Jump to content

Kako poboljshati performanse racunara


Tarabash

Recommended Posts

Kako popraviti performanse racunara u igrama [:p]

1.Antivirus

Sto se virusa tice, to je klasika. Potrudite se da ih nema uopshte.

Redovan update definicija virusa, nedeljni full system scan i nece biti problema.

Ako antivirus pronadje inficiran file, i ne moze da ga ocisti/obrishe, probajte sledece:

Ctrl+Alt+Delete > Processes i pogledati da li se tu nalazi file koji je nadjen kao zarazen.

Ako jeste, desni klik mish0m i End Process tree, pa ponovo scan.

Ako se process sam restartuje posle par sekundi od gasenja, onda restart, F5 prilikom bootovanja,

izabrati Safe Mode i ponovo virus scan.

Upozorenje. Svako ceprkanje po registry bazi moze izazvati nestabilnost i/ili pad sistem, ako niste 100% sigurni sta radite:

Uradite Search u registry-u za inficiranim file-om. Obrisati sve

kljuceve koji sadrze inficirani file.

Cesto se virusi ubace u

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run]

i odatle automatski pokrecu sa windows-om.

Koristim, vec duze vreme, NOD32, i svaka preporuka ide za njega. Redovni updateovi, ne opterecuje sistemske resurse, i UVEK nadje bubu [:D]

2.Spyware

Ovo su najgadnije stvari koje mogu da uticu na performanse systema. Jedu memoriju, internet protok i procesorsko vreme.

Za njih vazi isto sto i za viruse. Redovno cishcenje, update AntiSpyware programa i bice ok.

Najbolja je prevencija.

To mu dodje, manje pr0n sajtova, manje random Crack/warez i slicnih siteova i bicete ok.

Internet Explorer je najranjiviji na ove bubetine, jer je bushan na sve strane, osim ako nemate POSLEDNJI update sa

Microsofto-vog site-a, i poslednje security update-ove za Windows.

Predlog:

Koristite Operu koja je besplatna. Ima odlican mail client, DL client,

ima ugradjen odlican Pop-Up blocker. Nije podlozna kao IE spyware-u i radi super stabilno.

Nisam probao FireFox, ali sam siguran da je i on bolji od IE-a.

Najbolji AntiSpyware programi trenutno su:

Ad Aware

Spybot - Search and Destroy

Microsoft AntiSpyware

Najbolje je koristiti 2 programa, iz razloga sto retko koji antispyware cisti sve.

Microsoft Antispyware je jedan od najboljih, i on bi svakako trebao da bude instaliran. Malo je "komplikovan" za podeshavanje,

ali kad se namesti radi bez problema.

Kada surfujete drzite Microsoft upaljen, a kada palite wow gasite ga.

Spyware dolazi, najceshce, preko Java appleta, ActiveX qratz-a i slicnog,

kada pregledate stranice na netu, tako da nema potrebe drzati ga upaljenog dok igrate.

3.Drajveri

Uvek drzite drajvere updateovane.

Skidajte poslednje verzije drajvera, sa proizvodjacevog site-a.

Za Nvidia graficke/cipsetove korisna adresa je nVidia Drivers

Za Ati graficke sam duduk totalni [:D] pa prema tome snalazite se sami [:p]

4.Fino podeshavanje windowsa

Najvaznije od svega.

Page File

Page file se podeshava na sledeci nacin:

Start > Control Panel > System > Advanced[tab] > Performance > Settings > Advanced > Virtual Memory > Change.

Initial size: treba da iznosi 1.5x kolicina RAM memorije koju posedujete.

Maximum Size: treba da iznosi 3x kolicina RAM memorije koju posedujete.

To je po defaultu tako i nameshteno i tako je najbolje da ostane.

Par stvari oko page file-a:

Pustite racunar da radi 20-ak sati. Koristite ga normalno kao svaki dan. Posle tih 20-ak sati

proverite sledece:

Ctrl+Alt+Delete > Performace[tab]. Pogledajte pod Commit Charge (donji levi ugao) vrednost Peak.

