Jump to content

aikido vs tai chi


dvnityCker

Recommended Posts

Planiram da pocnem da se bavim jednim od ova dva sporta, dvoumim se kojim

dok aikido znam sta je, prakticnu upotrebu thai chia nikad nisam video, ali sam citao da je dosta okrenut eliminaciji stresa u zivotu, i 'pokretnoj meditaciji'. iako je 'unutrasnji mir' bitna stavka, takodje zelim i vestinu koju mogu da iskoristim u fajtu/samoodbrani, pa ne znam koliko je tai chi tu 'jak'.. ako ima neko ko se bavi jednim od ova dva sporta, cenio bih savet.

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Planiram da pocnem da se bavim jednim od ova dva sporta, dvoumim se kojim

dok aikido znam sta je, prakticnu upotrebu thai chia nikad nisam video, ali sam citao da je dosta okrenut eliminaciji stresa u zivotu, i 'pokretnoj meditaciji'. iako je 'unutrasnji mir' bitna stavka, takodje zelim i vestinu koju mogu da iskoristim u fajtu/samoodbrani, pa ne znam koliko je tai chi tu 'jak'.. ako ima neko ko se bavi jednim od ova dva sporta, cenio bih savet.

Ako hoces dobru meditaciju i samokontrolu preporucujem ti da upises nind

SENKA, IVKE

Link to comment
Share on other sites

Koliko ja znam, posto poznajem neke Tai Chijevce (ali ne treniram pa nisam upucen u detalje), Tai Chi je originalno zaista borilacka vestina, ali "meka" + ovo sto se kod nas trenira obicno potpuno eliminise taj "borilacki" deo pa predstavlja da kazhemo skup pokreta koji pomazhu zdravlju, psiho-fizickom opustanju i razgibavanju/razvijanju misica, da to tako kazhemo.

Naravno, sve ovo uzmi sa rezervom, ali mislim da cu prilicno sigurno reci da ako hoces da mozes da se samoodbranis, aikido je way to go, Tai Chi tu mozhe da ti pomogne ako hoces da "protivnike" smoris do smrti.

Link to comment
Share on other sites

@dvnitycker: Neku upotrebnu vrednost aikida u nekom ulicnom fajtu mozes da dobijes nakon 3 dine vezbanja [:)] Ali zato ces nauciti da padas u svim mogucim i nemogucim situacijam a realno mnogo vise puta u zivotu ces da padnes nego sto ces da se potuces. E sada sto se tice meditacije i vezba disanja radi otklanjana stresa to dosta zavisi kod koga treniras. Evo nedavno me je IvanTM pitao da li bi sada mogao nekoga da unakazim posle 7-8 meseci vezbanja aikidoa, ja sam mu reko ne, ali bi mogao da se izvucem nepovredjen.

Link to comment
Share on other sites

statore shta lupash bre pa u aikidu nema ni jednog udarca .. kako mozhesh da unakazish nekoga ? i totalno je retardirano trenirati neki borilachki sport ako si u fazonu da se bijesh .. za to idi na ulicu pa se shibaj.

• crno nam se piše

• belo nam se šmrče

• mind over matter

• jebo sam vam mater

Link to comment
Share on other sites

statore shta lupash bre pa u aikidu nema ni jednog udarca .. kako mozhesh da unakazish nekoga ? i totalno je retardirano trenirati neki borilachki sport ako si u fazonu da se bijesh .. za to idi na ulicu pa se shibaj.

Evo nedavno me je IvanTM pitao da li bi sada mogao nekoga da unakazim posle 7-8 meseci vezbanja aikidoa, ja sam mu reko ne

Inace u aikidu ima udarca...Ne mnogo ali ima. Ali nije u njima fazon.

Link to comment
Share on other sites

ja znam da kad budem imao klinca,prvo dve godine na atletiku da nauci pravilnu koordinaciju pokreta bla bla,pa onda 2-3godine neku borilacku vestinu da kad mu dodje neki buca da mu otme kiflu da ga zvekne mnogo jako u jaja i onda ga tek saljem na fudbal da uspe u onome gde ja nisam uspeo...jbg,lechicu komplekse na detetu :))

nego,elem,zasto sam ja to pisao,mislim da je sve mnogo lakse kad si klinac i kad ulazis u pubertet da se posvetis nego kao matori konj kao Stator :)))))

Sve je to stvar karaktera da li ce te to dovoljno zainteresovati,da li ces biti zadovoljan rezultatima...isto ko i sa teretanom i slicnim stvarima koje traze relativno malo odricanja...

