a person with a horcrux were destroyed, the person would still not be dead, unless horcrux containing the piece of soul was also found and destroyed.

Rowling uses the term to explain why Voldemort managed to survive a backfired killing curse when he attempted to kill the one-year-old Harry. Much of the sixth book deals with Headmaster Dumbledore instructing Harry on the horcruxes that Voldemort likely created. These horcruxes kept Voldemort alive, though lacking in a body until the end of Book Four, Harry Potter and the Goblet of Fire.

Through the sixth book, Harry learns that of all places most dear to Voldemort, Hogwarts, the school of witchcraft and wizardry, was the most so. Thus, objects from the school founders are likely places for Voldemort to conceal horcruxes. Dumbledore also suggests that Voldemort created not one horcrux, but more likely seven. As a result, Harry’s final goal is not only to vanquish Voldemort, but to destroy the remaining horcruxes as well.

For what I’ve done

I start again

And whatever pain may come

Today this ends

I’m forgiving what I’ve done

Link to comment
Share on other sites

pa...knjiga je pochela da se prodaje shrom sveta i ja pocheo da chitam svoj...khm...drugarski primerak...

i nakon 5 poglavlja situacija je blago zabrinjavajuca =o/

zabrinjavajuca utoliko sto joj ipak nije doslo iz dupeta u glavu da je snejp glavni lik u seriji nego se i dalje fokusira na harija ;oP

kao i zato sto se naslucuje "obi-wan akcija" [© by Vasa], nadao sam se malo vishe imaginativnosti

dobra stvar je sto zaista u ovoj knjizi nema hogwartsa, all out sloboda pisanja, pa ima shanse da bude ok (u poredjenju sa prve 2 knjige ofc ;o)) naravno bojazan i dalje ostaje...jer njoj su pochetci knjiga uvek bili bolji od krajeva...a ovde ima mnogo loose endova da se svezhe na kraju...

i tako...vishe utisak sutraH =o)

Link to comment
Share on other sites

10 chapters in

knjiga postaje sve bolja i bolja

da, naravno, boluje rowlingova i dalje oid svih starih muka koje su me smarale u prethodnim romanima

nedostatak komuinikacije + lamentiranje glavnih likova nad time

preterano kitnjasti i detinjasti opisi...ono, ko da zhena ima potrebu da opisuje gozbe i sharenish i da je sve over the top

no zato radnja je mnogo dinamichnija, inventivnija i svakih 60-70ak strana ubacuje nove cluove sta bi moglo da se desi pred kraj...

nesto mi mirishe da ce da odradi "zin-carla" fazon oko sredine knjige...mnogo tih "mozhe a ne mora da bude" momenata razbacuje bash liberalno =o))

takodje - NEMA SHEJPA U KNIZI ONOLIKO KOLIKO BISO MI TO ZHELELI!!! DODJAVOLA (mada ako hari skikne, vr' bi bila serija romana koja prati severusa teh hat0ra ;o))

i takooo... =o)

Link to comment
Share on other sites

kole, brate, zar nisi vido spisak poglavlje te da je tek tamo pri kraju 'prince's tale'? bice snejpa i bice veoma, veoma zanimljivo :)))

samo molim sve ljude da budu dobre volje i ne saopste da li je hari umro ili ne na kraju knjige. i bez spojlera i sa njima. pleeeeease.

jel vec ima knjiga i kod nas? i da li je engl ili su vec preveli?

nocas 1min posle ponoci su pustili knjige u prodaju i kod nas. na engleskom su, cula sam da je narodna knjiga izgubila pravo da ih prodaje or smting, tako da se za sad ne zna ni da li ce biti uospte prevoda na srpski.

For what I’ve done

I start again

And whatever pain may come

Today this ends

I’m forgiving what I’ve done

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...