Jump to content

Ustav



Recommended Posts

Možda ćeš se iznenaditi Shekk, ali slažem se sa 85% tvoje analize iz prethodna dva posta. Ali se ne slažem sa zaključcima i perspektivama koje izvodiš iz sasvim solidne analize. Jeste, tačno je da se narod sistematski pothranjuje strahovima, katastrofičnim scenarijima, i jeste da, imali smo do sada 5384 "odlučujućih istorijskih trenutaka". Ali reci mi koja to demokratija nije? Šta drugo, nego baš to (o čemu ti pričaš kao o nekoj našoj endemskoj karakteristici) tera Francuze da se ujedine protiv Lepena, Amere da podržavaju intervencionizam, Austrijance da ne glasaju za neofašiste, Šveđane da ne postanu komunisti, a nas da ne dođu radikali na vlast?

I da, političke elite prevshodno razmišljaju o tome kako da isteraju novi mandat, a o čemu razmišlja Buš pred izbore za kongres, o čemu je razmišljao Đurčan kada je lagao svoje Mađare koji mu sada traže glavu...

Čoveče, u svakoj kabini WC-a Evropskog parlamenta, su nalaženi tragovi kokaina...

Naše je samo da izaberemo najmanje lošu opciju i da se nadamo... A ne da verujemo u Mesije koje će nam "jedini" govoriti istinu, koji "jedini" realno sagledavaju stvari, i koji "jedini" znaju pravi (evropski) put, ili brzu prugu (Srbije). Takvih nema, nikada ih nije bilo, niti će ih biti! Takvi postoje samo u romansiranim istorijskim udžbenicima...

A što se tiče rata, ili kako god hoćeš da tu pojavu nazoveš, da postoji i u toku je, i nikada nije ni prestajao. Rat ti je kao materija, uvek je tu, samo prelazi iz oblika u oblik... Hobs je odavno rekao, i bio potpuno u pravu da je "čovek čoveku vuk", a šta će onda biti društvo nego ČOPOR VUKOVA?

Zato što pre treba da zabranimo Čedu, Čanka, i ostale, koji nam ispiraju mozak sa tim da su nam svi napolju prijatelji, koji nam žele dobro a mi to ne vidim jer smo glupi. A sve na čelu sa Džejmsom Lajonom, Karlom Delponte i Majklom Poltom...

Ne želi nama napolju niko ništa bolje, čak ni od Tome Nikolića, njegov problem je u tome što je zaslepljni ludak koji bi bio koristan i delotvoran za "srpski brod" (<-- da upotrebim sintagmu iz nove Himne [:D] ) taman koliko i slepi skeledžija bez ruku, a ne što nam misli loše.

Uhh... odlutah ja... ne znam više ni šta sam hteo da kažem...

Da setio sam se, treba da znamo da nam niko napolju ne želi dobro, jer džungla je to. Treba kao lavica da čuvamo svoje parče mesa, jer na prvi znak slabosti i popustljivosti, bićemo pojedeni i mi i meso...

Edited by Klinac Balavac

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 563
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

nisam neki uber gramaticar, ali mi je logicno ako se rec koristi u odredjenoj prici i pripada konkretnom kontekstu da ne moze znaciti bitan za stevine sljive, neko za tekucu pricu

u engleskom jeziku imaš gomilu reči koje imaju po 3, 4, 5 i više značenja u zavisnosti od konteksta, što taj jezik čini nepreciznim. srpski nema taj problem, u tom segmentu je daleko ispred engleskog. ti sada insistiraš da ga unazadimo da ne bismo koristili "strane" reči, kao što je relevantan, koja je kod nas dobila mnogo preciznije značenje nego u engleskom. your logic is flawed :)

'u izveštaju Evropske unije, čije se objavljivanje očekuje 8. novembra, piscima novog ustava Srbije biće zamereno na rešenjima koja se odnose na pravosuđe. U Briselu smatraju da je novim ustavom otvoren prostor za preveliki uticaj političara na rad i izbor sudija. '

osnova diktature je kontrola pravosudja

ustav nedvosmisleno propisuje nezavisnost sudstva, ne vidim u čemu je problem. ne živim u oblacima, znam da je naše sudstvo daleko od idealnog, ali ovde diskutujemo o tekstu ustava, a tu po mom mišljenju problema nema.