Sad pogledajte pod Physical Memory vrednost Total.

Ako je vrednost Peak veca od Total definitivni vam treba josh RAM-a [:D]

Zato se javlja drljanje po HDD-u jer windows swapuje sa HDD u memoriju i obrnuto, suvishe cesto.

Ako imate 2 HDD-a, (ne dve particije, nego dva fizicka HDD-a) premeshtanje Page File-a na drugi HDD ce vam pobojshati performanse.

Potrebno je da imate barem 5Gb slobodno na tom drugom HDD-u, tj. na nekoj particiji na tom HDD-u

Start > Control Panel > System > Advanced[tab] > Performance > Settings > Advanced > Virtual Memory > Change

Videcete neshto ovako Pic1.jpg

Na ovoj slici particije System i Igre se nalace na jednom HDD-u, a Video i Audio na drugom HDD-u.

Na Audio particiji ima slobodno nekih 11Gb, sto je sasvim dovoljno. Particiju Audio sam izabrao

zato shto na njoj vrsim najmanje upisivanja, i samim tim je najmanja fragmentacija.

Premeshtanje page file-a je u stvari njegovo gasenje na jednoj i ponovno paljenje na drugoj particiji.

Posle premeshtanja to izgleda ovako Pic2.jpg

Defragmentacija Hard diskova

Windowsov originalni Defragment ne valja nishta. Koristite Disk Keeper (nikad ga nisam koristio, ali ga mnogi preporucuju).

Ja koristim Norton Speed Disk. Radi posao veoma dobro. Defragmentaciju radite recimo jednom u 10 dana ili posle nekog zestokog

pisanja/brisanja po HDD-u.

Indexing Service

Glupavi proces koji takodje zna da ubije performanse kad se pokrene. Inace sluzi da indexira file-ove na vashem HDD-u,

radi lakshe pretrage iz opcije Search. (beskorisno - moje mishljenje)

Da bi ga iskljucili:

Otvorite My Computer > Desni klik na svaku particiju pojedinacno > Properties > u dnu strane se nalazi box

Allow Indexing Service to index this disk for fast file searching. Decekirajte ga i kliknite Apply.

Selektujte opciju "Apply changes to [Drive letter]:\, subfolders and files, i klik na OK. Ovo moze da potraje par minuta,

zavisno od kolicine file-ova. Ako vam iskoci prozor sa obaveshtenjem da neki file ne moze da se update-uje,

izaberite opciju Ignore All

System Restore

Je i dobar i losh. On povremeno snima vashu registry bazu, user profiles, COM+ unose i sl.

Ako dodje do ostecenja nekog od systemskih fileova, uz pomoc system restore-a mozete vratiti system u zivot.

Nazalost, mnogi virusi koriste system restore i uvaljuju se u u backup-ovane file-ove.

Takodje fileovi koje system restore kreira zauzimaju mesto na HDD-u.

Ako imate Ghostovan system, ili ASR backup, slobodno iskljucite ovu opciju, na sledeci nacin:

Desni klik na My Computer > System Restore[tab] > Turn off system restore.

Ako ne zelite da se odreknete system restore-a, onda barem smanjite kolicinu koju ce zauzimati system restore point.

My Computer > System restore > Particija koju hocete da podesite > Settings > pomerite slider na 1Gb (otprilike)

5.Servisi

Windows XP Profesional, je po defaultu nameshten za vishe namena, od kojih vi necete koristiti dobar deo.

Po defaultu, dosta procesa je pokrenuto, koji nisu potrebni, i samim tim guse performanse racunara.

Da bi ste doshli do Services menija idite: Start > Run > Services.msc

Neki od nepotrebnih servisa su:

Messenger > desni klik Properties > Stop > pod startup type izaberite Disabled.

