Jump to content

aikido vs tai chi


dvnityCker

Recommended Posts

pa zbog takvih koji razmishljaju na taj nachin filozofija sporta je kurac.

Ja se u ovakvim pričama uvek setim scene iz Simpsa u kojoj učitelj karatea tvrdi kako karate učimo da ga nikada ne bismo upotrebili. Sjajna fora, stvarno.

pa nema shta da mi odgovorish mali nadrkanko, prvi si pocheo. iskuliraj malo taj hejt em ti ne stoji em je totalno demode u poslednje vreme. pussa.

[roflmao]

"Mali nadrkanko"... [roflmao]

Kao

Edited by Ivan_tm
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ja se u ovakvim pričama uvek setim scene iz Simpsa u kojoj učitelj karatea tvrdi kako karate učimo da ga nikada ne bismo upotrebili. Sjajna fora, stvarno.

pa realno to razmishljanje vidi shta ovaj radi daj i ja to da radim jebesh etiku/moralnost sjebe sve ne samo sport. onog dana kad su rezultati postali bitniji od uzhivanja u sportu plus gore pomenuta podmuklost je dan kada je bog umro.

[roflmao]

"Mali nadrkanko"... [roflmao]

Kao što rekoh, najbolji si. [roflmao]

znam :]

• crno nam se piše

• belo nam se šmrče

• mind over matter

• jebo sam vam mater

Link to comment
Share on other sites

U tradicijalnom Aikido-u ima vrlo malo udaraca dok u realnom ( Ljuba Vracarevic and co. ) ima poprilicno.Vise volim tradicionalni...Ako hoces neki skill u pegli....2 meseca boksa, 3 meseca kick-boksa i nakon toga paralelno aikido i dzit-kun-do ili budokai koji se sastoji od raznih borilackih vestina : tailanskog boksa,boksa,karate-a,judo-a, aikido-a i brazilijanskog jiu-jitse takodje se "radi" i samoodbrana od pistolja,noza, stangle....( mada ne postoji skola kod nas) :)))

edit: ma opusti se uz WoW [:D][:D][:D][:D]

Edited by DeuS I M@XImuS
6.jpg126132.jpg
Link to comment
Share on other sites

pa realno to razmishljanje vidi shta ovaj radi daj i ja to da radim jebesh etiku/moralnost sjebe sve ne samo sport. onog dana kad su rezultati postali bitniji od uzhivanja u sportu plus gore pomenuta podmuklost je dan kada je bog umro.

Sad sam se setio onog filma sa Čkaljom, kada se na kraju dere "Bog je umro uzalud!" :))

znam :]

:*

Koliko dugo si se bavio aikidom? Je l' bi mogao da skr

Link to comment
Share on other sites

Sad sam se setio onog filma sa Čkaljom, kada se na kraju dere "Bog je umro uzalud!" :))

dese toga seti [roflmao]

:*

Koliko dugo si se bavio aikidom? Je l' bi mogao da skršiš Statora? =)

1.5g

kod aikidoa je dosta vazhna masa tj kurpulentnost tj ako si mali, debeo i sa kratkim rukama iako te treneri svo vreme uche suprotno .. tako da ako bi gledali po tome da :] al ja ne verujem u nasilje tako da ne :]

• crno nam se piše

• belo nam se šmrče

• mind over matter

• jebo sam vam mater

Link to comment
Share on other sites

Evo neko moje skromno misljenje :) Prilicno je dugachko, al zeleo sam da bude iskreno :)

@Divishteker :Stvar je prosta, ako te zanima spiritualna koncepcija borilachkih vestina, imas dosta izbora, od tai-chia, aikida, ninjutsu-a, ving chuna, kapoere, ruskog sistema itd pa do "nasih" vestina tipa svebor, svibor (srpsko vitesko borenje ), plebor (plemenito borenje [roflmao] ), CCCC(srpski sistem savremene samoodbrane [roflmao] ), i ko zna jos cega.S druge strane, naravno imas i dosta realnije borilacke vestine kao kik boks, boks, kyoko shinkai (karate) i ponovo itd.

I sledeci stepen su, da kazem, jos realnije vestine :) kao jeet kune doo, muay thai, shooto, valetudo (u globalu i shooto i valetudo znace prakticno isto: sve sme aka kao ultimate ili pride ili ne znam npr. abudabi), brazilska djudjitca, i svakakve mesavine i ponovo itd.

Znaci izbora ima zaista mnogo.

Al' prvo da rascistimo jednu stvar: Fajt 1 na 1 i fajt na ulici nemaju veze jedno s' drugim; fajt na ulici nikad nije 1 na 1, i nikad nije bez oruzja, i najiskusniji treneri, bilo u shutu ili bilo kojoj drugoj borilachkoj vestini, ce ti uvek savetovati da izbegavas maksimalno takve "dogadjaje", jer kol'ko god da si dobar, nikad nisi dovoljno dobar za ulicu i debile u njoj.