Čoveče, u svakoj kabini WC-a Evropskog parlamenta, su nalaženi tragovi kokaina...

kako se dospeva u taj evropski parlament? oću ja..

p.s. sikeru, i dalje nisi naveo ništa što je loše u ustavu a da nisi pročitao o tome u čedinom blogu :)

Link to comment
Share on other sites

Проблем је што је овим нео либералистама испран мозак како је ЕУ у праву а ми једини терамо своје, не разумеју још да нико нама не жели добро него жели само да нас искористи а ми морамо да играмо паметно, политика је игра у којој се гледа ко ће кога да зајебе, шта да вам радим тако је, то је дипломатија...

Нама не треба испуњавање милион услова да би добили "позитиван сигнал" за пријем у ЕУ, већ сами требамо да радимо на себи!

SCJP.png
Link to comment
Share on other sites

Ali ja tebe Shekk ne kapiram šta ti u stvari hoćeš??? Jesi li ti neki anarhista, nihilista, šta? Tako stvari funkcionišu svuda, i jebiga, to je najbolje što je ljudska civilizacija izmislila do sada... Nije isto ako učestvuješ u komadu a svestan si da si statista, i ako si to što jesi, a zanosiš se da imaš glavnu ulogu jer ti je reditelj tako rekao. Ako si svestan svoje uloge, jedino šta možeš da uradiš je da se trudiš da napreduješ u pozorištu, a do tada se trudiš da se komad i dalje daje, tj. da pozorište i dalje radi...

A znaš šta bi bilo najbolje, ajde pokušaj da prevedeš to tvoje prilično ispravno viđenje našeg društva na nivo međunarodnih odnosa... Misliš da ima razlike?

Edited by Klinac Balavac

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

Проблем је што је овим нео либералистама испран мозак како је ЕУ у праву а ми једини терамо своје, не разумеју још да нико нама не жели добро него жели само да нас искористи а ми морамо да играмо паметно, политика је игра у којој се гледа ко ће кога да зајебе, шта да вам радим тако је, то је дипломатија...

Нама не треба испуњавање милион услова да би добили "позитиван сигнал" за пријем у ЕУ, већ сами требамо да радимо на себи!

Па да, почевши од аустро-угарске, када су прогласили државу албанију у првом балканском рату на територији коју је срско-црногорска војска освојила, само да би ми уместо трговине морем (пошто су те територије обухватале и огроман излаз на море), трговали са аустро-угарском тј. да би они зарађивали на већ довољно напаћеном српском народу од турске владавине.

Не знам зашто сам ово рекао, али ако не шкоди мора и нечему да користи. :P

[13:00] <GM`JessicaBiel> neko drzi blokce sa pikovima i banovima a neko sa kevama

[23:11] <srs[razer]Baja> ne volim da me neko gleda

[23:11] <srs[razer]Baja> dok jebem

[01:40] <@Xeo|Baja> ko da ti ja kazem pitaj mareta kako mu cale suri odbojku

[01:40] <@Xeo|Baja> i on ti kaze moj cale nema ruke

Link to comment
Share on other sites

Пре свега суштински проблем зашто ми немамо довољно аргумената да нам у суштини ништа не могу, тј. не могу да побију наше аргументе у преговорима за питање косова, je тај што је косово само ПРАВНО наше. Ми немамо право на судску власт, немамо нашу полицију и немамо војску на косову. Без свих тих услова испуњених ти не можеш у суштини да било коју територију проглашаваш својом. По незнамнијаком документу који је Слоба потписао сва војска и полиција морају да се повуку са Косова и Метохије, што значи да можеш тај документ у коме пише да је Косово део Србије да обесиш о *****, реално. У суштини разлог зашто Слоба није хтео да потпише овај споразум јесте што је он разумео намеру ЕУ..

Дакле било који покушај да се на Косово врати српска војска, или полиција би сматран окупацијом и проглашавањем рата албанским екстремистима на косову, а можда би чак и КФОР (што ме не би чудило) сматрао то као и проглашавање рата, тј. искористио би као повод за проглашавање рата Србији. А то би била благо речено катастрофа. Дакле, сваки политичар који каже да ћемо Косово бранити ратом, је у суштини будала...