Help And Support - postupak gasenja je isti za ovaj servis.

Distributed Link Tracking Client - ugasite i ovaj servis, osim ako se ne logujete na domen. (Svi koji imaju komp kuci GASI!!11)

Za detaljan spisak servisa skinite PDF file sa Widows Services

Toliko za sad. Iscedio sam mozak za sve ovo. Verovatno ima josh dosta stvari koje mozete uraditi, ali...

PS: Dark Pact Sux!

Watafak!

Link to comment
Share on other sites

ja bih mozda dodao i programe tipa tuneup utilities (2005 ili 2006) koji rade tonu glupih podesavanja, ali i poneku korisnu. recimo cisti registry bazu od suvisnih zaostalih zapisa (ostaju od starih uninstaliranih programa i igrica recimo, a ume da ih bude neverovatno mnogo). takodje brise i kojekakve temporary i junk fajlove sa hard diska, pa ga preporucujem. ima jos par programa koji ovo rade, ne mogu trenutno da se setim imena. ovaj tuneup je najbolji koji sam koristio.

P.S. Tarabicu svaka cast!

Link to comment
Share on other sites

Zaludan pop i piliće krsti! :D

Čitaj: sreda ujutru = maintenance :D

But I doubt there's a journey planned for me - As I own every moment of my life

And the blessed they shall call it blasphemy - But I know what I think is right

Still the sun and the stars will shine for me - For the pure I will fight

For no king I will die - For my thoughts I will live

Link to comment
Share on other sites

mozesli oko ovoga da mi jos malo pojasni za sta je

Indexing Service

Glupavi proces koji takodje zna da ubije performanse kad se pokrene. Inace sluzi da indexira file-ove na vashem HDD-u,

radi lakshe pretrage iz opcije Search. (beskorisno - moje mishljenje)

Da bi ga iskljucili:

Otvorite My Computer > Desni klik na svaku particiju pojedinacno > Properties > u dnu strane se nalazi box

Allow Indexing Service to index this disk for fast file searching. Decekirajte ga i kliknite Apply.

Selektujte opciju "Apply changes to [Drive letter]:\, subfolders and files, i klik na OK. Ovo moze da potraje par minuta,

zavisno od kolicine file-ova. Ako vam iskoci prozor sa obaveshtenjem da neki file ne moze da se update-uje,

izaberite opciju Ignore All

da i pod 5. reci jos koji program ,opciju sta da iskljucim ima djuture toga :( (inace kom mi sluzi za wow/tft,muzika,internet/forum, i to je to a ostalo mi nista ne treba tako da bih sve ostalo iskljucio)

Edited by el.Sendador

I am the centre of this universe.The wind of time is blowing through me,and it's all moving relative to me, it's all a figment of my mind in a world that I've designed. I'm charged with cosmic energy. Has the world gone mad or is it me? I am the creator of this universe,and all that it was meant to be,so that we might learn to see.This foolishness that lives in us and stupidity that we must suss ! How to banish from our minds,if you call this living I must be blind.Ma ja sam puko!

Link to comment
Share on other sites

mozesli oko ovoga da mi jos malo pojasni za sta je

Indexing Service

da i pod 5. reci jos koji program ,opciju sta da iskljucim ima djuture toga :( (inace kom mi sluzi za wow/tft,muzika,internet/forum, i to je to a ostalo mi nista ne treba tako da bih sve ostalo iskljucio)

Indexing service ti je kao..... index knjiga u biblioteci.

Proces s vremena na vreme indexira fileove sa HDD u neku bazu, koju kasnije koristi prilikom pretrage fileova. (Start > Search)

Evo nekih koje mozesh da ugasish:

(neki su mozda vec ugaseni [:D])

1.Alerter

2.Automatic Updates

3.Background Intelligent Transfer Service

4.ClipBook

5.COM+ Event System

6.COM+ System Application

7.Computer Browser

8.Cryptographic Services

9.Distributed Link Tracking Client

10.Distributed Transaction Coordinator

11.Error Reporting Service

12.System Event Notification

13.TCP/IP NetBIOS Helper Service (Probaj. Ako ne mozesh da odesh ni na jedan site, ukljuci ponovo. kod mene radi.)