E sad, ako zelis da se bavis jednom od prvih pomenutih vestina, nemoj da se tripujes da ce ti mnogo to pomoci u realnim situacijama, jer nece.Kakav crni aikido, uz duzno postovanje, ce tebe da spasi od napaljenog cigosa koji zive za fajt ? Ovo je malo ekstremniji primer, ali sluzi svrsi.

Da nece mozda neko da te napadne onako retardiranim napadom sa savijenom rukom od 90 stepeni i ispruzenim dlanom ? Ima bezbroj razloga i za ostale vestine, zasto to ne pali ni 5 posto u realnosti.Takve vestine te ne uce "realnim" zahvatima, kad i tebi i nekom tamo adrenalin tuce u slepoocnici, pa kad se neki debil zaleti da ti razbije glavu, neces moci da upotrebis vecinu od toga sto naucis na tai-chi-u i drugim vestinama, to je potpuno nerealno i, rekao bih, nenamenjeno za takve situacije.

Naravno, s druge strane, maud je samo zapoceo da iznosi razloge zbog kojih sve te vestine valjaju a ima ih i jos dosta.

Meni je npr, definitivno najgotivnija kapoera, pogotovu zbog zilion riba i extra vazbi razgibavanja :)

Ti, ako zelis, kako si rekao, da naucis da se odbranis od takvih situacija, ti ces onda trenirati neki jeet ili shooto, jer je to, grubo receno, najrealnije sto mozes da treniras, pogotovu "situacioni" treninzi u okviru njih, koji sluze da ukapiras sta raditi u kojoj situaciji, i koji su "potezi" prakticni i brzi a koji ne.

Sve ove "realne" vestine nisu neke nove vestine, vec kombinacije svega onoga sto valja iz ovih drugih vestina.U jeet-u npr. su ruke uzete iz boksa, rad nogu i udarci iz savatea, kolena i laktovi iz muay thai-a, klinch i grepling iz rvanja, parter iz brazilske djiudjice itd.

One gluposti o agresivnosti slobodno izbaci iz glave, kao i u svakom sportu, to samo zavisi od coveka i njegovog temperamenta, sport to ne menja.

Malo je i maud kakio za one gluposti o full contactu, al' jebiga predrasude su chudo.Nazalost, svaki dan smo svedoci gomile napaljenih retarda svuda oko nas koji se biju ko budale i treniraju dzudo, al' stvarno, mora se malo koristiti mozak ponekada i ne generalizovati stvari.

Pre godinu dana sam na seminaru upoznao Nica Oseia, danca koji je tad bio evropski sampion u mma iliti fullu.Crnac, visok, ogroman lik, zajebavao me, pa me nosio po celos sali na ledjima ko slamchicu, da mi pokaze kako da treniram :)

Definitivno jedan od najgotivnijih i najnormalnijih ljudi koje sam upoznao; lik je isto inteligentan extra, al' to valjda ne treba da spominjem, ne bi bio to sto jeste da nije.

Sportovi koji spadaju u full-contact su, po slozenosti i teskoci, daleko ispred bilo kog aikida i tako jos necega.

To se trenira bukvalno ceo zivot, i nikad nisi dovoljno dobar.Verujte mi, jedan shooto je fakultet u odnosu na aikido, toliko vise situacija postoji i nachina na koji se resavaju, i sve je to maksimalno realno i izvodljivo, pa se stalno vezba da bude sto brze i bolje.

Kao i u svakom sportu postoje goomila idiota, koji to samo koriste da bi nekog umlatili, i zato se stekne onakav utisak kakav je maud propagirao, ali full contact u svetu je cenjen sport, i sve je samo ne to.Kad gomila cigana trenira kik boks u zvezdi pa plus ostali debili, razumljivo je sto mnogi ljudi misle tako, ali realno to nema veze s tim.

Ipak, na kraju svega, kasto ivan_tm rece, ovo je sport gde se ljudi, ipak, bore :) Mozda neko voli to drugachije da trenira, i da jaca svoj "chi", ali to ne znaci sada da je ovo drugo neki primitivizam jer potencira ono sto je realno, i po meni zanimljivije.Sad je neki pametnjakovic trenirao aikido, i on je sada baja a ovi koji treniraju full su nasilnici i debili [roflmao] To sto je ovo drugo triput slozenije, i za razliku od ovog drugog, realno upotrebljivo, ma to je nista [:)] Razvijanje tela je dosta naprednije u fullu nego u tom istom aikidu, a o atmosferi i adrenalinu da ne pricamo, to ne moze ni da se uporedi.Znaci svi takvi razlozi padaju u vodu. Dok sam trenirao kao klinac aikido, stalno sam trenirao sa nekim debelim istripovanim degenima, dok odkad sam poceo da treniram jeet, jos uvek nisam upoznao, na moju srecu, nijednog debila, sve su to likovi 80 i nekog godista koji redovno idu na faks, potpuno normalni i kul momci.Ne kazem da ih nema, naravno da ih ima, al' nista manje nego npr. u nekom fudbalu.Sto budes bio bolji u bilo kojoj vestini, upoznavaces sve bolje i bolje ljude.Znaci i to pada u vodu.Na kraju se sve svede na to sta se tebi lichno najvise svidi, ali prvo budi pametan, pa bar pogledaj sve sto postoji, i raspitaj se dobro.