А ова расправа не води ничему, ако оћете да урадите нешто паметно зовите 034 92 и зајебавајте шиптарску полицију. (поготово ако сте 064, позив је бесплатан :)

Edited by Mare

[13:00] <GM`JessicaBiel> neko drzi blokce sa pikovima i banovima a neko sa kevama

[23:11] <srs[razer]Baja> ne volim da me neko gleda

[23:11] <srs[razer]Baja> dok jebem

[01:40] <@Xeo|Baja> ko da ti ja kazem pitaj mareta kako mu cale suri odbojku

[01:40] <@Xeo|Baja> i on ti kaze moj cale nema ruke

Link to comment
Share on other sites

ne znam sto prozivas karlu, zena radi svoj posao, i to tako dobro da bi je svaki gazda pozeleo. ne verujem da sad ona licno zeli lose srbiji u fazonu 'mrzim vas jer ste prljavi i niste u EU' nego jednostavno insistira na privodjenju ratnih zlocinaca, jer joj je to ubedjenje. isto tako je kenjala i protiv hrvata zbog gotovine. Tachi je posebna prica i u to ne zelim da ulazim

Pa ne mislim da nas neko mrzi, pa ni Karla, ali priroda njenog posla je protiv naših interesa, a ona kao što reče taj posao radi odlično.

blablabl..

zasto je kosovo istaknuto ? zasto vojvodina nema sustinsku autonomiju? cek, znaci recept za dobijanje sustinske autonomije je pretnja ocepljenjem? zasto se ne polazi od toga da je Sumadija (na koju claim imaju i bugari i rumuni cini mi se, ili vojvodina, sa madjarskim i austrijskim claimom ) sastavni deo srbije? smesno, cista manipulacija

-------------

opet ista stvar, zasto od sad pri svakom spominjanju srbije ne bi ukljucili i ono 'uključujući i Kosovo i Metohiju kao njen sastavni deo'

Odlično si to primetio, i potpuno je tačno da je na prvi pogled nelogično zašto se spominje posebno i samo jedan deo teritorije. E, ali to je upravo dokaz da ustavotvorci znaju šta će biti sa Kosovom, i "ofiraju se". Dakle, ustavotvorac priznaje da je svestan da će Kosovo imati neki poseban i drugačiji status od ostatka Srbije - tj. biće nezavisno, pa se zato posebno i drugačije spominje. A činjenica da ustavotvorac pravilno predviđa buduće događaje i ustav prilagođava njima je pre velika vrednost i kvalitet nego mana ovog ustava.

clan 10

U Republici Srbiji u službenoj upotrebi su srpski jezik i ćiriličko pismo..

zasto je latinica izbacena?

U službenoj upotrebi je, kao i AUDI zar ne? A pominju se, a nisi citirao i ostala pisma čija će upotreba biti regulisana zakonom, to znači da isključiva upotreba ćirilice nije čak ni u svim zvaničnim državnim dokumentima, već će se druga pisma pojavljivati u nekom obliku u određenim drugim državnim dokumentima, npr. lokalne samoprave Slovaka u Bačkom Petrovcu. A proglasiti tradicionalno i vrhunski funkcionalno pismo kao našu ćirilicu za državno, ne nosi ništa loše, kao ni orao na zastavi, to je nešto autohtono, što nas razlikuje i karakteriše...

i dalje..

'Budžet Autonomne pokrajine Vojvodine iznosi najmanje 7% u odnosu na budžet Republike Srbije...'

a pritom vojvodina čini 25% ukupne teritorije, 21% ukupnog stanovništva i 43% ukupnog društvenog proizvoda srbije.. to ti je kao kad ti gazda na poslu kaze e imaces minimum 1.000 dinara platu.. wtf

Imaš pogrešne podatke, a i porediš dve različite vrste podataka, BDP i budžet. Vojvodina prihoduje u budžet oko 24%, Beograd preko 42%, a ostatak Srbije... ostatak... Od tih 24%, njima se dakle vraća skoro trećina ZA POKRAJINSKI BUDŽET, a kroz ostale budžetske izdatke Republike, kao npr. penzije joooš mnooogoo... Tako da su zapravo dobili mnogo više nego što je to dobro za ravnomeran razvoj zemlje.

Edited by Klinac Balavac

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

@Klinac Balavac О Боже, надам се да се шалиш.

Иначе копи пејстово сам, сад могу да те уцењујем. =)

Edited by Mare

[13:00] <GM`JessicaBiel> neko drzi blokce sa pikovima i banovima a neko sa kevama

[23:11] <srs[razer]Baja> ne volim da me neko gleda

[23:11] <srs[razer]Baja> dok jebem

[01:40] <@Xeo|Baja> ko da ti ja kazem pitaj mareta kako mu cale suri odbojku

[01:40] <@Xeo|Baja> i on ti kaze moj cale nema ruke

Link to comment
Share on other sites

Хмм ок, исти пост само два броја испод. =)

[13:00] <GM`JessicaBiel> neko drzi blokce sa pikovima i banovima a neko sa kevama