Watafak!

Link to comment
Share on other sites

Odlichno napisano, svaka chast za trud, konachno neka korisna informacija :) Imam otprilike iste zelje/probleme kao El.Sendador :)

Evo ja sad krenuo da iskljuchim ovaj Indexing service i trenutno je rad u toku na c particiji... Nadam se da to dosta ubrzava komp, u suprotnom cu traziti 10% warna za tebe :D Naime, proces traje vec nekih dobrih 10 minuta i ne izgleda bash kao da ce proces brzo da se zavrshi, shta vishe, ne vidim ni da je pocheo :) Josh uvek lista Documents and Settings, a on je tezak svega 1.5 gb... bojim se koliko ce trajati ostalo... mada opet kapiram, da duzina procesa zavisi od broja fajlova, a ne velichine istih... ali opet... [b)]

Edit : Evo se zavrshilo konachno na c particiji... neznam da li se tripujem ili stvarno malo brze otvaram programe etc. [:p]

Aj sad cu isto da uradim i na d i e [:)]

Edit 2 : Evo sam sad zavrshio i na ostale 2 particije.. znatno brze nego samo c... Jako mi se spava tako da necu probati wow vecheras, ali sutra dajem rezultate :)

Btw, vidim da si naveo i neke druge programe u poslednjem postu koji nisu mnogo korisni a gushe komp... Poshto nas ima noobova, bilo bi super ako bi napisao kako se dolazi do tih programa i kako da iskljuchim iste :)

Fala :)

Edited by Mario^^
Link to comment
Share on other sites

To su sve servisi. Listu servisa dobijash Start > Run > services.msc

Da bi ugasio service treba uraditi sledece.

Service koji hocesh da ugasish > desni klik Properties > Stop > pod startup type izaberite Disabled.

Slikice:

Izgled services konzole:

Services1.jpg

Stopiranje servisa:

Services2.jpg

Potpuno iskljucivanje:

Services3.jpg

Konkretno ovde je primer Messenger, ali je princip isti za sve.

Watafak!

Link to comment
Share on other sites

za Registry najbolji je Registry Mechanic link a trebace i ovo kada ga skinete

Edit: najbolji program za ubrzavanje sistema je TuneUp Utilities 2006 tu ima sve

RAM def HD def Reg cl i josh gomila opcija ima ga na dvdu koji se dobija uz Micro

(chasopis koshta 300 ali vredi) mada moze se naći na netu naravno, kada ga skinete trebaće vam ovo

Edited by Ankanar
Link to comment
Share on other sites

E fala opet :))

Sad imam novo pitanje :P

Testirao sam komp onako kako si rekao ( ono za RAM ) i zakljuchio, jel' da mi treba jos rama :P Mada, iskreno, za to mi nije trebao nikakav test... dovoljna mi je jedna shetnja po Iron Forge-u :)

Da se odma razumemo... teshka sam noobara za hardware [:I]

Imam 512 RAM-a... i valjda imam onaj dual channel mode... e sad... Ja hocu da uzmem jos 512, ali sam chuo da bi najbolje bilo da valjda budu isti, shta znam neka oznaka... ddr, neshto 400 i tako dalje... nebitno, mislim bitno je, ali necu da lupetam kad veze sa zivotom nemam o tome :)

Dakle, moje pitanje je sledece :

Kako mogu da vidim koja je meni oznaka ( ili shta li vec ) a da ne otvaram kuciste ? [:)]

Link to comment
Share on other sites

Brate, valjda si dobio rachun od firme/choveka koji ti je prodao komp.

e sad....... da pitam i ja neshta [8D]

Poshto ja nemam kablovski net ko vecina vas ocu da pitam dal je problem seckanja

sa memorijom [512mb, 2.5 latencija, ddr 400] ili sa konekcijom [56k]...........