 

gruja novi alen

ko bi, po vama, trebalo da bude poznat i javna ličnost, a nije, iz ovog ili onog razloga?

evo, ja ću za početak navesti dvojicu: kojot i gruja.

 

Link to comment
Share on other sites

@dvnitycker: Neku upotrebnu vrednost aikida u nekom ulicnom fajtu mozes da dobijes nakon 3 dine vezbanja [:)] Ali zato ces nauciti da padas u svim mogucim i nemogucim situacijam a realno mnogo vise puta u zivotu ces da padnes nego sto ces da se potuces. E sada sto se tice meditacije i vezba disanja radi otklanjana stresa to dosta zavisi kod koga treniras. Evo nedavno me je IvanTM pitao da li bi sada mogao nekoga da unakazim posle 7-8 meseci vezbanja aikidoa, ja sam mu reko ne, ali bi mogao da se izvucem nepovredjen.

Pazi, mene ako napadnu trojica uvek mogu da se izvučem nepovređen, prilično sam brz, a imam kondicije. Ali nije to fora. :)

A pitao sam te zato

Link to comment
Share on other sites

Vidi se da mnogo seresh Ivane a josh ti ni brada na jajima nije izrasla. Aikido je defanzivni sport chija je filozofija izbeci borbu, a ako vec ne mozhe da se izbegne onda se zasniva na principu poluga (80%) kojima onesposobljavash protivnika (zaboravih kako se u aikidu zove, al u dzudou je valjda klinch), a ne unakazujesh ga od batina. Inache svaka istochna borilachka veshtina je nenasilna (uglavnom) .. naravno ne rachunamo ove nove varijacije koje su izrodile sa zapada. Za nas seljane sa zapada fullkontakt je majka.

• crno nam se piše

• belo nam se šmrče

• mind over matter

• jebo sam vam mater

Link to comment
Share on other sites

Vidi se da mnogo seresh Ivane a josh ti ni brada na jajima nije izrasla. Aikido je defanzivni sport chija je filozofija izbeci borbu, a ako vec ne mozhe da se izbegne onda se zasniva na principu poluga (80%) kojima onesposobljavash protivnika (zaboravih kako se u aikidu zove, al u dzudou je valjda klinch), a ne unakazujesh ga od batina. Inache svaka istochna borilachka veshtina je nenasilna (uglavnom) .. naravno ne rachunamo ove nove varijacije koje su izrodile sa zapada. Za nas seljane sa zapada fullkontakt je majka.

aikido te uchi da se borish i nozhevima, machevima i shtapovima. Mnoge specijalne jedinice shirom sveta koriste aikido u nekom obliku za obuku trupa. da ne pricham shto ce pre fajt da reshi headlock nego pesnaja u glavu.

ali kad hit fits the shan, bolje je znati tai chi. bar cesh sa tai chijem do poslednjeg momenta verovati da silom volje mozhesh zaustaviti metke.. [:D]

Link to comment
Share on other sites

Vidi se da mnogo seresh Ivane a josh ti ni brada na jajima nije izrasla. Aikido je defanzivni sport chija je filozofija izbeci borbu, a ako vec ne mozhe da se izbegne onda se zasniva na principu poluga (80%) kojima onesposobljavash protivnika (zaboravih kako se u aikidu zove, al u dzudou je valjda klinch), a ne unakazujesh ga od batina. Inache svaka istochna borilachka veshtina je nenasilna (uglavnom) .. naravno ne rachunamo ove nove varijacije koje su izrodile sa zapada. Za nas seljane sa zapada fullkontakt je majka.

pod utiskom sam da prosecni aikidoka moze u samoodbrani nekim zahvatom da ti polomi ruku ili iscasi zglob, a to je unakazavanje, po meni.. :)