[23:11] <srs[razer]Baja> ne volim da me neko gleda

[23:11] <srs[razer]Baja> dok jebem

[01:40] <@Xeo|Baja> ko da ti ja kazem pitaj mareta kako mu cale suri odbojku

[01:40] <@Xeo|Baja> i on ti kaze moj cale nema ruke

Link to comment
Share on other sites

zasto je kosovo istaknuto ? zasto vojvodina nema sustinsku autonomiju? cek, znaci recept za dobijanje sustinske autonomije je pretnja ocepljenjem? zasto se ne polazi od toga da je Sumadija (na koju claim imaju i bugari i rumuni cini mi se, ili vojvodina, sa madjarskim i austrijskim claimom ) sastavni deo srbije? smesno, cista manipulacija

vojvodina nema suštinsku autonomiju?!?!?! pa ima svoj budžet, svoju zakonodavnu i izvršnu vlast, ..., da ne treba da dobije(mo) vojsku i policiju?!

("dobijemo" zato što sam i saam poreklom odatle)

U Republici Srbiji u službenoj upotrebi su srpski jezik i ćiriličko pismo..

zasto je latinica izbacena?

nije izbačena, samo je propisano da zvanični državni dopisi koriste ćilirlicu. to znači ustav (kad ga odštampaju), nazivi institucija, sajt vlade, takve stvari. sasvim u redu, država koja staje iza svog u svetu jedinstvenog i savršenog pisma. tebi, za to vreme, niko ne brani da pišeš latinicom. čak ne verujem da će u sprovođenju otići tako daleko da zabrane ispisivanje firmi latinicom i/ili na stranim jezicima, što je recimo (PMM jako dobra!) praksa u francuskoj.

Prilikom stupanja na dužnost, predsednik Republike, pred Narodnom skupštinom polaže zakletvu koja glasi:

″Zaklinjem se da ću sve svoje snage posvetiti očuvanju suverenosti i celine teritorije Republike Srbije, uključujući i Kosovo i Metohiju kao njen sastavni deo, kao i ostvarivanju ljudskih i manjinskih prava i sloboda, poštovanju i odbrani Ustava i zakona, očuvanju mira i blagostanja svih građana Republike Srbije i da ću savesno i odgovorno ispunjavati sve svoje dužnosti.″

opet ista stvar, zasto od sad pri svakom spominjanju srbije ne bi ukljucili i ono 'uključujući i Kosovo i Metohiju kao njen sastavni deo'

ne vidim u čemu je problem generalno sa kontraškim hvatanjem za pominjanje kosova. pogledaj po netu malo o irskom ustavu. prosto, nama je deo teritorije nasilno otet i nijedna krštena država takav razvoj ne sme da prihvati mirne duše. misliš da austrijanci nemaju pretenzije na južni tirol?

a predsednička zakletva na stranu, to je ceremonijalna procedura, i treba da bude pompezna i pretenciozna. nešto kao govor dragutina gavrilovića, samo prilagođena vremenu.

'Budžet Autonomne pokrajine Vojvodine iznosi najmanje 7% u odnosu na budžet Republike Srbije...'

a pritom vojvodina čini 25% ukupne teritorije, 21% ukupnog stanovništva i 43% ukupnog društvenog proizvoda srbije.. to ti je kao kad ti gazda na poslu kaze e imaces minimum 1.000 dinara platu.. wtf

pogledaj kakav je odnos za beograd. više stanovnika, veća budžetska davanja, manji procenat budžeta, i pri tom svi viču da ovamo dolaze sve pare.

zapravo, tih sedam posto je ono što ulazi u budžet vojvodine, dakle ono što troši pokrajinska vlada. a dobar deo republičkog budžeta (koji troši vlada rs) će završiti upravo u vojvodini odnosno beogradu. pametan si dečko, trebalo bi napokon da shvatiš da je DI SU NAŠI NOVCI političarsko proseravanje i retorika na nivou SRBIJA DO TOKIJA, KARLOBAG KARLOVAC VIROVITICA, SRBIJA SE SAGINJATI NEĆE, AMERICA DOES NOT NEGOTIATE WITH TERRORISTS.

necu da idem dalje jer znam da na sve ovo imate kontra argument,

you bet your ass we do :)

jer sam po struci informaticar, pa nisam strucan kao neki gore

za ovo je dovoljna gimnazija i mozak, samo napred, deluje mi da se s tobom može razgovarati :)

Link to comment
Share on other sites

zao mi je posta koji obrisah, ali necu se vise raspravljati ni ja.

jeb'ga, Ustav je prosao, a to je sada jedino bitno. [:D]

[:D]

Edited by Ignis Dei

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Izvinjavam se ljudi na izbrisanim postovima, admin mi je izašao u susret, i ovom prilikom mu se zahvaljujem... Ja hteo za trenutak da se malo opustim, a vi odma citirate post i ucenjujete [:D] No, no...