Neko je isto pominjao kako su istocnjacke vestine miroljubive bla bla.Ponovo potpuna glupost.

Karate nimalo nije miroljubiv, niti dzudo itd.

Na Tajlandu i u Burmi, maltene svako selo ima svoj muay thai klub :) i preko 50% smrtnosti kod njih se svodi na prejako izvedeni knee kick :) Lomljenje rebra i cepanje pluca laicki receno u prevodu :)

Najvazniji razlog sam ostavio za kraj.

Ovo je Srbija, svaki idiot moze da dobije dozvolu za osnivanje kluba, i to je ziva istina.Skoro sam video neki ving chun klub u zemunu koji je imao solidnu posecenost, a sigurno znam da taj lik nije trenirao ni 6 meseci taj isti ving chun, ej katastrofa...

Zato pre nego sto ista odlucis, dobro se raspitaj ko gde i kako drzi trening, nemoj da te neka budala vuce za nos, i "uci" ko zna cemu, posao ozbiljnog trenera je vrlo zajeban, i ne moze svako da ga obavlja; ta neka budala ce da ti pokaze neki retardirani potez iz nindjutsua pa da te pusti na ulicu sa recima "go and make me proud" , i ti onda zavrsish u obliznjoj kanalizaciji plavlji od plavog patlidzana...seen it million times...

:-)

Link to comment
Share on other sites

Lomili su mi vrat 7 puta i ubijali me svakom subotom i prodavali moje organe :(

Vreme je da se osvetim

A gde ti staaatoore treniras aikido [:D]

E da, to zaboravih da kazem,

Pun mi je kurac aikido trenera koji na nekim svecanostima demonstriraju vestinu obavezno na klincima 15 godina mladjim od sebe pa na vise, i onda ih bacaju onako, i onda svi voooouuuu, ae neka bace mene tako samo jednom.

:-)

Link to comment
Share on other sites

Borilacke vestine su cisto gubljenje vremena ako neko misli da ce njima ustrojiti svoje telo za tucu. Najbolje je kupiti pistolj i vezbati u streljani. Zato je Old Firehand uvek ownovao Old Shaterhanda.

Inace, nikada nisam razumeo ljude iz takozvanog "zapadnog" sveta sto hoce da uce borilacke vestine. Mi smo bre izmislili vatreno oruzje bas da ne bi ulazili u blisku borbu. Svasta.

To isto vazi i za "dushevni mir". Izmislili smo psihologiju, psihijatriju, sta jos sve ne, a vi bi neke istocnjacke mudrosti. I kod nas postoji meditacija, nije to samo na istoku.

Nego, Dviny, bolje ti sedi jedno dva tri sata, razmisli o svom zovotu, napravi ciljeve, a onda izadji napolje opikaj fudbal, basket, i sl. da vidis kako ces da se smiris.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

@topic

tai chi ti je vise okrenut duhovno... tako da kao sto ti kazu fora je vise data na unutrasnji mir etc...

aikido-> samo-odbrana e sada fora je u tome sto ti kazu da treba da ga treniras 5-6godina da bi mogao da ga primenis, mada i to zavisi od coveka, neko ce mozda nauciti i za godinu dana da ga primeni ako se zabije u materiju! Tu dosta zavisi i koji te aikido zanima : tradicionalni ili realni. Prvo se raspitaj malo idi na par treninga, gledaj sta i kako sta ti vise odgovara itd..

Tradicionalni- sama ti rec kaze, izvorni aikido onaj koji postoji vec zilion godina i vuce korene sa istoka... svi ostali aikidoi su samo kopije ovoga aikida i za njih kazu da "traju koliko i njihovi masteri" jer u aikidou najvisi rang moze da ima samo onaj koji ga je izmislio i njegov najblizi rod (potomak)!

Realni aikido ti je srpska vestina, Vracarevic je glavni master! ona je vise okrenuta primeni, ali naravno da se i u njoj radi dosta na duhovnom planu (uostalom kao i kod svakog sporta)! za vracarevica ima prica da kada je isao u rusiju, napravili su mu rusi "sacekusu" kao demonstraciju vestine na aerodromu, gde ga je 10 ruskih specijalaca, najbolje obucenih napalo... sledeca scena je da su svih 10 zavrsili na intenzivnoj [:p] kazu da je covek usavrsio vestinu do savrsenosti i da mu je nemoguce prici!

a ako hoces da se sibas, onda moj savet ti je TaeKwonDo (sto ja planiram da krenem, samo ne zbog sibanja, nego jer mi se svidja vestina) kick-box etc... a ako stvarno volis kunf fu fore onda Wing-chun (vestina bruce leea) a ako ti je vazan sport onda pogledaj i capoeru itd.. ima dosta tih zanimljivih vestina koje ce ti osim nekog psihickog mira, zdravog zivota, prijateljstva itd.. pomoci da napravis i lepu gradju [;)]

fml

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...