LOL osecam da ce odgovor biti "I JEDNO I DRUGO!!".

Poshto sam skoro popravio komp i iscedio oca 250 eura, sumnjam da bih ponovo mogao da mu dignem josh 50 za memoriju......

konfiguracija je:

- 1.7 celeron pishljivi

- 512mb ddr400

- gf 6200 128mb

- maxtor od 40gb

Jel je problem i ovde negde ?? [?]

Edited by deGrasso
Link to comment
Share on other sites

@deGrasso: Najbolje je da uradish kompletan reinstall windows-a, nabudzish nove drivere, stavish sta ti treba od programa (WoW doooh[:D]) i vidish kako ti shljaka na "svezoj" mashini.

Ako secka onda secka, i jedino ti upgrade pomaze.

HDD je Mator (ne maxtor [:p]), i njega bi mogao da promenish. Overclock-uj grafiku i trebalo bi da radi lepo.

Seckanje, cini mi se, ne moze da se javi sbog loshe konekcije, vec samo od hardware-a. [?]

E da. Gde ti se javlja seckanje? Ako je Orgrimmar, onda ti ne vredi ni da dash 300€ jer tome nema pomoci [:D]

Watafak!

Link to comment
Share on other sites

Brate secka mi kad idem iz XR za Orgrimm. Sad poshto ima AH u TB i UC vishe ne idem u Orgrimmu. Jedino idem kad treba da shibam za UC.

Brate samo kazhi josh koliko treba da ispljunem za hard i ram ??

uzeo bih 80gb makstor [lol] i josh 512mb.

Ako ovo ne valja shta bi mi preporuchio ???

offtopic

Slushaj sad:

dobio sam rachun za tel 3917 dinara.

Poshto imam 56k i ovo mi je prvi mesec sa wowom mislio sam da je mnoooooooogo.....

Saznao sam da uz telefonski rachun placam i pretplatu od 2000 dinarci.

samo mi kazhite zar nije malo 2000 dinara za fon a na netu sam po 6-8h dnevno mozda vishe..... i plus sam koristio 041 kad nisam imao vishe vremena.......a ??

Edited by deGrasso
Link to comment
Share on other sites

Slushaj sad:

dobio sam rachun za tel 3917 dinara.

Poshto imam 56k i ovo mi je prvi mesec sa wowom mislio sam da je mnoooooooogo.....

Saznao sam da uz telefonski rachun placam i pretplatu od 2000 dinarci.

samo mi kazhite zar nije malo 2000 dinara za fon a na netu sam po 6-8h dnevno mozda vishe..... i plus sam koristio 041 kad nisam imao vishe vremena.......a ??

auuuuuuuuuuu nesrećo! ako nema

Link to comment
Share on other sites

deGrasso: Malo je 2000 din, ali cekaj sledeci racun [:D]

Drug koji igra 4-5h dnevno sa flat-om ima oko 4-12 hiljada racun.

Brate ako bash ocesh da znash ................. kad sam procitao ovaj post skratio si mi zhivot najmanje 40 godina..............Mozda bih trebao da smanjim malo......

Igram WoW od 26. decembra i sad sam lvl 34 warrior.

Znachi mnooooooooogo ce da me oderu ako nastavim ovako, a??

Koje opcije mi vi preporuchujete ???

Kablovski josh nema kod mene

Niti ADSL

Ima ISDN lokalna igraonica i shit je.......jednom se jedan lik zaglavio u IF nedelju dana nije mogo da izadje zbog latency........... mi smo se upishali od smeha ali to nije za smejanje.......

Koji net da uzmem ???? a da ne koshta mnogo pls

Link to comment
Share on other sites

  • Lucky unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...