Imao bih velika sranja zbog toga, razumite... Poz svima, i laku noć za večeras. [8D]

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

хех, надам се да капираш да сам се шалио.. =)

[13:00] <GM`JessicaBiel> neko drzi blokce sa pikovima i banovima a neko sa kevama

[23:11] <srs[razer]Baja> ne volim da me neko gleda

[23:11] <srs[razer]Baja> dok jebem

[01:40] <@Xeo|Baja> ko da ti ja kazem pitaj mareta kako mu cale suri odbojku

[01:40] <@Xeo|Baja> i on ti kaze moj cale nema ruke

Link to comment
Share on other sites

ono sto je meni najveca zamerka jeste da je novi ustav DALEKO od pravog demokratskog evropskog ustava jer pocinje sa onim "Srbija, zemlja SRBA i ostalih naroda koji zive u njoj..." jedino RUMUNSKI ustav ima tako definisan

sastav onih koji zive u njoj, znaci definisan sa NACIONALNOG gledishta, sto je prvo trebalo biti izbegnuto... ovo je jos uvek NACIONALNI ustav a ne demokratski... misle da ce im to pomoci da sacuvaju kosovo... e pa zajebo se hromi daba i to vrlo... s druge strane svidja mi se sistem izbora lokalne vlasti, koji je po mom skromnom misljenju bolji od ovog dosadasnjeg...

i zadnje, ovaj ustav je zaista LAKSE promeniti, sto znaci da ako posle ostalih izbora koji nam predstoje stvari krenu u pozitivnom smeru lako cemo za godinu-dve ponovo menjati ustav i doneti jos bolju i savrseniju verziju... ovo je samo jedna usputna stanica ka necemu boljem, bar zelim da se nadam da je tako...

Унутра је сигурно читава експлозија радости и магије!

Link to comment
Share on other sites

Ustav mora da se menja da bi usli u EU o tome nema rasprave. Za izbore koje predstoje, posto ste temu o ustavu izdegustirali pa vam dosadno i prelazite u troll mode, koga ocejujete da vidite na zidovima? Koji politicki blokovi, koalicije itd. ce da se izrode iz potrebe da se vlast zadrzi ili osvoji ? Ili ce sve po starom da bude ?

Ljudi se dele na optimiste i one koji znaju bolje.

Link to comment
Share on other sites

ono sto je meni najveca zamerka jeste da je novi ustav DALEKO od pravog demokratskog evropskog ustava jer pocinje sa onim "Srbija, zemlja SRBA i ostalih naroda koji zive u njoj..." jedino RUMUNSKI ustav ima tako definisan

sastav onih koji zive u njoj, znaci definisan sa NACIONALNOG gledishta, sto je prvo trebalo biti izbegnuto... ovo je jos uvek NACIONALNI ustav a ne demokratski... misle da ce im to pomoci da sacuvaju kosovo... e pa zajebo se hromi daba i to vrlo...

debeli, jesi pročitao ustav?

piše "srba i svih građana koji žive u njoj", prema tome, građanski ustav sa referencom na najbrojniji narod. i jesi li siguran da samo rumuni imaju nešto slično u svom ustavu? prilično sam siguran da mnoge evropske zemlje imaju slične stvari u svojim ustavima, što naravno ne znači da nisu demokratske.

i ne misle da će slovom na papiru sačuvati kosovo, pogledaj šta sam napisao sikeru. svesni su oni da će kosovo imati drugačiji ostatus od ostalih delova zemlje, ali ne mogu se odreći dela teritorije još pre nego što je njegov konačni status rešen.

veoma sličnu stvar ima irska u svom ustavu, glede severne irske.

p.s. šta demokratija? i ja kažem demokratija! kao da je demokratija neka magična reč...

Ustav mora da se menja da bi usli u EU o tome nema rasprave.

ne mora; štaviše, EU je već stidljivo aminovala ustav, a valjda će to i zvanično uraditi, ako im u tom trenutku bude išlo uz dnevnopolitičke ciljeve.

p.s. šta EU? i ja kažem EU! kao da je EU neka magična reč...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...