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Ako hoces dobru meditaciju i samokontrolu preporucujem ti da upises nindžicu,a ako hoces da neku vestinu iskoristis u fajtu onda je definitivno kung fu a i aikido pa izaberi, [:D]

Kung-fu u fajtu? Mislim... Ako cesh meditaciju i to onda je tai-chi prava stvar. To definitivno nema upotrebnu vrednost. Sigurno najjacha veshtina, ako cesh da je koristish i da se kurchish ili shta god je brazilski ju-jutsu. 100%. Aikido je ok (ja sam trenirao realni aikido neshto vishe od 3 godine), u tradicionalni se ne razumem. Medjutim kao shto je Stator rekao, ima neku upotrebnu vrednost tek posle nekoliko godina intenzivnog vezbanja. Nauchish ti i ranije da padash ili refleksno da uradish neku tehniku (ili deo tehnike, kretanje), ali to nije dovoljno dobro da bi ti bio apsolutno siguran u stvarnim situacijama. Postoji samo jedan udarac u aikidou, tzv. zbunjujuci udarac, atemi, i sluzi za odvlacenje paznje protivnika sa prave stvari (poluge koju radite). I tachno je ovo shto je Maud rekao da se koristi u jako malom procentu tehnika.

Link to comment
Share on other sites

aikido te uchi da se borish i nozhevima, machevima i shtapovima. da ne pricham shto ce pre fajt da reshi headlock nego pesnaja u glavu.

al to je vishe kombinovanje sa kendom nego shto je to izvorno iz aikida. dok sam trenirao odnos treninga sa spravama i bez je bio 12:1

pod utiskom sam da prosecni aikidoka moze u samoodbrani nekim zahvatom da ti polomi ruku ili iscasi zglob, a to je unakazavanje, po meni.. :)

ne, cela poenta je u onesposbljavanju, a osoba koja je onesposobljena ako krene da se cima sama sebi lomi i ischashuje ruku ili zglob

Postoji samo jedan udarac u aikidou, tzv. zbunjujuci udarac, atemi, i sluzi za odvlacenje paznje protivnika sa prave stvari (poluge koju radite). I tachno je ovo shto je Maud rekao da se koristi u jako malom procentu tehnika.

jel to beshe sa otvorenim dlanom i stegnutim prstima u visini pluca ? uf sad si me naterao da se prisecam nechega pre 10 godina =)

• crno nam se piše

• belo nam se šmrče

• mind over matter

• jebo sam vam mater

Link to comment
Share on other sites

Aikido je defanzivni sport chija je filozofija izbeci borbu, a ako vec ne mozhe da se izbegne onda se zasniva na principu poluga (80%) kojima onesposobljavash protivnika (zaboravih kako se u aikidu zove, al u dzudou je valjda klinch), a ne unakazujesh ga od batina. Inache svaka istochna borilachka veshtina je nenasilna (uglavnom) .. naravno ne rachunamo ove nove varijacije koje su izrodile sa zapada. Za nas seljane sa zapada fullkontakt je majka.

A ko je pominjao unakazivanje od batina? To

Link to comment
Share on other sites

Poenta je, šta radiš trenirajući borilačke veštine? Čemu služi sparing? Sparing je, jelte nenasilan? Onesposobljavanje se vrši razgovorom, a ne silom?

A filozofija sporta nije ni za kurac. I u fudbalu se ne propagira povređivanje drugih igrača pa se dešava.

vezhbash telo i duh ? vezhbash radi kondicije ? upoznajesh ljude ? ubijash vreme ?

sparing u aikdu je nenasilan

zavisi shta podrazumevash pod onesposobljavanjem .. u neku ruku je i da ubijesh nekoga da ga onesposobish.

pa zbog takvih koji razmishljaju na taj nachin filozofija sporta je kurac.

Mrzi me da adekvatno odgovaram na ovo, nisam nadrkan da bih ušao u otvoreno prepucavanje. Uživaj, najbolji si.

pa nema shta da mi odgovorish mali nadrkanko, prvi si pocheo. iskuliraj malo taj hejt em ti ne stoji em je totalno demode u poslednje vreme. pussa.

• crno nam se piše

• belo nam se šmrče

• mind over matter

• jebo sam vam mater

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...